Nie zapominajmy o czyszczeniu kominów

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlni–Letnisko radzą, by bezpiecznie korzystać z systemów grzewczych w naszych domach. Pożary sadzy w kominie w całej Polsce wybuchają kilka razy na dobę.

Już siedem pożarów związanych z niewłaściwym ogrzewaniem domów gasili w tym roku strażacy w gminie Jedlnia-Letnisko. Od początku sezonu grzewczego liczba takich akcji gaśniczych systematycznie wzrasta. Niestety, wielu mieszkańców ignoruje ostrzeżenia i mimo niebezpieczeństwa nie robi przeglądu przewodów kominowych. Przyczyną tego typu zdarzeń jest brak usuwania zanieczyszczeń, a w szczególności zalegającej sadzy z przewodów dymowych i spalinowych. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza że takie pożary mogą być groźne w skutkach. Temperatura w kominie objętym pożarem dochodzi do 1000°C, co może doprowadzić do jego pęknięcia, a w efekcie do rozprzestrzenienia się ognia na resztę budynku. Tego typu pożary w naszym regionie zdarzają się, niestety, bardzo często. Ogień zabiera ludziom ich domy oraz cały dobytek. Zdarza się też, że ogień doprowadza do śmierci mieszkańców źle zabezpieczonych budynków.

Pod koniec ubiegłego roku kilka osób zginęło w pożarach, które spowodowane były nieostrożnym ogrzewaniem. Ostrożność wiele nie kosztuje! Strażacy radzą więc, by nie oszczędzać na swoim bezpieczeństwie. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego wezwać kominiarza, który przeczyści przewód kominowy i wystawi stosowne zaświadczenie o jego sprawności. Taka usługa nie jest droga, a poprawi bezpieczeństwo nasze oraz naszej rodziny.

Pamiętajmy! W razie zapłonu sadzy w przewodzie kominowym niezwłocznie informujmy Straż Pożarną o zaistniałym zagrożeniu (tel. 998)! Tylko szybko podjęte działania gaśnicze mogą zapobiec nieszczęściu!

Strażacy OSP Jedlnia-Letnisko

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

7 odpowiedzi na „Nie zapominajmy o czyszczeniu kominów

 1. mieszkaniec J. pisze:

  Obserwując, na portalach i różnych wpisach problemy naszych mieszkańców oraz aktywność i chęć aktywizowania tut. społeczności przez portal http://www.Jedlnia.org.pl proponuję uruchomienie aktywnej komórki porad, wymiany wiedzy etc. z zakresów niezbędnych dla życia codziennego. Przy odrobinie chęci kreatywnych mieszkańców można będzie zdecydowanie ten portal rozkręcić w pożytecznym kierunku. Myślę, że administrator tego portalu weżmie to pod uwagę tym bardziej, że jak mówi „my nie owijamy niczego w bawełnę”
  Te pożary, problemy z zatrudnieniem, zdrowie, środowisko, porady z różnych dziedzin życia codziennego powinno się sprawdzić w naszym środowisku. Ponieważ jak widzę możemy liczyć w trudnych sytuacjach tylko na przyjaciół i ludzi dobrej woli. Ja jestem za, czekam na odzew.

 2. Mieszkańcu, Twój pomysł z „komórką porad” jest ciekawy, jednakże wymaga trochę pracy technicznej przy ustawieniach strony. Pomyślimy o tym w okolicach marca-kwietnia, kiedy będziemy ewentualnie tworzyć dodatkowe funkcje w portalu. Ale wymieniać się wiedzą, doświadczeniami, poglądami niekoniecznie związanymi z przedstawianymi tutaj tematami można już dziś – na forum. Forum odwiedzane jest rzadko, niestety, a szkoda. Zapraszam zatem:

  http://jedlnia.org.pl/forum/

 3. Lulu pisze:

  Taką propozycję to trzeba złozyc, miszkańcu J., urzędowi gminy. Do jego zdań bowiem należy ułatwianie życia innym mieszkańcom, takze w kwestii porad. Przeciez w tej informacji o konieczności czyszczenia kominów (zamieszczonej nota bene na stropnie gminnej) brakuje rzeczy najwazniejszej. Skąd wziąć kominiarza? Jakiś telefon? Wreszcie ile taka usługta kosztuje? Dla wielu rodzin, po drastycznej podwyżce podatków, liczy sie przecież każdy grosz. Oczywscie każdy może sam tego dociec przy pomocy paru telefonów, ale skoro sie juz pisze, ze to usługa niedroga, to widocznie gmina ma jakąś wiedzę na ten temat. Czemu się z nią nie dzieli? Urząd powinien sie wziąc wreszcie do roboty, składanie wieńców i wygłaszanie patriotycznytch przemówień to za mało. .

 4. sic! pisze:

  panie wójcie, dziecko zesralo mi sie w gacie, prosze przysłać mi urzędnika do wymiany pieluchy, albo sam niech pan przyjdzie. od razu niech zakupy zrobi i liscie wygrabi. no urzad jest od robienia ludziom dobrze przeciez, jak nie to glosuje na lulu w przyszlych wyborach. ino szybciej bo mi tu dziecko placze.

 5. :-) pisze:

  Wyprodukował sie lulu a nawet czytać nie potrafi ze ta informacja na stronie gminy to informacja straży pożarnej której prezesem jest… Były wójt, obecnie bardziej znany jako Dariusz Rz… No właśnie, dlaczego strażacy pod wodzą pana Rz nie podają w swojej notatce namiarow na kominiarza! A na serio. Tak ciężko wpisać w google kominiarz radom? Łatwo, ale trzeba sie do czegoś przyczepić:)

 6. mieszkaniec J. pisze:

  Słuszna uwaga „Lulu” adresatem pomysłu winien być Urząd Gminy i pewnie Pani Naczelnik Wydziału Promocji się tym zajmie – mam taką nadzieję – propozycji takiej co prawda nie składałem – wszystko przed nami.

  Niedawno zirytowany innymi ważnymi sprawami dzwoniąc do UG połączono mnie z Panią Naczelnik. Waga spraw wymagała zdecydowanej rozmowy – jako stary społecznik jestem przygotowany na takie rozmowy- zresztą nerwy spowodowane niepokojącymi informacjami i lekceważeniem pewnych problemów dodały dynamiki rozmowy – rozmowa dosyć intensywna, ale rozmówczyni nieugięta, też przygotowana ku mojemu zdziwieniu.
  Po paru minutach rozmowy, uważam że Wydział Promocji ma dobrego pracownika, dlatego liczę, że przy odrobinie zrozumienia będzie można wiele spraw w tym wydziale załatwić, dla dobra Gminy Jedlnia Letnisko – zobaczymy – propozycji i spraw mamy mnóstwo.

  Powracając do roboczo nazwanej „skrzynki porad”
  Mamy już pierwszego zainteresowanego „Sic” pisze; potrzebuje pilnie kogoś do pieluch, do grabienia liści i do zrobienia zakupów – proszę bardzo – na chwilę obecną jak się zgłosi zainteresowany nie będzie problemu – Sam bym taką usługę wykonał gdyby moje dziecko nie miało obiadu, czy butów na zimę, a nawet uprał bym pampersy dla „Sic” i nie miałbym żadnych oporów – takie życie, rozumiem że humoru też nie zabraknie.

  Poważnie – dla przykładu – pożar trudno przewidzieć, ale jak życie pokazuje wielu nieszczęść można by było uniknąć gdyby ludzie mieli chociaż szczątkową wiedzę.
  Będę szczęśliwy jak chociaż jedna osoba dzięki portalowi http://www.jedlnia.org.pl uratuje zdrowie, dobytek, otrzyma pracę, zaoszczędzi kasę lub uzyska jakąkolwiek pomoc.
  Wszystko przed nami bądźmy tak jak ja – umiarkowanymi optymistami – początki są trudne – zobaczymy .

 7. dorotka pisze:

  fuu, ale wazelina