Pomagają i ratują już 83 lata!

Na początku lat 20-tych ubiegłego wieku grupa mieszkańców z Janem Piekarskim na czele postanawia powołać do życia służbę niosącą pomoc w razie pożarów w miejscowości Jedlnia-Letnisko oraz ówczesnej gminie Gzowice. Determinacja i zaangażowanie społeczne przynosi efekt, gdyż w 1928 roku powstaje oficjalnie działająca Ochotnicza Straż Pożarna w Jedlni-Letnisko. Systematycznie pozyskiwany zostaje sprzęt gaśniczy w postaci ręcznej sikawki transportowanej wozem konnym oraz węży, mundurów i hełmów. W 1932 roku na Placu Wolności w Jedlni-Letnisko (u zbiegu ulic Radomskiej i 1000-lecia) wybudowana zostaje pierwsza drewniana remiza, która służy strażakom aż do 1992 roku. Niespełna rok później, w piątą rocznicę powstania jednostki, nadany zostaje sztandar „Jan Florian I” ufundowany przez mieszkańców. Ciekawostką jest, że w drzewcu sztandaru umiejscowiony jest gwóźdź jednego z jego fundatorów – marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Od tego też roku prowadzona jest kronika jedleńskich ratowników, która obecnie wzbudza zachwyt i zainteresowanie na Ogólnopolskim Konkursie Kronik (świadczy o tym II miejsce na eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Przeglądu Kronik w 2009 roku oraz III miejsce w 2011 roku).Okres II wojny światowej nie zmusza strażaków do zawieszenia swojej działalności. Sztandar ukrywają w ziemi na ścieżce z Jedlni-Letnisko do Gzowic. Strażacy Jan Piekarski, Marian Kobiałko oraz Stanisława i Zofia Piekarska zostają aresztowani, a następnie zamordowani przez Niemców w Oświęcimiu i Pińczowie. Dopiero po wojnie straż rozkwita na nowo. Udaje się pozyskać pierwszą motopompę i samochód które usprawniają działania ratownicze. Od 1951 roku ratowników o pożarze informuje syrena elektryczna. Wcześniej do alarmowania używano dzwonu umieszczonego na ścianie remizy. Nasi strażacy w tamtym czasie wyjeżdżają w zasadzie tylko do działań gaśniczych. Wśród największych akcji, jakie przeprowadzają, jest gaszenie pożarów całych miejscowości – Sycyny w powiecie zwoleńskim oraz Kieszek w powiecie radomskim.

W 1992 roku OSP Jedlnia-Letnisko przenosi się do murowanego budynku obok urzędu gminy, w którym stacjonuje do dnia dzisiejszego. W 1995 roku, wraz z włączeniem do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, jednostka ze służby zajmującej się głównie gaszeniem pożarów przekształca się w nowoczesną służbę ratowniczą niosącą pomoc praktycznie w każdej sytuacji zagrożenia życia i mienia.

Obecnie nasi strażacy czynnie uczestniczą w życiu mieszkańców miejscowości, ale również gminy. Organizowane są pokazy umiejętności oraz sprzętu, współtworzony jest coroczny Finał WOŚP. Zobaczyć ich można również w trakcie uroczystości państwowych, chociażby 11 listopada, 1 sierpnia, 3 maja, a także w trakcie corocznej adoracji Grobu Pańskiego w Wielkanoc oraz na festynie Plażowym w Jedlni-Letnisko. W jednostce od 2010 roku prowadzony jest program „Świadomość = Życie”, w ramach którego strażacy organizują cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w szkołach z terenu gminy oraz w strażnicy OSP. Jak do tej pory uczestniczyło w nich ponad 700 osób z terenu gminy i nie tylko. Zajęcia prowadzone były również między innymi w III LO im. płk Dionizego Czachowskiego w Radomiu. Strażacy korzystają z programu „Wioska internetowa” współfinansowanego przez Unię Europejską. Utworzone zostało Centrum Kształcenia w budynku kościelnym przy ulicy Wojciechowskiego 12 wyposażone w sześć nowoczesnych komputerów i sprzęt dodatkowy. Działa ono na zasadzie kafejki internetowej, a odwiedzane jest tłumnie przez dzieci, młodzież i dorosłych z okolicy. W centrum prowadzone są również kursy i szkolenia współfinansowane przez UE, skierowane dla różnych grup społecznych i zawodowych.

Zespół wyjazdowy, czyli Jednostkę Operacyjno-Techniczną, tworzą dwadzieścia dwie osoby z Jedlni-Letnisko i okolic. Jednostka prowadzi działania gaśnicze, z zakresu ratownictwa technicznego, medycznego, wodnego, powodziowego, ekologicznego oraz chemicznego na terenie miejscowości, gminy, powiatu, województwa, a w razie potrzeby nawet kraju. OSP Jedlnia-Letnisko ma do swojej dyspozycji trzy nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze oraz łódź hybrydową. Strażacy o zdarzeniach informowani są przez Państwową Straż Pożarną zdalnie załączaną syreną oraz przy pomocy sms-ów alarmowych. Nie pełnią dyżurów w strażnicy, reagują z domów. Średnio w skali roku interweniują ponad 120 razy. Corocznie ilość akcji zwiększa się, jednak warto wiedzieć, że stosunek liczby pożarów do innych zdarzeń ciągle maleje. W 2010 roku 18 naszych strażaków otrzymało pisemne podziękowania od Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzego Millera za poświęcenie i bezprzykładne zaangażowanie w walkę z powodzią na terenie województwa mazowieckiego. Służbę naszych strażaków doceniły również media, opisując ich dokonania w tamtym trudnym czasie. Ochotnicza Straż Pożarna w Jedlni-Letnisko jest chętnie dysponowana przez Miejskie Stanowisko Kierowania PSP w Radomiu celem zabezpieczenia miasta Radom w trakcie gdy Państwowa Straż Pożarna zaangażowana jest w długotrwałe działania ratownicze.

Przez ostatnie 15 lat jedleńscy strażacy uczestniczyli we wszystkich dużych zdarzeniach, które wystąpiły na terenie naszego powiatu. Był to między innymi pożar marketu „Biedronka” w Radomiu (2003 rok), pożar wysypiska śmieci przy ulicy Witosa w Radomiu (2009 rok), katastrofa samolotu Su-27 w Małęczynie (2009 rok), wypadek cysterny z paliwem w Lasowicach (2009 rok), pożar kaplicy we Wrzosowie (2006 rok), pożar zakładu SITA w Radomiu (2006 rok), pożar Zakładów Produkcji Specjalnej w Pionkach (2002 i 2007 rok), pożar lasu w Świerżach Górnych(2006 rok) i wiele, wiele innych.

Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlni-Letnisko gotowi są 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku nieść pomoc każdemu, kto tylko jej potrzebuje. Są dostępni pod numerem telefonu 998.

JW

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotogaleria, Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

4 odpowiedzi na „Pomagają i ratują już 83 lata!

 1. Ola pisze:

  Dziękujemy wam że jesteście. Wszystkiego najlepszego z okazji świąt . I jak najmniej pracy.

 2. ZBYSIO CH. pisze:

  Panowie strażacy DZIĘKUJEMY za to że jesteście.

 3. MB pisze:

  Naszym dzielnym Strażakom w Nowym Rok 2012 życzę satysfakcji z działalności społecznej, dużo zdrowia, szczęścia osobistego oraz pomyślności w pracy zawodowej.

 4. Radosław Orzelski pisze:

  Witam,
  Gwóźdź z nazwiskiem Marszałka Piłsudskiego nie jest „przypadkiem”…Panie Piekarskie przyjaźniły się z córkami Marszałka. Piekarscy to polscy patrioci, zasłużeni dla Jedlni.
  R.Orzelski