Czad zabija! [tekst + film]

Zimowy okres, kiedy to temperatura często spada poniżej zera, zmusił nas do wzmożonego ogrzewania naszych pomieszczeń. Co roku wskutek podtrucia tlenkiem węgla (czadem) pogotowie ratunkowe zabiera na hospitalizację około 400 osób. W ubiegłym roku śmierć poniosły 32 osoby.

Patomechanizm i objawy zatrucia

Tlenek węgla łączy się we krwi z hemoglobiną, przez co krew nie może przenosić tlenu. Efektem tego jest niedotlenienie. Najczęstszymi objawami są bóle głowy, mdłości, wymioty, zasłabnięcie prowadzące do zatrzymania krążenia i śmierci.

Stężenie objętościowe CO (tlenku węgla) oraz objawy zatrucia:
0,01-0,02 % – Lekki ból głowy przy ekspozycji 2-3 godziny.
0,04 % – Silny ból głowy zaczynający się około 1 godzinę po wdychaniu tego stężenia.
0,08 % – Zawroty głowy, wymioty i konwulsje po 45 minutach wdychania; po dwóch godzinach trwała śpiączka.
0,16 % – Silny ból głowy, konwulsje po 20 minutach, zgon po dwóch godzinach.
0,32 % – Intensywny ból głowy i wymioty po 5-10 minutach, zgon po 30 minutach.
0,64 % – Ból głowy i wymioty po 1-2 minutach, zgon w niecałe 20 minut.
1,28 % – Utrata przytomności po 2-3 wdechach, śmierć po 3 minutach

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku).

Co zrobić, aby być bezpiecznym?

Wystarczy stosować mikrowentylację drzwi i okien, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, a dodatkowo możemy kupić czujki tlenku węgla. Warto wspomnieć, że te podstawowe kosztują od 80 do 100 PLN. Jest to wydatek, dzięki któremu zadbamy o nasze bezpieczeństwo.

Jak mamy pomóc zaczadzonej osobie?

Gdy dojdzie do sytuacji, że podejrzewamy u poszkodowanego zatrucie CO2, musimy bezzwłocznie otworzyć okna, by dostarczyć ofierze dopływ świeżego powietrza, wzywamy służby medyczne a w razie konieczności przystępujemy do resuscytacji krążeniowo oddechowej (30 uciśnięć na 2 wdechy).

Więcej na http://jedlnia-letnisko.osp.org.pl

Strażacy OSP Jedlnia – Letnisko

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

11 odpowiedzi na „Czad zabija! [tekst + film]

 1. mathie pisze:

  Na stronie gminy o czadzie jest takie zdanie:”Co roku w skutek podtrucia tlenkiem węgla…”. Nie wiem czy naczelnik wydziału OiP wie, że „w skutek” pisze się w j. polskim „wskutek”. I nie chodzi mi o to, aby wyśmiewać, się z błędów, które każdemu mogą się zdarzyć, ale o zasadę na jakiej działa ten wydział, a o której mogliśmy dowiedzieć się na ostatniej sesji, i którą symbolizuje powyższy błąd. Po co nam wydział, który bezmyślnie kopiuje teksty z innych źródeł, nie sprawdzając ich pod względem merytorycznym i formalnym. Najłatwiej przepisać artykuł z prasy, a co to za liczby i skąd się wzięły? Kto by się przejmował. Wydaje się, że powinno być całkiem na odwrót. To wydział OiP powinien być źródłem takiej informacji dla prasy. A dane powinny pochodzić z UG. Ale po co, coś robić, jak można iść na łatwiznę i kopiować artykuły prasowe. Niezła promocja:) Widać wciąż wiele spraw, mimo szumnych zapowiedzi, stoi u nas na głowie.

 2. mathie pisze:

  A propos, były pracodawca „naszego lubelskiego dyrektora”, skierował zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Czekamy na dalszy rozwój wypadków i oczywiście komentarz „naszego” kierownictwa, co do dalszej kariery pana S.
  http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,11194369,Ratusz__niech_bylym_dyrektorem_zajmie_sie_prokuratura.html

 3. antysmok pisze:

  skoro pan PK zdjął to jeszcze raz się wyprodukuję.

  tekst zapewne wysłali do UG nasi strażacy, wiec nikt nie weryfikuje tego, tylko bierze za dobrą monetę i wrzuca, pewnie pani naczelniczka, którą tak mathie kochasz (pewnie chciałeś zajmować jej miejsce, ale nie chcieli) nawet tego nie czytała, bo nie ona się tym zajmuje.

  rozumiem, że PK może kopiwać tekst, ale UG już nie.

  I czemu mathie nie czepiasz sie za błędy pana PK

  otóż pan PK pisze:

  Paweł Kończyk: Ma 35 lat i jest jedlnianinem od urodzenia. Od lat jest związany z grupą osób, którym leży na celu rozwój Jedlni-Letnisko.

  Leżeć to coś może na wątrobie lub sercu… stylistyka na 2

 4. hm pisze:

  o cenzura wkroczyła u pana PK na portal. coś zabolało. to proszki proszę wziąć:P

  Proszę nie używać brzydkich wyrazów w nazwie nicka oraz w tekście. Pana wypowiedź nie będzie wtedy cenzurowana. Odmienne zdanie niż adwersarza nie uprawnia do nazywania go „ćwokiem”. ADMIN

 5. V pisze:

  To trzeba w miarę szybko przenieść posterunek bo ,,gdyby co to będą mniejsze koszty”
  I wszystko może się odbyć w trybie tajnym/CICHO SZA /

  Doczekaliśmy ciekawych lecz niestety wątpliwych wydarzeń historycznych/i to nie tylko lokalnych/

  Pozdrawiam

 6. mathie pisze:

  @antysmok Już nie wiem jak rozmawiać z takimi ludźmi jak ty.”Tekst zapewne wysłali do UG nasi strażacy, wiec nikt nie weryfikuje tego, tylko bierze za dobrą monetę i wrzuca”.
  To tylko świadczy jak urząd traktuje swoje obowiązki, wrzucają coś bez sprawdzenia:) Już nawet kilku zdań nie chcę im się przeczytać. Dobre sobie. To za co biorą pieniądze??????

  Druga sprawa meritum mojego komentarza nie dotyczy błędu, co napisałem, a sytuacji z ostatniej RG. Pytanie o informacje o środkach unijnych wywołało konsternację nawet wójta. To ciekawe, że wójt nie wie nic o 14 mln złotych dotacji, które rzekomo otrzymaliśmy, a informacja taka pojawia się na oficjalnej stronie gminy. Co się okazało, nie jest to informacja „z gminy”, a skopiowana z lokalnej prasy. To tylko świadczy jak funkcjonuje nasz wydział „promocji”.

 7. Sad pisze:

  Nie jest istotne kto wrzuca na strome bo zawsze odpowiada naczelnik. Z panem Stanim wójt ma ewidentny problem. Musi mu mocno na rece patrzec, a z drugiej strony poczekać trzeba na to co powie prokurator.

 8. mathie pisze:

  Dziś jest problem jutro może go nie być:) A tak poważnie zarzut, nawet prokuratorski, niedopełnienia obowiązków można by jeszcze potraktować łagodnie. Ale człowiek, który bawi się w kanjpie inwestora, któremu wydał korzystną decyzję i sam się do tego przyznaje już nie powinien pracować. Zobaczymy co prokurator na to, ale sprawa może mieć także posmak korupcyjny. Zobaczymy czy standardy etyczne naszego wójta stosowane są tylko wobec pana Rz., czy także pracowników gminy.

 9. mieszkaniec pisze:

  nie masz racji bo gdyby zwolnił Staniego, a ten okazał sie niewinny, to mógłby wystąpić do sądu o odszkodowanie. widać pan Cezary z Wrzosowa podrzucił drugie kukułcze jajo wójtowi…

 10. V pisze:

  nie jest tak bardzo żle z działem informacji,jeśli nastąpił
  ,,zwrot wydarzeń jakby nie było historycznych”
  W dniach 28,29 stycznia byla wymiana zdań nt.wykreślenia
  nazwisk śp Hernika,Krakowiaka oraz Różańskiego
  z historii Jodły umieszczonej na stronie Urzędu Gminy/
  /po lewej stronie KS JODŁA /
  Panowie leo.mn,a szczególnie w -radzę zajrzeć na tą stronęi Przepraszam,że pisałem w imię PRAWDY.

 11. V pisze:

  Nazwiska i daty wróciły na swoje miejsce.Chociaż podobno
  przy tej operacji,godnej BONDA powstał błąd/P.Sobieraj gdzieś się zapodział ,a podobnież też był Prezesem.
  Ale już tak jest jak MANIPULUJE się HISTORIĄ.
  Łatwiejsze jest uzyskanie prawdy jak jeszcze żyją uczestnicy tych wydarzeń.

  Miarą człowieka nie jest ,,kto i co mówi” lecz czy mówi PRAWDĘ Pozdrawiam