Kącik zdrowia

Rozpoczynamy comiesięczny cykl informacyjny, dotyczący relacji pacjenta ze służbą zdrowia, czyli co powinien pacjent wiedzieć, jakie są jego prawa i jakie ma obowiązki. Postaramy się także odpowiedzieć czytelnikom na wszystkie szczegółowe pytania jakie się mogą pojawić w trakcie lektury naszego małego informatora. Pytania prosimy kierować na adres e-mail: kontakt@jedlnia.org.pl lub umieszczać je w komentarzach pod tekstem.

Nasza gmina jest gminą wiejską, swoją przychodnię i swojego lekarza rodzinnego, a także inne osoby pracujące w ośrodku zdrowia, znamy często także prywatnie. Wiemy zatem, że zawsze możemy liczyć na rzetelną informację i pomoc. Sytuacja jest jednak nieco odmienna, gdy musimy skorzystać z pomocy lekarza-specjalisty. Na pierwszy temat naszego cyklu wybraliśmy więc lecznictwo specjalistyczne.

Wizyta u specjalisty
Skierowanie

Kiedy wybieramy się w ramach NFZ do specjalisty, powinniśmy się uzbroić przede wszystkim w ważne skierowanie od lekarza rodzinnego i dowód ubezpieczenia. Skierowanie do lekarza specjalisty dotyczy określonej choroby i jest ważne w trakcie całego procesu leczenia tej choroby. Nie ma więc konieczności odnawiania skierowania w trakcie leczenia, chyba że zmianie ulegnie rozpoznanie. Skierowanie musi byc wystawione przez lekarza mającego umowę z NFZ. Jeśli mamy skierowanie od lekarza bez umowy, nie możemy się leczyć w ramach NFZ.

Warto również pamiętać, że do lekarza ginekologa i położnika, dentysty, dermatologa, wenerologa, onkologa, okulisty i psychiatry skierowanie nie jest wymagane. Możemy tam iść prosto z ulicy.

Nie wymaga się także skierowań od: osób chorych na gruźlicę, osób zakażonych wirusem HIV, inwalidów wojennych i wojskowych, osób represjonowanych oraz kombatantów, cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych – w zakresie lecznictwa odwykowego, uprawnionych żołnierzy lub pracowników (w zakresie urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa). Trzeba mieć oczywiście dokument potwierdzający nasze uprawnienia.

Rejestracja pacjentów

Rejestracja pacjentów może odbywać się na podstawie zgłoszenia osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej. Nikt nie może od nas wymagać przychodzenia o piątej rano po to, żeby zapisać się do lekarza. Kiedy nie ma miejsc i musimy nieco poczekać na termin, przychodnia wpisuje nas na listę oczekujących. Trzeba jednak pamiętać, że pacjent może zapisać się tylko na jedną listę oczekujących. Oznacza to, że kiedy rezygnuje z wizyty u specjalisty, lub kiedy chce zmienić lekarza bądź przychodnię, zobowiązany jest do wypisania się z listy oczekujących i jest to nasz obowiązek ustawowy, o czym często zapominamy.

Przy rejestracji lub przed wizytą (w razie gdy zarejestrowaliśmy się telefonicznie) musimy przedstawić dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Brak dowodu ubezpieczenia zdrowotnego nie może być jednak podstawą do odmowy udzielenia świadczenia w stanie nagłym.

Zasady udzielania świadczeń specjalisty

– badanie lekarskie zakończone postawieniem diagnozy wstępnej lub ostatecznego rozpoznania,
– udzielenie lub zlecenie niezbędnych świadczeń diagnostycznych i leczniczych,
– ordynowanie koniecznych leków,
– wystawianie zleceń na wyroby medyczne (przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze),
– kierowanie na konsultacje specjalistyczne, leczenie szpitalne, leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację leczniczą,
– orzekanie o stanie zdrowia,
– wykonywanie badań profilaktycznych,
– edukację i promocję zachowań prozdrowotnych.

Lekarz specjalista, po postawieniu diagnozy, zobowiązany jest do pisemnego poinformowania lekarza kierującego / podstawowej opieki zdrowotnej o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach (w tym o okresie ich stosowania i zasadach dawkowania) oraz o wyznaczonych wizytach kontrolnych, jak również wytycznych dotyczących postępowania w okresie pomiędzy poradami specjalistycznymi. To ważne, bo na podstawie takich wytycznych lekarz rodzinny będzie mógł nam przepisywać następne recepty i nie będziemy musieli bez potrzeby jeździć do Radomia czy do Pionek. Lekarz specjalista może również kierować pacjenta do innego lekarza specjalisty. W takim przypadku jako badania musi do skierowania dołączyć wyniki badań, które nam zlecił.

Warto jeszcze dodać, że na żadne świadczenia medyczne nie obowiązuje rejonizacja. To, gdzie się będziemy leczyć jest wyłącznie kwestią naszego wyboru.

Wykazy placówek w Radomiu i w Pionkach, które mają podpisana z NFZ umowę na leczenie specjalistyczne, w różnych zakresach:

Specjaliści.xls

AS

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

2 odpowiedzi na „Kącik zdrowia

  1. antonio pisze:

    jeden wielki balagan jak wszedzie

  2. Ginter pisze:

    Służba zdrowia w Jedlnii dla dzieci.
    Paranoja.
    Lekarz pediatra – idę z chorym dzieckiem, a tu niespodzianka, bo w poczekalni zastaje starszych ludzi, którzy czekają nie wiem po co. Z tego co mi wiadomo pediatra jest dla dzieci, a dla dorosłych internista więc po kiego grzyba Ci ludzie przychodzą do pediatry i wydłużają czas przyjęcia dziecka? Jakieś sugestie?