Awantura na sesji. Wotum nieufności dla Jerzego Chrzanowskiego. Syn przewodniczącego oskarżony o zastraszanie radnych

Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy doszło do głosowania nad odwołaniem Jerzego Chrzanowskiego z funkcji przewodniczącego Rady Gminy. Wniosek taki zgłosiło 7 radnych. Padło oskarżenie w stosunku do Filipa Chrzanowskiego – syna przewodniczącego, że zastrasza radnych.

Najważniejszym punktem XXVIII sesji miała być dyskusja i głosowanie nad uchwałą intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Gzowicach. Do głosowania jednak nie doszło, bowiem wcześniej wójt Piotr Leśnowolski wycofał punkt dotyczący tej sprawy z obrad.

Zamiast tego grupa 7 radnych (Robert Borkowski, Tadeusz Kuropieska, Waldemar Lewandowski, Renata Pasek, Bogdan Sikora, Zbigniew Spasiński, Krzysztof Wrochna) zgłosiła wniosek o odwołanie Jerzego Chrzanowskiego z funkcji przewodniczącego Rady Gminy. W uzasadnieniu radni twierdzili, że Chrzanowski niejednokrotnie wykazywał swoją stronniczość poprzez traktowanie radnych w sposób wybiórczy, dzieląc ich jednocześnie na tych „gorszych” i ”lepszych” na sesji oraz na redagowanych przez niego stronach internetowych. Całokształt jego działań pokazał, że nie spełniał on należycie funkcji przewodniczącego, nie potrafiąc stanąć ponad podziałami politycznymi w Radzie Gminy, a jedynie reprezentował interesy włodarza naszej gminy – Piotra Leśnowolskiego. Radni zarzucili Chrzanowskiemu, że był człowiekiem konfliktu i wielokrotnie wykazywał się arogancją i pogardą dla tych, którzy w jakiejkolwiek sprawie odważyli się mieć odmienne zdanie.

Po zgłoszeniu wniosku została ogłoszona przerwa. Po przerwie atmosfera na sesji zrobiła się jeszcze bardziej gorąca. „To jest totalitaryzm a nie demokracja, skoro mieszkaniec Jedlni, syn przewodniczącego stawia pod murem radnych i ich zastrasza” – mówiła po przerwie Renata Pasek. Radna poinformowała, że Filip Chrzanowski, syn przewodniczącego Rady, który w międzyczasie zjawił się na sesji, szantażował Bogdana Sikorę, iż za poparcie wniosku o odwołanie jego ojca żona radnego straci pracę w szkole w Natolinie. Radny Sikora potwierdził, że takie słowa padły z ust syna przewodniczącego.

Wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Gminy znalazł się w punkcie obrad. Głosowanie w tej sprawie było tajne. Za odwołaniem Jerzego Chrzanowskiego ostatecznie głosowało 7 radnych, 5 było przeciw a 2 oddało głos nieważny.

W głosowaniu nie brała udział Beata Frączek, która była nieobecna z powodu choroby. Na sesję z powodu choroby nie stawiła się również Mariola Bocheńska. Radna pojawiła się jednak tuż przed głosowaniem w sprawie odwołania przewodniczącego i brała w nim udział. Świadkowie obecni na sali twierdzili, że została przywieziona przez Filipa Chrzanowskiego.

Na sesji wójt nie zapewnił obsługi prawnej, gdyż radca prawny był nieobecny. Wobec tego radni mieli problem jak rozstrzygnąć wynik głosowania. Ostatecznie stwierdzono, że do odwołania przewodniczącego Rady Gminy nie doszło, bowiem za wnioskiem w tej sprawie powinna głosować większość ustawowej liczby radnych, czyli 8 radnych.

Dwoje radnych ogłosiło, że wycofuje się z prac w komisjach radnych. Renata Solecka zrezygnowała z przewodniczenia i członkostwa w Komisji Rozwoju Gospodarczego, Usług, Rolnictwa, Budżetu i Finansów. Z członkostwa w tej komisji oraz uczestnictwa w Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego zrezygnował również Robert Borkowski.

Zobacz wniosek o odwołanie Przewodniczącego

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

80 odpowiedzi na „Awantura na sesji. Wotum nieufności dla Jerzego Chrzanowskiego. Syn przewodniczącego oskarżony o zastraszanie radnych

 1. maryna30 pisze:

  czy chora radna co była nie obecna na sesji była na zwolnuieniu lekarskim? czy była obecna w pracy? czy jesli była na zwolnieniu to lekarz zapidsał że może chodzić?
  czy ktoś mógłby sie tym zainteresować i to sprawdzic

 2. maryna30 pisze:

  to zobaczymy kiedy sie relacja z sesji teraz ukarze, a film to chyba nie bedzie wogóle zamieszczony

 3. maryna30 pisze:

  no to prokurator będzie miał co robić.

 4. maryna30 pisze:

  a tak co niektórzy dopowiaddali uczciwym na start, że prokurator bedzie czekał na mecie, widac nie tylko na nich tam sobie poczeka

 5. mathie pisze:

  No nieźle, przynajmniej teraz wiemy kto tak naprawdę rządzi gminą, a przynajmniej jest faktycznym przewodniczącym RG. Szkoda tylko, że z szumnych zapowiedzi wprowadzenia nowych standardów niewiele pozostało. A gmina z prywatnego poletka Dariusza Rz. stała się prywatnym folwarkiem rodziny Chrzanowskich. Metody też podobne: dowożenie do urn podczas wyborów-dowożenie radnej, aby zagłosowała. Oby tak dalej…
  To było do przewidzenia, skoro jedna osoba chciała kierować wszystkim z tylnego fotela. Teraz przynajmniej oficjalnie wiadomo kto był tym spiritus movens.
  Gratuluję po raz kolejny panu wójtowi! Widać, że doradca do spraw bezpieczeństwa zna się na rzeczy 🙂 Mimo, że zakładka ze społecznymi doradcami znikła ze strony internetowej kilkanaście miesięcy temu, to niektórzy pamiętają, kto doradzał (doradza?; czy aby tylko?) panu wójtowi. To kolejny trafny wybór, też oby tak dalej…
  Ps. Jeżeli 2 głosy były nieważne to bezwzględna większość z 12 (7+5) wynosi właśnie 7 głosów, a więc pan Jerzy Chrzanowski prawdopodobnie nie jest już przewodniczącym RG. Teraz kwestia jak to zinterpretuje radczyni opłacana przez pana wójta, który nie zapewnił obsługi prawnej podczas sesji, lub sprawa rozbije się o wojewodę.

 6. Mieszkaniec pisze:

  Popieram wniosek odwołania przewodniczącego Jerzego Chrzanowskiego.
  Poprę wniosek o odwołania Wójta Leśnowolskiego.
  Może w końcu skończy się buta wobec mieszkańców spoza Jedlni Letnisko.
  A na marginesie kim jest ten Filip Chrzanowski ? coś dużo ostatnio o nim słychać. A zasadniczo jest NIKIM!

 7. Podatnik pisze:

  A diety dla radnych wypłacono. Przecież się nie należą.

 8. Prezes pisze:

  No to wyjątkowo głupi ten Filip. Na pewno piął się na wójta.

 9. SAS pisze:

  Ale kłamstwo , było spokojnie

 10. SAS pisze:

  Tak wspominała Pani radna

 11. Pangolin pisze:

  A włąsciwie jaka rolę w tej gminie pełni syn przewodniczacego? Doradca do spraw bezpieczeństwa? Komu doradza? Kto to wogóle jest? Czym sie zajmuje? Pracuje gdzieś? Uczy się? Chorych radnych na głosowanie dowozi, innych zdrowych zastrasza – jako kto? Czy to jakaś gminna szara eminencja sterujaca samorządem z tylnego siedzenia? O co w tym wszystkim chodzi? Ktoś wie?

 12. V pisze:

  To jednak ,,wielkie bagno”Z przebiegu zdarzeń wynika,
  że Gminą rzadzą,,marionetki” a za sznurki pociagają mniej lub bardziej ludzie z drugiego szeregu.Zreszta już w poczatkach,,panowania” były takie głosy,co wziąlem jako
  ,,odzywki” oponentów lub ludzi z poprzedniej ekipy.
  a teraz widać wszystko ,,jak na dłoni”.Ale pewnie
  niebawem się dowiemy PRAWDY!!!

 13. dyrektor pisze:

  No, nigdy nie przypuszczałem, że to powiem, ale widywałem świętej pamięci Przewodniczącego Hernika przy robocie (w czasach, kiedy jeszcze zasłużona rodzina nawet nie myślała, żeby w Jedlni prowadzić jakąkolwiek opozycję wobec władzy, i może dlatego nigdy nikogo z tej rodziny nie widziałem wśród publiczności na posiedzeniach rady gminy). I powiem tak, Przewodniczący Hernik to była nie moja bajka, popierał Rzeczkę, jak wszyscy wiedzą, rożne miał przywary i przeszłość, nazwijmy to polityczną, nie taką, na którą każdy z nas mógłby się zgodzić. Ale, pod względem stylu wykonywania obowiązków Przewodniczącego Rady Gminy, w porównaniu z tym, co reprezentuje sobą obecny – to była elita:)

  Na wsi wiedzą sąsiedzi jak kto siedzi, tak samo my (mam na myśli mieszkańców samej Jedlni) wiedzieliśmy na kogo glosujemy. Udawaliśmy, że straciliśmy pamięć, że nie wiemy z kim mamy do czynienia….. Nienawiść do Rzeczki tak nas zaślepiała, że woleliśmy wybrać byle motłoch, byle tylko był swój, jedlniański, a nie natoliński… No to teraz mamy. Szkoda. 🙁

 14. prokurator pisze:

  Dyrektorze uważaj aby cię nie nazwano motłochem.

 15. zori pisze:

  żałosne! z tego co widać:
  Czy to prawda że jednych radnych się „kupuje” – zatrudnia GOPS i szkoła Natolin a innch zastrasza?? Czy to są te nowe metody sprawowania wladzy??

 16. mieszkaniec pisze:

  Jaka szkoda. A juz myślałem, że doczekam się jak Pan Przewodniczący gdzieś w połowie 2015 roku przy blasku fleszy kopnięciem z dużego palca uroczyście otworzy orlika.

 17. bruno pisze:

  A właśnie orlik! Czemu tak nagle ucichło zadęcie wokół orlika? Nie wiem, czy to prawda, ale ponoć firma budująca nie kończy tej budowy, wiadomo coś? Jeśli to prawda, to z jakich przyczyn?

 18. dyrektor pisze:

  nazywano mnie tak, prokuratorze..,wprawdzie dosyć dawno temu, nie mogę sobie przypomnieć dokładnie, ale to było w tym czasie, kiedy inni siedzieli na ciepłych posadkach w ministerstwach.
  O, wiem już, widzę na blogu Pana Przewodniczącego, że to musiał być 81 rok….No, no, że to też tyle lat już minęło..a ja ciągle pamiętam. Widać nie jestem jeszcze taki stary:), głowa jeszcze w porząsiu:)

 19. abc pisze:

  Teraz Filip Chrzanowski próbuje się fartownie bronić i na stronie jest oświadczenie 😀 … http://jedlnia24.hpu.pl/news.php?readmore=20 ….

 20. V pisze:

  Być może nastąpił ,,zbyt ścisły związek ” między Inwestorem
  a WYKONAWCą. I powstała sytuacja PATOWA.
  A teraz każda ze stron czeka na ruch? /już teraz przeciwnika /Podejrzewam ,że wykonawca ma ,,MOCNE KARTY „

 21. jedlnianin pisze:

  Radny Sikora nie jest jedynym, którego Filip Chrzanowski zastraszał wczoraj na sesji. Inny radny był zbyt rozstrzęsiony, by o tym rozmawiać. W tych trzynastu punktach oświadczenia syna przewodniczącego pojawiają się takie sformułowania jak: „uważam i uważałem, że każdy mieszkaniec, któremu na sercu leży dobro naszej gminy powinien wspierać Wójta Piotra Leśnowolskiego” (a gdzie demokracja i prawo do odmiennego zdania?), „w stosownym czasie, zmuszony zaistniałą sytuacją, niestety będę musiał upublicznić pewne zakulisowe fakty, które pokażą, dlaczego za swoja uczciwość i trwanie przy zasadach jest atakowany wójt Piotr Leśnowolski i mój ojciec Jerzy Chrzanowski” (powstaje pytanie czy Filip w ogóle uznaje, że krytyka rządów wójta może wynikać z przekonania, że rządzi źle?). A skoro tylko pięcioro radnych broniło taty (bo przecież ci, którzy oddali głos nieważny, nie zamierzali ułatwić tacie pozostanie na stanowisku przewodniczącego) to tata jako człowiek honoru sam powinien podać się do dymisji.

 22. gzowice pisze:

  mieszkańcy Gzowic obecni na sesji oraz sołtysi wszystko widzieli, część z nich wyszla też podczas przerwy na korytarz , wiec te tlumaczenia to psu na bude , za dużo ludzi było widzialo i slyszało

 23. miki pisze:

  już w sumie 3 radnych odeszło od wojta , to chyba daje do myślenia, Klub Wspólnoty sie kurczy, niektórym otwierają sie oczy , coś tam pęka.
  Chyba nie jest dobrze, biorąc pod uwage ,że tylko 5 radnych było przeciw odwolaniu przewodniczącego w tym 2 zatrudnio

 24. miki pisze:

  pomylka wycofuje wcześniejszą wypowiedż – jednego/ej nie było był/a nieobecny/a, ale sam przewodniczący też pewnie brał udzial w głosowaniu więc wychodzi na to samo

 25. tou pisze:

  czy czasem ktoś się nie zagalopował, pisząc że przyjrzy się działalności radnego Kuropieski?
  ten zapis w oświadczeniu też o czyś świadczy a może i coś potwierdza?

 26. Prokurator pisze:

  Szanowny Dyrektorze ,że z głową joko tako to i może prawda, ale w Twoim wieku to z obiektywizmem całkiem niedobrze.Czas na emeryturę.

 27. Pangolin pisze:

  Zastanawiam się dlaczego w tej przykrej sytuacji milczy przewodniczący, a na samorządowej stronie popisuje się swoimi wynurzeniami, oskarżając na prawo i lewo, człowiek z samorządem nie mający nic wspólnego, który jest tylko synem przewodniczącego i jakimś tajemniczym doradcą-wolontariuszem jednocześnie. Czy Tata zapomniał języka w gębie? Może w tej sytuacji sprzeciw siedmiu radnych wobec nieporadnego przewodniczącego, wyręczającego się synem, ma uzasadnienie. Wygląda na to, że Chrzanowscy to jakaś rodzina panująca w tej gminie. Syn na mocy tego, że jest synem przewodniczącego rady gminy ocenia, ustawia, oskarża na samorządowej stronie, uważając, że ma tam pełne prawo zabierania głosu jako syn przewodniczącego właśnie, a więc osoba prawie urzędowa. A Tata-przewodniczący siedzi cicho jak mysz pod miotłą. Radni powinni jak najszybciej skoczyć tę farsę, która bardzo szkodzi wizerunkowi gminy. Bycie przewodniczącym rady gminy to nie jest jazda na wrotkach.

 28. V pisze:

  Przewodniczacy winien być wyłaczony z głosowania ,ponieważ ,,uczestniczył we własnym,wskazanym interesie”
  A ,,młody ,syn przewodniczacego” już wcześniej straszył
  radnego Sikorę,co oświadczył na którejś Radzie właśnie
  P.Sikora .Tylko,nie wiadomo czy było zaprotokółowane.
  No niestety przybiera to coraz bardziej ,,niebezpieczne ”
  patologiczne formy.Sam sposób zdobycia Władzy,już wskazywał na ,,wzrostową kontynuację” działań poprzedniej ekipy.
  Zbyt dużo było szafowania UCZCIWOŚCIĄ
  No i ku zmartwieniu mieszkańców się potwierdza.
  A słowo UCZCIWOŚĆ w ustach Władzy straciło swoje
  ZNACZENIE

 29. dyrektor pisze:

  Jak tylko przewodniczący pójdzie, ja za nim zaraz, jak za panią matką. Umowa stoi, prokuratorze? 🙂

 30. bruno pisze:

  No dobrze (do Va, w sprawie orlika), ale gdzie jest ten wykonawca. Z mojego okna nie widzę tam od jakiegoś czasu żadnego ruchu. To zniknięcie zbiegło się w czasie z zaprzestaniem chwalipięctwa na ten temat. Zaczynam już powoli podejrzewać, że wykonawca wziął kasę i zwiał.

 31. Prokurator pisze:

  Do V: piszesz:”przewodniczący winien być wyłączony z glosowania…’ tzn,żewedług Ciebie należy przeprowadzać głosowania niezgodnie z prawem? .Ta wypowiedż to zupełna nieznajomosć prawa lub chęć jątrzenia.

 32. Mieszkaniec pisze:

  Słyszałem wczoraj ze rodzice dzieci uczących się w szkołach mają płacić składki na papier toaletowy i środki czystości potrzebne w szkole! Czy ktoś coś o tym wie?

 33. V pisze:

  Zbyt dużo tu niejasności już w fazie,,przetargu”.Wystarczy sprawdzić OSIĄGNIĘCIA w zakresie wykonywania obiektów
  typu <> aby trzymać się od takiego wykonawcy
  z daleka.Ale już warunkach dla wykonawcy był zapis:
  -Wykonanie 2 szt obiektów.
  Kto sprawdził tą firmę ?
  Jak zapłacono–to szukaj WIATRU W POLU
  A jeśli NIE- to trudno będzie znależć sumienną ,znaczącą
  firmię ,aby DOKOŃCZYŁA.A jesli nawet się znajdzie,
  to zaśpiewa to ho,ho!!!

 34. kol pisze:

  tak , te tlumaczeniato beznadzieja , widac winny sie tlumaczy a chyba ma z czego.
  w zadnej gminie nie ma takiej farsy a kto koga zna , to wie na co go stac

 35. mewa pisze:

  a gdzie honor?

 36. obserwator pisze:

  Czy prawdą jest, że wspaniały i honorowy człowiek jakim niewątpliwie jest Jerzy Chrzanowski brał udział w głosowaniu we własnej sprawie?

 37. liko pisze:

  tak, honor , ojczyzna, patriotyzm, tradycje rodzinne?
  wstyd!

 38. kifki pisze:

  do Prokuratora
  mógł nie brać udziału w tym głosowaniu i to jest zgodne z prawem
  Radny może : być za , przeciw, wstrzymać się , lub nie brać udziału w głosowaniu;
  wybór ten należy do radnego i nikt nie może mu zabronić aby wybrać którąkolwiek opcję , wszystkie są dozwolone.
  a moralność czy honor to już osobista sprawa każdego radnego w którą wkraczać się nie powinno, ale wiadomo że może ona podlegać ocenie innych osób.

 39. mathie pisze:

  Ja tylko mam dwa cytaty:
  1. „Internet to doskonałe miejsce do publikowania informacji, dlatego zainicjowałem powstanie serwisu http://www.jedlnia24.pl„. – Jerzy Chrzanowski (http://jerzychrzanowski.blog.onet.pl/2011/06/08/piotr-lesnowolski-zalozyl-bloga/ – 11 czerwca 2011).

  2. „Jako faktyczny pomysłodawca strony Jedlnia24.pl zamierzam oficjalnie włączyć się…” -Filip Chrzanowski (http://jedlnia24.hpu.pl/news.php?readmore=20)

  To w końcu kto, bo ja powoli zaczynam się gubić. Czyli tak krystaliczni ludzie nie mogą ustalić jednej wersji. Takich „nieścisłości” znalazłem jeszcze kila… Ale już mi się nawet nie chcę… Pisałem o tym wszystkim od dawna. Nadal jesteśmy okłamywani przez „ostatnich uczciwych”.
  A i na pewno cieniem na uczciwości władzy nie położyło się kila spraw z ostatniego czasu, m.in:
  1. Sprawa Różanej Chatki
  2. Sprawa Waldemara Przybyłowicza
  3. Dwukrotne kupczenie szkołą w Gzowicach
  4. Obietnica upubliczniania nagrań filmowych z sesji
  5. Obietnica opublikowania kart płac pracowników
  i jeszcze kila innych…
  …by było naprawdę uczciwie…

 40. mathie pisze:

  Sprawa najważniejsza na tę chwilę, to ostateczne rozstrzygnięcie co z odwołaniem przewodniczącego. Sam pan Chrzanowski napisał, że próba była nieudana, natomiast nie wiem czym jest podyktowany ten optymizm? Tym, że któryś radny stwierdził, że sprawy nie było? Należy wyjaśnić to do końca, aby nie było żadnych wątpliwości prawnych, a te na obecną chwilę są. Wszystko jest w protokole, więc sprawy nie da się zamieść pod dywan.

 41. niepewnosc? pisze:

  Czy to możliwe by uchwała dotycząca przewodniczącego Rady Gminy, jaką podjęli radni w 2010 roku, była nieważna? Mogłoby to oznaczać, że wszystkie wytworzone od tego czasu dokumenty są nieważne – takie wątpliwości zasiał wśród radnych na ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna jeden z mieszkańców Chotomowa.

  Według Uchwały nr I/1/2010 z 1 grudnia 2010 roku przewodniczącym Rady Gminy Jabłonna w wyniku wyborów został Włodzimierz Kowalik. Głosowanie przeprowadzono wówczas wśród 14 radnych. Świadczy o tym załącznik dołączony do dokumentów gminnych. Jednak pan Leszek Gronau, który stawił się na sesji podważa ten dokument. Według niego radny, który głosował na siebie popełnił wykroczenie co stanowi podstawę do unieważnienia uchwały. Na dowód swoich słów skarżący powołał się na orzeczenie Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2010 roku, które dotyczyło podobnej sprawy. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia sąd wskazał, że wzięcie przez radnego udziału w głosowaniu nad wyborem jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego rady pozostaje w sprzeczności z art. 25a ustawy o samorządzie gminnym. Według wnioskującego postępowanie przewodniczącego kłóci się z prawem, które gwarantuje uczciwe sprawowanie przez radnego mandatu. Stanowi ono, że radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego.

 42. Pangolin pisze:

  Nie wiem jak tam było do końca i jak wszystko wygląda od strony prawnej. Natomiast fakty są takie: w pietnastosobowej Radzie tylko pięciu radnych (30 procent Rady) chce ogladać Jerzego Chrzanowskiego na fotelu przewodniczacego, więc patrząc na sprawę od strony honoru jego rezygnacja powinna byc czymś naturalnym i oczywistym. No, ale honor to coś czego nie sposób nabyć, wysysa się go z mlekiem matki. Staroświeckie pojęcie, dziś niezbyt modne, raczej nie sądzę, żeby je ktoś serio traktował w wyścigu do władzy i zaszczytów,

 43. prawnik pisze:

  Bezwzględna większość ustawowego składu rady jest zawsze liczona od ustawowego składu danej rady, niezależnie od tego, ilu radnych bierze udział w głosowaniu, a nawet niezależnie od tego ilu radnych sprawuje mandat (mogą być mandaty chwilowo nieobsadzone). Taka większość jest dla danej rady zawsze taka sama. Dla podjęcia uchwały wymagane jest, aby głosów „za” było więcej niż połowa ustawowego składu danej rady. Bezwzględną większością ustawowego składu rady głosuje się np. absolutorium dla wójta (art. 28a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym) i wprowadza zmiany w porządku obrad sesji (art. 20 ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym).

  Bezwzględną większość głosów liczy się tak samo, tyle że pod uwagę bierze się jedynie radnych biorących udział w głosowaniu. Do podjęcia uchwały, dla której wymagana jest bezwzględna większość głosów, „za” musi zagłosować więcej niż połowa biorących udział w głosowaniu. Inaczej mówiąc głosów „za” musi być więcej niż głosów „przeciw” i „wstrzymujących się” razem wziętych. Bezwzględna większością głosów wybiera się i odwołuje przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady (art. 19 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym).

 44. prawnik2 pisze:

  dwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczących następuje na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy w trybie określonym w ust. 1.

 45. max pisze:

  Nie ma nad czym dyskutować. Do odwołania musi by 8 głosów i tyle.

 46. toitaknicnieda pisze:

  Nawet jak przewodniczący zostanie odwołany to i tam na następnej sesji zostanie z powrotem powołany, będzie większość obecnie rozdających karty, powrót jednej radnej nieobecnej i drugiej nieobecno-obecnej w krótkim czasie na sesji.

 47. Ola pisze:

  Z tonącego statku szczury uciekają!
  Upada propaganda obecnych włodarzy. Pasmo nieprzemyślanych decyzji z tacza gminę na dno. I śmieją się z nas wszyscy na około. Posterunek policji zlikwidowany po wpadce wójta, oświetlenie powyłączane, orlik niedokończony, dowóz dzieci ograniczony. A gmina chwali się wszem i wobec że kupił piłę za 2 tyś. Żenada.

 48. * pisze:

  większość rodziców z Gzowic już od dawna zabiera dzieci ze szkoły…chyba wszyscy to widzą, nie rozumiem dlaczego po raz drugi punkt zdjęto z obrad

 49. maryna30 pisze:

  ….”by było naprawde uczciwie” , …..by prokurator naprawde miał zajęcie ….jeszcze przed metą.
  jedyne co sie ciśnie na usta w tej sytuacji
  – totalna żenadda
  -sprzeniewierzenie wszelkich pokładanych nadziei

 50. prawnik3 pisze:

  Art. 19. 1. Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i 1-3 wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
  wiec wymagana była na głosowaniu obecnosc min 8 radnych – ten warunek został spelniony bo było 14

  &68 pkt 3 statutu gminy mowi;
  bezwzgledna wiekszosc głosów przy parzystej liczbie głosujacych ( tu było 14 radnych) zachodzi wówczas , gdy za wnioskiem lub kandydatura zostalo oddanych 50% + 1 ważnie oddanych glosow.
  nalezy zwrocic uwage na zapis waznie oddanych głosów, w tym przypadku było 2 głosy niewazne (14-2=12) więc bezwzgledna wiekszosc wynosila (5+7=12) – 7 glosów, więc uzyskano wynik 7 glosow , wojewoda bedzie chyba mial co robić?

 51. inox pisze:

  czy to znaczy ze uchwaly podjete na ostatniej sesji będą niewazne?

 52. V pisze:

  Rzeczywiście mister MAX nie ma o czym mówić.
  Wszystko ,wyrażnie mówi art 19.ustawy o samorządzie
  gminnym.Zresztą wyjaśnił @ prawnik.A na razie obowiazki
  winien pełnić zastępca najstarszy wiekiem/

 53. oko pisze:

  najważniejszym i najczęściej używanym trybem rozstrzygania przez ciała kolegialne jest podejmowanie decyzji większością głosów (o samych głosowaniach: jawnym, tajnym, imiennym, większościowym itp. kiedy indziej). Większość głosów może być: zwykła, bezwzględna i kwalifikowana. O tym, jaką większością głosów podejmuje się konkretne decyzje, decyduje prawo. Wtedy, gdy przepisy nie wspominają nic o sposobie podjęcia decyzji, zawsze podejmuje się je większością zwykłą. Zakładamy tutaj, że w głosowaniu możliwe jest oddanie głosu „za” lub „przeciw” i wstrzymanie się od głosu. Głosy nieważne (np. oddane nieprawidłowo w głosowaniu na kartach do głosowania) nie są brane przy stwierdzaniu większości pod uwagę.

  zatem w tym przypadku osiagnieto wymagana liczbe głosow ktora wynosiła 7 , natomiast liczba 8 odnosi sie do ustawowej bezwzglednej ilosci radnych obecnych na głosowaniu i ten warunek też został spelniony
  art. 19 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym mowi : Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i 1-3 wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów ( w tym przypadku 14-2=12 z czego 50%+1 =7) w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady ( 8 radnych), w głosowaniu tajnym.

 54. Bono pisze:

  Jeżeli chce się sprawować funkcję publiczną, to trzeba jeszcze potrafić. Nie tylko chcieć. Wielu to się do tego nie nadaje, ale za wszelką cenę chcą. Choć nie potrafią, bo są po prostu nieudolni. I to rzuciło się akurat na Jedlnię od dziesiątków lat. Czy to wójt, czy też przewodniczący rady to do niczego. O urzędnikach i radnych to szkoda mówić. W większości dramat. A do tego to oni nic nie potrafią. Ale to wszystko samorząd, to nic im nie można zrobić. Tzw. praca polega na ciągłym gadaniu co to się w gminie nie zrobi, z kim to ja się spotkałem, gdzie ja byłem, jak ładnie się rozmawiało, na sam koniec roku dostaliśmy dokumentację itd, itd. W międzyczasie to gala, otwarcie i znowu uzgodnienia. No i oczywiście wszyscy poprzednicy to za nic brali ogromne pieniądze i tak w kółko. No i oczywiście bierze się za to wszystko kupę kasy z podatników. Natomiast w sąsiednich gminach jeden mądry urzędnik od inwestycji załatwia wszystko od ręki i w tych gminach wszystko jest na lepiej. Natomiast podatnicy na to patrzą z niedowierzaniem i płacą. Dla wesołości pojawia się jakiś Filip doradca wójta i do tego dla większej wesołości coś tam wyrabia, a potem wypisuje jeszcze większe głupstwa. Zdumiewające. Jedyne wyjście to ksiądz proboszcz na wójta. Jedlnia zakwitnie.

 55. jedlnianin pisze:

  Nie jest prawdą, że do odwołania przewodniczącego Rady Gminy potrzebna jest większość ustawowej liczby radnych. Artykuł 19 ust. 1 i ust. 4 (który odnosi się do ustępu 1) ustawy o samorządzie gminnym wyraźnie mówią o powoływaniu i odwoływaniu przewodniczącego większością bezwzględną głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby radnych. Cała zagwozdka jest o to jak traktować głosy nieważne. Tutaj należy oceniać nie tylko zapisy naszego Statutu, który pomija głosy nieważne, ale również co na ten temt mówia akty wyższego rzędu.

 56. obserwator pisze:

  Słyszałem, że Filip prawo studiował (ew.studiuje juz x lat), w takim razie powinien wiedzieć, o ile doszedł do tego wykładu, co to znaczy bezwzgledna wiekszosc:). Zgłoście to do wojewody.

 57. maria pisze:

  Podobno opozycja chciała na nowego przewodniczącego wybrać pana Kuropieskę, który jako wice nie przychodzi na dyżury ,a bierze kasę-to dopiero byłby przewodniczący! ale opozycja miałaby raj.

 58. maria pisze:

  pewnie! wtedy można pozbyć się chrzanowskiego który nie pozwala jej na to co było wcześniej.nie widzice kto za tym stoi

 59. prawo pisze:

  nie wiem w czym macie problem , w takim razie zapraszam do lektury ; ” Zasady i tryb głosowania” – Kancelaria Sejmu – BIURO STDIÓW I EKSPERYZ.
  dokument ten jasno okesla , że głosy niewazne nie są wliczne do bezwzglednej wiekszosci czy to w sejmie czy w gminie. tak i w tym przypadku bezwgledna ilosc głosów liczona jest z liczby 12 waznych glosow i wynosi ona 7,

 60. aik pisze:

  Głosy nieważne (np. oddane nieprawidłowo w głosowaniu na kartach do głosowania) nie są brane przy stwierdzaniu większości pod uwagę.
  to prawda!!!!!!!!!!

 61. lorf pisze:

  http://biurose.sejm.gov.pl/teksty_pdf_92/i-29.pdf
  faktycznie ten dokument potwirdza fakt że glosy niewazne nie wchdza w bezwzgledna wiekszość są tu nawet przyklady,

 62. ja pisze:

  Skandaliczny przebieg posiedzenia komisji rewizyjnej, Awantura na sesji, zastraszanie radnych przez jakiegoś pajaca – panie wójcie gratuluję………………………………

 63. V pisze:

  myślę,że P Chrzanowski powinien odejść ,teraz można
  z resztkami honoru.Jest takie przysłowie ludowe:

  Kogo nie proszą ,to KIJEM WYNOSZĄ
  A trwanie w uporze może pociągnąć za sobą niepowetowane skutki także dla ludzi z jego otoczenia,oraz powiększy brak zaufania do Wójta.A przecież trzeba chociaż skończyć co się zaczęlo.Kiedyś pisałem,że P.Chrzanowski tworzy P.Wójtowi
  tzw ,,CZARNY pijar „

 64. chrzanowisko pisze:

  do @maria:
  cyt. za jedlnia.pl
  „Członkowie Prezydium Rady Gminy (Przewodniczący lub jednen z Wiceprzewodniczących) pełnią dyżur w każdy poniedziałek w godzinach od 12 do 16 w Biurze Rady Gminy.”
  Skoro p. Jerzy jest co poniedziałek i częściej (to ta jego tzw.”służba”) w Urzędzie nie potrzebna jest obecność któregokolwiek zastępcy (a przypominam mamy ich dwoje – p. Baran, p. Kuropieska).
  Świadczy to tylko o nieudolności p. Chrzanowskiego, który nie potrafi dogadać się i dokonań prostych ustaleń ze swoimi zastępcami, kto i kiedy ma dyżur.

  Ps. Szanowna @mario ile razy odwiedzałaś w poniedziałek przedstawicieli naszej Rady?

 65. toitaknicnieda pisze:

  Proponuje aby redaktor uruchomił sondę pod tytułem: „Kto najlepiej nadaje się na przewodniczącego Rady Gminy Jedlnia-Letnisko”.
  Najlepsze wyjście dające do myślenia obecnej władzy, czego od niej oczekuje społeczeństwo w sprawie poprowadzenia przewodnictwa RADY GMINY.
  Co do zasadności odwołania to niech teraz decyduje Wojewoda, od niego będzie zależało w jakim kierunku będzie prowadzona polityka gminna.

 66. kol pisze:

  dobry pomysl z tą sondą!

 67. duszan pisze:

  Czytając niektóre komentarze doszedłem do wniosku, że chyba znowu zaczną straszyć prokuratorem i sądami… Będzie ciekawie….

 68. duszan pisze:

  Cytat z Filipa: „Jak powiedział mi i wójtowi w piątek w przerwie sesji jeden z radnych – na przewodniczącego Rady Gminy miał być zgłoszony pan Kuropieska. W najbliższym czasie przyjrzę się jego „działalności””.
  Czyli w końcu, kim w tej gminie jest Filip Ch., żeby przyglądać się pracy radnym wybranym w demokratycznych wyborach. Nadwornym, społecznym doradcą ds. różnych… czy też „szarą eminencją” tej kadencji…

 69. maryna30 pisze:

  to może jednak my wszyscy powinjiśmy się przyjrzeć wszelakiej działalności Filipa Ch???????

 70. Ali pisze:

  To już nie ma wątpliwości, że w gminie jest grupa trzymająca władzę. Dlatego należy natychmiast powołać gminną komisję śledczą.

 71. Ali pisze:

  Oby tylko komisji tej nie przewodniczył Dariusz R.

 72. adg pisze:

  pracy pana kuropieski może się przyjrzec każdy bo to osoba publiczna. I jkażdy. Jako radny podlega takiej samej ocenie jak pan chrzano
  wski

 73. małgośka pisze:

  Czytam i pytam kto jest tą szarą eminencją i nazywa się Filip Ch. Czemu ma taką władzę zastraszania radnych? Czy faktycznie jest kandydatem na wójta gminy?

 74. małgośka pisze:

  Dobry pomysł z tą sondą!

 75. renipan pisze:

  Skoro pan Kuropieska nie przychodzi na dyzur to przewodniczący musi być,bo co wtedy powie się mieszkańcom/

 76. kamerzysta pisze:

  Cd… kolejne groźby p. Chrzanowskiego – dotyczące Mieszkańców Gminy Jedlni Letnisko. W dniu 13.03.2012r. otrzymałem od p. Jerzego Chrzanowskiego Przewodniczącego Rady, wiadomość sms następującej treści: A ja za próbę wywarcia nacisku na organ władzy publicznej, by wstrzymać kontrole w firmie, gdzie pracuje Twój syn zawiadamiam odpowiednie organy – no i zawiadomił, tych kontroli w ciągu ostatniego roku było mnóstwo. Ciekawostką jest, że, żadna z nich nie zakończyła się sukcesem p. Przewodniczącego.
  Pozdrawiam Kamerzysta.
  Nie dajcie się ZASTRASZYĆ

 77. Dzwiekowiec pisze:

  Panie Kamerzysto,

  A próbował Pan wywierać nacisk czy nie, bo to jest zasadnicza sprawa?

 78. Pytek pisze:

  Czy była kontrola u pracodawcy syna kamerzysy? To chyba łatwo sprawdzić

 79. Mieszkaniec pisze:

  W styczniu 2013 roku podczas posiedzenia Rady Gminy w Jedlni Letnisko odkryto nowe-dobrze zapowiadające się talenty wśród naszych radnych.
  Wójt Leśnowolski -jak sam twierdzi jest dobrym gospodarzem więc dla dobra gminy zamierza to wykorzystać.
  Pani radna Marzena Wiosna zauważona została w dziedzinie kopania pod stołem kolegów radnych-bez obawy dostali Ci którzy niewiedzieni jak glosować .Jak najbardziej umiejętności radnej powinny być wykorzystane w drużynie Jodły, angaż w Jodle mógłby być odkryciem sezonu ! Drugim talentem na tejże sesji w dziedzinie ratownictwa medycznego została okrzyknięta Pani Mariola Bocheńska.
  Po małej inwestycji w syrenę i koguta posada w ratunkowym pewna.
  Podczas sesji, będąc na zwolnieniu lekarskim błyskawicznie przybyła by swoim głosem wesprzeć kolegów Wójta.
  Nieważne z gorączką czy bez- chodziło przecież o ratowanie stołka samego Przewodniczącego Rady Jerzego Chrzanowskiego
  Jedno jest pewne przy pomocy takich oddanych radnych i przekrętom Gmina Jedlnia Letnisko urośnie w wielka siłę polityczno-gospodarczą
  Ps. Wieloletnim paniom radnym gratulujemy i życzymy dalszych „sukcesów”

  Mieszkaniec

 80. Marcin pisze:

  Proponuję trzy rzeczy:
  1.Zastraszanie i tym podobne sytuacje nagrać ta telefon bo nie łamiemy prawa nagrywając tylko gdy rozpowszechniamy to publicznie, dowód dla prokuratury będzie.
  2.Porównać jak że bogatą i owocna pracę poprzedniego wójta Pana Rz. co zrobił dla was a co nie i wziąć wszystkie aspekty pod uwagę. Nie jestem stronniczy ale po co trzymać koguta co tylko żre i sra skoro można mieć kurę znoszącą złote jaja a i przy tym ekonomiczną i wydają bo mniej ziarna zeżre niż kogut.
  3.Ogarnijcie się wreszcie bo fundusze z UE całkiem nam spierd*lą a i tak nie wiele zostało. Polacy to taki naród że chodź by dupę miodem smarować i mleko pod nos dać i tak wiecznie coś jest nie tak.
  Pozdrawiam