Relacja ze spotkania w Słupicy w sprawie kanalizacji

We wtorek 25 czerwca w budynku szkoły podstawowej w Słupicy odbyło się spotkanie z mieszkańcami Gzowic, Gzowic Folwark, Gzowic Kolonia, Piotrowic, Słupicy, Cudnowa i Maryna w sprawie budowy kanalizacji sanitarnej w tych miejscowościach. W spotkaniu uczestniczył wójt Piotr Leśnowolski, kierownik Referatu Inwestycji Mariusz Ruszkowski, radny Powiatu Radomskiego Włodzimierz Ćwil oraz radni naszej gminy – Katarzyna Baran, Robert Borkowski i Zbigniew Spasiński.

Spotkanie w Słupicy było pierwszym z pięciu, które zaplanował wójt Piotr Leśnowolski. Ich efektem ma być zaprojektowanie budowy sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami. – Wstępnie szacujemy, że wykonanie dokumentacji na skanalizowanie wszystkich miejscowości kosztować będzie budżet gminy około pół miliona złotych. Potrzeba jest ponad 46 km kanalizacji – mówił wójt. Samo projektowanie potrwa około roku.

Wójt Leśnowolski wystosował prośbę do sołtysów obejmujących obszar, na którym ma powstać sieć kanalizacyjna, by się zorientowali, kto jest nią zainteresowany i robili listy mieszkańców zdeklarowanych do kanalizacji. – Zachęcam Państwa, byście się włączyli do etapu projektowania. Im więcej osób, im więcej przyłączy zostanie zaprojektowane, tym szybciej powstanie kanalizacja.

Planowana kanalizacja będzie typu ciśnieniowego. Gwarantuje ona niewielki wykop, co zniweluje koszty jej budowy. – Kanalizacje ciśnieniowe bardzo się sprawdzają. Tak jest zrobiony Sandomierz czy Kazimierz – zapewniał wójt.


Mieszkańcy obecni na spotkaniu wyrażali obawy co do niezawodności kanalizacji ciśnieniowej. – Nie należy mylić kanalizacji ciśnieniowej z podciśnieniową – wyjaśniał wójt wraz z jego pracownikiem Mariuszem Ruszkowskim. – Ta ostatnia rzeczywiście jest zawodna w przeciwieństwie do kanalizacji ciśnieniowej, na temat której opinia jest bardzo pozytywna. Polega ona na tym, że przy każdym gospodarstwie będzie pompa, która będzie pompować ścieki do sieci głównej znajdującej się na głębokości 1,5 metra. Chodzi o zniwelowanie kosztów kopania.

Kanalizacja ciśnieniowa wymaga jednak od mieszkańców większej dbałości o stan urządzeń sanitarnych. – W tego typu kanalizacji musimy dbać o to, co wyrzucamy do ścieków – mówił Ruszkowski.

Za przyłącze kanalizacyjne gmina będzie pobierać opłatę zryczałtowaną w wysokości 2,5 tys. złotych od jednej posesji – poinformował wójt i jego pracownik. Tego rodzaju opłata ma być wynikiem dobrowolnej umowy cywilno-prawnej zawartej pomiędzy gminą a zainteresowanym mieszkańcem. – Co się składa na koszt 2,5 tys. złotych przyłącza? – padły pytania z sali. – Nie ma precyzyjnych wyliczeń, jest to opłata ryczałtowa – odpowiadał Ruszkowski. – Cały zbiornik z pompą kosztuje około 7 tys. złotych – dodał.

Wójt stwierdził, że nie da się precyzyjnie wyliczyć kosztów inwestycji w przeliczeniu na jednego mieszkańca, bo wszystko będzie zależeć kwoty, za jaką zadeklaruje się wykonać inwestycję firma, która wygra przetarg. Kosztorys inwestorski to jedno, rozstrzygnięcie przetargowe może opiewać na niższą lub wyższą kwotę.


Urzędnicy zapewniali również, że przydomowe oczyszczalnie ścieków nie są dobrą alternatywą dla mieszkańców ze względu na wysokie wody gruntowe. Przydomowe oczyszczalnie ścieków przy wysokich wodach gruntowych napełniają się wodą.

Wójt poinformował też o sytuacji faktyczno-prawnej związanej z V etapem kanalizacji w Jedlni-Letnisku. – W ostatniej chwili udało nam się uratować etap V kanalizacji strony południowej Jedlni-Letniska, której realizację zablokowało właścicieli kilku posesji. Ulica, na której mieszkają, wyłączona zostanie z V etapu kanalizacji.

Jedna z mieszkanek wyraziła niezadowolenie z powodu wzrostu kosztów o 100 proc. za odczyt licznika. W chwili obecnej właściciele posesji za odczyt muszą płacić 5,17 złotych brutto.

W dalszej części spotkania mieszkańcy Słupicy i Cudnowa poruszyli problem z wodą, która po opadach deszczu zalewa ich podwórka znajdujące się przy drodze powiatowej, co wynika z braku rowów melioracyjnych. Do dyskusji w tej sprawie włączył się radny Powiatu Radomskiego Włodzimierz Ćwil.

– Mamy na terenie naszej gminy dwa kawałki dróg powiatowych w fatalnym stanie. Jeden to odcinek od Cudnowa do Czarnej, drugi to odcinek od Piotrowic przez Myśliszewice i Groszowice do Antoniówki. Ale nie ma woli politycznej, by coś z tym zrobić – mówił radny.


– Gdyby taka droga jak w Słupicy znajdowała się w gminie Zakrzew, to już dawno by coś z nią zrobiono – dodał wójt. Była to aluzja do faktu, że starosta powiatu radomskiego wywodzi się z gminy Zakrzew. Ćwil zgodził się z opinią Leśnowolskiego.

Ostatnia faza spotkania poświęcona była komunikacji zbiorowej. – Robimy pętlę autobusową w Cudnowie. Linia „J” będzie przedłużona – poinformował Leśnowolski. Jednocześnie zapewnił, że gmina nie dopłaca do utrzymania linii „J”, w przeciwieństwie do linii „14” i „26”. Linia „J” jest rentowna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotogaleria, News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

6 odpowiedzi na „Relacja ze spotkania w Słupicy w sprawie kanalizacji

 1. Victoria pisze:

  Skąd ten ryczałt,skąd ; cena umowna ?
  czy my mieszkańcy,to ,ZWIERZYNA ŁOWNA ”

  ,,ZWIERZYNA ŁOWNA ” ,czy obywatele
  gdzie gminy obowiązki,a nie tylko cele.

  Cele fiskalne,cele rozwoju
  naród jest PODMIOTEM ,nie tylko ,,do gnoju”

 2. polo pisze:

  Wójt-Gaduła równie dobrze może śpiewać. Wyglądają w tych koszulkach z Panem Kierownikiem jak z zespołu Łikęd.

 3. Dolores pisze:

  a Pani radna Baran … tańczy dla nich 🙂

 4. ba pisze:

  A gdzie radny wojewódzki.

 5. Victoria pisze:

  Czy ta ,,propaganda”,to tylko ,,ŻENADA”?
  wójt głosi SUKCESY :),a pracownik w ,,eter NADA ”

  Czy ten pracownik ,to ,,mistrz propagandy”,
  ,,małpuje wójta „,czyżby szukał grandy?

  A co będzie dalej,ile jeszcze ,,blagi ” ?
  nadajcie herb Jedlni,nie potrzeba flagi.

  Bo flaga się brudzi,a także ,,łopoce”
  w historii proletariatu,ponoć miała MOCE

  Moce propagandy karmiąc lud iluzją
  aż przyszły powstania,gdzie grożono fuzją !!!

  Co ma proletariat do głoszonych ,,BZDUR ”
  to już niedaleko,wnet zapieje kur.

  ,,Kur,czy też kura ?/ck dezerterzy por,Nogaj/ 🙂
  nie ważne kiedy,bo to i tak bzdura .!

  Jeden głupoty plecie,a drugi ,,przetwarza ”
  raczej ,,na kolanach” kroczyć do ołtarza 🙂

  Może nie do ołtarza,a do konfesjonału
  aby wyzbyć się kłamstw,żarliwie i pomału 🙂

  Czy my WYBORCY,to jesteśmy durnie
  gdzie sie podziejecie,zostaną wam,,turnie”

  Jaki będzie koniec ?-pozostanie ŻLEB
  a jak przyjdzie spadać,to tylko na ,,łeb”

  Spadając do żlebu,a za wami ,,piargi”
  zamiast obiecywać,modernizujcie targ/i/

  Targ cywilizowany,szumnie obiecany
  zważajcie na ,,blagę”,niewiele do ściany 🙂

  Obiecując TARG i inne obiecanki
  kwitnie głupota,nie czas na sasanki !

  Sasanki kwitną kłaniając się wiośnie
  lecz od propagandy wyżej nie urośniesz 🙂

  Głoszone ,,KONCEPCJE „,czy one są szczere ?
  LEPIEJ ZROBIĆ MNIEJ<NIŻ OBIECYWAĆ ZBYT WIELE.

  PO co obiecywać tak bez wyobrażni
  który to raz który -władza tak się błażni ?

  BO słowa są WAŻNE ,jak za nimi CZYNY
  piszac całą prawdę ,lud wybaczy winy.

  Chcecie g..no tłoczyć wbrew NATURZE
  spróbujcie się załatwić,trzymając PUPĘ w górze 🙂

  A że rurki cienkie jak ,,kiszka stolcowa "
  kto to ,,forsuje niech w ,,wychodku" się schowa

  Tam takie zapachy jak w ,,odpowietrznikach"
  może was ,,otrzeżwi,aby w ,,problem " wnikać 🙂

  No i ten ostatni ATAK na radną;czy jako ,,persona"
  W TEN SPOSÓB UDERZA <<PANNA NIESPEŁNIONA 🙂

 6. Victoria pisze:

  C.D.
  Na blogu Wójt pisze mądry i kształcony
  głosząc ,,wielkie czyny” wykazał ,,rezon/y/ ”

  Głosząc ,,wszem i wobec”,toż to wielki rezon,
  choć,to nie teraz w Jedlni na ,,leszcza”/wyborca/sezon.

  Sezon nad zalewem,to temat przebrzmiały
  zresztą inne ośrodki z ,,sinicą” przegrały/tylko/

  Czytając ten blog,toż to wielka ,,buta”
  obiecując NIC nie zmieni piania kury w mężnego koguta

  Kogut głośno pieje,czy to jest walka/ wyborcza,lub
  o przetrwanie /?
  Nadymając piersi,można zgubić ,,jajka” 🙂

  A może to ,,pianie”ma inne znaczenie
  kogut ,,rości” kury,czas na ,,nasadzenie”

  Po co tyle ,,PIAN/I/A i do tego ,,huki”
  czasu już niewiele – a jak powstaną ,,ZBUKI” ? 🙂

  ZBUK to BUBEL,niezbyt pożądany
  czemu ,,przed efektem”, jest tak dużo ,,piany” ?

  Kogut nie dlatego rano pieje,że już jajko stworzył
  lecz prosi gospodarza ,by kurnik otworzył.

  Takie zachowania to już inna bajka
  to kura pieje kiedy znosi jajka !!!

  Jak chcesz być ,,płodny w czyny”,mój dzielny kogucie
  Mądrze się nadymaj,bo znajdziesz jajka w bucie 🙂

  Szczególnie grożne są pozycje stojące
  jeśli się ,,nadymać”,to tylko w ,,kucki , koniecznie na łące

  NADYMANIE w NECIE,bardzo JAJOM szkodzi
  tego nie lubią WYBORCY i starzy i młodzi