Nic innego nie mogę zrobić, bo takie mam polecenie [film]

Dwie godziny bezskutecznego oczekiwania na dokumenty zakończone ostrą wymianą zdań z sekretarz Marią Drózd – tak wyglądało poniedziałkowe posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Jedlnia-Letnisko. Komisja miała przeprowadzić kontrolę działalności wójta Piotra Leśnowolskiego i podległego mu Urzędu Gminy. Ale nie przeprowadziła, bo nie otrzymała dokumentów, o które prosiła.

Posiedzenie komisji ze Zbigniewem Spasińskim (jako jej przewodniczącym), Renatą Pasek oraz Maciejem Frączkiem w składzie, miało rozpocząć się o godzinie 8.00 rano. Na obrady przybył również wiceprzewodniczący Rady Gminy Tadeusz Kuropieska, a przysłuchiwał się im z miejsca przeznaczonego dla widowni radny Robert Borkowski. Komisja nie mogła jednak rozpocząć pracy, bo nie otrzymała dokumentów, o które tydzień wcześniej pisemnie prosiła.

Radni na dokumenty bezskutecznie czekali przez dwie godziny. Nie przybył też wójt ani żaden upoważniony przez niego pracownik Urzędu Gminy. Radni zostali zignorowani przez urzędników i pozostawieni samym sobie. Pojawił się natomiast Pan Kazimierz Karczewski ze swoją kamerą.

Przewodniczący Zbigniew Spasiński poinformował, że Komisja Rewizyjna zamierzała dokonać kontroli w zakresie działalności wójta na rzecz pozyskiwania funduszy unijnych i innych środków pozabudżetowych oraz sposobu ich wykorzystania, kontroli wydatków z przeznaczeniem na przejazdy służbowe pracowników urzędu gminy i wójta gminy Jedlnia-Letnisko oraz kontroli rachunków za telefony służbowe w roku 2012, w tym połączeń SMS na numery specjalne (chodzi m.in. o konkurs esemesowy „Echa Dnia”, w którym czytelnicy gazety oceniali burmistrzów, wójtów i radnych powiatu radomskiego).

– Pan Przewodniczący Jerzy Chrzanowski zapewniał mnie w imieniu wójta, że wszystkie materiały będą udostępnione komisji rewizyjnej. Czekamy dwie godziny i dostaliśmy tylko zarys materiałów dotyczących działalności wójta na rzecz pozyskiwania funduszy unijnych. Jeśli chodzi o pozostały zakres spraw – żadnych materiałów nie dostaliśmy. Pracownika merytorycznego z urzędu na naszym posiedzeniu też nie ma – podsumował Spasiński.

Maria Drózd: Przygotowaliśmy materiały, które są w planie pracy komisji rewizyjnej

– Polecenie na piśmie od pana wójta dostałam, żeby zgodnie z planem pracy komisji rewizyjnej przygotować punkt dotyczący inwestycji i pozyskiwania środków unijnych. Natomiast pozostałe punkty nie są w planie komisji rewizyjnej – poinformowała sekretarz Maria Drózd, która niespodziewanie zjawiła się na posiedzeniu komisji.

– Wszystkie rzeczy wymienione w piśmie są w planie pracy komisji rewizyjnej. Komisja zastrzegła sobie prawo do zmiany terminów posiedzeń. Nie zachowaliśmy dotychczasowych terminów z powodu państwa opieszałości, bo ciągle brakuje od was materiałów – ripostowała Renata Pasek.

– Ale skumulowaliście materiały z trzech posiedzeń. Ich przygotowanie wymaga dużo czasu, co wynika z faktu, że komisja żąda informacji przetworzonej – utrzymywała sekretarz Drózd.

– Pani jest w błędzie. Komisja rewizyjna kontroluje tylko te czynności, te wydatki, które zostały już zrealizowane. Komisja musi się trzymać planu pracy zatwierdzonego przez Radę Gminy i zdać z niego sprawozdanie. Jest już miesiąc wrzesień, musimy się wytłumaczyć z każdego punktu, a pani mówi, że to jest niemożliwe? – pytała Pasek

– Niejednokrotnie były sytuacje, że my sporządzaliśmy protokół, a państwo mówiliście, że to wszystko jest nieprawda. Pan wójt pisał na stronie urzędowej, że komisja dokonała manipulacji faktów. Jeżeli my prosimy, żebyście się podpisali pod waszymi dokumentami, to jest problem. Potem się wykręcacie, że informacja podana przez komisję rewizyjną jest nieprawdą. To, co się dzieje w Urzędzie Gminy, jest niepoważne – stwierdziła radna.

Zabawa w ciuciubabkę

W dyskusję włączył się wiceprzewodniczący Rady Gminy Tadeusz Kuropieska. Jego zdaniem urzędnicy lekceważą Radę Gminy, a w szczególności komisję rewizyjną. Kuropieska zasugerował, że jeśli Urząd Gminy miał jakieś zastrzeżenia co do planów pracy komisji, powinien wcześniej zgłosić je przewodniczącemu komisji. Tego jednak nie zrobiono. Dlatego też komisja przystąpiła do pracy z przekonaniem, że wszystkie materiały będą gotowe przed rozpoczęciem posiedzenia.

– Pani sekretarz, to jest zabawa w ciuciubabkę. Ocena czy komisja miała prawo dokonywać kontroli w takim czy innym zakresie należy do Rady Gminy i do komisji, a nie do pani. Ta komisja nigdy nie otrzymywała materiałów w terminie. To jest właśnie tak jak teraz. Później wypisuje się różne dyrdymały na temat pracy komisji, a jak przychodzi do konkretów to ich nie ma – stwierdził Kuropieska.

– Szacowna Komisjo, nic innego nie mogę zrobić, bo takie mam polecenie – brzmiała odpowiedź Marii Drózd.

Rada Gminy i jej komisje są niepotrzebne

– Nic nie wiemy, nie mamy na czym pracować i wszystko, co jest ważne, jest ukryte. Zabawę sobie robicie licząc na to, że damy sobie spokój. Uważam, że działalność komisji rewizyjnej i Rady Gminy jest bezsensowna, kiedy to tak wygląda! – podsumowała Renata Pasek

– Szkoda publicznych pieniędzy na działalność Rady Gminy – dodał Zbigniew Spasiński.

Zobacz film z posiedzenia Komisji:

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

15 odpowiedzi na „Nic innego nie mogę zrobić, bo takie mam polecenie [film]

 1. blogerr pisze:

  już zaczynamy żałować głosu oddanego za Leśnowolskim, jeszcze trochę a będziecie błagać Rzeczkowskiego aby wrócił. co za tupet i ignorancja dla prawa i instytucji kontrolujących. Zaczynamy powoli zbierać na taczki.

 2. Victoria pisze:

  Co to za komisja,co szuka w,, CAŁYM DZIURY ”
  po co urzędnicy bez ,,grama”kultury !!!
  Bez grama kultury,a także fachowości
  przecież,to jest URZĄD,a nie ICH WŁOŚCI 🙂
  Gdzie tu ta HIERARCHIA URZĘDNICZA
  że sekretarz Gminy Komisję rozlicza 🙂
  A może dajcie sobie spokój z tymi kontrolami
  scedować problem na Wojewodę niech się gryzą sami.
  Jak prokurator za to się zabierze
  z tego Zarządu Gminy pozostaną PIERZE !!!
  Może na wierzch wyjdą ,,wszystkie brudy”
  tylko jak je liczyć,czy tylko ,,na PUDY” ? 🙂
  Bo trzeba nam wiedzieć:w kraju tyle Państwa
  ile się zmieści ,,obok tego DRAŃSTWA ”
  Chyba w Jedlni jest dosyć PRYWATY
  rozliczcie zaległe sprawy,przestrzegając DATY !!!
  Te wszystkie sprawy ,te nie załatwione
  PSUJĄ KREW W OBIEGU,bo są. ZARAŻONE.
  Czy będziemy dalej brnąć,to TANIEC CHOCHOLI
  drąży nas GANGRENA,a to bardzo BOLI.!!!
  Myślałem ,że teraz to się UDA
  Chyba NIE WARTO,CIĄGLE WIERZYĆ W CUDA 🙂

 3. misio pisze:

  dlatego skończyli tak szybko bo maciej spieszył się na sesję rady gminy w goździe, czyżby maciej był radnym w goździe, czy tez podpatruje przed sesją jak robić żeby nie zaciągać kredytu, czyli jednym słowem poszedł po naukę do gozdu

 4. rejtan pisze:

  Członkowie komisji rewizyjnej zasługują na uznanie i poparcie. Wreszcie ktoś normalnie traktuje swoje obowiązki radnego. Brawo.
  Natomiast wynikajace z tego zachowania Pana Wójta , który kolejny raz potwierdza , że on nie podlega kontroli Rady Gminy , a jego władza zwierzchnia jest gdzie indziej, śmieszą i są żałosne.

 5. marecki123 pisze:

  a wg mnie ci ludzie zachowują się jak julia pitera z platformy, która szukała dorsza za 12 zł u ministra z pis. śmieszni ludzie, pani Pasek to jeszcze jakaś obywa, ale reszta – mam otwarte pytanie jakie wyształcenie (podstawowe, zawodowe, średnie, wyższe) mają pozostali członkowie komisji? Chce wiedzieć czy mają kompetencje do tego co robią?

 6. mathie pisze:

  Ale co jest najważniejsze w tej sprawie, jeśli wójt nie miałby nic do ukrycia, to z pewnością udostępniłby dokumenty, a że nie chce tego zrobić, to najdobitniej świadczy, że do ukrycia coś ma. Najwyraźniej coś bardzo ciekawego musi być w tych dokumentach…
  Tylko jak to wszystko ma się do deklarowanej przed wyborami uczciwości i transparentności? Standardy te same co poprzednik. Mam nadzieje, że skończy w podobny sposób.

 7. blogerr pisze:

  pewnie sms specjalny trzeba jakoś zakamuflować. aż takiego poparcia by wygrać konkurs echa to chyba nie ma.
  rozliczyć porządnie komórki i delegacje.

 8. Victoria pisze:

  Swoisty,,FOLWARK ZWIERZĘCY” 🙂

 9. blogerr pisze:

  obciąć pensje wójtowi za niesubordynację wobec organu który go nadzoruje czyli rady gminy i jej komisji rewizyjnej. mysle że 1800 brutto będzie wystarczającym wynagrodzeniem za taką pracę jaką nam wyświadcza.

 10. mathie pisze:

  Film z ostatniej sesji. Szczególnie polecam uwadze pierwszą część, która pokazuje prawdziwe oblicze naszego wójta…

  https://www.youtube.com/watch?v=ezeZQZvAtqY

  https://www.youtube.com/watch?v=ZMppn7LqCIE

 11. blogerr pisze:

  niesłychane, żeby wójt pouczał rade co do porządku obrad. tylko w Wilkowyjach i w jedlni letnisko.
  Panie wójcie jak będzie dyskusja na temat tej uchwały to się pan odniesie do zarzutów, niech się pan nie martwi nikt panu nie zabroni.
  ale żeby się pan wtrącał jak rada obraduje nad porządkiem obrad i decyduje nad czym ma dziś debatować to jest parodia samorządu. to nawet Rzeczkowski się tak nie zachowywał

 12. blogerr pisze:

  słucham i oglądam transmisje z tej „SZESZJI” i nie wierzę w to co słyszę. żeby komentować styl i sposób pisania pisma przez radnego. w sytuacji kiedy samemu się składnie i poprawnie nie wypowiada? skandal. to pokazuje tylko ile zawiści ni nienawiści do bliźniego jest w tej ekipie. a potwierdzają to paszkwile pisane do miejsc pracy radnych i osób które pokazuje prawdziwe oblicze tej ekipy.
  ciekawy jestem tylko jednego. skoro gminny fotograf w dniu sesji pracował od 9 (przecież miał prawo mu wójt tak godziny ustawić) to kiedy odebrał od wójta to prywatne pismo które do ARMiRU z rana zawoził. w godzinach pracy w urzędzie? czy może po godzinach pan Piotrek pojechał do niego do domu do skaryszewa i poprosił „słuchaj stary weź no zawieź mi pismo jutro do armiru bo mi się nie chce”? tak czy inaczej wygląda na to że w urzędzie wykorzystuje się wobec podwładnych podległość służbową do celów prywatnych albo zatrudnia się dobrych kolegów i znajomych którzy sobie wyświadczają wzajemnie przysługi. ale ciekawe jak się odwdzięczy teraz wójt??????

 13. mieszkaniec J. pisze:

  Czy część 3/4 i 4/4 będzie dostępna?

 14. Victoria pisze:

  Znowu ktoś powie,że piszę ,,po złości”
  może doczekam się ,,sprawozdania z wójta działalności”

  Czas na stronie Gminy pewnie się zatrzymał
  czy ta działalność osiągnęła taki właśnie wymiar ?

  Przecież,od września ubiegłego roku
  minęło,, szmat czasu”-KTOŚ NIE DOTRZYMUJE KROKU ?

  Ale były inne ,,szumne ogłoszenia”
  czyżby Wójt nie miał nam nic do powiedzenia?

  Może jest na jakimś ,,specjalnym urlopie”
  lub ,,intensywnie tyra” niczym w ,,ukropie” ?

  LITOŚCI ,nam nie trzeba GALERNIKA
  tylko gospodarza co we wszystko wnika!!!

  Nie musi się chwalić,wystarczą sprawozdania
  ,,toż to kpina z wyborców ,nic tu do dodania „!!!

  Dziwi mnie,że ta ,,BEZTROSKA” udziela się radnym
  o niczym nie chcą wiedzieć-może wójt też ,,bezradnym”?

  Pewnie potrzebna jest pomoc np,,.nie widzialna ręka”
  może jakiś URZĄD,bo to wszystko trzeszczy i pęka !!!

  Co prawda Wójt dostał ,,POŻYCZKĘ ” będzie na pobory
  nie ma co się łudzić,ten,,UKŁAD” jest CHORY.

  Jaka to choroba?-potrzebny ,,DIAGNOSTA”
  przy takich ,,specjalistach” sprawa nie jest prosta 🙂

  A to dlatego że wszystko się kamufluje
  co to za KOMISJA,co Przewodniczący na nią,, pluje”?

  Bo ,,kluczy” i ,,sprawy przeinacza”
  Po co w ogóle taka ,,RADA”-CO NA PSY SIĘ STACZA”

  Chociaż ,,wszem wiadomo”-RYBA OD GŁOWY SIĘ PSUJE
  może trzeba skończyć,niż Gminę się zrujnuje ?

  Dziwna to ,,CHOROBA”,chory głośno krzyczy
  z bólu,czy radości- któż to policzy ?

  No i te inwestycje,ponoć idą bardzo sprawnie
  będą ,,wchodzić „w łąki,czy nie utoną w ,,bagnie „?

  Tak było z,,ORLIKIEM” – też było ,,przyśpieszenie””
  niech ,,ujrzą światło dzienne”-to będzie ,,olśnienie”

  Miało być WIELE OPRACOWAŃ tzw WIZUALNYCH
  było ze ,,stadionem”,,czyli nie ma ŻADNYCH.

  Kiedyś DZIADEK WNUCZKOWI OBIECAŁ CUKIERKA
  P.Wójcie czy to z nami ta dziecinna GIERKA ?

  A dziadka już nie ma ,jak i ,,EPOKI GIERKA”
  lecz ja w dalszym ciągu mam ,,GORZKI SMAK ” tegoż to CUKIERKA 🙂