Nie będzie kursowała linia „J”

„Niniejszym informujemy, że z dniem 31 grudnia 2013r. zaprzestajemy całkowicie obsługi linii „J” Radom – Jedlnia-Letnisko – Słupica” – pismo z takim oświadczeniem PKS wpłynęło 16 grudnia do urzędu gminy w Jedlni-Letnisku.

Likwidacja linii „J” oznacza, że obsługujący tę samą trasę Informix pozbywa się głównego konkurenta. Czy wzrosną ceny biletów w linii „S”?

„Bezpośrednią przyczyną podjętej decyzji o likwidacji linii „J” są pogarszające się z miesiąca na miesiąc wyniki ekonomiczne. Od dnia 1 stycznia 2013r. w związku z obsługą tej linii generowana jest w każdym miesiącu kalendarzowym strata finansowa, która przekłada się w sposób bezpośredni na wynik finansowy spółki. Mimo różnorodnych zabiegów marketingowych oraz o charakterze oszczędnościowym, podejmowanych przez nas w tym okresie w celu zaoferowania społeczności lokalnej możliwie jak najbardziej atrakcyjnej usługi, wielkość osiąganych przychodów ze sprzedaży biletów nie pokrywa obecnie nawet tzw. „kosztów bezpośrednich”, związanych z zużyciem paliwa oraz wynagrodzeniem kierowców. W związku z powyższym kontynuacja obsługi linii „J” pogłębiałaby jedynie stratę spółki na działalności podstawowej oraz mogłaby zostać uznana za świadome działanie na jej szkodę” – wyjaśnia Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Radomiu Sp. z o.o.

Pismo przewoźnika jest dostępne tutaj.

Urząd Gminy stara się łagodzić wydźwięk listu, informując o zawieszeniu (a nie likwidacji) kursów linii „J”. Jednocześnie zapewnia, że trwają rozmowy z Zarządem PKS mające na celu przywrócenie linii „J” od lutego 2014 roku.

Linię „J”, wcześniej obsługiwaną przez MPK, PKS przejął z dniem 1 maja 2012 roku. Pierwotnie za bilet jednorazowy z Jedlni-Letniska do Radomia podróżni musieli płacić 4 złote. Tańszą opcją była wtedy podróż pociągiem Kolei Mazowieckich.

W styczniu 2013 roku na trasę Radom – Jedlnia-Letnisko – Słupica powrócił prywatny przewoźnik Informix obsługujący linię „S”, który rozpoczął ostrą walkę o pasażera. Spowodowała ona obniżenie cen biletów u obu przewoźników do 3 złotych za podróż z Jedlni do Radomia. PKS nie był jednak w stanie konkurować z Informixem, gdy ten przewoźnik obniżył cenę biletów jeszcze bardziej – do 2 złotych za przejazd.

Czy po wycofaniu linii „J” wzrosną ceny biletów w linii „S”? Przekonamy się już wkrótce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

5 odpowiedzi na „Nie będzie kursowała linia „J”

 1. pasażer pisze:

  Jak mnie pamięć nie myli to dumping ceny zaczął PKS do 2 zł. Informix w obawie przed utratą pozycji i klientów też obniżył do 2zł. Z czasem PKS przejrzał na oczy, pomimo strat na trasie i zwiększył cenę znowu na 3zł z tym że Informix nie dokonał korekty ceny biletów i jeździ za 2 zł. Wniosek tylko jeden, PKS próbował cenowo wygryźć Informix a ostatecznie sam jest w kiepskiej sytuacji. Co do przyszłego monopolisty, jak nim zostanie Informix, to wątpię aby ceny były większe jak 3zł, przecież mamy pociąg i jak będzie za drogo w Informixie to mieszkańcy będą jeździć lokomotywą.

 2. jack pisze:

  To jest chore, że UG prowadzi jakieś rozmowy w celu przywrócenia kursowania J. Po pierwsze jaki jest sens dotować J z naszych pieniędzy skoro działa linia S. I to dobrze działa bo bez żadnego wsparcia z góry potrafiła wygrać w tej nierównej grze. A po drugie to jest po prostu nieuczciwa konkurencja i to wyłącznie rynek powinien decydować jaki przewoznik będzie jezdził. Szczególnie na takiej trasie która jest przecież rentowna.

 3. tow Lenin pisze:

  @pasażer, nie mogę się powstrzymać od komentarza 🙂 też chcę pojeździć lokomotywą 🙂 🙂 To moje marzenie z dzieciństwa!

 4. pasażer pisze:

  „J” brak a „S” ma późniejsze odjazdy z Jedlni i nie można dojechać na godz. 6 rano do pracy .Tak się dba w naszej gminie o ludzi.

 5. bolo pisze:

  ja też mam do pracy na 6 i przerzuciłem się na PKP i nie marudzę szubko ciepło chociaż troszkę drożej