Harcerze z Jedlni-Letniska ze świątecznymi paczkami i życzeniami na Ukrainie

W dniach 13-15 grudnia 2013 r. z Jedlni-Letnisko wyruszył autokar z harcerzami 7 Jedleńskiej Drużyny Harcerzy „Watra” ZHR zmierzając do obwodu czerniowieckiego na pograniczu Ukrainy i Mołdawii w ramach corocznej ogólnopolskiej „Akcji Paczka”. Organizatorem w skali kraju jest Naczelnictwo ZHR, realizujące projekt Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ekipa harcerska z Jedlni współpracowała razem z środowiskiem ZHR ze Zwolenia.

Celem akcji była pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom dawnych kresów Rzeczpospolitej i utrzymywanie łącznością z Polakami mieszkającymi na Wschodzie poprzez dostarczenie paczek z artykułami żywnościowymi oraz życzeniami na święta. Nasze harcerskie środowisko wzięło udział po raz pierwszy w tym projekcie. Koordynatorami w Jedlni-Letnisko byli pwd. Paweł Szulc HO i phm. Radosław Wdowski HR.

Cała akcja angażowała lokalną społeczność, gdyż produkty zbierane były przy współpracy z instytucjami, przedsiębiorcami i prywatnymi osobami. Zebrane produkty zostały posegregowane i zapakowane w specjalnie przygotowane paczki. Razem ze środowiskiem zwoleńskim udało się zapakować 150 paczek z artykułami żywnościowymi i chemią gospodarczą.Wyjazd jednak nie obył się bez problemów. Na granicy polsko-ukraińskiej na Przejściu Granicznym Hrebenne po wielogodzinnym zatrzymaniu autokar został wycofany z granicy. Był to pierwszy taki przypadek od 17 lat projektu „Akcja Paczka”, aby autokar nie został wpuszczony na Ukrainę. Po powrocie na stronę polską koordynatorzy naszego autokaru w porozumieniu z koordynatorami innych autokarów (gdyż w danym czasie wyruszyło 7 autokarów z całej Polski do różnych rejonów na Wschodzie) podjęli decyzję o próbie przejazdu przez granicę w Dorohusku, gdzie ostatecznie autokar przejechał na Ukrainę około godziny 9 rano w sobotę. W związku z kończącym się czasem pracy autokaru i po konsultacjach z koordynatorem ogólnopolskim autokar skierował się do Łucka na Wołyniu, gdzie paczki przekazano miejscowej społeczności polskiej.

Choć nie dotarliśmy do celu przeznaczenia to może jednak było to pisane aby dotrzeć właśnie do Łucka i pomóc lokalnej społeczności, która przyjęła nas bardzo serdecznie i życzliwie. Do Czerniowców natomiast wyruszyła ponownie ekipa już z innego miasta. Było to dla młodych harcerek i harcerzy doświadczenie służby dla innych, trudu i wysiłku a także doświadczenie warunków, w jakich często znajdują się Polacy na Kresach. Zgodnie stwierdziliśmy, że z podobną pomocą wyruszymy w następne święta.Koordynatorzy akcji wraz z harcerzami pragną wyrazić wyrazy serdecznej wdzięczności i podziękowania tym wszystkim, którzy składali dary i tym wszystkim, którzy byli zaangażowani czynnie w tę inicjatywę. Czuwajmy w służbie drugiemu człowiekowi.

pwd. Paweł Szulc HO
i phm. Radek Wdowski HR

Zobacz całą fotogalerię:

O autorze

Radek Wdowski: Socjolog - Doktorant Katedry Filozofii Społecznej KUL zajmujący się samorządem terytorialnym, społeczeństwem obywatelskim i patologiami życia publicznego. Uczestnik studiów podyplomowych z Zarządzania i Finansów Publicznych na Wydziale Nauk Społecznych KUL. W latach 2015-2016 pracownik Kancelarii Marszałka Województwa Lubelskiego. Autor publikacji "Pieniądze, prestiż, wpływy. Patologie struktur władzy gminnej na Mazowszu".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotogaleria, Fotoreportaż. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

Jedna odpowiedź na „Harcerze z Jedlni-Letniska ze świątecznymi paczkami i życzeniami na Ukrainie

  1. Radek_W pisze:

    W poniższym linku natomiast jest jeszcze relacja Redaktora Monitora Wołyńskiego Walentego Wakoluka

    http://monitor-press.com/pl/historia/mozaika/1410-akcja-paczka.html