Sesja ze słabą obsługą prawną

Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Jedlnia-Letnisko nie brakowało momentów zabawnych, a chwilami wręcz kuriozalnych. Wójt i podległy mu urząd przygotował wadliwy projekt uchwały, który udało się poprawić tylko dzięki determinacji radnej z opozycji. Radni poparli proponowane przez wójta Leśnowolskiego inwestycje.

Fundusz sołecki uratowany dzięki determinacji radnej

Przedłożony przez wójta Leśnowolskiego podczas dzisiejszej sesji projekt uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego na 2015 rok pokazał naocznie braki w przygotowaniu urzędu, zwłaszcza w sferze obsługi prawnej.

Projekt ów odwoływał się do nieaktualnej ustawy o funduszu sołeckim z 2009 roku. Jako taki został zatwierdzony przez przedstawiciela Kancelarii Prawa Gospodarczego Kazimierza Wlazły. Włazło jest nowym radcą prawnym Urzędu Gminy w Jedlni-Letnisku. Funkcję tę pełni od kilku miesięcy.

Ani wójt, ani podległy mu urząd, ani Kancelaria nie zauważyły, że od 20 marca obowiązuje nowa ustawa o funduszu sołeckim. Zatem odwołanie się w gminnej uchwale do nieaktualnej ustawy spowodowałoby jej uchylenie przez wojewodę. Tym samym, wbrew kolejnym zapewnieniom wójta Leśnowolskiego, fundusz sołecki pozostałby jedynie w sferze obietnic.

O błędzie wójta i radcy prawnego poinformowała Renata Pasek. Wójt Leśnowolski oponował, twierdząc, że w grę wchodzi nowelizacja ustawy, a nie wejście w życie nowej, w związku z czym można się powoływać na starą ustawę z 2009 roku. Radna Pasek podtrzymywała swoje stanowisko. Obecna na sesji przedstawicielka kancelarii Kazimierza Wlazły nie potrafiła sporu rozstrzygnąć.

Radni opozycyjni znaleźli w Dzienniku Ustaw nową ustawę i dokonali stosownych poprawek w uchwale o funduszu sołeckim. Tym samym fundusz sołecki został uratowany i będzie obowiązywał w przyszłym roku.

Ustawa o funduszu sołeckim znajduje się w Dzienniku Ustaw z 2014 roku pod pozycją nr 301:
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/rok/2014/pozycja/301

Pełna obsługa prawna tylko dla wójta

Sam Kazimierz Wlazło natomiast osobiście zaangażował się w działania wójta Leśnowolskiego, których celem jest unieważnienie uchwały Rady Gminy obniżającej wynagrodzenie naszego włodarza. Uchwała ta została zaakceptowana przez wojewodę. Nie akceptuje jej jednak Leśnowolski. Kolejnym krokiem jest zatem jej zaskarżenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA), co też wójt uczynił.

O zaangażowaniu Wlazły wiadomo z jego pisma, które przedstawił na sesji przewodniczący Tadeusz Kuropieska. Radca prawny informuje w nim, że pomimo prośby przewodniczącego Rady Gminy, nie ustosunkuje się do sporu o wynagrodzenie na linii wójt – rada gminy, gdyż przygotował skargę wójta do WSA.

Mieszkańcy wprowadzeni w błąd, pracownik urzędu gminy przeprasza

Podczas sesji radni opozycyjni poinformowali o piśmie, jakie otrzymali mieszkańcy zamieszkujący Enklawę B (działki naprzeciwko Ośrodka „Relaks”), starający się o budowę sieci kanalizacyjnej na zamieszkiwanym przez nich terenie. Z pisma wynikało, że inwestycja nie będzie realizowana z powodu nie uchwalenia przez Radę Gminy budżetu na 2014 rok.

Radna Renata Pasek zwróciła jednak uwagę na to, że tego rodzaju inwestycja w Enklawie B w ogóle nie znalazła się w załączniku inwestycyjnym do budżetu na 2014 roku przygotowanym przez wójta. Zatem, nawet gdyby nie było sporu między radą a wójtem skutkującym zawieszeniem przez RIO uchwalonego budżetu, to ta inwestycja i tak nie byłaby wykonywana.

Pracownik urzędu gminy, którego podpis widnieje pod pismem, przepraszał za jego treść i obiecał wysłać mieszkańcom sprostowanie.

Wszystkie proponowane przez wójta inwestycje zostały przyjęte

Rada Gminy przyjęła wszystkie proponowane przez wójta zadania inwestycyjne. Wśród nowości znalazło się zadanie „Projekt oczyszczenia zalewu”, na które zostanie przeznaczone 80 tys. złotych w związku z planami aplikowania o zewnętrzne środki finansowe na oczyszczenie zbiornika wodnego.

Utworzone też zostało zadanie inwestycyjne „Remont ulicy 1 Maja w Jedlni-Letnisko od drogi wojewódzkiej nr 699 do Placu Piłsudskiego”, na które została zabezpieczona kwota w wysokości 100 tys. złotych.

Taryfy za wodę i ścieki na razie bez zmian

Obecne taryfy za dostarczoną wodę i odbiór ścieków zostały przedłużone do końca czerwca, co sugeruje, że od 1 lipca zostaną wprowadzone nowe taryfy.

W trakcie dyskusji poruszono problem mieszkańców Groszowic, którzy płacą podwójną opłatę abonamentową – jedną Wodociągom Miejskim w Radomiu, a drugą Urzędowi Gminy w Jedlni-Letnisku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

26 odpowiedzi na „Sesja ze słabą obsługą prawną

 1. krw1994 pisze:

  Dość ciekawe, że Pan Wójt nie wiedział o nowej ustawie. Można zrozumieć, że zwykli obywatele, którzy się polityką nie interesują nie będą wiedzieć wszystkiego na bieżąco. Ale Wójt – osoba mająca władzę w gminie i taka wpadka. 😀

 2. mathie pisze:

  Cały ten urząd pod kierownictwem Leśnowolskiego to jedna wielka komedia! Pracownicy merytoryczni sami nie wiedzą co podpisują, ale chyba nie ma się czemu dziwić, skoro wielokrotnie w godzinach pracy wielu z nich można spotkać w sklepach lub na targu! A uśmiech wójta na pytanie o wyciągnięcie konsekwencji wobec pracowników, którzy zapomnieli(sic!) przygotować projekt uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego, mówi chyba wszystko o jakości pracy i stosunkach, jakie panują w UG! Jakość obsługi prawnej można pozostawić bez komentarza, bo wyraźnie widać, że jest to konsekwentnie realizowana taktyka dezorganizowania prac rady gminy.

  Jeszcze taka uwaga. W ostatnim czasie kilka osób odeszło z urzędu (pan Stani, pani Skarbnik), inne z kolei awansowały (pan Narożnik). Natomiast w BIP urzędu nie ma żadnych oświadczeń majątkowych składanych na zakończenie bądź rozpoczęcie sprawowania funkcji! Czy znów kierownictwo urzędu ma coś do ukrycia? Tak w praktyce realizowane są puste obietnice o transparentności!

 3. Victoria pisze:

  Prowadzenie sprawy Wójta Leśnowolskiego przeciwko U,G
  w której zatrudniony jest prawnik WLAZŁO jest:
  – konfliktem interesów lub-wykorzystywaniem stanowiska do osobistych celów .lub jedno i drugie.Jakie to paragrafy
  kk,myślę,że Pan mecenas wie najlepiej. 🙂

 4. ziom pisze:

  Wygląda na to, że my podatnicy, płacimy za to, żeby prawnik Wlazło wynagradzany z naszych pieniędzy, doradzał Leśnowolskiemu w sporze z nami samymi, czyli wybranym przez nas samych organem, którego jednym z zadań jest kontrola działalności zarządu gminy i ustalanie wysokości wynagrodzenia wójta.

 5. Victoria pisze:

  Taka FAJNA GMINA,lecz wyraznie odstaje
  patrząc na DZIAŁANIA,serce mi się,,KRAJE”
  Wczoraj znowu była NADZWYCZAJNA SESJA
  czemu zamiast NADZWYCZAJNEJ DYSPUTY,była ZWYCZAJNA AGRESJA ? !!!

  Czy wynikła z ,ZABUŻEŃ „tego i owego
  czy też z braku wiedzy,,KOGOŚ KONKRETNEGO ? 🙂
  Gdyby ,to był jeden było by ,,po sprawie”
  ale tu jest ,,WIELE DZIECI”,co hołduje zabawie 🙂

  Bawcie się ,,dzieciaki” KLOCKAMI WŁASNYMI
  NIE NASZYMI PIENIĘDZMI -USILNIE PROSIMY !!!
  Wasza indolencja,coraz GŁĘBIEJ WNIKA
  gdyby prostych radnych,ale i PRAWNIKA 🙂

  Wiec lepiej ODSUNCIE SIĘ OD NASZYCH PIENIĘDZY
  by tak jak kiedyś GRABARZ nie doprowadził nas jak RADOM do POTWORNEJ NĘDZY !!!
  Mam do tego USILNE PRAGNIENIE
  by WASZE UMYSŁY PRZESZŁY,, PRZESILENIE”!!

 6. podatnik pisze:

  Zdumiewajace i wręcz nie do wiary. Radna pani Renata Prasek pokazała wójtowi, urzędnikom i radcy prawnemu , że z ich wiedzą jest do niczego , No to niezła kompromitacja.

 7. kutanoid pisze:

  Dla mnie śmieszne (śmiech przez łzy) jest to, że wójt nie miał zielonego pojęcia na jakiej sesji się znajduje (sesja zwoływana na wniosek wójta lub co najmniej czwartej części rady jest sesją nadzwyczajną). Jego zdziwienie jest porównywalne z zaskoczeniem gimbazjalisty niezapowiedzianą kartkówką. A tłumaczenie jeszcze głupsze, dlatego nie będę tego komentował. Podejrzewam, że wiedzę na ten temat czerpał wespół z panem Chrzanowskim, 🙂 który także miał z tym problemy.

  A propos projektu unijnego… Myślę, że komputeryzacja powinna objąć również łysawych kawalerów, których brodaci ojcowie wykluczają cyfrowo przez prowadzenie blogów i innych dyrdymałów. 😉 Jeśli nie ma tego w regulaminie, to mam nadzieję że sie znajdzie.

 8. bruno pisze:

  to wyglada na to, że Pan Kończyk z Panią Pasek dwuosobowo uratowali fundusz sołecki. 🙂 🙂 🙂

 9. lol pisze:

  radni musieli poprzeć, bo nie mają nic do gadania.hahahahahahahahahahahah!

 10. Pan Pimpek pisze:

  Mam nadzieję, że za 8 miesięcy ty też nie będziesz miał nic do gadania.

 11. mathie pisze:

  Dopiero dzisiaj z należytą uwagą przeczytałem wpis na blogu pana Chrzanowskiego ze środy i po raz kolejny pusty śmiech mnie ogarnął. Pan radny był łaskaw zauważyć, że teksty tutaj były jakimś „straszeniem” likwidacją funduszu sołeckiego. Ale nawet nie zauważył, że przez niekompetencję wójta i jego pracowników oraz kancelarii prawnej, omal to „straszenie” nie nabrało realnych kształtów!
  Z drugiej strony pan Chrzanowski chwali się, że rozpoczął się się remont chodnika po jednej stronie ulicy Piłsudskiego. Naprawdę jest to inwestycja na miarę naszych możliwości i potrzeb! Gmina z ponad 30 mln budżetem, którą stać na opłacanie niekompetentnych i nieudolnych urzędników, musi remontować połowę chodnika 150-metrowej ulicy z funduszu sołeckiego. Zamiast zrobić kompleksowy remont całej ulicy ze środków budżetowych, robi się połowiczną fuszerkę. Za 10 lat przyjdzie ktoś inny i inną kostką, albo asfaltem, wyłoży drugą stronę i będzie, tak jak w całej Polsce – pstrokato. No chyba, że w tym roku będzie przeprowadzony kolejny „zamach” na FS i inwestycją z tych środków w roku 2015 – z kolejnym pominięciem strony południowej – będzie druga strona chodnika. Poza tym fuszerki powoli stają się znakiem rozpoznawczym tego wójta, bo także wspomniane przez byłego przewodniczącego rondo nie jest najlepszym przykładem udanej inwestycji.

 12. Victoria pisze:

  To już,to jest śmieszne,choć kończy się zima
  temperatura wyższa ,a nima Putina
  Nima Putina pozostały metody
  kto tym steruje,czy to ten od ZAPYZIAŁEJ brody,

  Po co on to robi,niczym ten na wschodzie
  czy swędzą go rogi,niech sąsiad dopowie,
  Niech dopowie tylko logiczne
  koziołek matołek beczy też komicznie .

  Jeśli chce jątrzyć niech idzie do Pacanowa
  droga nie daleka ROZUMA BRAK OD NOWA
  Miała być odnowa,tak mówił kudłaty
  spadł ze stołka,pozostały ze słów ,,SZMATY”

  Stary człowiek ,więc i metoda stara
  czas bawić wnuczki,niech synalek się stara 🙂
  Będzie można bawić własne wnuczki
  nie jątrzyć, beczeć,stosują NIECNE,, KRUCZKI”

 13. czytelnik pisze:

  Pani Renata Pasek powinna być wójtem gminy Jedlnia Letnisko. Przecież ta osoba jest doskonałą radną, posiada bieżacą znajomość przepisów obowiazujacych w państwie w tym spraw inwestycyjnych, czy też pozyskiwania środków z poza budżetu gminy. Przecież wiedzę taką pokazuje na kazdej sesji, w przeciweństwie do wójta, nieudolnych urzędników i radców.

 14. mężczyzna pisze:

  Może i by miała szanse zostać Wójtem ale dyskwalifikuje ją powiązanie z Darkiem Rz., „wspólny komitet – Uczciwi na Start”. Jedlnia pamięta i to dobrze więc tu głosów sobie nie zyska, a nawet jak będą szanse to są osoby które zrobią wspaniałą anty-kampanię. Darek nie grzeszył zwolennikami. Wysokie nagrody w UG, dzięki poprzednim Radnym, kadencja 2002-2006 i 2006-2010 w większości podporządkowanym Wójtowi którzy nie potrafili dostrzec takich nieprawidłowości. Zbyt natarczywa, na siłę chce utrzeć nosa Piotrkowi, tym też sobie ludzi nie zjedna a bardziej odsunie.
  Na koniec jest kobietą która na wioskach nie dostanie zbyt dużego poparcia, mentalność ludzi, w dużym mieście zupełnie inaczej, tam by miała szanse.

 15. Ziggy pisze:

  A czy wójt Leśnowolski ujawni karty płac swoich kluczowych pracowników, żebyśmy mogli porównać z poprzednikiem?

 16. geoportal pisze:

  wieczny malkontent mathie powinien wejść na geoportal i zobaczyć do kogo chodnik po drugiej stronie ul. Piłsudskiego. Chodnik należy do właścicieli działek przylegających (GS, dawny sklep meblowy, dawna poczta, kwiaciarnia, pizzeria) a nie do gminy.

 17. mathie pisze:

  @geoportal – Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dla Urzędu kierowanego przez pana Leśnowolskiego jest to problem nie do załatwienia. Ale może kiedy zmieni się wójt, to podejmie jakieś działania, aby przejąć ten teren na rzecz gminy. Tym bardziej, że i tak te fragmenty działek faktycznie służą, jako chodnik, więc potrzeba tylko dobrej woli i chęci do działania….

 18. mężczyzna pisze:

  No patrzcie a za kogo zgodą został wybudowany parking przed Lewiatanem, no przecież że Wójt wydał pozytywną aprobatę dla właściciela sklepu.

 19. Victoria pisze:

  Lata ,,lecą”,BAŁAGAN nie znika
  z KOMUNY pozostała stara SPYCHOTECHNIKA
  Spychanie dalej jest, w myśl tej zasady
  już nie jedną Gminę zepchnęła na,,DZIADY” !!!

  Nie piszę tu o,,DZIADACH” Mickiewicza
  lecz współczesnych …zusów,co nikt nie rozlicza
  Ulice niby gminne,chodniki już niczyje
  jak wałęsające się psy,co nie jeden ZAWYJE.

  Ta ciągła niemożność.taka to już Gmina
  czy w kwestii,,posiadania”,jest tego przyczyna ?
  Zamiast intensywnie Gminę modernizować
  lepiej z GMINĄ-chlebodawcą się PROCESOWAĆ!!!

  Problem ulic i chodników ciągle nie znika
  CZY TO NASI RADNI ,,ROBIĄ ZA PRAWNIKA” ? 🙂
  Należy się spytać,czemu przepisów nie znają ?
  ale o FORSĘ WCIĄŻ PRETENSJĘ MAJĄ!!!

  Czyj,jest to prawnik,za co pieniądze bierze
  CZY ROBI ŁASKĘ,DAJĄC ,,trefne” RADY w ofierze? 🙂

 20. czytelnik pisze:

  Panie przewodniczacy rady gminy. Zażądać od wójta przedstawienia na najbliższej sesji rady szczególowej informacji dotyczącej komunalizacj ulic i placów w Jedlni Letnisku oraz w gminie. Informacja winna być sporządzona według ewidencji geodezyjnej. Oby nie było takiej kompromitacji jak z ulicą Piłsudskiego.

 21. gosia pisze:

  Pani radna Pasek nie byłaby taka mądra jeśli chodzi o ustawę o funduszu sołeckim gdyby pan Paweł Kończyk jej o tym nie powiedział bo tak naprawdę nikt inny w całej gminie o tym nie wiedział /oczywiście oprócz pana panie Pawle/ .A podejrzewam , że Ustawa o Funduszu Sołeckim była niespodzianką w całej Polsce .

 22. gosia pisze:

  Oczywiście piszę o nowej ustawie , która weszła w życie bodajże 19 marca bo została podpisana 11 marca przez Komorowskiego a potrzeba było 7 dni na uprawomocnienie. A zmiany dotyczą tego iż obecnie fundusze sołeckie można będzie łączyć .

 23. jasnowidz pisze:

  gosia – Marzena W.

 24. gosia pisze:

  Jasnowidz – nie jestem Marzeną W chociaż przyznaję ,że nie jestem też Gosią . Pozdrawiam

 25. Svaigas pisze:

  Jak dobrze, że są te filmy z sesji.. Człowiek chociaż kulturalnie do porannego śniadanka może pośmiać się, lepiej, niż z niejednej komedii.. 😉

 26. Svaigas pisze:

  operator kamery podpowiadający radnej Pasek.. z lekka wstyd 🙂