Film z XLIV sesji (kanał szesjaTV)

Na niezależnym kanale szesjatv dostępne jest już nagranie filmowe z XLIV Nadzwyczajnej Sesji Rady Gminy. Zachęcamy do oglądania.
Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

Jedna odpowiedź na „Film z XLIV sesji (kanał szesjaTV)

 1. mieszkaniec J. pisze:

  Sesja dosyć burzliwa, ale obecna inicjatywa Pan Wójta w sprawie projektu „oczyszczenia zalewu” – jak rozumiem – jest kontynuacją założeń „Planu Odnowy Miejscowości” 2008-2013 z perspektywą do roku 2016.

  Ponieważ stan zalewu w roku 2008 był znacznie lepszy niż obecnie – na pierwszym planie musiała być kanalizacja i budowa dróg.
  Obecnie uważam, że wójt podjął słuszną decyzję powracając do projektu rewitalizacji. Wypłycenie i zarastanie zalewu wymaga pilnych działań.

  Obligują do tego ponadto różne powody istotne dla życia całej społeczności Gminy. Podczas dyskusji radni wiele wyjaśnili. Wspomnę, że w pracach nad zalewem może powstać sporo miejsc pracy dla mieszkańców naszej gminy. Mając mocne atuty w postaci położenia zalewu i otaczającej go infrastruktury istnieją duże możliwości uzyskania subwencji, być może do wysokości 85%.

  Chyba wszyscy zrozumieli, że bez projektu i wstępnego kosztorysu żadna inwestycja nie ruszy z miejsca. Dobrze więc się stało, że pozyskano pieniądze na opracowanie projektu.
  Mając stosowne dokumenty będzie można szukać i podpisywać porozumienia w spawach dotacji.

  Po oczyszczeniu dna zalewu, inwestycja będzie największą i najlepiej widoczną inwestycją w Jedlni-Letnisko. Pana Wójta powinny jednak wesprzeć lokalne Stowarzyszenia lub powinna powstać Społeczna Grupa Inicjatywna, która skupiłaby wokół siebie ludzi różnych opcji politycznych, pokoleniowych i pasjonatów przyrody. Wszystkich połączył wspólny cel – rewitalizacja zalewu i sensowne zagospodarowania terenu wokół całego kompleksu oraz jego konserwacja. Jakaś Grupa ponoć istnieje, ale jest nie widoczna i pewnie mało skuteczna.

  Martwi mnie jednak stanowisko radnych z opozycji, tym bardziej, że sami zatwierdzali „P.O.M”, ale teraz – jak było widać na filmie – byli innego zdania.
  Oglądając filmowy zapis z sesji – mam jednak głębokie wrażenie, że radni z poza Jedlni-Letnisko w wielu przypadkach mają racje z punktu widzenia zdrowego rozsądku.

  Pan Przewodniczący Kuropieska słusznie zauważył – chcąc oczyszczać zalew należałoby najpierw odciąć trucicieli, których ścieki niszczą wody zalewu, żeby włożone środki nie poszłyby na marne. Słusznie dopomina się wsparcia prawników, ekspertyz lub doradztwa fachowców związanych z podejmowanymi inwestycjami, wydłużenia czasu do przygotowania sesji i większej współpracy pracowników Urzędu Gminy etc.

  Pan radny Borkowski – zasygnalizował problem trzynastu miejscowości, które pozostają na uboczu inwestycyjnym. Należałoby to wyjaśnić – gdzie jest planowanie ? perspektywy ? priorytety ?.
  W dyskusji okazało się, że w Gzowicach nie podjęto przygotowań do kanalizacji, bo żaden mieszkaniec nie dostarczył stosownej deklaracji. Powodem miał być brak informacji co do metody budowy kanalizacji. Odpowiedź Pana Wójta teoretycznie miała sens, że decyzje w tej sprawie podejmuje projektant. Jednak użytkownikami i potencjalnymi póżniejszymi płatnikami będą mieszkańcy, a wójt ma podjąć decyzje najbardziej korzystną. Jeżeli nie odpowiadała im koncepcja i wyjaśnienia jednego projektanta, ja poprosiłbym drugiego z innej pracowni projektowej.
  Dosyć często spotykamy się z całym szeregiem idiotycznych inwestycji, które kiedyś ktoś projektował i zatwierdzał – winnych jak zwykle brak, a społeczeństwo całymi latami potem się z tym biedzi i ponosi koszty.
  Z tych pewnie powodów społeczeństwo w Gzowicach ma opory. Dbając o swoje budżety domowe mieszkańcy starają się być rozsądni w podejmowaniu ważnych decyzji – takie jest prawo mieszkańców.