Czy inwestycja nad zalewem jest przemyślana?

Trwają prace inwestycyjne nad zalewem „Siczki”. To efekt realizacji projektu unijnego „Rozszerzenie bazy turystyczno – sportowo – rekreacyjnej w Jedlni–Letnisko”, w ramach którego powstanie pływające molo, siłownia zewnętrzna, ławka plażowa, nowe oświetlenie uliczne oraz zostanie zakupiony kontener sanitarny. Gmina Jedlnia-Letnisko wypięknieje – takie zapewnienia pojawiły się na stronie Urzędu Gminy. Czy jednak wszystko zmierza w odpowiednim kierunku?

„Już mogę powiedzieć że inwestycja nie do końca jest dopracowana. Ławki z drzewa iglastego, bogate w żywicę, która w niedługim czasie zacznie wychodzić z drzewa i zostawiać ślady na ubraniach. Deski należałoby dodatkowo zamontować heblowane a nie takie resztówki. Lepiej prezentują się ławki z funduszu sołeckiego. Wstrząsnął mną koszt mola ok 250 tys zł za 183m kw. w kształcie litery T. Pomost plastikowy to chyba niezbyt dobry pomysł, w kolorach pomarańczowy i niebieski. Ławkę plażową należałoby jeszcze pokryć strukturą koloryzującą ale pewnie nikt o tym nie pomyślał. Szkoda, że inwestycja nie została konsultowana z mieszkańcami, mogłoby to wyglądać o niebo lepiej” – taki wpis zamieścił kilka dni temu na facebook’owym profilu Urzędu Gminy Jedlnia-Letnisko radny Maciej Frączek.

Ławka plażowa nad zalewem kilka dni temu wyglądała tak.


A dziś wygląda tak.

– Początkowo zamontowano ławki, które nie były heblowane. Po mojej interwencji zostały zdjęte i wymienione na inne – wyjaśnia Maciej Frączek, z którym dziś wspólnie obejrzeliśmy plac budowy nad zalewem.

Uwagę zwraca betonowy cokół, do którego są przymocowane ławki. Wygląda dość surowo i nieestetycznie. Zdaniem Frączka beton mógłby być pokryty farbą w kolorze piasku.

ZOBACZ ZAKRES PRAC PRZY WYKONANIU ŁAWKI PLAŻOWEJ

Nie cieszą oka zamontowane wcześniej (nie w ramach obecnie realizowanej inwestycji) ławki, które są mniejsze i nie wyglądają tak solidnie jak te, które zostały zakupione z funduszu sołeckiego. Widać odpadającą farbę.

Czy planowane molo będzie cieszyć mieszkańców i letników tak samo jak stare? Przede wszystkim będzie ono dużo mniejsze. Nowe molo ma mieć 21,5 metrów długości, a jego ramiona po 10 metrów w jedną i drugą stronę. – Będzie około 4 razy mniejsze od starego. Zostanie zbudowane w kształcie litery „T”, więc nie będzie można obejść go dookoła – mówi radny Frączek.

Jego wątpliwości budzi też niebiesko-pomarańczowy kolor mola. W zamówieniu dotyczącym tej inwestycji zawarta jest informacja, że pomost będzie wykonany z „HDPE na granulacie LUPOLEN lub równoważnym w dwóch kolorach”, z czego kolor pomarańczowy będzie zastosowany dookoła całego pomostu, a kolorem niebieskim wypełniony środek pomostu.

ZOBACZ KONCEPCJĘ MOLA

Na razie plac budowy przy planowanym molo wygląda tak.


Obok tamy wyraźnie widać reklamę jednej ze stron erotycznych namalowaną na betonowej podstawie. Napis wprawdzie został w zeszłym roku zamalowany białą farbą ale farba nie wytrzymała i adres strony internetowej jest jeszcze bardziej widoczny. Pokazujemy go w wersji ocenzurowanej.

Po drodze mijamy zniszczony stojak na rowery. Czy jest to efekt prac inwestycyjnych realizowanych przez wykonawcę?


Idziemy w kierunku kładki. Tuż za placem zabaw dla dzieci, po lewej stronie, widzimy nową inwestycję. Nie wiemy co to jest.

Zmieni się oświetlenie ulicy Nadrzecznej. Istniejące słupy żelbetonowe zostaną zdemontowane, a w ich miejsce zostaną zamontowane stylowe latarnie z oprawami sodowymi o mocy 70W. W pobliżu tamy słupy żelbetonowe stoją daleko od ulicy. Radny ma wątpliwości czy urzędnicy przyjęli założenie, że nowe latarnie będą stały tuż przy drodze a nie tam gdzie stare słupy.

Inwestycje nad zalewem, choć potrzebne, nie zostały skonsultowane ani z mieszkańcami, ani nawet z Radą Gminy Jedlnia-Letnisko. Zdaniem radnego, gdyby wójt nie zaniechał konsultacji, plan zagospodarowania terenu wokół zalewu byłby dużo lepszy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotoreportaż. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

31 odpowiedzi na „Czy inwestycja nad zalewem jest przemyślana?

 1. lolita pisze:

  widać , że frączek to ekspert od wszystkiego, czyli od niczego albo do niczego

 2. piątek pisze:

  Mnie najbardziej martwi małe molo. Stare było bardzo praktyczne, duże i atrakcyjne dla spacerowiczów. Wszyscy byli przekonani, że nowe będzie podobne przynajmniej wielkością. Czasem i na tym starym bywało ciasno, a teraz to już chyba na zapisy będzie. No i sesji ślubnych to już raczej też nie będzie na plastikowym, pomarańczowo-niebieskim molo 🙂 Szkoda…

 3. abba pisze:

  O patrzcie lolita wróciła z pielgrzymki do ziemi świętej.
  Ale modlitwy mu jednak nie pomogły.

 4. Victoria pisze:

  8 grudnia pisaliśmy na temat: WĄTPLIWEJ KONCEPCJI
  jednak Władza nie użyła WŁAŚCIWEJ PERCEPCJI :
  Znowu powstanie CÓŚ NIBY HALA ? !!!
  pieniądze WYDANE ,,LOGICZNOŚĆ się ODDALA !!!

  Trzeba pilnować WŁADZ,by gospodarzyli MĄDRZE
  nie czekając, jak się ,,kołdra podrze”
  Bo te ŻLE WYDANE ,MŁODZI BĘDĄ ODDAWAĆ !!!
  i na GŁUPOTĘ działań STARYCH zaczną NASTAWAĆ ?

  Ps.Pewnie od 2020 Polska będzie płatnikiem NETTO.

  Bardzo dobrze,że zwracamy nawet ,,głupie uwagi” WŁADZA,MA ZBYT MAŁO ROZSĄDNEJ ROZWAGI”
  Jeśli zaś piszemy BZDURY GŁUPOTY
  władza niech UDOWODNI,że TO NIE DURNOTY !!!

  Pisza sarkastycznie przesyłam POZDROWIENIA
  myśląc,że spełnią się TAKIE TEŻ marzenia,

 5. orzeł pisze:

  No i oficjalnie zakończył się tydzień spokoju.
  Główny komentator wrócił i jedzie na pełnym rozbiegu.
  A tak było fajnie, niebywale spokojnie.
  Może urlop należałoby częściej odbywać.
  Wójcie do dzieła. Teraz do Włoch.
  Proszę, daj nam kolejny tydzień odpoczynku.

 6. bua pisze:

  nie negując chęci działań na rzecz Gminy sądzę, że należałoby zacząć od oczyszczenia tego śmierdzącego zbiornika ścieków, bo inaczej wygląda to na malowanie gó..a farbą żeby co innego udawało

 7. czytelnik pisze:

  Pełny rozbieg bo niebawem wybory samorządowe. To taki zwyczaj wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów. Cała kadencja do niczego, a potem gwałtowny finisz. Ja tam jednak czekam na zupełnie innego wójta. Musi się w końcu w tej Jedlni coś udać po raz pierwszy od zakończenia wojny.

 8. mathie pisze:

  Zbliżają się wybory, to trzeba robić na ilość, aby pokazać wszystkim „ile to się nie robi, i jak bardzo sukcesy nie podobają się malkontentom”. A przy kryterium ilościowym fuszerka za fuszerką. Niewyheblowane ławki są tego kwintesencją. Może trzeba przyznać tytuł „najbardziej fuszerkowego wójta roku”.
  Za chwilę będzie remontowana ul. 1-go Maja i zwracam uwagę, że nie jest to inwestycja, ale kolejny remont. Specjalista-koordynator nie jest aż tak obeznany, aby przygotować kompleksową inwestycję z chodnikami po obu stronach, która przetrwałaby lata, tylko dostaniemy kolejny „półprodukt” z chodnikiem po jednej stronie, podobnie jak ul. Piłsudskiego.
  Znamienne są słowa wójta i świetnie pokazują na czyje głosy bardzo liczy przy wyborach i z jakiego klucza robione są te „remonty”: „Jak wszystko dobrze pójdzie na procesję Bożego Ciała pójdziemy po równej nawierzchni.” Proponuję, żeby wójt szedł na czele tej procesji…

 9. Dolores pisze:

  do wszystkich znawców, specjalistów i inżynierów wieczorowych, nie ma takiego tworu ja żelbeton. Jest żelbet lub żelazobeton. A radny jak ma wątpliwosci gdzie będą stały słupy to niech idzie do urzedu i w projekt zaglądnie a nie łazi i pianie bije…

 10. Do Dolores pisze:

  W gminnym ogłoszeniu o zamówieniu na roboty budowlane „Przebudowę oświetlenia ulicznego ciągu pieszo-rowerowego w pasie ul. Nadrzecznej” mowa jest o słupach żelbetonowych, a nie żelbetowych.

  http://www.biuletyn.net/nt-bin/start.asp?podmiot=jedlnia/&strona=13&typ=menu&menu=217&id=1259&str=1

  Urzędników rozliczaj z tego, co napisali w ogłoszeniu

 11. żelek pisze:

  Dolores ty rzeczywiście masz problemy z odmianą w języku polskim.
  Może należy:
  po pierwsze wrócić do szkoły podstawowej;
  po drugie, nie „pianie bije…” tylko „pianę bije…”;
  po trzecie, BIP plik: kliknij, po co latać do urzędu jak jest tym załączniku jasno i wyraźnie narysowane że lampy 4 i 5 od początku zalewu będą od drogi ok 5m, nazwa pliku: Rys-2(2)_Plan_sytuacyjny.pdf. O reszcie nie wspomnę.
  Rozkładam ręce, kto tym urzędem kieruje że takie niedociągnięcia jeszcze wychodzą.

 12. mathie pisze:

  To, co wyłania się z opublikowanych kart płac to jakiś niebywały SKANDAL I FESTIWAL OBŁUDY. Nie wiem czym jest podyktowany stoicki spokój pana Chrzanowskiego? Chyba jego obłudą i zakłamaniem, wszakże jako ówczesny przewodniczący RG – organu kontrolującego wójta, jest współodpowiedzialny za to, co robił wójt.
  A cynizm i obłuda są wręcz niebywałe. Wszyscy chyba pamiętają jak Chrzanowski z Leśnowolskim krytykowali poprzednią władzę, pokazując jakie nagrody sobie przyznawali, choćby tu:
  http://jerzychrzanowski.blog.onet.pl/2011/08/16/biuletyn-klubu-wspolnoty/

  http://lesnowolski.blog.onet.pl/2011/07/20/wzrost-wynagrodzen-w-urzedzie-gminy-jedlnia-letnisko-w-latach-2008-2010/

  Tymczasem sekretarz Drózd, oprócz nagród w styczniu, lutym, kwietniu i czerwcu 2011 r. ( w sumie 16 500 PLN !!!) przyznanych jeszcze przez Rzeczkowskiego, otrzymała w grudniu tego roku już od wójta Leśnowolskiego, kolejną nagrodę w wysokości 1600 zł!! Za co się pytam k***a?
  Czyli Leśnowolski rozpoczął kadencję z przytupem od szastania pieniędzmi na lewo i prawo! Oprócz sekretarz Drózd nagrody w grudniu otrzymali jeszcze m. in Tkaczuk Mirosława (1200 zł), Ruszkowski Mariusz (2200 zł), Mosionek Aneta (2200 zł). I tak wójt rozdał w ciągu jednego dnia tyle pieniędzy, ile później udało mu się oszczędzić przez pół roku wyłączając ludziom latarnie uliczne. Gratuluję.
  Ciekawe jest także to, że pracownikom zatrudnionym przez Leśnowolskiego, pod koniec roku podniosła się pensja zasadnicza. W tym czasie (listopad) wszedł nowy regulamin organizacyjny. Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów stanowiska naczelników są w wyższej grupie zaszeregowania niż kierowników referatów, także przysługuje im wyższa pensja zasadnicza. Ta zmiana pewnie też służyła korzystniejszemu wyprowadzaniu publicznych pieniędzy oczywiście w całkowicie legalny sposób 🙁
  (źródło: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20090500398&min=1)

  Bardzo ciekawy jest rok 2012. Marian Stani przez niemal cały rok pobierał dodatek specjalny (ok. 1200 zł/msc). Za co pytam się kolejny raz? Ustawa o samorządzie gminnym mówi wyraźnie w art. 36, że „Pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać przyznany dodatek specjalny.” Czy okresowe zwiększenie obowiązków i dodatkowe zadania trwały cały rok, czy to tylko kolejny sposób na wyprowadzanie publicznych pieniędzy? Abstrahuje, że nie dość mu było wysokiej pensji naczelnika za wątpliwej jakości, jak się później okazało, umiejętności i kompetencje.

  Polityka płacowa obecnego wójta niewiele różni się od jego poprzednika i jest tak samo skandaliczna. Ten tak samo szasta pieniędzmi na lewo i prawo, a ludziom albo podwyższałby podatki, albo wyłączał światło na ulicach. Trzeba zrobić wszystko, żeby temu panu podziękować przy najbliższej okazji…

 13. :) pisze:

  najważniejsze że w 2012 i 2013 nie było nagród. ktoś widać nowego wójta na poczatku kadencji podprowadził z tymi nagrodami, może nawet jakaś nagrodzona. I tak nie było to w takiej skali jak za Rzeczkowskiego.

 14. Karol Wrochna pisze:

  Widząc to wszystko mogę przytoczyć słowa przedmówcy, że przed wyborami ważniejsza jest ilość, a nie jakość.

 15. waszka pisze:

  Wójta mamy dobrego nie ma co gadać bzdur zazdrość zżera tych że tak świetnie sobie radzi.Pozyskuje kasę skąd tylko może spłaca zadłużenie Gminy które było niemałe chce w tej Jedlni coś zrobić bo od lat nikt o to nie dbał.Interesuje mnie los naszej Gminy i dziwi mnie jak taki młokos jak ty mathie nie znając w pełni życia wypowiadasz się na temat wójta czy pana Chrzanowskiego w ten sposób,trochę przyzwoitości,wyszukujesz tylko tanich sensacji i robisz wielkie bum. Nie wiem czy pracujesz, ale wiem jedno że dobry pracodawca powinien czasami wyróżnić dobrego pracownika. Ja tak uważam że mamy dobrego wójta a Urząd dobrego pracodawcę i tak powinno być, nie jak wcześniej że był tylko dobry pracodawca co dawał gigantyczne nagrody.

 16. Victoria pisze:

  Szanowny/a/ Pan,czy Pani w szka/ważka/
  dobrze,ze się odzywa,przecież w Polsce mieszka.
  Bo,, ZLE WYDANE” , ONI BĘDĄ ODDAWAĆ przy KŁOPOTACH,ze spłatą,na STARYCH,,nastawać”!!!

  Przecież to już ,do UNII w 2020 roku
  trzeba będzie SPŁACAĆ,a WYŻU pracujących nie ma WIDOKU !!!
  To Oni muszą przejąć,,PAŁECZKĘ SZCZĘŚCIA” ?
  ale ,,CZEGO „,czy nie zbraknie IM MĘSTWA ?

  TO ZA GRZECHY DZIADKÓW, WNUCZKI ODPOWIADAJĄ
  WIĘC DOBRZE ŻE w ,,ŻYCIE /*/ ZAGLĄDAJĄ ” !!!

 17. gimnazjalista pisze:

  Nie jestem polonistą nie chcę się czepiać , ale coś mi nie pasuje z tą żywicą wychodzącą z drzewa. Drzewo to rośnie, a ławka może być wykonana z drewna. Nie jestem również ,pewny czy w tym przypadku odmienia się słowo molo.Proszę o opinie ekspertów od języka polskiego.

 18. mathie pisze:

  Na dziś chciałem jeszcze porównać pensje zasadnicze kadry kierowniczej, od której liczone są wszystkie dodatki. Tu także jest grubo i przedwyborcze zapowiedzi pana Leśnowolskiego możemy sobie wsadzić w d…
  Poza tym, jak widać, szybko zbratał się ze „swoimi wrogami” z kampanii. To z pewnością świadczy o jego dużej wiarygodności.

  I tak, znienawidzona jeszcze przed powtórzonymi wyborami sekretarz Dródz, pensja zasadnicza:
  2011 – 4. 500 zł
  2012 – 4. 500 zł
  2013 –5.200 zł

  Mariusz Ruszkowski:
  2011 – 2. 800 zł
  2012 – 3. 400 zł!!!
  2013 – 3. 500/ od września 2013 –4. 000 zł !!!

  Aneta Mosionek:
  2011 – 2. 700 zł
  2012 – 3. 200 zł
  2013 – 3. 200zł/ od września 2013 – 3.500 zł

  Czyli wyraźnie widać coroczne, niemałe podwyżki dla kadry kierowniczej, szczególnie jedna osoba jest mocno wyróżniana 😉 A głupim ludziom mówi się, że jest kryzys. Śmiech na sali.

 19. pusty smiech pisze:

  Mathie? A Ty pracujesz? Dostajesz jakies podwyzki, jakis awans? czy od 10 lat na pensji 600 brutto ?

  A to co przytaczasz to jest wynagrodzenie kadry kierowniczej i kwoty rozumiem sa brutto ?

  To ja tu nie widze skandalu. Wybacz.

  Policz lepiej jakie jest teraz zadluzenie gminy a jakie bylo 2 lata temu.

 20. Victoria pisze:

  Często dużo widzimy u sąsiada za płotem
  ,,ZEZ” do SPOŁECZNEJ KIESY,nie jest bzdurnym POLOTEM !!!
  Jak mathie będzie brał pieniądze z NASZYCH PODATKÓW
  nie omieszkamy go rozliczyć,także i z WYDATKÓW.

  Póki nie uszczupla naszej gminnej,,KIESY”
  winno NAS OBCHODZIĆ TYLE co INNYCH OKRESY 🙂
  A,że mimo młodego wieku BARDZO DUŻO WIDZI
  jest tylko PLUSEM,że KŁAMSTWEM się BRZYDZI !!!

  Może kiedyś doczekamy takich dziejowych okresów
  KIEDY KŁAMSTWO będzie DOMENĄ -,,BIESÓW” !!!

 21. Dj pisze:

  żadna ameryka te pensje. ja bym sie nie połasil. tyle to w dobrej firmie maja młodzi swiezo po studiach

 22. Artemis pisze:

  No to konkretnie kolego Dj: w jakim wieku ludzie, w jakich firmach konkretnie, po jakich studiach, w jakim mieście? I napisz jeszcze z łaski swojej w jakiej branży Ty pracujesz i ile masz lat. Bo chyba jesteś trochę odrealniony..

 23. żelek pisze:

  DJ trzeba odrolnić bo nie wie co pisze.

 24. Victoria pisze:

  Jednak,ten projekt,jest bez żadnej perspektywy
  przecież już w przeszłości powstawały,,dziwy” !!!
  Budowali salę gimnastyczną,a wyszła stodoła sołtysa 🙂
  że nie funkcjonalna,ówczesnym rządzącym teraz ZWISA

  Gdyby tak z głowa wtedy budowali
  była by HALA,a nauczyciele WF-u by się nie/wk….li/
  Można by było rozgrywać,,POWAŻNE ZAWODY”
  także ZGRUPOWANIA,blisko LAS i TYLE WODY!!!

  TYLE WODY/brudnej/,ale to budowali KOMUNIŚCI
  myślałem,że teraz NORMALNOŚĆ się ZIŚCI.
  No i znowu powstaje CÓŚ,byle jak,byle prędko możeWYBORCY nie dadzą dalej bawić się WĘDKĄ?

  Byle jak,byle szybko,jest dobre do pijaru
  wtedy, tez ,,mamili” używając partyjnego czaru.
  ŻE ONI NIEOMYLNI,toż,to KWIAT NARODU
  tacy eleganccy,złoto-ustni a po nich TYLE SMRODU.

  Litości,jest jeszcze czas pójść ,,po rozum do głowy”
  zrobić PÓL,a dobrze,niż zle ,,DWIE POŁOWY”
  Dwie połowy,co wulgarnie brzmi ,,d..a”
  zróbcie RAZ A DOBRZE,by nie wyszła smrodu kupa.

  Zróbcie TRADYCYJNIE,jak pisał @ mieszkaniec J ROZWOJOWE i PRZYSZŁYCH ZAWODÓW SZANIEC !!!

 25. chcialem pisze:

  Patrze . Nowy komentarz.
  Chcialem przeczytac.
  A to znowu Victoria z tymi rymami.. ech… szkoda oczu.

 26. Victoria pisze:

  ,, @ chciałem” TRAFIĆ ,nie TRAFIŁEM
  pewnie nie wiem,CZY i JAK ŻYŁEM ?

  Jak mogą WIDZIEĆ oczy ,,błotem ZACHLAPANE” MYŚLEĆ,jak SZARE KOMÓRKI są,,ZABETONOWANE”
  Jak długo można PŁYWAĆ w MĘTNEJ WODZIE
  nie ROZUMIEĆ FAKTÓW i,, puszczać PO SOBIE” ? 🙂

  A czy w ogóle WARTO CZYTAĆ,jak się NIE UMIE
  ANALIZOWAĆ ŻYCIE ,JAK GO SIĘ GO NIE ROZUMIE ? 🙂

 27. Victoria pisze:

  Można i tak ,czyli się DEKOWAĆ
  miast,, ŻYĆ”,za innych się CHOWAĆ !
  Dla KAŻDEGO jest MIEJSCE
  lecz UŁOMNOŚCI trzeba LIKWIDOWAĆ!!!

 28. elas70 pisze:

  Molo, na które można wybrać się z przyjemnością w dzień i w nocy (molo jest oświetlone pięknymi lampami, które widać na zdjęciu) http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jezioro_Kozienickie_pomost.jpg. Niestety takiego mola w Jedlni nie będzie. Zapraszam do Kozienic.

 29. elas70 pisze:

  Koszt tego kozienickiego mola wyniósł ok. 220 tyś zł plus lampy to całkowity koszt ok. 250 tyś zł.

 30. Victoria pisze:

  Pozor,pozor ,wnimanje mnimanje,parznia ,parznia, achtung ,achtung,figelen,figelen,a ż wreszcie UWAGA,UWAGA :

  Włączcie się :by odkupić projekt z Kozienic.przeprojektować do naszych warunków.Stary,,bubel: po ,,GOSPODARSKU ” zużyć jako ,,Papier do pupy” :).Zróbcie logicznie,aby następne pokolenie nie wycierały waszymi nazwiskami gęby!!!

 31. Victoria pisze:

  Ten poprzedni wpis,jest ,,apelem” do RADNYCH,a także do ludzi dobrej woli ,by nie ,,robić jednego,,TRZY RAZY”!!!.