Kłótnia o dietę [film szesjaTV]

Na czwartkowej sesji Rady Gminy Jedlnia-Letnisko radni przyjęli wszystkie uchwały, wprowadzając jednocześnie zmiany do projektu regulaminu konsultacji społecznych gminy Jedlnia-Letnisko. Najbardziej burzliwa była ostatnia godzina obrad. Emocje wywołało wystąpienie Marzeny Wiosny-Michałek, która skrytykowała fakt potrącania radnym części diety za usprawiedliwioną nieobecność na sesjach i posiedzeniach komisji.

Sprawozdanie wójta

Pierwsza część sesji to tradycyjnie sprawozdanie wójta Piotra Leśnowolskiego. Wójt m.in. poinformował o stanie inwestycji nad zalewem „Siczki”, o rozstrzygnięciu przetargu związanego z modernizacją ulicy 1 Maja na odcinku od dworca PKP do ulicy Radomskiej, o końcowych pracach inwestycyjnych w ramach VI etapu budowy kanalizacji. Zapewnił, że projekt modernizacji ulicy Staroradomskiej zostanie ukończony do końca maja tego roku. Stwierdził, że instalowanie metalowych wiat przystankowych w miejsce dotychczasowych z szybami to rozwiązanie mające na celu uchronienie finansów gminy przed koniecznością ponoszenia kosztów wynikających z działań wandali.

Zdaniem wójta jest szansa na to, by inwestycja związana z odwodnieniem ulicy Radomskiej w Jedlni została zrealizowana jeszcze w tym roku. – Mam wszelkie pozwolenia, by rozpocząć inwestycję na tej ulicy. Trwają rozmowy na temat sfinansowania tego zadania – informował Leśnowolski.

Wójt przedstawił również również stopień realizacji zadań w ramach tegorocznego funduszu sołeckiego.

Uchwały podjęte

Radni przyjęli wszystkie proponowane w programie uchwały. Przed podjęciem uchwały w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Jedlnia-Letnisko wprowadzili zmiany do regulaminu konsultacji społecznych. Treść ostatecznej wersji regulaminu opublikujemy niebawem.

Radna nie zamierza dokładać z własnej kieszeni

Najbardziej burzliwym punktem obrad były sprawy różne. Emocje na sesji podniosło wystąpienie radnej Marzeny Wiosny-Michałek, która skrytykowała fakt potrącania radnym z ich miesięcznej diety kwoty 200 złotych za każdą, również usprawiedliwioną nieobecność na sesjach i posiedzeniach komisji.

Przypomnijmy: od stycznia tego roku radni gminy Jedlnia-Letnisko otrzymują tzw. diety ryczałtowe wypłacane co miesiąc w wysokości:

 • 1300 zł w przypadku przewodniczącego Rady Gminy
 • 700 zł w przypadku wiceprzewodniczących Rady Gminy
 • 600 zł w przypadku przewodniczącego komisji stałej
 • 500 zł w przypadku członka komisji stałej
 • 200 zł w przypadku radnych, którzy nie zasiadają w prezydium i nie pracują w żadnej komisji.

Jednocześnie za każdą nieobecność radnego bądź nieusprawiedliwione opuszczenie sesji Rady Gminy oraz na posiedzeniu komisji stałej wysokość miesięcznej diety ryczałtowej ulega obniżeniu o 200 złotych.

Dieta radnej Wiosny-Michałek została pomniejszona o 200 złotych, pomimo iż usprawiedliwiła swoją nieobecność na posiedzeniu jednej z komisji (radna pracuje w dwóch komisjach, w tym jest przewodniczącą komisji budżetu i finansów, za co w sumie otrzymuje miesięczną dietę w wysokości 600 złotych). Zdaniem Marzeny Wiosny-Michałek skutki aktualnie obowiązującej uchwały są takie, że na przykład radny nie zasiadający w żadnej komisji (czyli objęty najniższą stawką diety), który w danym miesiącu uczestniczył w dwóch spośród trzech posiedzeń rady gminy, nie dostanie z tego tytułu żadnej rekompensaty finansowej.

– Bycie radnym to funkcja społeczna – ripostował przewodniczący Tadeusz Kuropieska.
– To nie znaczy, że ja mam do tego dokładać z własnej kieszeni – odpowiadała Wiosna-Michałek.

Marzena Wiosna-Michałek zawnioskowała o wprowadzenie stosownych zmian w uchwale w sprawie wysokości diet dla radnych. Zagroziła, iż w przeciwnym wypadku radni wykonujący pracę zawodową zrezygnują z uczestnictwa w posiedzeniach komisji gminnych.

W dyskusję włączył się radny Jerzy Chrzanowski oraz Mariola Bocheńska. Więcej na nagraniach szesjaTV udostępnionych również na blogu radnego Macieja Frączka.

Paweł KończykTen wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

38 odpowiedzi na „Kłótnia o dietę [film szesjaTV]

 1. żelek pisze:

  A do niedawna tylko Wójt bronił swojej pensji.
  No i stało się, dietetyki się pokazały jak grzyby po deszczu.
  Ja mam wniosek dalej idący dla Radnych.
  Po co zrzekać się komisji, od razu proponuję zrzeknijcie się mandatu i już mamy kilka darmozjadów mniej którzy biorą i się bawią.
  Efektów ich działań, pfu PSEUDO społeczników, nie było, nie ma i jeszcze długo byśmy nie zauważyli.

 2. Karol Wrochna pisze:

  Każda osoba pełniąca funkcję samorządową powinna otrzymywać dietę. Dokładanie z własnej kieszeni do pełnienia funkcji publicznej jest absurdem.

  Chociaż jeśli niektórzy uważają, że to funkcja społeczna i chcą diety zlikwidować, to może żeby nie było sporów: zlikwidować diety dla radnych, dla przewodniczącego Rady Gminy i dla Wójta Gminy. Jeśli radny działający dla dobra gminy to funkcja społeczna, to wówczas Wójt i Przewodniczący Rady Gminy to też funkcja społeczna i powinni pracować za darmo. Idąc dalej tą drogą zlikwidujmy pensje urzędników, bo po co sztab ludzi działających dla dobra gminy ma otrzymywać pieniądze z naszych podatków (ironia) …

 3. widz pisze:

  Panie Kończyk, kłótnia była o ryczałt a nie o dietę. Ryczałt to ryczałt. A Dieta to dieta. W tym systemie jest tak, że bedąc bardzo aktywnym radnym i zasiadając w 2 komisjach jak masz 2 komisjie i 2 sesje w miesiacu i na jedna nie przyjdziesz to masz pomniejszony ryczałt i przez to osoba pracujaca doplaca. Poprzedni system byl lepszy. Zwracał za to co wykonales. W wakacje nie bylo sesji i nie brali pieniedzy. A mowienie ze to funkcja społeczna to niech pan Kuropieska zrzeknie sie swojej diety i dziala społecznie.

 4. Victoria pisze:

  Szanowny Panie :Wójt jest pracownikiem samorządowym
  ponieważ otrzymuje pensję.Radny natomiast wykonuje funkcje społecznie.Dieta natomiast stanowi rekompensatę
  utraconych zarobków.Pracodawca zwalniając pracownika
  na udział w obradach nie powinien mu płacić/tak jest w założeniach./ Tylko,kto przestrzega założeń,jeśli PRAWO mamy w /*/.Tam gdzie w grę wchodzą pieniądze,stale będą konflikty.Temat trudny,myślę,że nie ma ,,złotego rozwiązania.Dziwić jednak może,,WALKA GROSZOWA”
  wielo – kadencyjnych,,,BIDNYCH RADNYCH” :).

  WARTO PAMIĘTAĆ:
  1 .Na pracy ,,SPOŁECZNEJ”,/ jak sama nazwa mówi /nie powinno się zarabiać !!!
  2,Sam prestiż SPOŁECZNIKA jest REKOMPENSATĄ
  człowieka,który winien nieść pomoc BLIŻNIEMU.A za dobre UCZYNKI czeka go WIECZNA CHWAŁA/jeśli nie na ZIEMI,to w NIEBIE/.

 5. xyz pisze:

  Też uważam, że powinna być dieta, ale tylko symboliczna, żeby nie pchano się do RG w celach zarobkowych. Przede wszystkim dieta to nie jest wynagrodzenie, jest to rodzaj rekompensaty. związanej ściśle z pełnieniem określonych czynności (zazwyczaj wykonywanych w ciągu jednego dnia, sam termin pochodzi od łacińskiego dies – dzień), np. podróżny służbowych, zasiadania w pewnych gremiach etc. Coś z siebie dajesz, jedziesz w podróż służbową, bierzesz udział w Radzie Gminy, dostajesz tę rekompensatę. Nie jedziesz, nie zasiadasz, nic nie robisz, nawet małego paluszka nie zaginasz, a wyciągasz łapę po pieniądze podatnika? Przecież czynności za które ta dieta miałaby być otrzymana nie zostały przez radnych wykonane. Zasiadanie w RG to nie jest praca. Te żądania tak otwarcie sformułowane na ostatniej RG są po prostu bezczelne. Zabawne i tragiczne jednocześnie są te obrady, w których jedną trzecią Wiosna, Chrzanowski i Bocheńska zabierają na obronę osobistych interesów. No i te pogróżki, że nie będą w odwecie zasiadać w komisjach. Drodzy państwo, nie zasiadajcie, w interesie społecznym leży, żeby takich radnych jak wy w ogóle w Radzie Gminy nie było.

 6. zyx pisze:

  Chrzanowski nie zabrał głosu w obronie diety, tylko w sprawie Kuropieski który jak ignorant lub debilek nie chciał/nie potrafił zrozumieć argumentu Wiosny. Kuropieska zachowuje się jak złosliwy grzyb.

 7. Victoria pisze:

  @xyz ,a może i przede wszystkim ,,pisany” odwrotnie
  szum/x/ogromny,jak ,,dietki” się DOTKNIE 🙂
  Tak się przyzwyczaiły do DODATKOWEGO GROSZA
  ,,czy przycisła BIDA”,czy też nie rośnie,, kokosza” :

  Cytując przysłowie z kokoszą może się zreflektują
  Na obradach Rady,niech /D..y/nie TRUJEĄ CHCĄ być Radnymi z dobrodziejstwem inwentarza
  albo brać swoje zabawki i z dala od ,,CESARZA” 🙂

 8. Teresa pisze:

  Jestem zdziwiona, że tyle forsy pobierają radni za uczestnictwo w Sesjach i Komisjach GR ? A przecież prawie wszyscy radni pracują w jakimś zakładzie pracy i tam pobierają wynagrodzenie także za ten dzień gdy uczestniczą w tych sesjach, Komisjach i jeszcze dodatkowo chcą pobierać jakieś pieniądze z innego źródła tzn. z gminy? z naszych podatków? Sprawiedliwym było by moim zdaniem gdyby macierzysty zakład radnego nie wypłacał mu wynagrodzenia za ten dzień w którym uczestniczy w pracach rady gminy i wtedy niech pobiera ten ryczałt, czy tam dietę z gminy, a nie że bierze pieniądze i z zakładu pracy za dzień w którym tam faktycznie nie pracuje i jeszcze dodatkowo pobiera pieniądze z GR bo uczestniczy w w tym dniu sesji, czy komisji. Ten sposób wynagradzania radnych z dwóch źródeł przyczynia się do tego że do Rady Gminy pchają się ludzie żądni pieniędzy, a nie tego żeby nam wyborcom którzy na nich głosują żyło się lepiej. Osoby które już do tej Rady się „dostaną” w nosie mają wyborców. Tam już powstają kłótnie kto i ile weźmie pieniędzy za pokazanie się na sesji lub komisji, nie zważając na to, że za nie przepracowany dzień w zakładzie macierzystym ma już zapłaconą dniówkę.

 9. zyx pisze:

  posłuchaj tereso sesji. W tym jest problem że radni pracujący w większości mają potrącane w pracy.

 10. zyx pisze:

  Kuropieska niech pracuje społecznie. Już pokazał przez 3 lata. Bral 700 złotych na miesiąc i nie przychodził nawet na dyżury leń patentowany, ktory nawet pensji nie ma. Żyje z dopłat i uposażenia radnego. A właśnie panie Kuropieska, kiedy będą oświadczenia majątkowe radnych na BIP. już mamy 17 maja i oświadczeń nie ma!

 11. mieszkaniec pisze:

  teraz się radna oburzyła bo jej ryczałtu nie wypłacili i trochę zbiednieje, bo „przecież nikt dokładał nie będzie” jak powiedziała, a gdzie idea społeczności, która każdemu radnemu powinna przyświecać??? teraz atakują przewodniczącego bo koryto za małe? przecież taką uchwałę cała rada podejmowała, a nie tylko przewodniczący. a ja się pytam gdzie pani radna z panem jurkiem byli jak była dyskusja nad uchwałą o ryczałtach? czemu wtedy nie podnosili tego problemu? a teraz chcą całą winą zgonić na kuropieskę? skoro uważają że uchwała taka zła bo im mniej kasy spływa na konto, to niech złożą do rady nowy projekt uchwały i będzie po sprawie. a nie jakieś szantaże że radni nie będą pracować. jak się nie podoba to złożyć mandaty i do widzenia.

 12. mieszkanka pisze:

  Zapomniałeś kolego że byli też radni przeciwko ryczałtowi,a Chrzanowski akurat wnioskował za obniżeniem diet i rada to odrzuciła… Natomiast Kuropieska zachowuje się impertynencko i arogancko. Coś się do niego mówi, że należy zmienić bo jest źle a on z gębą. Oszołom pierwszej wody.

 13. Więciorek pisze:

  No i się okazało o co tak naprawdę tej Wspólnocie Samorządowej chodzi. Kasa my być, a reszta to nie nasza sprawa. Cieszę się, że pan wójt, przynajmniej na tej sesji, nie wpisał się w tą cwaniacką retorykę.

 14. Victoria pisze:

  W poprzedniej też były tzw DYŻURY ŻNIWNE
  siedzieli ,działacze” i AKTYWA PARTYJNE.
  Tak uporczywie i racjonalnie DYŻUROWALI
  że właśnie w ŻNIWA chleb REGLAMENTOWALI!!!

  Taka była sprawność ,,TEJ MACHINY”
  że żniwa trwały często ,aż DO SAMEJ ZIMY 🙂
  Teraz,ŻNIWA odbywają się bez żadnej AKCJI
  lecz,nie nie ma PRZESZKÓD z ADMINISTRACJI !!!

  Także TE OSŁAWIONE DYŻURY
  gdzie ślad efektów,CO ONE DAŁY
  Posiedział trochę herbatka wypita PETYCJE i WNIOSKI JUŻ SIĘ ZAŚMIERDZIAŁY!!! 🙂

  JEŚLI CZŁOWIEKU ,COŚ ROBISZ
  ZOSTAW,PO SOBIE NAMACALNE ŚLADY
  ZA komuny były CZYNY DYŻURY
  a Polska też POSZŁA na DZIADY 🙂

  Z tego taki morał wynika :
  TRZEBA SZANOWAĆ STARSZYCH,
  jak NIE PRZESZKADZAJĄ MŁODYM
  a cieszy ICH MŁODZIEŻOWA MUZYKA !!! 🙂

 15. mieszkaniec pisze:

  do @ mieszkanki
  ale to kto ma to zmienić? kuropieska? jak się jakiemuś radnemu nie podoba to niech napisze projekt uchwały to pewnie rada przegłosuje. przecież kuropieska sam tego nie zmieni a pisanie uchwał to przywilej a nie obowiązek. może i był ktoś przeciw, takie ma prawo. ale jego obowiązkiem jest wtedy takie argumenty przedstawić w dyskusji, a nie jestem przeciw to się obrażam i nie dyskutuje. widać ze kasa oczy zasłania.
  no i ostatni wątek, uważaj bo radny, także kuropieska, to osoba publiczna i znieważanie słowem jest scigane z urzędu, wiec lepiej przepros za obraźliwe słowo.

 16. mieszkanka pisze:

  Jesli ktoś jest w moim przekonaniu oszołomem, to sobie mogę pisać co chcę. A Kuropieska jako osoba publiczna musi mieć świadomość że jest narażona na krytykę i epitety. Zachowanie jego podczas kilku ostatnich sesji jest tak żenujące, oszołomskie i aroganckie że może mnie ścigać ile chce. Nawet jakbym go nazwała kretynem to zmieściłoby się to w granicach dopuszczalnej krytyki. A Kuropieska dysponuje większymi możliwościami niż zwykły radny żeby dokonać poprawki uchwały.

 17. mathie pisze:

  Ten spektakl z dietami, rozpoczęty przez radną Wiosnę, do którego dołączyli się radny Chrzanowski i radna Bocheńska, był naprawdę żenujący! Potrafiłbym zrozumieć, gdyby jeszcze kłócił się ktoś, komu te 200 zł brakuje do do przysłowiowego chleba, a dieta jest jedynym źródłem utrzymania, ale najgłośniej krzyczała radna, która ma najwyższy dochód w całej radzie gminy! I jeszcze jej mało! Dodatkowo te szantaże, że jak nie „oddadzą”, to rezygnujemy z komisji. Przy takiej roszczeniowej, pazernej postawie to trzeba zrezygnować z mandatu radnego. Mam nadzieję, że wyborcy już się o to postarają.
  Słusznie ktoś zauważył, że niestety pieniądze są główną motywacją części radnych, co widzieliśmy, oraz znaczącej części kandydatów, co niedługo zobaczymy. Nie ma już motywacji, aby robić coś dla dobra wspólnego, czasami jeśli trzeba, aby nawet dołożyć „ze swoich”, przed czym tak krzykliwie broniła się radna Wiosna. Widząc ten żenujący spektakl naprawdę odechciewa się samorządności, bo to wszystko przesiąknięte jest zgnilizną pieniędzy. Ja niestety nie widzę nadziei, aby w najbliższym czasie w naszej gminie, i w naszym kraju było lepiej, skoro na każdym szczeblu władzy są ludzie z takimi „ideałami”.

 18. Alexis de Tocqueville pisze:

  „instalowanie metalowych wiat przystankowych w miejsce dotychczasowych z szybami to rozwiązanie mające na celu uchronienie finansów gminy przed koniecznością ponoszenia kosztów wynikających z działań wandali”.

  A może by tak wreszcie pomyśleć o stworzeniu monitoringu w gminie. Nie trzeba monitorować całej gminy ale wystarczy zainstalować monitoring w najważniejszych punktach gminy:
  1. Okolice stacji PKP – jest to własność PKP ale roztropny gospodarz zapewne potrafi się porozumieć dla dobra gminy,
  2. Okolice tamy, placu zabaw
  3. Rejon wokół Urzędu Gminy i OSP
  4. Przystanki

  Osoby prawe nie muszą się przecież przed kamerami ukrywać a ograniczy to miejsca spotkań „grupek piwnych” obok, których aż strach czasem przejść.

 19. czytelnik pisze:

  Mathie, przecież najłatwiej jest doić podatników. Wystarczy tylko popatrzyć na twarze tych dojarzy i co oni wygadują. Dlatego tak jedlnia wyglada i to od lat. To do następnej sesji.

 20. pan pisze:

  A według mnie raz na rok jak poświęci się i potrąci jej 200 lub 400 zł dietki w ciągu roku to i tak zarobiona będzie 6800 wpadnie do kieszeni.
  W wakacje sobie wyrówna nie będzie posiedzeń a kasa wpadnie więc o co tyle szumu najstarsza stażem radna się buzuje.
  Najstarsza i najmądrzejsza, bierz przykład od Pana Jerzego który oddaje na pieski, kotki i inne zwierzątka.
  Jestem zdania że dietka dla dietetyków jakaś się należy.
  Chociaż za brak udziału w sesji lub komisji jestem zdania żeby potrącić nawet jak mają usprawiedliwienie.
  Jak opuszczą sesję lub komisję bez usprawiedliwienia to też im się zabierze.
  Ciekawe co z tym zrobi Przewodniczący Tadeusz, sesja opuszczona przez opozycję, byli a potem gdzie?
  No Panie traktuj wszystkich równo chyba że przyzwyczajenia ze stanowiskiem przejęte od poprzednika.
  Odejmij Pan pod kreskę Waldkowi i Paskowej, kasa do potrącenia!
  Oszczędności się znajdą i na Radzie.
  O sołtysach nie wspomnę gdzie oni są na końcu filmiku garstka, tylko dwóch zostało do samego końca.
  Potrącić też należy, oliwa sprawiedliwa, niech nie odbiegają od Radnych.

 21. Victoria pisze:

  A gdzie u patrioty: BÓG, HONOR ,OJCZYZNA.
  zwalili ze,, stołka „,została MALIZNA 🙂
  Więc nie dziwcie się SZANOWNI WYBORCY
  że NIE MAJĄ HONORU,tak PAZERNI BIORCY!!!

  DŁUGOLETNIE RADNE,mogły by ,,ODPUŚCIĆ”
  przez tyle ,,kadencji mogły się ,,zatłuścić ”
  Są inni ,biedniejsi,bez takich APANAŻY
  gdzie kromka chleba dziecku się marzy!!!

  To chyba te RADNE są w KOMISJI BIEDY
  mogły pomóc biednym,jak nie teraz to kiedy ?
  Ale jak mogą pomóc jak im także mało
  a niewiele DO KOŃCA KADENCJI ZOSTAŁO !!!

  Ale jak ich wybierzemy na NASTĘPNE KADENCJE
  WTEDY WYKAŻĄ WSPANIAŁE INWENCJE !!! 🙂
  Mało czasu było by jako radny coś DOBREGO zrobić
  a jeszcze MNIEJ,BY CHOCIAŻ DOROBIĆ !!! 🙂

 22. ziom pisze:

  Zawstydzający spektakl w wykonaniu radnej od iluś tam lat i pobudzonego emeryta wciąż oburzonego utratą diety przewodniczącego RG. Ten zaciekły jazgot. Wykłócanie się o każdy grosz, nawet za cenę śmieszności. I ten tragiczny i śmieszny zarazem szantaż. Nie chcecie pracować w komisjach? No to złożyć mandat i adios. Wybierzemy innych. Szacun dla pana Kuropieski, za to, że wytrzymywał to zakłócanie obrad RG z takim stoickim spokojem.

 23. tv pisze:

  chyba ziomie nie obejrzałeś filmu z sesji. Kuropiesce oberwało się za całokształt, bo to co wyczynia to przechodzi ludzkie pojęcie. To że Kuropieska zdradził Chrzanowskiego z ludźmi pokroju Lewandowskiego to żenada do kwadratu. Dogadanie się z radnymi od Rzeczkowskiego jest kompromitacją Kuropieski. Sprzedał się dla stołka i oddał swój stołek wiceprzewodniczącego Lewandowskiemu, osoby bardzo mocno zaangażowanej w poprzedni układ. Chrzanowski i wspólnota jak Leśnowolski został wójtem mieli propozycję dogadania się z radnymi z poprzedniego układu za cenę spokoju i inwestycji w zachodniej części gminy. Nie skorzystali więc mają wojnę. Ale dzięki temu kilka sporych inwestycji było i jest robionych w centrum i w Jedlni, jak chociażby Nadrzeczna, kanalizacja z przebudową oczyszczalni, droga w Rajcu, Orlik, itd. gdyby poszli na układ z tamtymi, to część pieniędzy musiała by pójść do Natolina, Radkowa, Rajca Szlacheckiego. Przecież radni od Rzeczkowskiego w poprzedniej kadencji to nawet funduszu sołeckiego nie chcieli i go odrzucili! A Kuropieska się z nimi dogadał żeby zostać przewodniczącym. Taka to polityka.

 24. Pan Pimpek pisze:

  Ja obejrzałem dokładnie trzecią część nagrania z sesji. Jestem zniesmaczony groźbami Jerzego Chrzanowskiego w stosunku do Tadeusza Kuropieski, że może zacząć zagłębiać się w jego prywatne życie. Panie Jerzy, może wystarczy już takiego zachowania?

 25. piątek pisze:

  A Natolin, Rajec itd. to już nie nasza gmina? To oni już nie istnieją i choć płacą podatki to im się nic nie należy?! To źle, że ich radni chcą inwestycji dla swoich wyborców?! A co do polityki zastraszania, to jak widać nadal ma się ona dobrze, choć chyba coraz mniej ludzi jej się boi. „Zastraszacze” stają się pomału śmieszni, a nie groźni.

 26. Victoria pisze:

  Mieszkańcy Gminy dobrze,że mamy różne ,,IDOLE”
  dajcie już spokój temu co nas ,,wyprowadził w pole” 🙂
  Przecież,to minęło prawie cztery lata
  a niektórym w dalszym ciągu ,,JĘZYK LATA I LATA”

  Historię Jedlni już tworzą NOWI LUDZIE zachowujemy się jak ,,głodny PIES w ciasnej BUDZIE” 🙂
  Ja wiem,że w ,,misce jest mało” i jest,,reglamentacja”
  wybory pokażą,czyja JEST TERAZ RACJA !!!

  Wy już pokazaliście,,KTO CZYM STOI ”
  dajcie ,,na wstrzymanie”,bo wasz JĘZYK was GNOI.
  Pokazaliście także ,,KTO CZYM ŚMIERDZI ”
  dając pokaz CHAMSTWA,o którym tylko /D/ ,,P….dzi/

  Tylko,że po poprzedniku,już ,,WYWIETRZAŁO”
  a tu od NOWYCH coś ZAŚMIERDZIAŁO ?
  I to czym? – RZĄDZĄ PIENIĄDZA DODATKOWEGO
  zastanówcie się : RADNY jest, od czy do CZEGO ? 🙂

 27. Teresa pisze:

  To skandal, jakieś szantażowanie, że radni nie będą pracować w komisjach gdy nie dostaną ” godziwej zapłaty”. Niech nie pracują… na ich miejsce jest 100 osób które z ucałowaniem ręki za połowę kwoty będą uczciwie i wydajnie pracować w Komisjach, Sesjach itp. Tylko trzeba nam, mieszkańcom gminy takich uczciwych ludzi wybrać w przyszłych wyborach. I niech nie wchodzi w grę pazerność dorobienia się jakichś dodatkowych pieniędzy, kumoterstwo, znajomości, rodzina, może nawet nie tyle kompetencje a przede wszystkim u c z c i w o ś ć w „przegłosowywaniu” postulatów służących całej społeczności gminnej, a nie jednostkom.

 28. lolita pisze:

  no i maciej przegrał wybory

 29. orzeł pisze:

  Pan Jerzy to przerósł samego siebie.
  Zachowanie godne prawdziwego gbura.
  Nie spodziewałem się po nim takiej agresji.
  Jak nim miotała złość a te słowa były nie potrzebne.
  Na jego stronie jedlnia24.pl, powinno być następujące sformułowanie: „…w wykonaniu byłego przewodniczącego Chrzanowskiego.”
  Tak ostre słowa były tu niepotrzebne ale są wyjątki które nie mogą się pohamować.

 30. mieszkaniec J. pisze:

  W kontekście tej burzy o diety nasuwa się problem, tutejszych inwestycji często szeroko reklamowanych, ale budzących poważny niepokój po dokładnym przeanalizowaniu mogących powstać strat i korzyści.
  Około 31 minut, zajęła dyskusja nad dietami radnych , ile trwają dyskusje nad problemami mieszkańców gminy?

  Szkoda, że nie ma tej żarliwości i determinacji podczas podejmowania decyzji istotnych dla wyborców.

  Jak widać z wpisów na forum, wójt gminy – wbrew temu co mówił – podejmuje decyzje samodzielnie bez konsultacji z radnymi jak i mieszkańcami gminy, niby funkcjonuje jakiś zespół doradców, ale mnie – jako mieszkańca tej gminy – nie przekonują te pomysły.

  Pierwsze negatywne skutki już widać, a co będzie dalej nie trudno przewidzieć – powstała kolejna inwestycja przy zalewie, która miała być proekologiczna na terenie Natura 2000 – jak wygląda to warto zobaczyć i samemu ocenić, uwzględniając nawet proces budowy.
  Trudno zrozumieć, dlaczego wkomponowano w newralgiczne miejsce brzegu zalewu masę betonu z niewygodnymi miejscami do siedzenia wraz z ażurowymi niebezpiecznymi płytami w pobliżu chyba boiska do siatkówki. Czy zapoznano mieszkańców z tym projektem ?

  Ponadto, konstrukcja tych budowli pozwala ściekom z wód opadowych i roztopowych z ulicy Nadrzecznej wnikać w piach plaży po wybrukowanych kilku zejściach na plaże i dalej do zalewu – nie wspominając, moim zadaniem – o kiczowatym i nie przemyślanym wyglądzie mola jak i całej reszty. Czy tego nie dostrzeżono ?

  Oświetlenie, trudno powiedzieć – zobaczymy po wykonaniu, ale jeżeli nie będzie odpowiedniego monitoringu to konserwacja terenu może nas drogo kosztować.

  Nie pomyślano na obecną chwilę, o budowie zadaszonej altany, sezonowym wodotryskiem, wygodnych miejsc do siedzenia w otoczeniu całorocznej zieleni, miejsc do nauki pływania czy bezpiecznego brodzika dla dzieci etc. – oczywiście pod warunkiem, że woda będzie nadawała się do pływania.
  Ponadto, nasuwa się tu pytanie, dlaczego, przez całą swoją kadencję tylko jeden radny – Pan Maciej Frączek – pilnuje i interesuje się sprawami naszej miejscowości – gdzie jest reszta ?

  Podziękowania również, red. P.Kończykowi, za poruszenie tego tematu – może wreszcie coś zacznie się dziać pozytywnego z korzyścią dla społeczności gminy.
  Powstające inwestycje w naszej gminie będą wtenczas cieszyć i będą akceptowalne jeżeli będą przynosiły korzyści dla wszystkich mieszkańców tym bardziej, że mieszkańcy w znacznej części są płatnikami tych inwestycji.

  Dziwi, mnie brak rzeczowego zainteresowania tym problemem Komisji Ochrony Środowiska, dlaczego brak działań kompetentnego referatu.
  Reasumując, z poprawianiem natury moim zdaniem należy obchodzić się w sposób ostrożny, przemyślany, delikatnie i ze smakiem. Dalej natura sama sobie poradzi.

 31. atanazy pisze:

  Zachowanie Kuropieski jest tak żenujące i prymitywne od kilku sesji, że nie ma co się dziwić na taką reakcję.

 32. małgośka pisze:

  Uderz w stół, a nie pytany odezwie się „ja nie biorę pieniędzy z projektu unijnego”. Coraz śmieszniej na sesjach w naszej gminie

 33. waszka pisze:

  Kuropieska jest tragedią na tych sesjach kultury za grosz jest zasada jak jeden mówi drugi nie przerywa.Jak radny potraktował panią sołtys miała głos a on po prostu zagłuszał ją bo miał mikrofon tak się nie traktuje ludzi panie radny Kuropieska można odpowiedzieć jeśli wysłucha się kogoś do końca.Mądrzejszy ustępuje mniej mądremu i tu pięknie zachowała się pani sołtys winien pan przeprosiny na następnej sesji względem tej pani.Mam nadzieję że pozostali radni wreszcie doprowadzą do tego że te sesje zaczną być normalne i wybiorą z pośród siebie normalnego przewodniczącego, który zaprowadzi przede wszystkim spokój wśród was bo w tej chwili co się dzieje to szkoda gadać.Wypadało by wreszcie zacząć myśleć co zrobić w naszej gminie żeby ludziom żyło się lepiej a nie tylko przepychanki jeden mądrzejszy od drugiego Współpracy z wójtem żadnej nie widać ciągłe pyskówki żeby nie wójt to z was żadnego pożytku nie widzę a w końcu utrzymują was podatnicy.

 34. czytelnik pisze:

  To kogo cwaniaczkowie mają doić. Pod Różami nie da rady, w bankach też nie bo bida, w gminnej spóldzielni jeszcze gorzej, ksiądz proboszcz nie ma nawet co kombinować. No to tylko podatnicy. Tu czychają wszyscy. Teraz zapewne na fotel bujany wójta nastanie napór tych co przepadli w wyborach do Parlamentu Europy. A szykuje się kilku nastepnych naprawiaczy.Tu każdy będzie kompetentny i zaraz zacznie naprawiać gminę i urząd. W urzędzie to mają być znowu wydziały bo zadania bardzo wzrosną. Trzeba będzie nawet dwóch zastępców wójta, bo trzeba kontaktów z krajami europejskimi.Trzeba zaczynać molo i to pływajace. usunąć od lat kupę gruzu z parkingu przy Chatce, naprawiać uszkodzone od lat znaki drogowe, powyrywać liczne pnie drzew w ulicy Chopena, naprawić poczatek drogi gminnej z Piotrowic w kierunku drogi na Lublin i td. No i renonty dróg w Jedlni bo to gdyby nie poprzdnik to byłoby zupełnie do niczego. Może by tak spróbować przenieść Ośrodek Lasów , to w tedy od razu byłoby lepiej w Jedlni.

 35. mieszkaniec J. pisze:

  Do @-atanazego i @-waszki

  Rola przewodniczącego nie jest zbyt komfortowa w czasie prowadzenia sesji. Przewodniczący musi pilnować i kontrolować merytoryczne i rzeczowe wypowiedzi w zgodzie z punktem obrad, co jak widać w relacjach filmowych często przynosi pożądany efekt – co niektórzy odbierają jako brak kultury. Dla mnie najważniejszą zaletą jest merytoryczny charakter wymiany poglądów, opinii i pilnowanie interesów społeczności gminy nie poprzez kalkulacje z sufitu tylko rzeczowe i merytoryczne dyskusje wsparte opiniami fachowców. W temacie interesów gminy Pan Kuropieska ma w swojej pracy radnego dużo sensownych wypowiedzi, należy zwrócić uwagę na to co mówi – zobacz filmy – , czasami brakuje oceny prawnej, fachowej wiedzy, ale to już sprawa dostępu do dokumentów, organizacji i współpracy z kadrą administracyjną, o którą prawie na każdej sesji radni się dopominają.

  Jako okazjonalny recenzent tego forum, kolejny raz sygnalizuję i zgadzam się z adresatami tego wpisu, że trzeba coś z tą nienormalną sytuacją zrobić.
  Nie można się ustawić w całkowitej opozycji do wójta i odwrotnie – nie tędy droga.
  Należy budować front wzajemnego porozumienia między wójtem, radnymi i mieszkańcami.
  Jest to pole do działań przede wszystkim dla Pana Wójta, gdyż mieszkańcy z reguły dowiadują się post factum.

  Każde decyzje dot. inwestycji szczególnie związanych że środowiskiem- winny być w sposób szczególny traktowany. Dlatego moim zdaniem, w przypadku zagrożenia skażeniem tego środowiska należy nagłośnić i przeprowadzić konsultacje społeczne cokolwiek by to miało znaczyć i być niewygodne dla wójta. W przypadku wątpliwości najlepszym sposobem jest zaniechanie budowy takiej inwestycji i zmianę koncepcji.

  Wójt ponosi odpowiedzialność za podjęte decyzje, jednak to mnie jako mieszkańca wcale nie zadawala i tak z reguły koszty ponosi Skarb Państwa, a z problemem złych decyzji społeczeństwo biedzi się latami nie wspominając złośliwości pod adresem głównego decydenta.

  Reasumując, musi być wola wszystkich stron, a może lokalne Stowarzyszenia dotąd milczące – mające w swoim statucie troskę o Jedlnię-Letnisko – zaczną działać.

 36. Victoria pisze:

  Już podnieśli LARUM radni wspólnoty
  żeby do spraw istotnych , a tu ,,do głupoty”
  Bo czy nie głupotą jest ,,walka o stołki”.,
  gdy buduje się BUBEL,że powiem koziołki/x/ 🙂

  Bo takim bublem,jest czyiś ,,wytwór fantazji”
  przecież MOLO będzie u nas,nie na kresach Azji
  Na kresach Azji,czy też Afryki
  tu trzeba skorzystać ze ZNANEJ TECHNIKI!!!

  Wzorem niech będzie chociażby kozienickie molo
  to nasze pieniądze a Was : czy ROZUMY BOLĄ ?
  Jeżeli nie teraz,to pózniej będą sprzeczności
  wy natomiast będziecie,,WYRZUTKIEM” NASZEJ SPOŁECZNOŚCI.!!!

  Jeszcze jest czas,BY GŁUPIO NIE ROBIĆ
  I WIELE SYMPATII SOBIE PRZYSPOSOBIĆ !!!

 37. Emigrantka pisze:

  Zwykla targowica i nic poza tym.Jak chca cos zrobic dla ludzi to powinni robic spolecznie ,a jak sie nie podoba to prosze nie zglaszac swoich kandydatur w nastepnych wyborach i po problemie.Pani Bochenska pomoze pilnowac wnuczat,pani Wiosna przyjmie wiecej pacjentow prywatnie to wiecej zarobi,a pani Baran zajmie sie wychowaniem dzieci itp…..Nie musicie byc radnymi !Sa inni co z checia zajmia wasze miejsce!Nie ma ludzi niezastapionych!

 38. Victoria pisze:

  Mieszkaniec J jak inni chcą aby budowy konsultować
  by ,,ZA tzw DARMO ” się nie NAPRACOWAĆ !!!

  Po cóż KONSULTACJE,jak on najważniejszy
  przecież to wójt jest i MUSI BYĆ PIERWSZY.
  A ze fachowością niestety nie grzeszy
  więc wielu mieszkańców NIEZMIERNIE ŚMIESZY !

  Tylko,że z naszego śmiechu NIEWIELE WYNIKA
  będzie miała co POPRAWIAĆ ,,nowa republika”
  Bo to jest taki łańcuch ,,pokarmowy”
  gdzie wójtowie robią dobrze ,,TYLKO DO POŁOWY”!!!

  TO TAKA DZIWNA kolejność ZDARZEŃ ŻADEN WÓJT,NIE SPEŁNIŁ NASZYCH MARZEŃ!!!