Rejestr umów cywilnoprawnych gminy Jedlnia-Letnisko

W kwietniu 2014 roku przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Kuropieska złożył wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie umów cywilnoprawnych zawartych przez wójta Piotra Leśnowolskiego od początku jego kadencji. Po nieco ponad dwóch miesiącach Kuropieska otrzymał wykaz umów. Publikujemy je za jego zgodą.

Rejestry umów cywilnoprawnych wprowadza coraz więcej urzędów w Polsce. Jako pierwszy taki rejestr udostępnił na swojej stronie internetowej warszawski ratusz, który po przegranym sporze sądowym dotyczącym jawności umów – zdecydował się zebrać je w jednym miejscu i udostępnić w formie dużo przyjaźniejszej, niż wynikałoby to ze zobowiązania nałożonego przez sąd. Jako do tego doszło – o tym w artykule znajdującym się pod poniższym linkiem:

SN: miasto musi ujawnić nazwiska osób, z którymi zawiera umowy

W marcu 2014 roku zaapelowałem do wójta Piotra Leśnowolskiego, by taki rejestr w ramach większej jawności był dostępny również na stronie internetowej naszej gminy. Apel jednak pozostał bez odzewu.

Wprowadźmy Publiczny Rejestr Umów

Kilka tygodni wniosek do wójta Leśnowolskiego o ujawnienie wszystkich umów zawartych przez gminę Jedlnia-Letnisko w okresie jego kadencji złożył przewodniczący Tadeusz Kuropieska. Po nieco dwóch miesiącach Kuropieska otrzymał wykaz umów cywilnoprawnych. I udostępnił go naszemu portalowi.

W poniższym wykazie znajdują się zarówno umowy zawarte z firmami, w tym tak znaczące jak umowy dotyczące budowy sieci kanalizacyjnej czy modernizacji oczyszczalni ścieków jak też umowy z innymi podmiotami i osobami fizycznymi w zakresie realizacji zadań własnych gminy. W czterech przypadkach zdecydowaliśmy się zakryć dane osobowe, gdyż wiążą się one z ujawnieniem danych wrażliwych.

Dlaczego takie rejestry powinny być ogólnodostępne? Z tych samych powodów, dla których publikuje się w BIP inne informacje dotyczące działalności wójta i podległego mu urzędu. Chodzi o obywatelską kontrolę wydatków ponoszonych ze środków publicznych, czyli z naszych podatków. Jawność sprzyja.

Paweł Kończyk

(kliknij, aby powiększyć dokument)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dokument, Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

12 odpowiedzi na „Rejestr umów cywilnoprawnych gminy Jedlnia-Letnisko

 1. Nowoczesna Jedlnia pisze:

  Patrząc na kilka pozycji można stwierdzić jawne finansowanie kościoła. Kościół nie powinien pobierać od władz publiczny ani złotówki. Pozdrawiam.

 2. Victoria pisze:

  Ja też bym Wójta bezwzględnie popierał
  gdyby moje finanse dyskretnie wspierał .
  To jest szczególna sprawa,nikt nie jest winny
  Dom Kultury jest księdza,a nazwa jest Gminny.

  W końcu tam uczęszczają gminne dzieci
  to promocja wójta,a nie wywóz śmieci ?
  Oczywiście,są INNE,o wiele poważniejsze
  mające POWIĄZANIA mniejsze i większe !!!

  Do nich się odniosę w STOSOWNYM CZASIE
  gdy FINANSE GMINY będą w PEŁNEJ KRASIE !!!

 3. tylko mamona pisze:

  Maciej Frączek – 7000! i to tylko z gminy a druga połowa z ministerstwa. I wszystko jasne. Maciej Frączek już nigdy mojego głosu nie dostanie!!!!

 4. tylko mamona pisze:

  przepraszam Bartłomiej Frączek – 7000. Czyli brat. I tak nie dostanie.

 5. No a już myślałem że będę miał wyzwanie a tu mamona poprawił swoje błędy. Gratuluję szybkiej reakcji. Życzę miłego dnia.
  Jesteś pobudzony i sfrustrowany?

 6. bodzio pisze:

  ale to sa, jak się zdaje jedynie umowy z Urzędem Gminy, nie ma tu umów z jednostkami podległymi jak Gops (domu wynajmowane od ludzi przez Gops na przykład), walki z alkoholizmem i narkomanią, czyli to takie na pierwszym piętrze, no nie wiem, co tam jeszcze…..

 7. czytelnik pisze:

  Radny Frączek ma umowy ze szkołami. Brat radnego też jakieś umowy na 7000 zł. To jedyne nazwisko w tym rejestrze, które pokrywa się z nazwiskami w radzie gminy. Młody radny wiedział jak dorwać się do koryta. „By żyło się lepiej – mi i rodzinie” – takie hasło proponuje na ulotkę panie Frączek.

 8. Radny raczej za bardzo zaufał ludziom którym nie powinien i okazał się zbyt naiwny a jeżeli uważasz że połakomił się o dodatkowe wpływy to rozczaruje cię, zrobił to co uważał za stosowne. Bratu nie pomagał bo wiedział że jest na tyle obrotny i zorganizowany że sam sobie poradzi i może dostanie tą pracę na orliku za 7000zł rocznie z Gminy plus ministerstwo drugie tyle. Na tą chwilę szkoda mi go że musi czytać te oszczercze komentarze kierowane w jego stronę. Jednocześnie współczuję tym którym się nie powiodło w życiu i wylewają tu swoje problemy bez opamiętania i konstruktywnych argumentów.

 9. Alexis de Tocqueville pisze:

  Nie wiem jak się czuje Wójt ale mi byłoby głupio, gdybym musiał płacić komuś (tu: Radio Plus) aby mnie zapraszano i mówiono dobrze o mnie i moich inicjatywach. Nie wiem gdzie to zjawisko na skali przykre-śmieszne-żałosne-żenujące umiejscowić 🙂

 10. Victoria pisze:

  @ czytelnik
  Aleś Waść jesteś DENNY
  mgr,nawet W-Fu za i400 zł jest nie zwykle cenny
  sam bym go zatrudnił do szkolenia wnuczków
  choćby dlatego że,nie lubię MRUCZKÓW 🙂

 11. szyderca pisze:

  Przykre ,że tak szybko dał się Pan Panie wójcie „przekabacić ” pseudo-duszpasterzowi na swoją stronę. Płacić comiesięczną pensję średnio utalentowanemu organiście i za co…. A budynek szkoły jest tak bardzo obłożony aby musiał Pan dodatkowo wynajmować lokal na Wojciechowskiego? A jak jesteśmy już przy budynku szkoły, to ostatnio rzucił mi się w oczy pięknie „zapuszczony” plac przy przedszkolu, który na tle ładnie utrzymanego placu wokół szkoły wyglądał makabrycznie.
  Może Pani dyrektor przedszkola nie radzi sobie ze swoimi pracownicami , które w godzinach swojej pracy spędzają czas na zakupach , albo już są w domu… Godne przemyślenia….

 12. Victoria pisze:

  Kiedyś pisałem,że w ,,starym” puszczają zawory
  Gmina,w dalszym ciągu,MA PRZEDMUCH SPORY 🙂
  A teraz Wójt PRZYSPIESZA,bo PRZED WYBORAMI
  nie ważne: CO TERAZ ,WAŻNE,co PRZED NAMI !!!

  Trzeba nam wiedzieć : każdy ciągnie KU SOBIE
  KONIEC KADENCJI,to JESZCZE SIĘ WYSKROBIE 🙂

  Reorganizacje,modernizacje,bzdurne koncepcje
  ŁOJ potrzeba,potrzeba Z EKONOMII LEKCJE !!!
  Tak nie postępuje,,ROZSĄDNY,GOSPODARZ”
  chyba,że PARTYZANT,co nie dba O TWARZ !!!

  Lecz myślę,ze TE RESZKI RADY
  zachowają ROZSĄDKU ZASADY .