Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jedlni-Letnisko [film]

Już po raz kolejny harcerze ZHR z Jedleńskiego Szczepu Drużyn Harcerzy i Zuchów „Niezłomni” zapraszają na uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej gminie. Jest to dla nich szczególne święto, gdyż patronuje im trójka bohaterów podziemia niepodległościowego: związany z naszą miejscowością Franciszek Jerzy Jaskulski „Zagończyk”, a także takie postacie jak Tadeusz Zawadzki „Igła” i Danuta Siedzikówna „Inka”.

W tym roku przypada również 70. rocznica powstania organizacji Wolność i Niezawisłość, której członkiem i komendantem struktur rejonowych był właśnie „ZagończyK” z kwaterą w Jedlni-Letnisko, nieopodal Dworca PKP. Harcerze w symboliczny sposób chcą wskrzeszać pamięć o tych, których pamięć zacierano przez dziesięciolecia.

W Programie (1 marca, niedziela):
13:00 – Msza Święta w kościele parafialnym w Jedlni-Letnisko, zbiórka publiczna na rzecz Fundacji Niezłomni zajmującej się m.in. działalnością na rzecz poszukiwań i ekshuamacji pomordowanych Żołnierzy Wyklętych
14:00 – Apel Poległych i złożenie kwiatów pod pomnikiem na Pl. Piłsudskiego
14:20 – Kawiarenka, salon gier patriotycznych, rodzinne zajęcia, pokaz filmów edukacyjnych

Żołnierze Wyklęci

O autorze

Radek Wdowski: Socjolog - Doktorant Katedry Filozofii Społecznej KUL zajmujący się samorządem terytorialnym, społeczeństwem obywatelskim i patologiami życia publicznego. W latach 2015-2016 pracownik Kancelarii Marszałka Województwa Lubelskiego. Autor publikacji "Pieniądze, prestiż, wpływy. Patologie struktur władzy gminnej na Mazowszu".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

8 odpowiedzi na „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jedlni-Letnisko [film]

 1. M?B pisze:

  Brawo harcerze. Pamiętajcie tak dalej o naszej historii również tej trudnej. Jedna malutka uwaga powinno być raczej 1 marca a nie 1 marzec bo marzec to miesiąc. 😉
  Pozdrawiam

 2. Marek Bielecki pisze:

  Czy w Jedlni żyli lub żyją jeszcze jacyś żołnierze „Zagończyka”? Zdaje się, że zmarły kilka lat temu pan Mirosław Jarzębiński służył w jego oddziale.

 3. alik pisze:

  Ani nie niezłomni, ani bohaterscy. za co sława , za co chwała. Wystarczy wspomnieć Ognia, Spokojnego, Orlika i innych im podobnych. Chcieli Polski dla Magnatów. Proponuje przeczytać Czesława Miłosza „Wyprawa w dwudziestolecie”. Jeśli tak miałoby być w Polsce obecnie to wielu z tych obecnych harcerzy byłoby analfabetami, pracującymi u magnatów i zubożałej szlachty -gołoty.

 4. staszek pisze:

  Kiedyś to święto organizował w Jedlni także PiS, bo to Lech Kaczyński wypromował i ustanowił świętem państwowym. Ale w Jedlni ta grupa działaczy przestała już chyba istnieć.

 5. Victoria pisze:

  Wiele nie napiszę
  gdyż ŚMIERĆ lubi CISZĘ!!!

  Lecz niewiele się DOWIEMY,”
  OD TYCH ,CI TO NIE ŻYJEMY>

  Jedynie ,co po nas ZOSTANIE
  to dobre lub złe zdanie

 6. Marek Bielecki pisze:

  Andrzej Duda: „Bądź dumny, wywieś flagę” : http://andrzejduda.pl/aktualnosci/52

  Ja wywiesiłem.