Powstaje Komitet na Rzecz Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych

W Jedlni-Letnisko zawiązał się społeczny Komitet na Rzecz upamiętniania Franciszka Jerzego Jaskulskiego „Zagończyka” i Żołnierzy Wyklętych w Jedlni-Letnisko. Jest to autorska inicjatywa młodych społeczników z naszej gminy, którzy chcą popularyzować idee polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.

W tym roku zaczyna się czas okrągłej rocznicy rozpoczęcia działalności Zagończyka. Na przełomie 1945/1946 dostał on rozkaz utworzenia zorganizowanych struktur podziemia niepodległościowego w powiecie kozienickim i radomskim. Największa aktywność oddziałów Zagończyka przypada na rok 1946. Wtedy też przypada 70. rocznica jego aresztowania a w roku 2017 – 70. rocznica stracenia.

zagonczyk2

W okresie od 2015 do 2017 roku Komitet chce podjąć działania w celu upamiętnienia Franciszka Jerzego Jaskulskiego „Zagończyka” w formie tablicy, popiersia, może nazwy ulicy – wszystko jest brane pod uwagę. Komitet będzie miał za zadanie popularyzować i przybliżać idee zbrojnego podziemia niepodległościowego po II Wojnie Światowej.

Takie miejsce pamięci należy się „Zagończykowi”. Jest to postać, która inspiruje do działania i może stać się idolem młodzieży. Takich wzorów coraz bardziej nam potrzeba. Myślę, że we współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi uda nam się osiągnąć cel i zdziałać wiele dobrego. Zgodnie z tym co mówił 1 marca ćw Dawid Alberski – mój następca na funkcji Drużynowego: nie możemy dać zginąć poległym. Zginąć w naszej pamięci.

Radosław Wdowski

O autorze

Radek Wdowski: Socjolog - Doktorant Katedry Filozofii Społecznej KUL zajmujący się samorządem terytorialnym, społeczeństwem obywatelskim i patologiami życia publicznego. W latach 2015-2016 pracownik Kancelarii Marszałka Województwa Lubelskiego. Autor publikacji "Pieniądze, prestiż, wpływy. Patologie struktur władzy gminnej na Mazowszu".

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

5 odpowiedzi na „Powstaje Komitet na Rzecz Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych

 1. Kolo pisze:

  Brawo Panie Radku! Jakieś namiary?

 2. Radosław Wdowski pisze:

  Można się ze mną kontaktować poprzez: wdowski.radoslaw@gmail.com – wkrótce pojawi się więcej informacji a dla osób zainteresowanych przedstawię szczegółową formę i propozycję działań. Dziękuję za zainteresowanie 🙂

 3. Karol Wrochna pisze:

  Więc można śmiało powiedzieć, że czekamy na rozwój wydarzeń. 😉

 4. bruno pisze:

  co to jest ćw ?

 5. Radosław Wdowski pisze:

  ćw. oznaczenie stopnia harcerskiego – ćwika. Oznacza osobę wyrobioną, sprawną fizycznie, mistrza technik harcerskich i obozownictwa.
  Harcerski System Wychowawczy opiera się m.in. na stopniach. Motywują one młodych chłopców podejmowania działań i co za tym idzie do rozwoju. W systemie męskim (dziewczęta mają stopnie nieco inne, gdyż system jest dostosowany do potrzeb psycho-fizycznych obu płci. Inaczej: co innego zmotywuje młodego chłopca, a co innego dziewczynkę) mamy następujące stopnie: młodzik, wywiadowca, ćwik, Harcerz Orli i Harcerz Rzeczpospolitej – HR to ideał harcerskiej ścieżki wychowawczej: aktywny świadomy obywatel, dobry rodzic, mąż (żona) zaangażowany w otoczenie w jakim się znajduje, mający ukształtowany system poglądów i wartości.
  Są jeszcze stopnie instruktorskie – zdobywają je harcerscy wychowawcy. Instruktorzy stanowią coś w rodzaju harcerskiego korpusu oficerskiego. Odpowiadają za prowadzenie ścieżki wychowawczej wśród młodszych druhów. Stopnie instruktorskie to: przewodnik, podharcmistrz i harcmistrz.
  Tak dla pełnego wyjaśnienia 🙂 – do niedawna jeszcze podharcmistrz i Harcerz Rzeczypospolitej 🙂