Wybory samorządowe w Jedlni-Letnisko pod lupą prokuratury

W Prokuraturze Rejonowej Radom – Zachód w Radomiu wszczęto w sumie dwa postępowania dotyczące zgłaszanych nieprawidłowości przy organizacji wyborów samorządowych w roku 2014. Jedno z nich zostało umorzone, a drugie prowadzone jest nadal – taką informację nasz portal uzyskał od rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Radomiu prokurator Małgorzaty Chrabąszcz. Dowiedzieliśmy się również jaki los spotkał blogera mathie w związku z jego publikacją artykułu poświęconego realizacji projektu dotyczącego „przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu”.

Dochodzenie w sprawie wydarzeń w komisji wyborczej umorzone

Prokuratura Rejonowa Radom-Zachód wszczęła dochodzenie w sprawie naruszenia w dniu 16 listopada 2014 roku w Jedlni Letnisko w Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 1 prawa wyborczego w związku z wyborami do organów samorządu terytorialnego, poprzez podrabianie dokumentów wyborczych, w postaci 36 kart do głosowania oraz dopuszczenia się nadużycia, w wyniku czego w protokole sporządzonym przez członków Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1 umieszczony został zapis o sfałszowaniu wyborów na Wójta Gminy, – tj. o czyn z art.248 pkt 3 i 4 kk. Postanowieniem z dnia 31 grudnia 2014 roku dochodzenie w sprawie tej umorzono wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego. Decyzja jest prawomocna. Postępowanie wszczęto na podstawie doniesienia Komisarza Wyborczego w Radomiu Grzegorza Wójtowicza – informuje rzecznik Małgorzata Chrabąszcz.

Przypomnijmy: chodziło zarówno o ostemplowanie przez komisję kart nieważnych wyjętych z urny jak też wtargnięcie przez wójta Piotra Leśnowolskiego do komisji w trakcie liczenia przez nią głosów głosów i jego żądanie wpisania do protokołu informacji, że komisja sfałszowała głosy.

Szczegółowo tę sprawę opisywaliśmy tutaj

Kampania dotycząca filii w Groszowicach pod lupą policji i prokuratury

W biegu pozostaje śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Wójta Gminy Jedlnia letnisko w listopadzie 2014 roku w Jedlni Letnisko poprzez skierowanie do mieszkańców miejscowości Myśliszewice i Groszowice pisma zawierającego nieprawdziwe informacje dotyczące stanowiska niektórych radnych odnośnie budowy filii ośrodka zdrowia w Groszowicach, zlecania opracowania dokumentacji wspomnianej filii ośrodka zdrowia bez uzyskania uprzedniego pozwolenia rady gminy oraz udostępnienia na stronie internetowej urzędu gminy dokumentów zawierających nieprawdziwe dane, w ramach kampanii wyborczej w wyborach na wójta gminy, – tj. o czyn z art. 231 §1 kk. Śledztwo wszczęte w dniu 23 stycznia 2015 roku, powierzone w całości do prowadzenia Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu. Postępowanie w toku, czynności wykonywane w sprawie w KMP – brzmi odpowiedź pani rzecznik.

List_2

Chodzi o listy wysyłane przez urząd gminy do mieszkańców Groszowic tuż przed I turą wyborczą, w których wójt Leśnowolski atakował opozycję, w tym swoją kontrkandydatkę Renatę Pasek oraz kandydatów na radnych z tego terenu. Listy, pomimo iż zawierały prywatne opinie wójta Leśnowolskiego, funkcjonowały jako pisma urzędowe. Do ich przygotowania i wysłania wykorzystani zostali pracownicy urzędu gminy, a koszty związane z ich dostarczeniem pokryli podatnicy.

O tej sprawie informowaliśmy tutaj

Nie ma interesu społecznego w ściganiu blogera

Spytaliśmy również o wynik postępowania Prokuratury Rejonowej Radom-Zachód w sprawie skargi wniesionej przez wójta gminy Jedlnia-Letnisko Piotra Leśnowolskiego przeciwko blogerowi mathie w związku z opublikowaniem przez niego artykułu „Patologie w Urzędzie Gminy”.

Po opublikowaniu przez blogera artykułu „Patologie w Urzędzie Gminy” wójt Piotr Leśnowolski zapowiedział na swoim blogu, że „Będzie doniesienie do prokuratury” na blogera. Wójt stwierdził też, że będzie się domagał od blogera przeprosin oraz kwoty 100 000 zł na Stowarzyszenie Jedlnia Dzieciom.

Co o tej sprawie mówi pani rzecznik? – Wspomniane postępowanie prowadzono za sygn. 2Ds 901/14 o czyn z art.212§kk, w sprawie pomówienia w dniu 12 września 2014 roku w Jedlni Letnisko Wójta Gminy Piotra Leśnowolskiego oraz Urzędu Gminy za pośrednictwem środków masowego komunikowania, o postępowanie, które mogło narazić na utratę zaufania, poprzez umieszczenie wpisów na blogu „mathie.pl”. Postanowieniem z dnia 14 listopada 2014 roku prokurator umorzył dochodzenie na podstawie art. 322§1kpk, wobec stwierdzenia, że czyn stanowi przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego i brak jest interesu społecznego w kontynuowaniu ścigania z urzędu. Orzeczenie to jest prawomocne.

MomBloggers

Pani rzecznik nie ma wiedzy, czy sprawa ta została wniesiona do sądu z prywatnym aktem oskarżenia. – Prokurator nie uczestniczy w takich postępowaniach sądowych zainicjowanych przez prywatny akt oskarżenia. Na ten temat informacji może udzielić Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Radomiu – dodaje Małgorzata Chrabąszcz.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

11 odpowiedzi na „Wybory samorządowe w Jedlni-Letnisko pod lupą prokuratury

 1. czytelnik pisze:

  Bo ja koniecznie chcę być wójtem.

 2. mieszkaniec pisze:

  matolek matie moze wkoncu zamknie ryja bo ile to mozna napier…dzielac i uwazac sie za wszystkowiedzacego…wiec…mathie zamknij buzie!

 3. uuuuba pisze:

  mieszkaniec co ty wiesz o napierdzielaniu. poczytaj nojnowsze wpisy pana Lesnowolskiego. dla niego nowy rok nie istnieje. pewnie nic nie piszem bo nic nie robi. taki z niego pomysłowy dobromir. a jego deklaracje jeszcze sprzed pierwszej kadencji o okresowych sprawozdaniach? – aż szkoda gadać…

  ważne zeby się nachapać…

 4. antychrzan pisze:

  Mam nadzieję, że Leśnowolskiemu zostaną przedstawione zarzuty z art. 231 (tego samego z którego byli skazania Darek i Iwona), a później zostanie prawomocnie skazany z zakazem pełnienia funkcji publicznych. I będzie na jednej półce z Darkiem i Iwoną, których tak zwalczał, a teraz przejął ich metody. Bo wykorzystywanie swojej funkcji i publicznych pieniędzy do własnej kampanii wyborczej, aby za wszelką cenę utrzymać się na stołku, to zwykłe zbydlęcenie.

 5. czytelnik pisze:

  No to znowu zacznie się chałasowanie po sądach. Było idziemy na Natolin, teraz będzie idziemy na Kozłów. Szanowna Victorio co to będzie.

 6. Victoria pisze:

  I śpichlerz stanie się CHLEWEM,
  gdy RZĄDZĄCY – ,,PLEWEM” !!!

 7. klakier pisze:

  W Garbatce to wójt potrafi nawet na plac zabaw zdobyć dotację, a u nas wójtowi zależy tylko na tym, żeby samemu napchać sobie kieszonkę publicznymi pieniędzmi i jeszcze wykorzystywał publiczne pieniądze i urząd gminy do robienia sobie kampani. Skandal. Jak będzie jakiś proces chętnie przejadę się zobaczyć jaką minę będzie miał Leśnowolski na ławie oskarżonych. Może w ramach rewanżu przyjedzie również pan Dariusz. Na pewno by się ucieszył, że Leśnowolski poszedł w jego ślady.

  http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150313/POWIAT0203/150319528

 8. wyborca pisze:

  Proszę wszystkich o mobilizacje od poniedziałku zaczynamy zbierać podpisy pod referendum w sprawie odwołania wójta Lesnowolsliego

 9. prawnik pisze:

  Te podpisy będą zbierane nielegalnie. Żeby legalnie zbierać podpisy musi być zgłoszony u komisarza wyborczego komitet referendalny. Komitet może być legalnie zgłoszony dopiero we wrześniu tj 10 miesięcy od wyborców. Ma 30 dni na zebranie podpisów. Więc osoby inicjujace zbiórkę podpisów od najbliższego poniedziałku złamią prawo a postuluja jego przestrzeganie.

 10. cionglemao pisze:

  Nie ma takiej potrzeby, już prokurator robi wszystko, żeby Lesnowolski przestał być wójtem i podobno do tej pory idzie mu to skutecznie 🙂

 11. Victoria pisze:

  Ważne,by zachować
  ciągłość naszej władzy.
  By wciąż była CZYSTA 🙂
  choć,tak dużo sadzy!!!

  Więc tak to się toczy
  życie naszej gminy
  Władza ROLUJE BRUDY
  a wciąż jest bez winy.

  Bo cóż,to znaczy
  że radnych się zatrudniało ?
  Zaś za GMINNE ,,diengi”
  ,,AGITKI” się wysłało !!! 🙂

  Na nic ,,nasze gadanie”,
  czy też,,HISTORII NAUKA”
  Śladem historii RAD
  wójt powołał,,POLITRUKA” ?

  Będzie mógł bezkarnie
  GRZEBAĆ w HISTORII
  ,,wyczyści” kartotekę IPN
  PROMOTORA w GLORII 🙂

  A jeszcze do tego ,
  będzie ,,LECZYŁ ZDROWIE ” 🙂
  To drugi z rodziny
  z kim oni są w ,,ZMOWIE” ?

  Wójt niczym CAR ROSJI
  obsadza ,,resorty siłowe” 🙂
  1-szy : ds BEZPIECZEŃSTWA
  2-gii:historia oręża,a także ZDROWIE

  Ważne,by mieć wokół siebie
  LUDZI za/d/UFANYCH,
  z INTRYG i KŁÓTNI
  nam powszechnie ZNANYCH!!!

  ALE REFERENDUM ?
  to poważna sprawa.
  Niech wypowie się TEMIDA,
  a pózniej,,REFERENDALNA ZABAWA”

  BO to JEDNAK wciąż NIEWINNE
  NASZE ŻYCIE GMINNE 🙂