Skandal na zebraniu wiejskim w Siczkach! [film]

Wczoraj podczas wyborów sołtysa Siczek doszło do skandalicznej sytuacji. Grupa osób z użyciem siły uniemożliwiła zarejestrowanie kamerą przebiegu zebrania wiejskiego. Przeciwnicy nagrywania dopuścili się bezprawnych zachowań, doszło także do szarpaniny. Wszystko to działo się przy akceptacji przewodniczącej Rady Gminy Bożeny Grad oraz sołtys Siczek Zofii Rozwadowskiej, które jako pierwsze zastrzegły sobie, że nie życzą sobie nagrywania.

Postępowanie takie jest ewidentnym podwójnym złamaniem prawa – raz, że uniemożliwiono rejestracje przebiegu spotkania, dwa, że użyto do tego przemocy. Trzeba wyrazić zaniepokojenie, że osoba pusząca się swoim doktoratem i „ogromną” wiedzą administracyjną, która jest do tego nauczycielem akademickim, inspiruje i dopuszcza do takiego bezprawia. Nie wiem czy dobrze to świadczy o kondycji polskiego szkolnictwa wyższego, jeżeli osoby akceptujące takie zachowanie mają wpływ na kształtowanie postaw młodego pokolenia. Powoli, aczkolwiek systematycznie, w naszej gminie wprowadzane są białoruskie standardy w relacjonowaniu życia publicznego. Wszystko to dzieje się za wiedzą i zgodą najważniejszych osób w gminie.

Warto zwrócić uwagę, że prawo jednoznacznie zezwala na nagrywanie takich publicznych zebrań, nawet wbrew zgodzie większości jej uczestników. Stwierdza to art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jednoznacznie potwierdza to także ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która w art. 81 ust. 2 stwierdza: „Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku: 1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych; 2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Niezwykle istotne w tym zakresie jest także orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w swoim wyroku z 6 grudnia 2012 r. stwierdził: w zebraniu wiejskim mogą brać udział wszyscy mieszkańcy sołectwa, a więc mogą uczestniczyć w obradach i podejmować uchwały. Jest to niewątpliwie przejaw demokracji bezpośredniej, ich legitymacja do uczestniczenia w zebraniu wiejskim wynika jedynie z faktu zamieszkiwania na terenie sołectwa. Udział mieszkańców sołectwa w zebraniu wiejskim należy zatem do sfery publicznej działalności tych osób, bowiem decydując się na uczestniczenie w zebraniu wiejskim, każdy jego uczestnik, będący mieszkańcem danego sołectwa, godzi się na udział w pracach organu uchwałodawczego sołectwa, a więc jednostki pomocniczej gminy, tym samym – godzi się więc na udział w życiu publicznym.

W innym miejscu sąd zauważył: podejmując próbę wskazania ogólnych cech, jakie będą przesądzały o tym, że określona osoba ma związek ze sprawowaniem funkcji publicznej, można uznać, że chodzi tu o takie przypadki, w których związek ze sprawowaniem tych funkcji jest równoznaczny ze współdecydowaniem o sytuacji prawnej innych osób lub środków publicznych albo łączy się co najmniej z przygotowywaniem i opiniowaniem decyzji, które dotyczą, bądź pozostają w gestii, innych podmiotów. Tak też jest w rozpoznawanej sprawie, bowiem uczestnictwo mieszkańca danego sołectwa w zebraniu wiejskim sprawia, że od chwili otwarcia obrad aż do momentu ich zakończenia ma on wpływ na podejmowane uchwały organu sołectwa, a więc jego udział w sprawowaniu władzy publicznej związany jest z pełnieniem w tym czasie funkcji publicznej. Zatem jego dane osobowe, poprzez fakt uczestnictwa w pracach organu uchwałodawczego sołectwa, stają się danymi publicznymi, jako że mają związek z wykonywaniem przez niego funkcji publicznej.

Smutne jest to, ze „wybitny” administratywista dr Bożena Grad nie zna tych przepisów, albo świadomie dopuszcza do ich łamania. Z pewnością osoba, która akceptuje takie standardy w działalności publicznej i pozwala na łamanie prawa nie powinna zajmować stanowiska przewodniczącej Rady Gminy, bo kompromituje nie tylko siebie, ale także całą gminę.

Wkrótce opublikowany zostanie film z całego zajścia, tak aby wszyscy mogli zobaczyć jak wyglądają demokratyczne standardy w wydaniu przewodniczącej Bożeny Grad.

Sebastian Sochaj

Film z wyborów sołtysa:


Ten wpis został opublikowany w kategorii Film, Oświadczenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

51 odpowiedzi na „Skandal na zebraniu wiejskim w Siczkach! [film]

 1. mortimer pisze:

  Doktór Grad odebrała staranne wykształcenie w PRL i tam zdobywała doświadczenie, dlatego nie dziwi, że popiera metody i standardy wolności słowa jakie wtedy były stosowane. Większość osób (typu TW Jola) z sentymentem wspomina czasy kiedy odmienne poglądy i krytyczne opinie można było leczyć milicyjną pałką.

 2. Victoria pisze:

  Na mnie Pani Dr
  nie robi wrażenia,
  ponieważ wymaga
  stosownego leczenia.

  Jeśli,to z jej INCJATYWY
  powstała ta AWANTURA?
  To jednak zdolna
  KOMUNISTYCZNA CÓRA.

  Lecz trzeba ją leczyć z :
  ZAPĘDÓW TECHNOKRACJI,
  gdyż już POKAZAŁA
  jak wiele MA RACJI 🙂

  Jeśli już chciały dwie ?
  to jeszcze gorzej.
  gdyż tkankę demokracji
  ZAATAKOWAŁ ,,ZGORZEL”

 3. peżot pisze:

  Pani Doktór,

  Widać jak kształcona jest młodzież w Radomiu i dlaczego tak źle mówi się o radomskich uczelniach wyższych. Skoro taka kadra to tożsami absolwenci..

 4. donek pisze:

  Kolejna wybitna specjalistka po Marianie S. Ta też plecie jakieś bzdury, powtarza w każdym zdaniu „merytorycznie”, choć na niczym się nie zna i ciągle pokazuje swoją niekompetencje, ale myśli że ma dr przed nazwiskiem i przyjechała na „wiochę zabitą dechami” to może się nadymać i zgrywać nie wiadomo jak mądra damesę i rozstawiać ludzi po kątach. Nie takich mądrych już przeganiano z tej „wiochy”.

 5. ja pisze:

  skoro nie było zgody większości na filmowanie i posunięto się do przemocy aby uniemożliwić nagrywanie to skąd ten zapowiadany film?

 6. ja pisze:

  Art. 81.
  1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

  Zgody większości nie było!

 7. ... pisze:

  Sochaj, zrobiłeś z siebie błazna artykułem o latarni. Masz ripostę Urzędu http://jedlnia.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=4&artykul=3450&akcja=artykul

  Nie masz pojęcia o realiach jak widać. Kuropieska dostał 8 głosów, a przyszedł na zebranie z żona, synem, synową i swoim kumplem Victorią i Victorii żona, czyli Victor:P Ośmieszył się swoim zachowaniem. Róbcie z siebie oszołomów dalej….

 8. Pedro pisze:

  Odezwała się banda frustratów, która przegrała z kretesem. Byłem na wczorajszym zebraniu i doskonale wiem co się tam stało. Pan Kuropieska stanął na samym wstępie na środku naburmuszony i pouczał wszystkich jak mają się zachowywać niezależnie od tego czy chcą czy nie. WIĘKSZOŚĆ, którą bym ocenił na jakiej 98%, nie chciała go kompletnie słuchać i do tego nie chciał żeby być nagrywanym. Ja też nie chciałem być nagrywany i powiem dlaczego. Otóż nie chodzi o sam fakt nagrywania tylko o osobę, która to czyni i niejasne zamiary jakie nią kierują. Starszy człowiek zapytał (nie znam go) po co chce nagrywać i co zrobi z nagraniem. BRAK było odpowiedzi. Dla mnie sprawa jasna, że człowiek ma nieczyste intencje. Do tego nie liczy się kompletnie z ogółem. W życiu nie chciałbym żeby mnie taki człowiek reprezentował!! Do tego jeszcze raz Wam mówię. Nie możecie się z tym kompletnie pogodzić, że LUDZIE TEGO CZŁOWIEKA NIE CHCĄ ANI SŁUCHAĆ ANI NIE CHCĄ ŻEBY SIĘ DO NICH PRZYCZEPIAŁ. Mało Wam dowodów na to? Kolejne wybory przegrane z kretesem 60 głosów do 8!!! Jakiś starszy człowiek powiedział panu Kuropiesce, że nie ma honoru. Coś w tym jest…

 9. donek pisze:

  ja – doinformuj się albo naucz czytać:

  art. 81 ust. 2 Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
  1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
  2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

  To było zgromadzenie i nie potrzebna jest zgodna ani całości ani poszczególnych elementów zgromadzenia.

  Z tych przepisów to wynika, że najbardziej zbłaźniła to się jednak Gradowa, skora nie wie że zebrania wiejski są jawne i można je nagrywać.

 10. mieszkaniec gminy pisze:

  Zebrania wiejskie, na których podejmowane są decyzje np. o wyborze sołtysa czy wykorzystaniu środków z funduszu sołeckiego, mają podobny status do sesji Rady Gminy. Tak jak radni nie mogą głosować nad tym czy ktoś może utrwalać obraz i dźwięk na sesjach, tak samo bezprzedmiotowe jest głosowanie w tej sprawie na zebraniach wiejskich. Innymi słowy nie można zabronić filmowania wyborów sołtysa i sądy wystarczająco wypowiadały się w tej kwestii. Mam nadzieję, że pan Sochaj skieruje na drogę prawną sprawę przeciwko osobom, które uniemożliwiły mu nagrywanie i w konsekwencji wyrzuciły z sali.

 11. niespodzianka pisze:

  Leśny już wkrótce będzie miał zarzuty z tego samego paragrafu co Darek i dlatego tak ujada, a po zarzutach wypad z urzędu. Może wtedy ludzie przejrzą na oczy jak będzie się pisać Piotr L. Zobaczy my co wtedy będzie śpiewać Gradowa i całe to skompromitowane środowisko które popierało Leśnego wiedząc o jego przekrętach!

 12. ja pisze:

  No właśnie większość zgody nie wyraziła więc mają prawo być zasłonięci na nagraniu. Jak być umiał czytać ze zrozumieniem, ale z tym masz problem to byś wiedział inteligenciku że nie masz prawa dotykać operatora a tym bardziej jego mienia. Podchodzi to pod paragraf.

 13. Przemek pisze:

  Ludzie co wy za głupoty pleciecie.. To było zgromadzenie i tyle. >50 osób więc jasna sprawa że możecie być nagrywani.. Co wy tam skrywacie w sobie? Gdyby wszystko było Ok, przegłosowalibyście swojego kandydata na sołtysa i po temacie.

  IMO: Czemu ludzie nie myślą?

 14. klakier pisze:

  Wypad z urzędu i zakaz pełnienia funkcji publicznych na co najmniej pięć lat, żeby Leśnowolski na spłatę kredytu zarabiał w kamieniołomie na Kamczatce.

 15. mieszkaniec gminy pisze:

  Nie musi zasłaniać twarzy żadnej z osób, które uczestniczyły w zebraniu wiejskim. Filmował zgromadzenie pełniące funkcje publiczne a nie prywatne zebranie pod sklepem. Zresztą mam nadzieję, że wizerunek pana, który szarpał kamerzystę, się nagrał i zostanie upubliczniony.

 16. mieszkaniec pisze:

  skoro wiekszosc nie chciala byc filmowana to o co to halo?czyzby demokracji nie bylo?ktos chcial narzucic swoja racje bez wzgledu na to co chce wiekszosc?smieszne i masakra z tymi krzykaczami

 17. Victoria pisze:

  Wielu ludzi poddało się
  ZBIOROWEJ HIPNOZIE.
  Jak to będzie dobrze,
  gdy,, Pani GRAD na WOZIE”

  Do tego,,swoja sołtys”.
  będzie zbierać po/DATKI.
  Gmina kupi jej komputer 🙂
  seniorzy /za nasze/urządzą ,,ostatki”

  Tak mi tłumaczono
  jak to,,TA INTELIGENCJA”
  ma kreatywną WIEDZĘ ,
  i ,,WŁASNE INWENCJA ” 🙂

  Lecz bardzo boi się JAWNOŚCI
  ŻYCIA SPOŁECZNEGO.
  A posiłkuje się AGRESJĄ
  wziętą z ŻYCIA ULICZNEGO !!!

  Ta OSŁAWIONA INTELIGENCJA
  miała na SICZKI PROMIENIOWAĆ.
  Ostatnie ,,ZBIEGOWISKO ” pokazało
  by JĄ do ,,rynsztoka” SCHOWAĆ !!!

 18. mieszkaniec gminy pisze:

  Większość mieszkańców zebrania wiejskiego nie może przegłosować, że art. 61 Konstytucji RP nie obowiązuje, bo najzwyczajniej w świecie nie ma takich kompetencji.

 19. bruno pisze:

  NIezlaeżnie od tego, czy ktoś wyraża zgodę, czy nie, użycie przemocy powinno być pohamowane poprzez wezwanie policji. To środowisko już po raz drugi spokojnie przygląda się użyciu przemocy. Ale chcieliśmy aparatczyków, no to mamy, tak sobie sami wybraliśmy,

 20. bua pisze:

  autorowi tego artykułu sugeruję powiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przeciw prawu prasowemu(nie podam dokładnie art.-nie jestem prawnikiem)
  oto jak działa cenzura w wiejskim wykonaniu 😉

 21. ja pisze:

  i niech przymkną 60 osób, które nie chciały być nagrane

 22. mieszkaniec gminy pisze:

  Osoby, które dokonały fizycznej napaści na kamerzystę, powinny za to odpowiedzieć przed sądem.

 23. sikorka pisze:

  Kolejna kompromitacja Pani Grad. Taka niby wykształcona a zachowac się nie potrafi i nie zna się kompletnie na przepisach prawa. ŻAL że ktoś taki jest przewodniczącym rady gminy. Pani GRAD musi odejśc.

 24. Komar pisze:

  Ale widzicie.. to jest robienie z siebie oszołomów.
  Pozwolić nagarać, zrobić porządne wybory i tyle! A potem śmiać się z kamerzystów czy tam tych co „NACHODZĄ” wszystkie możliwe społeczne inicjatywy.. a tak bez sensu!? robić z siebie debili i jednocześnie skazywać się na narażenie publiczhne (wnioski o cielesność itp..) to trzeba na prawdę nie mieć mózgu.

  Pozdrawiam,
  Prawnik.

 25. kuj pisze:

  Piotrze L. podobno zbiera się coraz więcej ciemnych chmur nad Tobą? Ile jeszcze i jakie przekręty robiłeś w związku z wyborami? Może lepiej honorowo przyznać się, że nie wygrałeś uczciwe tych wyborów, tylko zachowałeś się jak Dariusz Rz. przed laty i za wszelką ceną chciałeś utrzymać stołek i apanaże, a w konsekwencji honorowo podaj się do dymisji. To na pewno lepsze niż jeśli mają cie wyprowadzać z urzędu przy wszystkich pracownikach w kajdankach. A podobno wszystko idzie w tym kierunku. Jedlnia huczy od plotek ile publicznych pieniędzy zostało zdefraudowanych na cele kampanii wyborczej

 26. ,,, pisze:

  Panie trzy … skad masz takie informacje na temat pana kuropieski i jego rodziny ladnie tak.podawac niewlasciwe informacje ?? Ladnie to tak klamac publicznie ??  

 27. sąsiad pisze:

  Będąc na zebraniu jako bliski sąsiad Tadeusza nie widziałem żony ani synowej ale syn był i to tylko jeden. Dziwi mnie że na spotkaniu było tak dużo nowych twarzy, zupełnie nie znanym mi osobiście jak i z widzenia.
  Takiego co o nim głupoty rozpowiada jak bym dorwał za rozpowiadanie takich głupot to bym wpieroli.

 28. Victoria pisze:

  A podobnież była Victoria,
  podobno też Victorii żona 🙂
  Ależ ta osoba kłamiąca
  jest ,,ZDROWO PORANIONA”!!!

  Czy pisała ,to BABA
  czy jakiś ,,chłopek” ?
  Pewnie się znowu sprowadził:
  jakiś INTELIGENT-SNOPEK !!!

 29. mieszkaniec pisze:

  To wybrali tego sołtysa czy nie wybrali. Brak najważniejszej informacji z tego spotkania.

 30. ja pisze:

  gdzie ten zapowiadany film z wyborów ?

 31. mieszkaniec gminy pisze:

  Nie ma co, „pięknie” się zachowują mieszkańcy Siczek będący zwolennikami aktualnej władzy.

 32. on pisze:

  Czy rodzina Kuropieskow i Sochaj nie widzą że się kompromitują? nie robcie zadymy w gminie.

 33. alibaba pisze:

  Co to za nieokrzesany prymityw, który był najbardziej agresywny i wyrzucił kamerzystę a później chciał pobić pana Kuropieskę? Czy to ludzie, którzy sprowadzili się z miasta robią taką wieś?

 34. anonymouse pisze:

  To całkowita kompromitacja Gradowej, która jeszcze podjudzała do takich agresywnych zachowań i mówi „pan nie jest z tej miejscowości”. Jakie to ma znaczenie skąd kto jest? Spotkania są otwarte dla wszystkich i tak jak napisał pan Radek nawet obcokrajowcy mogą brać w nich udział. Nie ma znaczenia skąd kto jest! Wbijcie to sobie do głowy pseudodoktory!

 35. etker pisze:

  Mieszkańcy Siczek stworzyli swoje własne prawo, a nie dali dojść do głosu tym, którzy chcieli ich wyprowadzić z błędu. Kompromitacja na całą gminę, a nawet dalej. A Szanowna Pani dr G. potrafi tylko MERYTORYCZNIE pouczać radnych i mieszkańców podczas sesji, a tutaj bezpodstawnie dopuściła do takiego przebiegu sprawy: „Ale nie jest Pan z naszej miesjcowości” „Proszę Pana, ale jeżeli ludzie nie chcą proszę wyjść”. Nie ma to jak szafować przepisami – niestety NIEMERYTORYCZNYMI.

 36. batumi pisze:

  Najlepszy fragment polecam 11:30 -11:44 minuta

  P. Kuropieska: „[…] jest na to przepis, jest na to prawo”
  Prawnicy z Siczek: ” Nie ma , nie ma, nie ma”

  Wstyd Proszę Państwa! A jutro w Kościele wszyscy staną na parkingu albo pod chórem w kącie. Zakupy na targu trzeba będzie zamienić na zakupy w radomskich marketach. Wzrośnie sprzedaż farb do włosów, ciemnych okularów i przyklejanych wąsów.

 37. uuuuba pisze:

  Lepszy jest 8:35 „Co Pan myśli, że ktoś jest frajerem”.
  Albo matka na rękach z dzieckiem mówi o „kopaniu w dupę”. Ewidentnie widać komu puściły nerwy i kto się skompromitował. Poza tym ludzie, coście mieli do ukrycia na publicznym zebraniu i wyborach sołtysa? Koś chciał poruszać sprawy waszego życia osobistego czy co?

 38. jurek pisze:

  Podobno zarzuty dla Leśnego są już pewne. Kazik robi co może aby ugryźć tę sprawę, uruchomił wszystkie swoje kontakty i nie śpi po nocach, ale nie bardzo mu to idzie bo na ich nieszczęście ostatnio zmienili się prokuratorzy w Radomiu, a nowa pani prokurator nie będzie chciała zamieść sprawy pod dywan. Piotrek pójdziesz siedzieć!

  http://www.prokuratura.radom.pl/?pid=10&id=63

 39. Victoria pisze:

  Najgorsze ,że uruchomili
  WAŚNIE ETNICZNE
  .Tam gdzie są Cyganie
  ANTAGONIZMY są LICZNE!!!

  Ślązacy tępią,, goroli”
  Górale zaś turystę.
  Problemem jest KULTURA
  i SUMIENIE CZYSTE 🙂

 40. Obserwator pisze:

  Aż nie chcę się wierzyć, że w jednej gminie jest takie zacofanie ludzi mieszkających w Siczkach, zero wiedzy tylko krzyk i chamstwo , drobnowieśniactwo i złość na twarzach. Dobre ze nie mam do czynienia z takimi ludźmi, w szczególności jak Pani Grad i ten chłopek (zapewne dawny działacz w epoce PRL) co się szarpał z Kuropieską.

 41. Hybryda pisze:

  Siczki druga Białoruś…

 42. Victoria pisze:

  @Obserwator

  Nie masz,co się dziwić,
  że NIE MA KULTURY.
  Pewnie ULECIAŁA przez :
  WIDOCZNE DZIURY 🙂

  Nie można też się dziwić,
  że ZACIĘTE TWARZE.
  Ten PRZEJAW KULTURY
  WNIEŚLI ONI w DARZE 🙂

 43. Gracjan pisze:

  Wchodzę z ciekawości na tą propagandową stronę i śmiać mi się chce jak ludzie prowadzący ten ” niezależny” portal ośmieszają swój wizerunek. =D

  Wybory przegrane i ludzie Was na kopach wyganiają =D =D

 44. szymek pisze:

  O co chodzi z tym przekrętami Leśnowolskiego? Niby jest wszczęte to jedno śledztwo, ale ludzie mówią, że to nie wszystko i dlatego Leśnowolski nie pisze już na blogu? Na Jedlni mówią, że w urzędzie były większe przekręty niż za Rzeczkowskiego i teraz wszystkie trzyliterowe służby siedzą w gabinecie wójta. To jakiś obłęd, ktoś może to potwierdzić lub zaprzeczyć? Może dobrze byłoby gdyby sam zainteresowany ustosunkował się do tego, bo chyba lepiej przeciąć te nieprawdziwe spekulacje?

 45. Mieszkanka Jedlni Letnisko pisze:

  Z wsi można wyjść, wieś z człowieka nigdy. Płacę podatki
  w Jedlni Letnisko od 12 lat, mieszkam na stałe krócej. Jako ta „miastowa” oczekiwałabym od takiego portalu naprawdę niezależności, rzetelnej i pełnej informacji.
  Lubię wiedzieć co się dzieje w mojej miejscowości, ale czasami mam wrażenie, że jestem na stronie przeciwnej
  partii politycznej

 46. ewa pisze:

  mieszkanko Jedlni Letnisko
  w tej miejscowości nic się nie dzieje, totalny marazm, tylko kłótnie, dyktatorskie zapędy i monopol na władzę. Dobrze, że ten portal nagłaśnia takie zachowania władzy. Wg mnie jest obiektywny. Przypomnij sobie kogo popierał portal przed wyborami w 2010 roku, jakie bylo pospolite ruszenie i co? Wystarczyło 3 lata rządów i wszystko zaprzepaszczone a ile w gminie kłótni, spraw sądowych, doniesień władzy do prokuratury. Ile ludzi się niszczy bo mają inne poglądy niż władza. Łatwo kogoś nazwać oszołomen, głupkiem tylko nie tędy droga.

 47. mieszkaniec gminy pisze:

  Mieszkanko Jedlni Letnisko, informacje nie biorą się z powietrza. Dziennikarz lub bloger albo korzysta z czyichś źródeł przetwarzając je, albo też sam stara się zdobyć je z pierwszej ręki, mając do dyspozycji aparat fotograficzny, kamerę, notes z długopisem.

  Pełną relację z sesji Rady Gminy możesz oglądać dlatego, że ktoś przychodzi na nią z kamerą, stoi za nią kilka godzin, nie biorąc za to od nikogo pieniędzy. Wójt też publikuje filmy z sesji, ale kiedy nie było niezależnej kamery, to tych publikacji zaprzestawał.

  Siedząc wygodnie w domu, w fotelu, zastanawiając się, co się dzieje w Jedlni, możesz obejrzeć nagrane na przestrzeni kilku ostatnich lat filmy przez chłopaka, wobec którego kilka dni temu użyto przemocy, gdy nagrywał kolejną relację. O tym jest ten tekst i sprowadzanie go do jakichś rozgrywek partyjnych jest nie na miejscu.

 48. Mieszkaniec gminy pisze:

  I tak sie zachowują Katolicy którzy śwęci na mszy w kościele przekazują sobie znak pokoju – obłudnicy – szczekacie jak te wilki. Az strach co z Waszych dzieci wyrosnie . Niech to nagranie bedzie dowodem na to wsrod jakich ludzi mieszkamy . Bez dalszego komentarza…..

 49. lelek pisze:

  czy
  USTAWA O PRAWIE AUTORSKIM I PRAWACH POKREWNYCH. z dnia 4 lutego 1994
  r.
  Art. 81. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim
  przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest
  wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
  2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku: 1) osoby
  powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem
  przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych,
  społecznych, zawodowych, 2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości
  takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
  Art. 82. Jeżeli osoba, do której korespondencja jest skierowana, nie
  wyraziła innej woli, rozpowszechnianie korespondencji, w okresie
  dwudziestu lat od jej śmierci, wymaga zezwolenia małżonka, a w jego
  braku kolejno zstępnych, rodziców lub rodzeństwa.
  Art. 83. Do roszczeń w przypadku rozpowszechniania wizerunku osoby na
  nim przedstawionej oraz rozpowszechniania korespondencji bez
  wymaganego zezwolenia osoby, do której została skierowana, stosuje się
  odpowiednio przepis art. 78 ust. 1; roszczeń tych nie można dochodzić
  po upływie dwudziestu lat od śmierci tych osób.

  można nas grywac bez nasz zgody ? :

 50. Victoria pisze:

  Nadrzędną nad wszelkimi ustawami i dekretami jest Konstytucja ,W wypadku sprzeczności , lub,, naginania’
  jest NSA oraz Trybunał Konstytucyjny.