Proste podatki, odbiurokratyzowanie gospodarki i uproszczenie prawa

Rozmowa z Cezarym Brymorą – kandydatem do Sejmu RP z listy Nowoczesna Ryszarda Petru

Cezary Brymora

PAWEŁ KOŃCZYK: Dlaczego wybrał Pan Nowoczesną Ryszarda Petru?

CEZARY BRYMORA: Nigdy nie byłem członkiem żadnej partii i nigdy nie startowałem w wyborach. Pewnie byłoby tak dalej, gdyby nie pokazała się na scenie politycznej Nowoczesna Ryszarda Petru. Program tej partii jest w ogromnej większości zgodny z moimi poglądami. Dlatego właśnie Nowoczesna. Startuję jednak z listy Nowoczesnej jako osoba bezpartyjna.

Na liście kandydatów w rubryce zawód wpisał Pan “matematyk” a nie „przedsiębiorca”. Tymczasem kojarzony jest Pan przede wszystkim z tym ostatnim. Skąd się wzięła taka decyzja?

Wypełniając oświadczenie o kandydowaniu musiałem wpisać zawód. Dostaliśmy informację z centrali, że komisje bardzo skrupulatnie sprawdzają wypełnione wnioski i rubrykę „zawód” należy wypełnić zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów. Przejrzałem to rozporządzenie i nie znalazłem tam zawodu przedsiębiorca, który by do mnie najbardziej pasował. Pozostało mi więc wpisać zawód wyuczony – matematyk, lub zawód „prezes”, bo tylko taki znalazłem w tej klasyfikacji. Ponieważ nie uważam się za zawodowego prezesa (prezesem się bywa), wpisałem zawód wyuczony. Skończyłem matematykę pedagogiczną na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Pracowałem w tym zawodzie bardzo krótko. Od ponad 25 lat prowadzę działalność gospodarczą.

Które z ogłoszonych przez Nowoczesną Ryszarda Petru 10 Celów Nowoczesnej Gospodarki są Panu szczególnie bliskie?

Proste i równe podatki. Odbiurokratyzowanie gospodarki i uproszczenie prawa. Dzisiaj polskie prawo, szczególnie gospodarcze, jest w stanie zrozumieć wyłącznie prawnik, a niektórych decyzji urzędników nie jest w stanie zrozumieć nikt. Miałem tego dobitne przykłady w swojej firmie. Mniej skomplikowane i bardziej elastyczne prawo pracy to więcej zatrudnionych. Bardzo ważne jest też wspieranie rozwoju firm rodzinnych i firm polskich średniej wielkości. Nie ma już powrotu do państwowych molochów typu Zakłady Metalowe czy „Radoskór”. Rolę pracodawców przejęły małe i średnie firmy. To one i jakościowe rolnictwo są najważniejsze.

10 celów Nowoczesnej

Nowoczesna proponuje podatek 3 x 16: 16 proc. PIT, 16 proc. CIT i 16 proc. VAT. Krytycy takiego rozwiązania wskazują na to, że biedne rodziny, kupujące głównie produkty pierwszej potrzeby opodatkowane niższą stawką VAT, płacić będą wyższe podatki, zyskają natomiast bogaci kupujący dobra luksusowe. Czy popiera Pan koncepcję 3 x 16 i jaką w zamian macie propozycję dla osób najbiedniejszych?

Podatki muszą zostać uproszczone, to jest niezwykle ważne. Z wyliczeń ekspertów Nowoczesnej wynika, że zmiany w VAT nie będą odczuwalne przez większość polskich rodzin, nie spowodują wzrostu kosztów utrzymania. Musimy bowiem pamiętać, że każda rodzina nie tylko kupuje żywność i produkty objęte VAT-em 5% czy 8% (tu VAT byłby wyższy), ale płaci za takie rzeczy jak prąd, gaz, telefon, internet, ubranie, buty i wiele innych, które są dzisiaj objęte VAT-em 23% (tu VAT byłby niższy). Ważne jest, aby uszczelnić system związany z pobieraniem podatku VAT. Szacuje się, że może to przynieść nawet 40 miliardów złotych rocznie. W momencie, kiedy te działania przyniosą efekt, trzeba natychmiast znacznie podnieść kwotę wolną od podatku i wprowadzić pomoc społeczną dla najuboższych. Dzisiaj pomoc społeczna trafia często do ludzi, którzy tak naprawdę jej nie potrzebują.

Absurdy VAT

Czy Pana zdaniem, banki i system bankowy w Polsce jest przyjazny dla przedsiębiorców?

Banki to nic innego jak przedsiębiorstwa, nastawione jak każda działalność gospodarcza na zysk. W związku z tym system bankowy nie jest przyjazny dla przedsiębiorców. Sam bardzo długo zwlekałem z wprowadzeniem w swojej firmie terminali do płatności kartą płatniczą, widząc, jak duże były prowizje banków od tych transakcji. Wszyscy musimy się nauczyć, że z bankami trzeba twardo negocjować warunki współpracy. Z doświadczenia wiem, że to się udaje, bo jednak dla każdej firmy w istocie to klient jest najważniejszy.

Czy państwo powinno wspomóc “frankowiczów”?

W ograniczonym zakresie. Każdy biorąc kredyt na mieszkanie miał przecież świadomość, że bierze go w walucie, której kurs może nie być stabilny. Musimy brać odpowiedzialność za swoje decyzje. Ja też będąc importerem i kupując produkty na całym świecie rozliczam się w dolarze lub euro. Na początku tego roku kiedy kontraktowałem swoje zamówienia np. w Azji dolar był po 3,10 zł. Kiedy po kilku miesiącach dostałem towar i musiałem za niego zapłacić, cena dolara była już 3,80. Komu miałem się pożalić? W tym przypadku było to dla mnie bardzo niekorzystne. Co by jednak było, gdyby cena dolara spadła? Wtedy byłbym „do przodu”. Normalne ryzyko inwestycyjne. To samo z frankiem. Gdyby cena franka spadła, wszyscy, którzy wzięli kredyt w tej walucie, zacieraliby ręce i nikt by o tym nie mówił.

Na niedawnej konferencji prasowej powiedział Pan: “Żadna dyscyplina partyjna nie będzie dla mnie istotniejsza niż dobro ludzi, którzy mnie wysłali do Sejmu”. Czy ma Pan jakąś specjalną ofertę dla Radomia i regionu radomskiego?

Uważam, że wcześniej czy później Warszawa musi być wyłączona z Mazowsza. Ona strasznie zawyża statystyki. Przez to nie dostajemy z funduszy unijnych wystarczającej ilości środków regionalnych. Mazowsze z Warszawą jest bardzo bogate. Kiedy wyłączymy stolicę, okazuje się, że przeważają regiony biedy. Gdyby tak się stało, chciałbym obudzić się w województwie radomskim ze stolicą w Radomiu, a nie na przykład w województwie mazowieckim ze stolicą w Płocku. Jeśli zostanę posłem, będę namawiał pozostałych posłów z ziemi radomskiej oraz swoich kolegów z Nowoczesnej do takiego rozwiązania. Moim zdaniem jest ono strategicznie ważne.

Rozmowy z wyborcami

W latach 2010-11 zaangażował się Pan mocno w kampanię wyborczą Piotra Leśnowolskiego, prowadząc jego spotkania z mieszkańcami gminy. Potem Pana poparcie dla nowego wójta wyraźnie osłabło. Skrytykował Pan nawet jego działania na jednej z sesji poprzedniej Rady Gminy. Skąd się wzięła ta zmiana?

Z gminą Jedlnia Letnisko jestem związany od wielu lat poprzez prowadzoną przeze mnie w gminie działalność gospodarczą i przez to, że od wielu lat mieszkam we Wrzosowie. Nie podobały mi się rządy poprzedniego wójta. Uważałem, że wtedy był czas na zmiany. Jedlnia nie rozwijała się we właściwym tempie, a wiele decyzji poprzedniej ekipy według mojej oceny było bardzo kontrowersyjnych. Dlatego zaangażowałem się w kampanię Piotra Leśnowolskiego. Pomagałem Piotrowi, bo miałem od niego większe doświadczenie, a mnie zależało i zależy żeby nasza gmina była jak najlepiej zarządzana. Mieszkam tu i nie zamierzam się z tej gminy wyprowadzać. Na przytoczonej przez Pana sesji nie krytykowałem działań Piotra Leśnowolskiego. Dobrze pamiętam wszystko, co wtedy mówiłem. Obserwowałem, że trwała wówczas mocna walka pomiędzy dwiema grupami w Radzie Gminy. Część popierała wójta, a część była mu przeciwna. Ten konflikt był zły dla rozwoju gminy. Mówiłem wówczas między innymi o tym, że chociaż nigdy nie jechałem autobusem linii 14 na Sadkowie, to kiedy mogłem pomóc zorganizować spotkanie w tej sprawie z władzami Radomia – to działałem. Pomagałem też w wielu innych sprawach. Robiłem to najlepiej jak umiałem. Widząc, że konflikt w Radzie Gminy prowadzi tylko do opóźnień w realizacji inwestycji, wycofałem się z tych działań, bo nie jestem człowiekiem konfliktowym. Mogę pomagać każdemu, jeśli celem jest dobro gminy i jej mieszkańców. Żadne przepychanki personalne mnie nie interesują.

Jaką politykę imigracyjną powinna prowadzić Polska? Czy powinniśmy godzić się na narzucanie nam przez Unię Europejską kwot imigrantów?

Imigranci i uchodźcy to bardzo poważny problem. Według mnie znacznie poważniejszy niż przedstawiają to do tej pory media. Europa nie może przyjąć milionów uchodźców i imigrantów. Polska tym bardziej. Rozwiązania należy szukać w wygaszeniu wojen niszczących Afrykę oraz we wspieraniu gospodarczego rozwoju tego regionu. Tylko to może spowodować, że Afrykanie pozostaną w Afryce. Muszą tam zacząć żyć bezpiecznie i na przyzwoitym poziomie. Dwa, a może trzy miesiące temu, wraz z kolegami zorganizowałem spotkanie z posłami, którzy są zaangażowani w program pomocy Afryce. Mówiłem żeby zwrócili na to uwagę. Rozesłałem wiadomości do ponad 200 przedsiębiorców w regionie z informacją o możliwej współpracy z krajami afrykańskimi z tych regionów, które są bezpieczne. Kilku z nich (moja firma również) złożyło oferty współpracy, które przekazałem posłom z parlamentarnego zespołu do spraw współpracy z krajami afrykańskimi. Taki właśnie widzę kierunek działań.

Pana hasło wyborcze to: „Zawsze dotrzymuję słowa”. Jakich słów użyłby Pan, żeby przekonać osoby, które nie chodzą na wybory, by wzięły w nich udział?

Szanowni Państwo, odkąd skończyłem 18 lat nie opuściłem chyba żadnych wyborów. Nie chcę, żeby ktoś kiedykolwiek powiedział, że coś krytykuję czy narzekam, a nie korzystam z narzędzi demokracji jakimi są wybory. Zachęcam Państwa do pójścia na te i wszystkie inne wybory w przyszłości. Naprawiajmy Polskę. Nikt za nas tego nie zrobi.

Dziękuję za rozmowę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wywiad. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

9 odpowiedzi na „Proste podatki, odbiurokratyzowanie gospodarki i uproszczenie prawa

 1. Victoria pisze:

  Człowiek ,,prawy” wybiera :
  PRAWDĘ lub MILCZENIE.
  Tylko jak CZŁOWIEK CZYNU”
  wytrzyma,,SEJMOWE POSIEDZENIE ?

  Czy tez da radę
  DOTRZYMYWAĆ SŁOWA,
  gdy DYSPUTY SEJMOWE,
  to przeważnie tylko ,,MOWA” 🙂

  Ale jak już przyjdzie
  GŁOSOWANIA PORA.
  Będę głosował na swego
  to BĘDZIE BRYMORA !!!

 2. jestem stąd pisze:

  Nie umiem pisać wierszy. Brymora na liście drugi, w głosowaniu pierwszy. Mój głos ma.

 3. jj pisze:

  a mojego mieć nie będzie. ta nowoczesna to tylko kolejna ściema PO. że ktoś na to się nabiera. Czemu Pan Paweł zaczął akurat od tego pana, by go promować? teraz w tym kierunku zmierza ten portal?

 4. czytelnik pisze:

  Mandatu posła raczej nie zdobędzie. Niekorzystny układ sił. Ale zagłosuję. Rozpoczęto już kampanię na wójta gminy i to z udziałem biskupa. Warto żeby pan Brymora zamiast w sejmie zaczął naprawiać w gminie. Wygrana w pierwszej turze zapewniona.

 5. Victoria pisze:

  P admin
  Trzeba może było pytać :
  skąd wziął pierwszego miliona ?
  Mówią,że najlepiej ukraść,
  lub gdy w posagu wniesie żona 🙂

  Ale mimo wszystko ,
  ma u mnie same plusy.
  Za to,że na sesji gminy,
  Wójtowi ,,SERWOWAŁ CAŁUSY 🙂

  Jednak to człowiek odważny,
  myślę,że go wybierzemy ?
  Będzie pamiętał o GMINIE,
  i NIE BĘDZIE gminnej ŚCIEMY !!!

  Może rozbije powstałe ,
  te GMINNE UKŁADY .
  zaś S owa & Przyjaciele
  znikną z gminnej ,,FASADY” !!!

 6. Lokalna Patriotka pisze:

  Brymora na wójta! Nie życzę Panu źle i wiem, że chce Pan do Sejmu. Ale to tu, na miejscu bardziej jest Pan potrzebny. Proszę by brał Pan taką opcję pod uwagę.

 7. afrodyta pisze:

  Slusznie!!! Taki wojt jest potrzebny, po firmie, dzialce iobejsciu widac ze to dobry gospodarz a nie taki … . Przeciez wiele rzeczy ktore sa w gminie zrobione po. 2011 roku to wlasnie dzieki niemu, jego wiedzy i kontaktom. Ja tez bede glosowac, Powodzenia

 8. Referendum pisze:

  Też popieram. Odwołać w referendum Leśnowolskiego i wybrać Brymorę. Przynajmniej wprowadzi trochę innowacji.

 9. R..... pisze:

  Jest bardzo duża grupa , popierajaca Pana Brymore. To bardzo dobrze zapowiada nie tylko w nadchodzących wyborach. Dołoże wszelkich starań by mu pomóc, to bardzo wartościowy człowiek.