Młodzież jednak będzie się wybierać. Przesądziły poprawki opozycji [film]

Podczas dzisiejszej sesji Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę powołującą Młodzieżową Radę Gminy. Zaakceptowano wszystkie poprawki do Statutu zgłoszone przez radne Jadwigę Drózd i Renatę Pasek umożliwiające przeprowadzenie wyborów do Rady w szkołach traktowanych jako okręgi wyborcze, w których prawo głosu będą mieli wszyscy uczniowie. Ustalono też, że Młodzieżowa Rada będzie się składać z 15 radnych. W sesji brało udział 15 uczniów ze szkół z terenu gminy Jedlnia-Letnisko.

Sesja nazwana „Dniem Samorządności Młodych” miała wyglądać inaczej. W programie przewidziano uroczyste przekazanie Kluczy Rady Gminy Młodym, a następnie rozpoczęcie Uroczystej Sesji Parlamentu Młodych. Jednak już na wstępie przewodnicząca Bożena Grad poinformowała, że dzieci i młodzież obecna na sesji to reprezentanci szkół z terenu gminy, którzy będą przypatrywać się pracy radnym.

plakat-dzien_samorzadnosci_mlodych_2015

I to oni doszli do głosu po zakończeniu „dorosłej” sesji, po kolei prezentując się na spotkaniu. Mówili, kim są i jakie są ich zainteresowania. Niektórzy z nich zgłaszali już pierwsze swoje postulaty, takie jak budowa basenu, który byłby bezpłatny dla wszystkich uczniów.

Na końcu spotkania puszczono prezentację multimedialną zatytułowaną „Od Solidarności do wolności”. Jej ostatnim aktem była prezentacja gminy Jedlnia-Letnisko pod rządami wójta Piotra Leśnowolskiego.

KOMENTARZ REDAKCYJNY:

Dzisiejsza sesja Rady Gminy zakończyła się sukcesem opozycji, która zgłosiła poprawki do Statutu Młodzieżowej Rady Gminy umożliwiające przeprowadzenie wyborów jej przedstawicieli w szkołach, a nie ich odgórne mianowanie. Poprawki udało się nanieść pomimo, że Statut Młodzieżowej Rady Gminy był przygotowywany w tajemnicy przed radnymi, którzy nie brali udziału w pracach nad jego powstaniem, a z treścią projektu zapoznali się zaledwie kilka dni przed sesją.

Teraz ruch należy do wójta, który powinien ustanowić ordynację wyborczą sprawiedliwą dla wszystkich uczniów. Mam nadzieję, że uczniowie spoza 15-tki uczestniczącej w dzisiejszej sesji, którzy zgłoszą zainteresowanie kandydowaniem do Młodzieżowej Rady, nie będą do tego różnymi sposobami zniechęcani. Tego wymaga od dorosłych dziedzictwo „Solidarności” – ruchu, który wielu z nich tworzyło i do którego się odwołuje.

Uważam też, że w Młodzieżowej Radzie Gminy powinna pracować młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna (o której tutaj zapomniano), jednak nie jest to odpowiednie miejsce dla najmłodszych – uczniów szkół podstawowych. Najmłodsi mogliby pobierać lekcje na temat samorządności w tradycyjny sposób, choćby poprzez zajęcia szkolne poświęcone samorządności z udziałem przewodniczącej Rady Gminy.

Paweł Kończyk

Zdjęcia:
PK

Film:
Maciej Frączek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotogaleria, News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

9 odpowiedzi na „Młodzież jednak będzie się wybierać. Przesądziły poprawki opozycji [film]

 1. Piotr Jastrzębski pisze:

  witam
  wszystkich ,proszę o udostępnienie materiał wyborczy KWW „Czas na Zmiany” , oraz Wójta
  pozdrawiam
  Piotr Jastrzębski

 2. wyborca pisze:

  Do Pawła Kończyka -czy zabrakło miejsca na umieszczenie
  zdjęć wszystkich młodych uczestników sesji.

 3. Bardzo chciałbym umieścić zdjęcia wszystkich młodych uczestników sesji. Niestety, mój aparat fotograficzny jest w naprawie, a nie wszystkie zdjęcia wykonane aparatem zastępczym wyszły tak jak powinny.

  Wkrótce będzie opublikowany film z sesji, na którym będzie można obejrzeć występy wszystkich uczniów.

 4. wyborca pisze:

  Najłatwiej obrczyć winą sprzęt w,który zawinił tylko
  w2 przypadkach

 5. Victoria pisze:

  Tych,co MANIPULUJĄ
  ODSUNĄĆ od WŁADZY.
  By dalej nie robili
  DYMU i NIESNASEK SADZY.

  Otwierając drogi ,place i ulice.
  zabrakło dobrej woli,
  by otwierać SZKOLNE :
  gabinety i wiejskie świetlice

  Racjonalność wydatków 🙂
  wszechobecna propaganda.
  Teraz wzięła się za UMYSŁY DZIECI
  NASZA GMINNA / X / !!!

  SĄSIEDZI nasi to przerabiali,
  do czego,ta polityka zmierza ?
  AGITUJĄC dzieci i młodzież
  od ADOLFA do WŁODZIMIERZA 🙂

 6. Maciej Frączek pisze:

  Czepiasz się wójta a teraz Pawła, jak taki jesteś mądry ufunduj aparat to i zdjęcia będą fest i nikt nie zostanie pominięty. Na obecnych ciężko rozróżnić kogo widać. Filmik już zmontowany Paweł zaraz wstawi. Widać dokładnie każdego ucznia i wspaniałe ich wystąpienia, również wójta jak i Radnych oraz publiczność, nikt nie został pomięty.

  https://www.youtube.com/watch?v=ll8zDzp50h4&feature=youtu.be

  Pozdro 😉

 7. Victoria pisze:

  P.Maćku
  Czy @ WYBORCA
  czy ja adresatem ? 🙂
  tylko on P Kończyka
  internetowym batem.

  W swych wypowiedziach,
  nie czepia się włodarza.
  Mnie natomiast często
  BEZWIEDNIE się ZDARZA !

  W poprzedniej wypowiedzi
  nie czepiam się P. Kończyka
  Często trudno zrozumieć
  SATYRĘ, SATYRA – CYNIKA 🙂

 8. oko pisze:

  PAN Maciej bardzo dobrze wyjaśnił. Mam wrażenie że ” wyborca” to ktoś bardzo wrażliwy na swoim punkcie, ktoś kto bardzo lubi być chwalony…..;)

 9. Victoria pisze:

  W tej całej krucjacie ,
  PO UMYSŁY DZIECI .
  Zabrakło MENTORA,
  co w Jodle po raz TRZECI 🙂

  Rzesza miała Goebbelsa
  Polska tylko Urbana.
  Przecie Gmina nie gorsza
  MA TEZ TAKIEGO PANA 🙂