Wycieczka kulturalna do Krakowa i Wieliczki [zdjęcia]

W dniach 20-22 listopada br. 45 osób z naszej gminy wzięło udział w wycieczce do Krakowa i Wieliczki, którą zorganizowali instruktorzy Jedleńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Niezłomni” ZHR. Inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu pt. „Kultura znana i nieznana” współfinansowanego ze środków Gminy Jedlnia-Letnisko w ramach realizacji zadań publicznych z zakresu rozwoju i promocji kultury.

Wyjazd rozpoczął się w piątek późnym popołudniem. Około godziny 22: 00 uczestnicy znaleźli się w hostelu, gdzie zjedli kolację i udali się na zasłużony odpoczynek przed bardzo aktywnym dla ciała i ducha kolejnym dniem.

W sobotni poranek grupa wycieczkowa wyruszyła zgłębiać historię i kulturę jednego z najpiękniejszych polskich miast – Krakowa. Rozpoczęli od Zamku Królewskiego na Wawelu, który swoje początki datował już w XI wieku naszej ery. Podczas całej swojej historii był wielokrotnie rozbudowywany oraz odnawiany. Odwiedzający poznali również sekrety Katedry Wawelskiej oraz krypty, w których zostało pochowanych wielu Królów Polski oraz najbardziej zasłużonych Ojczyźnie obywateli, polityków, dowódców i poetów.

CAMERA

Kolejnym punktem wycieczki stała się kopalnia soli kamiennej w Wieliczce, która znajduje się na Liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Po zejściu schodami na głębokość 64 metrów uczestnicy rozpoczęli ciekawą eksplorację historii kopalni. Na swojej trasie napotkali m.in.: Komorę Mikołaja Kopernika oraz Komorę Janowice, gdzie poznali legendę o Św. Kindze i pochodzeniu złóż soli. Oprócz teoretycznych lekcji historii mieszkańcy naszej gminy wzięli czynny udział w „pracach kopalnianych”. Sam legendarny Skarbnik zorganizował w tym celu zawody, gdzie można było sprawdzić swoją sprawność w zespołowym toczeniu beczki solnej, czy w przekładaniu drewnianych belek na czas. Na koniec zwiedzania kopalni grupa zrobiła sobie zdjęcie w pięknej Kaplicy Św. Kingi, która znajduje się 101 metrów pod ziemią, a wszystkie jej elementy i rzeźby zostały wykonane z soli.

Po podziemnych przygodach uczestnicy udali się na krakowski rynek, Przechadzając się po brukowanych ulicach w asyście Przewodnika odkrywali kolejne legendy i zagadki królewskiego miasta. Podczas zwiedzania nie zabrakło również odniesień do sztuki współczesnej, której jednym z przedstawicieli była rzeźba Erosa Bendato z 2005 wykonana przez polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja. Pełen w nowe odkrycia kultury dzień zakończyło przejście z Sukiennic do Barbakanu przez Bramę Floriańską.

DSC01587

W niedzielę rano mieszkańcy naszej gminy biorący udział w wycieczce przeprawili się za Wisłę, gdzie wzięli udział w Mszy Świętej w Sanktuarium w Łagiewnikach. Sanktuarium stanowi swoistą światową „stolicę” Bożego Miłosierdzia, a w swoim architektonicznym kształcie nawiązuje do wielkiego statku, który płynie poprzez morze grzechu ku wiecznemu zbawieniu. Uczestnicy poznali również historię św. Siostry Faustyny oraz historię powstania obrazu Jezusa Miłosiernego. Najbardziej ciekawi i aktywni ze zwiedzających udali się zobaczyć również sutannę Św. Jana Pawła II, którą miał na sobie w czasie zamachu 13 maja 1981 oraz celę św. Faustyny i oryginał wspomnianego wcześniej obrazu.

Po południu grupa stawiła się w okolicach krakowskiego Kazimierza – kiedyś samodzielnego miasta żydowskiego. Chętni wzięli udział w przygotowanej grze miejskiej, mającej na celu przybliżenie kultury tego fragmentu królewskiego miasta.

DSC01685

Wycieczka zakończyła się w niedzielę późnym wieczorem przy wesołych i integracyjnych śpiewankach i grach w autokarze. Wyjazd obfitował w liczne atrakcje i z całą pewnością była dobrą lekcją historii przybliżającą kulturę polską i nie tylko przeplatające się w architekturze, sztuce czy też historii Miasta Królów Polskich. Liczne opinie uczestników wycieczki wskazały, że jest potrzeba organizacji takich wyjazdowych przedsięwzięć kulturalnych. Miejmy nadzieję, że działając w imię tej lokalnej potrzeby w przyszłości będzie dane uczestniczyć jeszcze większej ilości mieszkańców naszej gminy w podobnych formach poznawania i promocji kultury.

pwd. Paweł Szulc HR
Szczepowy
Jedleńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Niezłomni”

Fotogaleria:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fotoreportaż, News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

2 odpowiedzi na „Wycieczka kulturalna do Krakowa i Wieliczki [zdjęcia]

  1. grzesiek pisze:

    Coś pięknego oby więcej takich wycieczek. Sam bym chętnie pojechał

  2. los pisze:

    Super, HR