Jak żyć panie prezesie!?

Początek 2017 roku nie jest łaskawy dla wójta Piotra Leśnowolskiego. Nie dość, że w trakcie kontroli RIO z podległego mu urzędu ewakuuje się kolejny „fachowiec” i to sam skarbnik gminy; nie dość, że podlegli wójtowi pracownicy wciąż nie mają koncepcji co zrobić z rosnącą liczbą żądań zwrotów środków za inwestycje wysyłanych przez mieszkańców to jeszcze okazuje się, że z powodu planowanych zmian w ordynacji wyborczej obecna kadencja Leśnowolskiego najprawdopodobniej będzie jego ostatnią. Z tej okazji wójt gminy Jedlnia-Letnisko martwi się w Radiu Plus, że wójtowie tacy jak on, którzy nie będą już mogli kandydować w 2018 roku, nie będą mieli motywacji do pracy i będą mieli ciągotki do nadużyć i patologii, żeby zarobić tyle, by po drugiej kadencji móc jakoś sensownie żyć.

Przypomnijmy: według planów rządzącego Polską Prawa i Sprawiedliwości wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, którzy rządzą co najmniej drugą kadencję, w kolejnych wyborach samorządowych w 2018 roku nie mogliby już kandydować na te same stanowiska. Planowana nowelizacja ordynacji wyborczej ma zarówno zalety jak też i wady. Jedni twierdzą, że ma więcej zalet, inni, że więcej wad. Ze zrozumiałych względów nie podoba się ona włodarzom, którzy za niecałe 2 lata będą musieli pożegnać się ze swoimi urzędami. Padają z ich strony różne argumenty dowodzące, że to niekoniecznie jest dobry pomysł. Jednak wszystkich ich przebił wójt gminy Jedlnia-Letnisko.

Piotr Leśnowolski w krótkim wywiadzie dla radomskiego Radia Plus powiedział, że dwukadencyjność może poskutkować spadkiem motywacji włodarza gminy w drugiej kadencji. „Ci, którzy mają ciągotki do nadużyć, patologii, tu będą mieli dopiero pole do popisu. Będą skoncentrowani całą drugą kadencję, żeby zarobić tyle, aby po tej drugiej kadencji móc w jakiś sensowny sposób żyć” – stwierdził nasz wójt.

Całość materiału jest dostępna tutaj: radioplus.com.pl

Ten radiowy wywiad, być może znowu realizowany ze środków budżetu gminy, byłby nawet śmieszny, gdyby nie to, że jest po prostu skandaliczny. Reprezentant naszej gminy sugeruje, że wójtem się zostaje po to, żeby się ustawić. I jeśli będzie można „się ustawiać” tylko przez 8 lat a nie dłużej, to wtedy trzeba będzie więcej kraść, żeby potem „móc sensownie żyć”.

Zaraz ktoś mnie pewnie skrytykuje, argumentując, że wójt Leśnowolski nie mówił przecież o sobie, tylko o innych wójtach, którzy „mają ciągotki do nadużyć i patologii”. Jakich innych? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że w psychologii dobrze został opisany mechanizm obronny zwany projekcją, polegający na przypisywanie innym własnych poglądów, zachowań lub cech, najczęściej negatywnych. Nasz wójt, zamiast martwić się, że jacyś tajemniczy wójtowie będą kradli publiczne pieniądze w obawie przed tym, co ich czeka za 2 lata, powinien skupić się na rządzeniu swoją własną gminą. Tak, by ostanie 2 lata, które mu pozostały, nie zamieniły się w kompletną klapę.

A wyzwań jest coraz więcej. Z urzędu gminy odchodzi kolejny „fachowiec” – skarbnik gminy Marcin Narożnik. I to w samym środku kontroli finansów naszej gminy realizowanej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Warszawie. Według informacji zdobytych przez naszą redakcję dziś był ostatni dzień w pracy. Oznacza to, że kiedy RIO kontroluje urząd, ten nie ma skarbnika i panuje w nim chaos.

Wciąż nie wiadomo, co ze zwrotami środków dla mieszkańców, którzy partycypowali w inwestycjach realizowanych przez gminę. Pierwsze żądania zwrotów pieniędzy wpłynęły blisko 2 miesiące temu, a urzędnicy wciąż nie wiedzą, co z nimi zrobić. Wiadomo tylko, że pracuje Zespół Zadaniowy, który ciągle coś ustala i wypracowuje stanowisko. A odsetki od nielegalnie pobranych kwot rosną.

Jedno nie ulega wątpliwości: gdyby jednak do planowanych zmian w ordynacji wyborczej nie doszło i Piotr Leśnowolski mógł po raz trzeci wystartować na wójta gminy, ryzykowałby, że przegra. I że tym razem nawet nocne akcje w postaci kolportażu paszkwili na temat opozycyjnego komitetu połączone z niszczeniem banerów konkurentów nie pomogą. A tak, zamiast niewdzięcznych mieszkańców, za swój los będzie mógł winić prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Może to i lepiej?

Paweł Kończyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

33 odpowiedzi na „Jak żyć panie prezesie!?

 1. lotos pisze:

  Każdy sądzi według siebie 🙂

 2. jan pisze:

  kogo my wybraliśmy…. żenada i porażka

 3. OIY pisze:

  Brawo dla PIS

 4. Karol Wrochna pisze:

  Paweł, znakomicie wypunktowane. Nie ważne czy zmienią ordynację wyborczą, ważne że to ostatnia kadencja Pana Piotra. Ludzie otworzyli oczy i widzą co się dzieje. 🙂

 5. demokrata pisze:

  Bardzo trafna analiza. Warto ją poszerzyć o inne cechy tej „postaci”, które wpływają na rozkład kadry i atmosferę panującą wśród zwykłych pracowników w urzędzie. Nikt nie będzie po nim płakać. Czy ktoś się pokłoni na ulicy? Raczej nie, będzie wolał przejść na drugą stronę.

 6. Kasa pisze:

  W urzędzie już dawno się źle dzieje, pracownicy przebywają na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, wielu zostało zmuszonych do złożenia wypowiedzenia a ci co są zostali swój czas poświęcają na szukanie pracy. I te niekończące się sprawy sądowe. Tylko że mieszkańcy o tym nie wiedzą a to najwyższa pora, żeby się dowiedzieli.

 7. bonia pisze:

  Do @demokrata- myślę że to nie pracownicy będą przechodzić na drugą stronę ulicy tylko wójt Leśniowolski. Chyba że za chlebem wyjedzie -może do Niemiec. Tam szukają np. opiekunów do osób starszych. Nadał by się?

 8. To ja pisze:

  do Bonia
  O tak myślę, że nic innego mu nie zostanie, chociaż kiedyś marzył o wyższych urzędach. Chyba nawet chętni się znajdą na zakup biletu. W jedną stronę 🙂

 9. borys pisze:

  to może zamiast kupować taczki to trzeba zrobić zrzutkę na ten bilet w jedną stronę ?!

 10. Victoria pisze:

  Przecie po to powstał ,
  w Gminie urząd Pracy.
  przewietrzając Urząd,
  sam ,też będzie bez,,TACY”!

  Więc niech zostawi ,
  sobie choć jednego,
  by miał z kogo zrobić
  KOZŁA OFIARNEGO 🙂

  Tylko, czy winniśmy
  dać się robić w ,,bambuka”
  Mamy przykład z wójta,
  co w SĄDACH SŁAWY szuka.

  Gmina jest bogata ?
  może się SĄDOWAĆ.
  Mając ,,przyboczną armię/x/”
  zdolną PRAWO POSTPONOWAĆ!!!

  Może górne władze
  zdążą przywrócić KOMENDY,
  Będzie taniej odprowadzać ,
  do CYRKUŁU pospolite / X /!!!

 11. mieszkaniec napływowy pisze:

  Proponowane zmiany w ordynacji wyborczej mają zalety i wady (jak prawie wszystko w życiu). Powinny jednak dotyczyć wszystkich funkcji wybieranych w wyborach powszechnych zaczynając na senatorach a kończąc na radnych gminnych. Czemu służy taka wybiórczość? Czy nie utrwalamy układu na samej górze? Przecież niektórzy posłowie i senatorowie są nimi od prawie 20 lat. Czyli uchwalamy prawo pod siebie. W artykule pan Paweł pisze, że to są planowane zmiany, jednak co powie prezes jest wcielane w życie (może nie od razu, ale jest to wytyczna do dalszych działań). Nie przypuszczam aby PiS zrezygnował z liczenia kadencji wstecz. Można więc mieć niemal pewność (jakieś 98%), że dla tych prezydentów, burmistrzów i wójtów, dla których obecna kadencja jest drugą, że jest to ich ostatnia! Czy to dobrze czy źle? Jak zwykle czas pokaże.

 12. Mieszkaniec pisze:

  Lesnowolski zrobił miazgę z Konczyka na swoim blogu. Widać, że ma wyjebane na to, czy bedzie startował czy nie. Mnie się ten wywiad w Pulsie podobal, bo Lesny zapowiedzial, ze zda raport z tego co zrobil w tej kadencji, to bardzo dobrze o nim swiadczy. Bez wątpienia obecny wójt jest jak Kazimierz Wielki, zastal gminę drewnianą a zostawia murowana.

 13. czytelnik pisze:

  No i się narobiło. Tekst na Waszym portalu poruszył do głębi wójta. Używa m.in. słów „Brukowiec” i „prostackie filozofie” co oznacza, że emocje wzięły górę i zabrał głos „w swojej obronie”. Mam wrażenie, że cały problem sam sobie stworzył. Pobiegł do radia, które opłacane jest z pieniędzy podatników gminy Jedlnia-L żeby się pożalić na swój los. Żaden inny wójt z całego regionu nie był na tyle próżny. Mało tego, że poruszył sprawę swojej trudnej doli to jeszcze opowiedział o pokusach jakie czyhają na wójtów co to się chcą dorobić, ale oczywiście nie miał siebie na myśli, bo jak doskonale wiemy on czysty jest jak łza. Napomknął tylko o innych, złych wójtach. No a teraz jak sam wystawił się na kpiny, rzuca na lewo i prawo obelgami. No ale cóż, o czym ma mówić, o funduszach unijnych które pozyskał? Raczej mało ma w tym temacie do powiedzenia. A poza tym co się czepiacie spraw kadrowych. On jest takim dobrym pracodawcą, tak bardzo go kochają, że z tej miłości nie wytrzymują i odchodzą z nadmiaru doznanych wrażeń.

 14. Malkontent pisze:

  Też myślę, że Leśnowolski zrobił miazgę. Nie ma żadnych złych relacji z pracownikami i żadnych nieplanowanych odejść z urzędu. Wszystko jest planowe i odbywa się w przyjaznej atmosferze. Zawsze miał wyjebane czy będzie wójtem czy też nie, tak teraz jak i w 2010 oraz w 2014 roku. Poza tym jest nie tylko jak Kazimierz Wielki ale również Stefan Batory i Jan III Sobieski w jednym, bohatersko odpierający ataki wrogów (małej) Ojczyzny.

 15. zbigniew pisze:

  Ludzie, miejcie Boga w sercu, to także apel do prezesa Kaczyńskiego. Na litość boską, z czego Leśnowolski będzie spłacał kredyt hipoteczny za niecałe dwa lata kiedy bydło nie będzie mu już mogło ustalić za niskiej pensji w stosunku do potrzeb. Czy będzie musiał zbierać puszki lub butelki? Panie prezesie miejże pan litość 🙂

 16. Fryc pisze:

  Do mieszkaniec
  tak, ma wy….e, a ty nie wiesz. W banku pracy nie ma, dopóki jest wójtem to się z nim liczą, jak będzie bez urzędu to zobaczysz jak będą go traktowali wszędzie. Mam nadzieję, że następca zacznie urzędowanie od dobrego audytu i wtedy wiele się wyjaśni. Pamiętaj „kto czym walczy od tego ginie” Te opowieści o nagrodach już są żałosne. Teraz nagród nie ma w urzędzie ale są dodatki specjalne. Pisze o patologiach w urzędzie za czasów poprzednika – patrz sprawa Mathie – wyrok prawomocny. To jak z tymi patologiami i kiedy one były? A jego zapowiedzi o raportach pojawiają się z częstotliwością co kwartał. I nic z tego nie wynika. Raportów jak nie było tak nie ma. Kazimierz Wielki? Zajadów można dostać.

 17. czytelnik pisze:

  Spodziewamy się raportu z przegranych spraw sądowych, w tym z pracownikami, których zwalniał oraz o „dobrowolnych” rozwiązaniach umów przez pracowników, potem raportu o koligacjach rodzinnych pracowników, których zatrudnił. Następnie raportu o ilości kasy do zwrotu nielegalnie pobranej od mieszkańców. A potem król Piotr Żałosny I może abdykować.

 18. bonia pisze:

  To miazdzenie Konczyka to raczej są agonalne konwulsje dobrego gospodarza! Dobre- doszły go informacje o artykule- no bo on nie czyta. Tak naprawdę to on ma cały czas w gminie otwarta stronę jedlnia.org.pl w sekundę po ukazaniu się artykułu jest reakcja, awantura w urzędzie ochrzan dla pracowników. Ile razy było tak że dzwonilo się do gminy z prośbą o interwencje i bez odzewu. Wystarczyło napisać na orgu i reakcja była od razu. To piszę że od 5 dni nie na oświetlenia w siczkach przy pasach i 2 przystankach. Jak ktoś zginie to lesnowolski powie że droga województwa-tak Ale oświetlenie gminny!

 19. janusz pisze:

  wpis na blogu to takie samozaoranie. żenada po prostu. za kogo on się uważa by oceniać inne osoby i ich kompetencje, niech raczej spojrzy na swoje, nie są wielkie by nie powiedzieć płytkie. do tego tylko obraża i poniża inne osoby. to podchodzi pod zniesławienie chyba.
  ale czego można oczekiwać od człowieka który po 6 latach swoich rządów jeszcze wraca do rządów poprzednika. dzieje się tak ponieważ jego rządy są identyczne i totalny brak jakichkolwiek sukcesów. Gdzie te środki unijne?????? gdzie ta kanalizacja????? gdzie ten zrównoważony rozwój?????? zapewne przyjdą do nas z nowym wójtem

 20. chomik pisze:

  Szkoda pracowników to fakt, a jaką rolę grają radni w tej gminie, dlaczego akceptują taki san. W budżecie 2017 zero z unii na drogi, zero z unii na kanalizację, zero z unii na dom kultury, zero z unii na sport, zero, zero ,zero. Kadra zarządzająca zdemolowana, a jedyne co jest to propaganda sukcesu z gminnej kasy. W innych gminach pisze się o milionach na inwestycje a Piotr L. pisze o łataniu starych ławek w warsztacie gminnym co to jest na stacji wodociągowej 🙂

 21. Mieszkaniec pisze:

  Bo pieniedzy z.unii nie ma na drogi gminne, kanalizacja to muszą być projekty, projektów nie ma bo niektórzy ludzie najpierw zgadzają się na pociągnięcie kanalizacji przez swoje posesje, a potem się z tego wycofują.

 22. chomik pisze:

  @Mieszkańcu:
  jak nie ma kasy, jak jest kasa, tylko… wnioseczek trzeba umieć napisać.

  1. drogi:
  http://www.prow.mazovia.pl/pl/aktualnosci/lista_operacji_dla_projektow.html

  2. kanalizacja:
  http://www.prow.mazovia.pl/pl/aktualnosci/lista_operacji_informujacej_o.html

  poszukaj wniosku Jedlni Letnisko, powodzenia

 23. zbigniew pisze:

  Leśnowolski to specjalista od opowiadania bajek. To była bajka z cyklu jaki to z niego ekspert od zdobywania środków unijnych. Tak samo biega do tego radia plus i za publiczne pieniądze opowiada te swoje propagandowe bajeczki. I myśli że ktoś kto ma swój rozum w to wierzy.

 24. Victoria pisze:

  Gdyby wszyscy wpłacili,
  po te,siedemset złoty ,
  Było,by można /x/ obdzielić ,
  mało zaś ,,kreskowej ” roboty:)

  Były by ,,zaczęte „iprojekta
  były by ogólne zabawy,
  Wójt mniej był w sądzie,
  prowadząc tzw,,WŁASNE SPRAWY” 🙂

  Tak ,,dobry gospodarz” ,
  a tu zemsta PREZESA,czy losu?
  Może pozbyć ,,go” perspektyw ,
  i szastanego w radio PATOSU!!

  Ale jeszcze się odrodzi,
  jak Feniks z popiołu ,
  Zrobimy /x/ na ,,miętkie” projekta
  dzieląc się z kim trzeba- POSPOŁU 🙂

 25. czytelnik pisze:

  Do radnych i radnych młodziezowych.

  Wójtowi zmniejszyć wynagrodzenie o połowę.
  Pomoże natychmiast.

  Kierownikowi referatu, który ma przypisane
  obowiązki prowadzenie inwestycji i pozyskiwanie środków unijnych oraz z innych żródeł powierzyć wykomywanie prostrzych obowiązków.
  Pomoże natychmiast.

 26. Karol Wrochna pisze:

  Wójt coś tam sobie napisał, a ludzie kupią to niczym „prawdę objawioną”. Najbardziej wiarygodne informacje podaje ten portal, więc naturalne jest, że Wójt próbuje robić Pawłowi czarny PR.

 27. mieszkaniec pisze:

  do czytelnika. masz racie pensja na pół ,kierownik to samo ale radni jak się przeciwstawią to klapa dla kilku stowarzyszeń

 28. Monster pisze:

  Buhahahaha wiarygodne info na portalu org.pl??gdzie??tutaj same banialuki tych pseudo reporterów co sie uważaja za najmądrzejszych….a w de byli i gie widzieli

 29. wrzosowiak pisze:

  Proponuję przeczytać na stronach urzędu:Ogłoszenie – Wójt Gminy Jedlnia-Letnisko ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy referent w Referacie Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Jedlnia-Letnisko – atmosfera w urzędzie musi być nerwowa bo jak można publikować ogłoszenie z tak postawiona pieczątką . W tym urzędzie wszystko postawione na głowie. Inwestycje organizują imprezy i sylwestra pod gwiazdami zamiast szukać funduszy dla gminy . Czyżby statek tonął bo s….. uciekają. Najbliższa impreza w kalendarzu gminnym to organizowane przez wójta – 28 lutego 2017r. – obchody 50- lecia pożycia małżeńskiego mieszkańców gminy : picie szampana , kwiaty, lans z żoną , frazesy dla publiki i zdjęcia na stronie . A może by tak spotkanie z mieszkańcami aby omówić projekty kanalizacji. Może trochę odwagi – bo z urzędu słychać tylko płacz i biadolenie , bo czym można się chwalić . Radio zachód z Gorzowa dalej nadaje na stronie urzędu gminy .

 30. U pisze:

  🙂 fajnie, że ten portal istnieje…można się trochę pośmiać nawet z samego siebie:)

 31. czytelnik pisze:

  Oczywiście dobrze , że jest taki portal. Dlatego bywa też wiele śmiesznosci i jest wtedy radośnie. I niech tak będzie.
  Oby tylko tych śmieszności nie przenosić do radia bo wtedy będzie jeszcze śmiesznej. Wtedy można się smiać z siebie samego.

 32. Ja pisze:

  a kanalizacji jak nie było, tak nie ma – szkoda zalewu

 33. AH pisze:

  Jak pojawi się jakiś wójt z PIS-u „wyznaczony” przez Elcomendante to będziecie zamiast ścieżki rowerowej droga krzyżowa do Radomia, a w zalewie w Siczkach łodzie podwodne stoczni radomskiej 🙂 …brawo PIS zaorajcie Jedlnie …ciemny naród to już kupił.