Odpowiadam wójtowi Leśnowolskiemu

Wójt Piotr Leśnowolski opublikował na swoim blogu wpis pt. „O kadencyjności słów kilka. Moja odpowiedź na manipulacje brukowego redaktora.”, w którym odniósł się do mojego tekstu „Jak żyć panie prezesie!?”. Wójt zareagował w swoim stylu, czyli z jednej strony sporo w jego tekście jest ataków personalnych, z drugiej strony jak zwykle wystawia sobie laurkę za lata swoich rządów, pomijając głosy krytyczne, pomimo że, jak twierdzi, w nie również się wsłuchuje.

Nie zwykłem odpowiadać na ataki ad personam, uważając, że czytelnicy swój rozum mają i sami wiedzą, co myśleć i o wójcie, i o „redaktorze” (niech będzie w cudzysłowie) Kończyku. Wyjątek zrobię jedynie dla stwierdzenia, że „powinienem co najmniej siedzieć cicho”, gdyż „startowałem w wyborach ramię w ramie z kandydatką poprzedniej ekipy „Uczciwi na start”.”. Otóż pan wójt Leśnowolski również startował ramię w ramię z byłym kandydatem „Uczciwych na Start”, którego umieścił na swojej liście kandydatów do rady gminy. Ale co wolno wojewodzie…

Argumentacja, że ci, którzy mają ciągotki do nadużyć i patologii, będą mieli dużo większe pole do popisu, kiedy będą mogli rządzić maksymalnie dwie kadencje, nie trzyma się kupy. Po pierwsze: przeczą temu fakty. Wójt Rzeczkowski i jego zastępca Iwona Pronobis do końca wypłacali sobie olbrzymie nagrody, będąc przekonani, że będą rządzić dalej. Po drugie: życie nie kończy się wraz z końcem wójtowania. Wiele osób będzie ubiegało się o inne stanowiska w samorządach wyższego szczebla lub do Sejmu i to, co zrobiły lub nie jako wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast, będzie się za nimi ciągnąć w dalszej karierze. Po trzecie wreszcie: twierdzenie, że ograniczona liczba kadencji będzie skłaniać wójtów podatnych na korupcję do większej kradzieży środków publicznych ma sens jedynie wtedy, kiedy przyjmiemy, że żyjemy w anarchii a nie w państwie prawa. I że wójtowie w łamaniu prawa pozostaną zupełnie bezkarni.

W rzeczywistości o ostatecznej klęsce Rzeczkowskiego w 2011 roku przesądziło kilka czynników, z których najważniejszy był upór Maćka Frączka, by uzyskać informację publiczną na temat wysokości wypłacanych przez niego nagród. A także odwaga komisarza Alberta Bobrowskiego, by szybko opublikować te informacje. Dlatego jawność jest tak ważna, panie wójcie. To nie liczba kadencji, ani nawet ciągotki wójta decydują o tym, w jaki sposób są wydawane publiczne pieniądze. Decyduje o tym poziom społecznej kontroli finansów publicznych i jakość państwa prawa.

Pisze pan ciągle o nagrodach Rzeczkowskiego. Ale czy po to odsuwaliśmy byłego wójta od władzy, żeby teraz fundować kluczowym pracownikom urzędu gminy dodatki specjalne, windując ich wynagrodzenia nawet do kwoty 100 000 zł rocznie? Jednak nie lubi pan, gdy radni poruszają te kwestie na sesjach Rady Gminy, uważając, że to pańska sprawa, kogo zatrudnia i za ile, a prezentowane przez pana ogólne zestawienia i tabelki w zupełności powinny wystarczyć. To samo robił Dariusz Rzeczkowski – też prezentował tabelki.

Pisze pan o tym, że w 2010 roku w walce o fotel wójta dopuszczono się sfałszowania wyborów i w dodatku wykorzystano na to środki publiczne. A co działo się cztery lata później? Po pierwsze: prowadził pan kampanię wyborczą na imprezie finansowanej z budżetu gminy. W ten sposób zainaugurował pan kampanię swojego komitetu, a później podległy panu urząd wysyłał listy do mieszkańców Groszowic obrzydzające między innymi pana kontrkandydatkę. Dzięki temu pański komitet zaoszczędził kilka tysięcy złotych, które musiałby wydać, gdyby nie sfinansowali tego podatnicy. Po drugie: w czasie, kiedy pan był wójtem, również dopisywano mieszkańców do rejestru wyborców. Także między I a II turą wyborów. Gdyby wygrał pan zaledwie dwoma głosami z Renatą Pasek, tak jak cztery lata wcześniej Rzeczkowski z panem, wybory na wójta znowu mogłyby zostać powtórzone.

Ile osób dopisano do rejestru wyborców?

W najbliższym czasie ma pan szanse na to, żeby uczciwie i rzetelnie podejść do kwestii zwrotów wpłat ponoszonych przez mieszkańców gminy z tytułu realizowanych inwestycji. Z tego co mi wiadomo, nie bardzo może się pan pogodzić z oceną, że kontynuował proceder znany z czasów poprzedniego wójta. Stąd też nie jest pan chętny, by zwracać mieszkańcom opłaty, jakie ponieśli w ostatnich latach z tytułu budowy kanalizacji. Czas pokaże czy wybierze pan drogę współpracy czy konfrontacji.

Paweł Kończyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

11 odpowiedzi na „Odpowiadam wójtowi Leśnowolskiemu

 1. Mieszkaniec gminy pisze:

  Dlaczego podlegli panu, Panie Wójcie praciwnicy gminy jakoś nagle szukają nowych posad i szybko chcą czmychnąć z gminy? Boją się odpowiedzialności za nieprawidłowości które powstały? Kara nie minie PiS i mieszkańcy już o to postarają się.

 2. Marcin pisze:

  Wójtowi nerwy puściły i wdał się w polemikę, z której nie wyjdzie obronną ręką. Jego sytuacja jest bardzo trudna, a najbardziej żenujące jest szukanie winnych tam gdzie ich nie ma. Co ma Renata Pasek do tematu ograniczenia kadencji wójtów. Sam się chłopina zapętlił i mota się nieporadnie. A w urzędzie bezwład, ale też nadzieja, że już wkrótce…

 3. Victoria pisze:

  Dobrze Pan napisał,
  niech/x/ ruszy głową.
  Było by więcej,,ROSZCZEŃ”
  GDYBY TAK CIŚNIENIOWO.

  Powoływanie się przez wójta,
  na tzw.CIĄGŁOŚĆ WŁADZY”
  Związkiem z brudami obu rządów,
  nie dziwi więc widok SMOGU i sadzy.

  No i te ,,CHWALENIE się”,
  te ,,ACH” -TWIERDZENIE
  Jakoby władza należała się:
  przez zwykłe ZASIEDZENIE 🙂

  Płatne,,GORZKIE ŻALE ”
  nie trzymają się kupy
  Przez ,,nadmierne siedzenie”,
  tworzą się ,,ODCISKI i STRUPY”.

  Jest małe bezrobocie,
  nie ma co PANIKOWAĆ
  Jest tyle ,,do SKOPANIA” ,
  nie czas ,,REJTEROWAĆ” 🙂

 4. wrzosowiak pisze:

  Ogłoszenie o pozakonkursowym trybie udzielenia dotacji – Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Faustyny w Groszowicach
  Ogłoszenie o pozakonkursowym trybie udzielenia dotacji
  Na podstawie art. 19a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zamieszczam poniższą ofertę:

  Rodzaj zadania publicznego (art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 1817 z późn,. zm.)

  Wypoczynek dzieci i młodzieży

  Tytuł zadania publicznego:

  „Zima na nartach” – zimowisko w Małym Cichym

  Nazwa oferenta:

  Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Faustyny w Groszowicach

  Termin realizacji zadania:

  13.02.2016 r. – 18.02.2016 r.

  Wysokość wnioskowana o dofinansowanie zadania publicznego:

  5.000,00 zł.

  Wszelkie uwagi dotyczące zamieszczonej oferty należy kierować do Pani Emilii Romanowskiej, tel.: 48 384-84-70, email: emilia.romanowska@jedlnia.pl lub pisemnie na adres: Urząd Gminy Jedlnia-Letnisko, ul. Radomska 43, 26-630 Jedlnia-Letnisko

  w terminie do 06.02.2017 r. (7 dni od dnia zamieszczenia oferty)

  Pani sekretarz (kierownik) mam pytanie czy dzieci pojadą na zimowisko czy już były na zimowisku w ubiegłym roku – bo termin realizacji zadania zgodnie z ogłoszeniem
  13.02.2016 r. – 18.02.2016 r.
  Kto pracuje w tym urzędzie – kierownicy nie umieją czytać ale podpisują i zapraszają do składania ofert na rok 2016 .
  Co tam rok pomyłki , przecież to tylko 365 dni .
  Zgodnie z ogłoszeniem dzieci już były na feriach w Małym Cichym to po co ten „pozakonkurs”

 5. Kop pisze:

  Śmiechu warte, brak merytorycznosci 😂

 6. Mieszkaniec pisze:

  Znowu gownoafera. Nikt się nigdy z was nie pomylil na początku roku. Mam wrażenie że u nad opozycja to totalne świrusy.

 7. o2pl pisze:

  Byłem już zaniepokojony. Ostatni nius na stronie radia z wójtem Leśnowolskim pochodził z 24 stycznia.
  Już kawał lutego i nic. Ale nie zawiodłem się. Jest już nowość. Ale znów nic w temacie ofensywy inwestycyjnej, rozwoju gminy, projektów i unijnej forsy. Zamiast tego opowieść o kontroli z RIO. Ciekawe ile w 2017 z budżetu gminy kosztuje ta radiowa promocja, bo w 2016 kosztowała 9 993,75 zł. Szkoda, że wójt nic nie napomknął o skarbniku fachowcu.

 8. Malkontent pisze:

  Były iracki dyktator Saddam Husajn miał ministra propagandy zwanego „Komicznym Alim”. Dziennikarze nieźle się bawili na organizowanych przez niego konferencjach, bo zawsze ów minister opowiadał niestworzone historie.

  Kiedy w 2003 roku wojska amerykańskie uderzyły na Irak, Komiczny Ali z uśmiechem przekonywał, że Amerykanie na każdym poziomie dostają od sił irackich tęgiego łupnia. Tak trwało dzień w dzień, przez kilka tygodni. Kiedy amerykańskie czołgi wkroczyły do Bagdadu i zbliżały się do budynków rządowych, od których dzieliło ich zaledwie kilkaset metrów, Komiczny Ali spotkał się z dziennikarzami po raz ostatni, żeby powiedzieć, iż… wszystko jest pod kontrolą, armia iracka daje Jankesom potężnego łupnia, wróg jest w odwrocie i nieprawdą jest, że zdobył lotnisko i zbliża się do budynku, w którym odbywa się konferencja…

  Potem Komiczny Ali zniknął. Znaleźli go po kilku latach ale stracił całą swoją poprzednią pewność siebie.

  https://www.youtube.com/watch?v=yfAeMtcURg0

 9. czytelnik pisze:

  Podane okreslenia przez wójta Pana Piotra Lesnowolskiego w swoim blogu, a dotyczące niezależnego portalu obywatelskiego prowadzonego przez redaktora Pana Pawła Konczyka m.in. lokalny brukowiec, prostacka filozofia są moze trochę nie eleganckie. Ale myslę, że Pan redaktor P. Kończyk, ani też radna Pani Renata Pasek nie są urażeni. Nieco urazona moze byc radna Pani R. Pasek bo z przyznawaniem nagród nie miała nic wspolnego. Nagody dla wójta przyznaje przecież przewodniczący rady, dla pracownikow urzędu wójt. W urzędzie powinien byc regulamin przyznawania nagród.

  Panie wójcie, swoje wystapienie na blogu powinien Pan uzupełnić wykazem zrealizowanych w gminie inwestycji w 2016 roku oraz od początku sprawowania przez siebie kadencji w raz z kosztami w tym środków uzyskanych z poza budżetu gminy.
  Siła w inwestycji.

 10. tomek pisze:

  Mieszkanie
  Brawo p.Pawle nie można się doprosić oświetlenia i wodociągu od pana cara,a tu tyle kasy na udycje radiowe i lans.pozdrawiam mieszkaniec.

 11. czytelnik pisze:

  Jak pokazali się w urzędzie kontrolerzy z RIO to motywacja do pracy zaraz się odnajdzie.