Zabierają karetkę pogotowia do Gozdu!

Od 1 lipca Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) stacjonujący w Jedlni-Letnisko zostanie przesunięty do gminy Gózd. Decyzje w tej sprawie zapadły pomimo wcześniejszych interwencji grupy mieszkańców Jedlni z radną powiatu radomskiego Marzeną Wiosną-Michałek na czele, którzy wskazywali na to, że przeniesienie karetki obniży standardy ratownictwa medycznego zagrażając bezpieczeństwu zdrowotnemu i życiu mieszkańców naszej gminy. Radna organizuje spotkanie oraz protest w tej sprawie, prosząc o poparcie i liczne przybycie.

karetka5

Marzena Wiosna Michałek podejmuje interwencję

W dniu 6 kwietnia 2017 radna Wiosna-Michałek zwróciła się w piśmie do starosty radomskiego Mirosława Ślifirczyka z prośbą o interwencję w sprawie planowanego przesunięcia Zespołu Ratownictwa Medycznego stacjonującego od 5 lat w miejscowości Jedlnia-Letnisko zabezpieczającego teren naszej gminy.

Radna informowała, że w gminie Jedlnia-Letnisko mieszka o jedną trzecią więcej mieszkańców niż w gminie Gózd, a interwencji zespołów ZRM w 2016 roku było niemal dwukrotnie więcej niż w Goździe. Ponadto za pozostawieniem karetki w Jedlni-Letnisko przemawia istnienie dużego zbiornika wodnego wykorzystywanego (także przez mieszkańców Radomia) latem jako kąpielisko, a zimą jako miejsce sportów zimowych (lodowisko, kąpiele morsów). Dodatkowo przez gminę przebiegają dwa ruchliwe szlaki komunikacyjne (droga wojewódzka Radom-Kozienice oraz linia kolejowa Radom-Dęblin). „W godzinach szczytu dojazd ZRM z Radomia do miejsca zdarzenia na terenie Jedlni-Letnisko trwa od 25 do 40 minut, natomiast dojazd z miejsca stacjonowania w Jedlni-Letnisko trwa do 10 minut. Wydłużenie czasu dojazdu ZRM zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu i życiu mieszkańców” – stwierdziła Marzena Wiosna-Michałek.

Wsparcie starosty radomskiego

Starosta Ślifirczyk podzielił opinię radnej i podjął interwencję u wojewody mazowieckiego w celu anulowania planowanej zmiany dotyczącej przeniesienia karetki pogotowia z gminy Jedlnia-Letnisko w Planie Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa mazowieckiego, nazywając ją nieuzasadnioną i błędną.

Wojewoda pozostaje nieugięty

„Przesunięcie ZRM z miejscowości Jedlnia-Letnisko do miejscowości Gózd umożliwi zwiększenie wsparcia dla południowej części powiatu radomskiego, powiatu lipskiego i powiatu zwoleńskiego” – czytamy w piśmie wicewojewody mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego skierowanym do starosty Ślifirczyka. Dąbrowski nie odniósł się do argumentów Wiosny-Michałek, zasłaniając się ogólną analizą statystyczną, z której wynika, że przekwalifikowanie od dnia 1 lutego 2017 roku zespołów specjalistycznych na podstawowe umożliwiło zwiększenie ogólnej liczby ZRM i skrócenie ich czasu dojazdu do pacjentów w nagłej potrzebie, co świadczy o systematycznej poprawie czasu i jakości udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie ratownictwa medycznego.

Apel radnej Wiosny-Michałek

SZANOWNI MIESZKAŃCY GMINY JEDLNIA-LETNISKO!

W związku z planowanym od 1 lipca 2017 roku przeniesieniem karetki pogotowia z Jedlni-Letnisko
do Gozdu zapraszam Was

na spotkanie w dniu 21 czerwca 2017r. (środa)
o godz. 18.00
w budynku OSP w Jedlni-Letnisko

oraz na protest w dniu 23 czerwca 2017r. (piątek) o godz. 18.00 w Siczkach na poboczu skrzyżowania drogi wojewódzkiej Radom-Kozienice z wjazdem
do Jedlni-Letnisko.

Marzena Wiosna-Michałek

Pisma w sprawie karetki

Paweł Kończyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Ogłoszenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

26 odpowiedzi na „Zabierają karetkę pogotowia do Gozdu!

 1. pytaś pisze:

  A co w sprawie karetki zrobił wójt? Gdzie jego interwencja? Ciągle opowiada w radio jak to upiększa gminę (?) dla turystów i ich zaprasza do odwiedzin a w sprawie kluczowej i dla mieszkańców i dla turystów cisza.

 2. remo pisze:

  Wójt był u wojewody, był u posłów PIS. Ale to i tak nic nie da. Wojewoda jest z PIS, wójt Gozdu jest z PIS. Przeniesienie karetki to decyzja polityczna. Za PO i PSL do Jedlni płynął strumień pieniędzy (wójt Leśnowolski pozyskał nawet środki na kanalizację wybudowaną przez Rzeczkowskiego). A teraz będzie posucha, bo środki i wsparcie poplynie tam, gdzie rządzą wójtowie z PIS. Pokrzyczeć sobie można, ale sprawa jest pozamiatana.

 3. lek pisze:

  Jakie ty głupoty piszesz, u jakich posłów, do wojewody to pismo tylko wysłał. Którą kanalizację jak przeważnie to dokończył projekty po poprzedniku i odebrał pieniążki z UE które on zapoczątkował. Tak ciebie dupa ściska że tak odwracasz kota ogonem. Dobrze że jest Marzena w tej Jedlni bo ten Leśnowolski popadł w niełaskę i tylko co miesiąc sprawdza czy mu się kwota wpłaty zgadza na koncie. Po to przecież został wójtem.

 4. Victoria pisze:

  Pozwolę sobie letko uchylić naszej pandory wieczka,
  co na to teraz powie ,nasza/ 1/ słynna kosiareczka?
  Przecież to ona żarliwie wójta promowała i broniła,
  sama wkręciła się w powiat , pozostał smród /x/ i kiła !!!

  Dokumentacji wójt narobił ,niczym ,,głupi piwa”
  naród ,,papierkom” uwierzył ,a on znowu kiwa.
  DOKUMENTACJA WYBLAKNIE,wójta kiejś zbraknie,
  CZY ZOSTANIE POKLASK, którego tak ŁAKNIE?

  X – może być smrodem zalewu ,gdy szamb -x-mały
  Czy damy się oszukać ,gdy KŁAM WYŻEJ POWAŁY ???

 5. Victoria pisze:

  1 – to przecież nasza słynna /r-na / tudzież powiatowa
  diety pokaźniejsze ,a tu tylko słowa,słowa ,słowa ….

 6. CezarTW pisze:

  Wszystkim Jolantom i Jolkom wszystkiego dobrego w dniu imienin, mniej nienawisci do bliźniego i mniej procesów sądowych oraz dalszych „sukcesów”

 7. gordon pisze:

  Taa, a ołtarz w Boże Ciało pod Urzędem Gminy. Księże Proboszczu, rozumiem, że dla pieniędzy zbratasz się z każdym i zrobisz wszystko, ale Pana Jezusa zanosić do siedziby szatana? Gdzie rządzi człowiek chory z nienawiści, wytaczający ludziom procesy, które zresztą przegrywa. To dobre miejsce na ołtarz? Za rok proponuję zamiast kazania przeczytać pod Urzędem Gminy list sprzed kilku lat podpisany przez Halinę i Piotra Leśnowolskich skierowany do Oazy Rodzin. Na pewno jeszcze więcej osób odzyska wiarę i poprze Leśnowolskiego w wyborach.

 8. Danka pisze:

  Odgrzewane kotlety z tym liste. Jolką (IPN nie miał żadnych dowodów na jego wspolprace). A procesy są z nieudolnymi urzedasami poprzedniej ekipy, ktorych wójt wylał na zbity pysk.

 9. Victoria pisze:

  Wiele jest,, spraw bez rozpoznania”
  by zabezpieczyć SWOJEGO DRANIA .
  Język użyty tu przez waszmości,
  trafnie wskazuje TE ZALEŻNOŚCI !!!

 10. mateusz pisze:

  o tak, znam treść tego listu, niejednego by nawróciła 🙂 🙂 🙂 A każdego z pewnością zainteresowała, srmułowania tak wielorakie i z tak odległych od religii dziedzin życia…..no, dla każdego coś ciekawego

 11. Waldek pisze:

  A tak mogło być pięknie. Mógł się Piotr L. przytulić do pisowskiego łona i teraz by płynął na fali. A tak to nie wiadomo kto on. Pamiętacie jak pięknie z Ruszczykiem ul. radomską otwierał.

 12. Victoria pisze:

  Przecież zginęły ,,kwity ” Bolka ,
  zniszczono także akta TW. Jolka.
  Została,tylko nędzna notatka ,
  a w życiorysie ,śmierdząca łatka”

  Wszak nam wiadomo -co sekretarze
  Bolki , Jolki i TAKSÓWKARZE .
  Lecz jeszcze żyją /x/ zdarzeń
  Takiej łatki łatwo się nie wymaże !!!

 13. horacy pisze:

  http://www.gozd.pl/news,448,wielka-przebudowa-gmina-odebrala-wyremontowane-drogi.html

  Można, no tak można.
  U nas natomiast pisze się projekty aby dodatkowo wysoko opłacanymi kierownikami i skarbnikami dołożyć dodatkowe 2000zł miesięcznie do pensji.

  Nie pisze się projektów dla ludzi tylko pod ludzi no bo przecież wójtem się bywa a pieniążki trzeba zarobić zamiast coś dla nas mieszkańców zrobić.

  Biorą ościenne gminy pieniążki z Unii a my po co bawimy się za swoje, budujemy za swoje.
  Niewiedza i niemoc jaśnie panującego pffuuuu jaśnie hrabia.
  Taki sam ten wójt a nawet gorszy od poprzednika.
  Nie dziwie się ludziom jak mówią że chcieliby powrotu poprzedniego wójta bo ten to h……….

 14. Malkontent pisze:

  Gdyby rozwój naszej gminy mierzyć ilością napisanych projektów czy tylko planów, o których wójt trąbił w prasie czy w radiu, to bylibyśmy mistrzem świata. Pisano przecież już i o oczyszczeniu zalewu, i o ścieżce rowerowej z Radomia do Siczek, i o skanalizowaniu całej gminy do 2015 roku, o i moście dla zakochanych i kibiców Jodły łączących ul. Płużańskiego z rezerwatem po drugiej stronie zalewu.

  Osobną kategorię stanowią projekty unijne miękkie, w których (bez konkursów) dodatkowe zatrudnienie znajdują urzędnicy lub członkowie rodzin urzędników.

 15. Kazek pisze:

  I jeszcze żeby było ciekawie, robią to wszystko w godzinach pracy w urzędzie czyli 7.30-15.30.

 16. Waldek pisze:

  „W dniu dzisiejszym uczestniczyłem w briefingu prasowym” Po takiej zapowiedzi to od razu wiadomo, że wójt sprawę załatwi na plus dodatni.

 17. Mieszkaniec J. pisze:

  W krótkim czasie po różnych pomysłach mamy znowu uderzenie w mieszkańców gminy Jedlnia-Letnisko. Tym razem chodzi o przesunięcie do Gozdu, stacjonującej w Jedlni-Letnisko karetki pogotowia ratunkowego co jak stwierdziła nasza Pani radna dr Marzena Wiosna-Michałek cyt. „…wydłużenie czasu dojazdu ZRM zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu i życiu mieszkańców”.

  Ten fakt w związku z brakiem jasnego i sensownego wyjaśnienia tej decyzji wprowadza w irytację zapewne każdego mieszkańca posiadającego zdrowy rozsądek i minimalną wiedzę na temat ratownictwa medycznego.

  Rozumiem potrzeby tej części wymienionych powiatów, ale rozwiązanie nie powinno polegać na zabraniu jednemu i daniu drugiemu – takie sprawy rozwiązuje się inaczej tym bardziej, że chodzi o życie człowieka, a nie każdy zna algorytmy postępowania w stanach nagłych u dorosłych i dzieci.

  Ponadto, jest cały szereg innych nie wymienionych powodów dla, których brak możliwości udzielania natychmiastowej pomocy może przynieść nieobliczalne straty.

  Zapewne również każdy wie jaką kluczową rolę w ratowaniu ludzi ma sprawne działanie i czas od wypadku (zdarzenia) do podjęcia akcji ratunkowej. Miliony dolarów wydawane jest na skrócenie tego czasu. Mówi się o akcjach w „platynowych minutach” czy „złotej godzinie” u nas jak wynika z załączonej korespondencji z województwa o „ogólnej analizie statystycznej”.

  Trudno jest zrozumieć – w jaki sposób statystyka będzie lepiej ratować mieszkańców niż dyspozycyjna karetka ratunkowa. Szkoda, że w tym piśmie zignorowano pismo Pani radnej i nie podano czasu dojazdu w „łańcuchu przeżycia” dla mieszkańców tej części powiatów woj. mazowieckiego.

  Tym bardziej, że projekty przebudowy jednej z głównych dróg dojazdowych jak i obecne warunki w godzinach szczytów znacznie mogą wydłużyć czas dojazdu z Radomia do Jedlni-Letnisko – rozwiązanie – lotnicze zespoły ratownictwa medycznego, ale to już inny temat.

 18. Mateusz pisze:

  No, żeby oni chciaz jeździli z Radomia do Jedlnia przez Groszowice, tak zwany mostek Marzeny i Piotrowice,,,, bardzo słuszna uwaga z tymi remontami głównego dojazdu…Będzie źle

 19. Victoria pisze:

  sienkiewicz i kolesiów KUPA
  wojt DOSIę i do tego .upa !!!

 20. bonia pisze:

  To za Lesnowolskiego zlikwidowAli policję w Jedlni, teraz likwidują karetkę a słuchy chodzą ze wójt i w osp nieźle miesza co powoduje spadek sprawności jednostki i to wszystko dla mieszkańców tylko nie wiem których

 21. mateusz pisze:

  dla mieszkańców ulicy, przy której mieszka Jolka

 22. Maciej Frączek pisze:

  BRAWO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Trochę za późno, był czas żeby jeszcze można było to uratować ale niestety czas działa na waszą-naszą niekorzyść.
  W ostatniej chwili to sobie można wypić kawkę lub herbatkę.
  Co po niektórzy jeżeli mówią że będą próbować wszelkimi sposobami to niech się nie błaźnią, tak to o wójta zachowanie chodzi.
  Jeżeli spotkanie na poboczu ma polegać na blokowaniu drogi to gratuluję i zacytuję klasycznie: „nie sra_cie we własne gniazdo”.
  Ja natomiast tym działaniom mówię stanowcze nie, NIE dla blokowania drogi kierowcom którzy są niczemu winni !!!!!!!!!

 23. Mieszkaniec J. pisze:

  Również nie jestem zwolennikiem blokowania dróg w celu osiągnięcia swoich celów, próbował bym raczej innych działań dopuszczonych przez prawo, choć dla ratowania ludzkiego życia i zdrowia wykorzystałbym wszelkie możliwości ograniczając do minimum uciążliwości z tego tytułu dla osób trzecich.
  Prawnych form protestu nie ma zapewne zbyt wiele, ale gdyby sprawa była bardziej dynamiczna i nagłośniona – myślę, że społeczeństwo dałoby większe wsparcie dla władz.

  Ujawnione na naszym portalu informacje to jednak za mało. Słusznie zauważa Pan Maciej F. co nasuwa szereg pytań ?.

  Co w tym kierunku zrobiła Rada Gminy w tym Komisja Zdrowia szczególnie?.

  Czy RG posiada wiedzę w zakresie planowania i organizowania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na naszym terenie ?.
  Jakie podjęto działania w tym kierunku ?.

  Czy zapoznano się ze statystyką, na którą swoją decyzje opiera wojewoda, a szczególnie czy zawierają one elementy specyficzne dla naszego terenu, czy zasięgano opinii konsultantów wojewódzkiego i krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej, lekarzy z naszego terenu i gmin sąsiednich?.

  Czy nie została zachwiania konstytucyjna zasada równego dostępu do publicznej służby zdrowia?. Czy służby prawne nie widzą problemu ?

  Statystyki i wskaźniki to jedno, a skrócony czas dostępu do szpitala specjalistycznego to drugie i najważniejsze.

  W 2015r ówczesny wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podkreślał „ nie ma ani jednego miejsca, gdzie czas dojazdu do najbliższego ośrodka kardiologii inwazyjnej przekraczałby tzw. złotą godzinę.

  Czyżby więc teraz ówczesne standardy się zmieniły ? czy życie stało się tylko ogniwem w statystyce ?

  Mamy wpływowych polityków z naszego terenu powiatu. Może poprosić włodarzy z Gozdu ?. Skoro udało się tam załatwić karetkę podstawową dla Gozdu (mniejsze zapotrzebowanie) to może uda się załatwić teraz karetkę specjalistyczną z lekarzem dla Jedlni-Letnisko biorąc pod uwagę specyfikę i zaludnienie w roku, co powinno mieć fundamentalne znaczenie dla podejmowanych decyzji. Zegar tyka? Co dalej?

  Koszty ? – myślę, że tam gdzie jest mowa o zdrowiu i życiu ludzkim – szczególnie dzieci i młodzieży to mowa o kosztach jest nie na miejscu. Bezpieczeństwo zdrowotne i poprawa efektywności systemu ochrony zdrowia to podstawa życia – chyba o tym powinni wiedzieć wszyscy.

 24. Małgorzata pisze:

  Dodatkowo warto wspomnieć​ iż zakup karetki stacjonującej w Jedlnia-Letnisko był dofinansowywany przez Gminę Gózd. Więc chyba mają prawo po kilku latach rościć sobie do niej prawa. Tu pole do popisu dla Wójta Jedlnia-Letnisko, na rozrywkę dla mieszkańców znalazł pieniądze w budżecie, niech się zastanowić czy nie lepiej je przeznaczyć na dofinansowanie kupna karetki!

 25. Victoria pisze:

  Obserwując lokalną władzę ,
  gdzie ,,raczka rączkę myje ” .
  Zabawy, ,festyny ,intrygi ,
  tym nasza ? władza żyje !!!

  W takiej organicznej pracy ,
  widać wójta i rady działanie .
  Przecież nie na karetkę ,
  a na festyny jest zapotrzebowanie .

  Protest organizowany teraz
  przebiegnie radośnie
  Takowe teraz działanie ,
  służy PIJAROWI i WIOŚNIE !!!

 26. Mateusz pisze:

  Jak Gózd dofinansowal? I co, bo karetka nie była kupiona, ale przesunięta z Pionek.