Nie będzie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych w małych gminach polegające na wprowadzeniu wielomandatowych okręgów wyborczych w ordynacji proporcjonalnej. W chwili obecnej w gminach takich jak Jedlnia-Letnisko radni wybierani są w 15. jednomandatowych okręgach wyborczych. Jak zmieniłby się skład obecnej rady gminy, gdyby propozycje prezesa PiS obowiązywały już w 2014 roku?

Swoje propozycje Jarosław Kaczyński przedstawił na Konwencie Zjednoczonej Prawicy, który miał miejsce wczoraj w pobliskiej Przysusze. Jego zdaniem obecna ordynacja prowadzi do tego, że ugrupowanie może dostać 40 proc. i nie mieć ani jednego radnego. Ponadto zdarzają się groźby i nadużycia wobec osób, które chcą konkurować na terenach wiejskich i małomiasteczkowych.

Oprócz tego Kaczyński podkreślił, że trzeba powrócić do pomysłów takich jak przezroczyste urny, kamery internetowe w każdym lokalu wyborczym, zmiana sposobu liczenia głosów, przechowywanie kart. Prezes PiS stwierdził, że powinny istnieć dwie komisje – osobna do głosowania, a osobna do liczenia głosów.

Co by się zmieniło?

Jaki byłby wynik w wyborach do Rady Gminy w 2014 roku, gdyby propozycje lidera rządzącego ugrupowania obowiązywały już w 2014 roku? Przede wszystkim komitet wójta Piotra Leśnowolskiego nie zdobyłby większości w radzie gminy. Nie byłoby zatem wrażenia spotęgowanego przez obecną ordynację, że opozycja poniosła totalną klęskę w wyborach. Przeciwnie, układ sił w Radzie Gminy Jedlnia-Letnisko w większym stopniu odzwierciedlałby preferencje wyborców gminy.

Przypomnijmy: w wyborach samorządowych w 2014 roku w gminie Jedlnia-Letnisko po raz pierwszy wybierano radnych w 15. jednomandatowych okręgach wyborczych. We wcześniejszych wyborach również obowiązywała ordynacja większościowa (zgodnie z którą wynik danej listy nie miał znaczenia, liczyła się tylko ilość głosów oddanych na poszczególnych kandydatów) ale możliwe były okręgi wielomandatowe. Taki okręg funkcjonował między innymi w miejscowości Jedlnia-Letnisko, w której każdy wyborca mógł oddać do 5 głosów, gdyż tylu kandydatów wchodziło do rady.

Dzięki jednomandatowym okręgom wyborczym komitet wyborczy wyborców wójta Leśnowolskiego „Razem dla Gminy” wprowadził większość, bo aż 8 osób do 15-osobowej Rady Gminy, pomimo że dostał zaledwie 30 proc. głosów w wyborach. Opozycyjne komitety, pozbawione możliwości reklamowania swoich kandydatów na imprezach finansowanych z budżetu gminy, miały dużo trudniejsze zadanie. Pomimo tego zagłosowało na nie aż 70 proc. mieszkańców.

Poparcie w całej gminie dla poszczególnych komitetów kształtowało się następująco:

1. Razem dla Gminy (komitet Piotra Leśnowolskiego) – 1626 głosów (30 proc.)
2. Czas na Zmiany (komitet Renaty Pasek) – 1197 głosów (22 proc.)
3. Prawo i Sprawiedliwość – 864 głosy (16 proc.)
4. Mazowiecka Wspólnota Samorządowa – 700 głosów (13 proc.)
5. Polskie Stronnictwo Ludowe – 481 głosów (9 proc.)
6. Nasze Groszowice – 143 głosy (2,6 proc.)
7. Gmina Jedlnia-Letnisko – 137 głosów (2,5 proc.)
8. Forum Samorządowe – 73 głosy (1,3 proc.)
9. KWW Waldemara Lewandowskiego – 60 głosów (1,1 proc.)
9. KKW Michał Wyrzykowski – 60 głosów (1,1 proc.)
11. KWW do Rady Gminy – 37 głosów
12. KW Prawica – 31 głosów
13. Twój Wybór, Twoja Gmina – 18 głosów
14. SLD Lewica Razem – 7 głosów
RAZEM: 5434

Jak kształtowałby się podział mandatów w Radzie Gminy, gdyby propozycja Jarosława Kaczyńskiego obowiązywała już w 2014 roku? Wiele zależy od tego, ile by było okręgów wyborczych, jakie miałyby granice i jaka byłaby metoda liczenia głosów (metoda d’Hondta czy Sainte-Lague). Przypuszczalnie gmina zostałaby podzielona na 4 lub 5 wielomandatowych okręgów.

Wynik najprawdopodobniej były następujący:

KOMITET WYBORCZY WEDŁUG OBECNEJ ORDYNACJI WEDŁUG PROPOZYCJI KACZYŃSKIEGO
Razem dla Gminy 8 5 lub 6
Czas na Zmiany 3 4 lub 5
Prawo i Sprawiedliwość 1 2 lub 3
Mazowiecka Wspólnota Samorządowa 2 2
Polskie Stronnictwo Ludowe 0 0 lub 1
Nasze Groszowice 1 0

Warto podkreślić, że startujący z komitetu Nasze Groszowice Karol Rzeszowski musiałby sprzymierzyć się z ugrupowaniem, które wystawiłoby kandydatów również w pozostałych okręgach, żeby mieć szansę na mandat radnego.

W powyższych przykładach wyraźnie widać, że wrażenie totalnego zwycięstwa w 2014 roku ugrupowania wójta Leśnowolskiego i zupełnego braku poparcia dla ugrupowań opozycyjnych, a przede wszystkich dla komitetu Czas na Zmiany związanego z Renatą Pasek, spotęgowała obecna ordynacja wyborcza. W rzeczywistości jest inaczej – ani poparcie dla obecnie rządzących nie było miażdżące, ani też opozycja nie składa się z „garstki oszołomów nie popieranych przez nikogo”.

Paradoksem jest, że radni komitetu „Razem dla Gminy”, którzy w wyborach zdobyli łącznie 1626 głosów (30 proc.), blokują w radzie gminy Renatę Pasek, którą w II turze wyborów na wójta gminy poparło 2539 mieszkańców (49 proc.). Radni wójta Leśnowolskiego próbują zmarginalizować Renatę Pasek nie godząc się na to, by pracowała w jakiejkolwiek stałej komisji. Czy tak być powinno – oceńcie Państwo sami.

NIE dla zawłaszczania gminy przez jedną opcję!

Niezależnie od tego, jaka ordynacja wyborcza zostanie wprowadzona, w gminie Jedlnia-Letnisko potrzebna jest dobra zmiana. Chodzi o zmianę filozofii rządzenia, która, podobnie jak w czasach wójta Rzeczkowskiego, tak i obecnie charakteryzuje się zawłaszczaniem gminy przez rządzącą większość i marginalizowaniem opozycji. Ma to wymiar tak formalny jak i symboliczny. W gazetkach wydawanych przez urząd gminy za pieniądze publiczne nie ma miejsca na prezentowanie inicjatyw opozycyjnych radnych czy mieszkańców, czytelnicy natomiast dowiadują się, że wszystko, co dobrego się dzieje (a w gazecie dzieją się tylko dobre rzeczy) zawdzięczają wójtowi i jego radnym.

W nowej radzie gminy, niezależnie od tego czy ordynacja będzie sprzyjać zwycięzcom, czy też podział bardziej będzie odzwierciedlał preferencje mieszkańców, równe prawa muszą mieć wszyscy. Jedną z pierwszych inicjatyw nowej Rady Gminy powinno być przywrócenie w Statucie Gminy zapisu, który każdemu klubowi dawał prawo delegowania swojego przedstawiciela do prezydium rady gminy.

Paweł Kończyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

36 odpowiedzi na „Nie będzie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach?

 1. amen pisze:

  O inicjatywach opozycji dawno nie słyszałem. Na jedlnia.org.pl w dziale Renata Pasek na dzień 02.07.2017 jest wzmianka o inicjatywie p. Pasek sprzed ponad 2 lat!!! Ja bym pani Pasek nie dał straganu na targu do poprowadzenia, więc dobrze, że ją wykluczono. niech wygra wybory. PSL też jest w sejmie, a PIS nie dał mu ani wicemarszałka, ani członka komisji do spraw służb specjalnych, mimo że opozycja zawsze te stanowiska dostawała. Zwycięzca bierze wszystko.

 2. Brak aktualizacji w tym dziale nie oznacza, że radna Pasek nie jest aktywna podczas sesji Rady Gminy. Informacje na ten temat podawane są w relacjach z sesji, których w ostatnich 2 latach trochę było (choć z braku czasu nie każda sesja jest przeze mnie opisywana).

  Zasada „zwycięzca bierze wszystko” jest dobra w przypadku wyborów do władz wykonawczych. Ale w przypadku gmin nie zawsze tak było. W latach 1990-2002 wójta i zarząd gminy wybierała rada gminy i tutaj odpowiedzialność była wieloosobowa. Pewien znany działacz PSL z terenu naszej gminy przekonywał mnie nawet, że to było dobre rozwiązanie, bo wieloosobowy zarząd gminy był ciałem bardziej przewidywalnym niż działający jednoosobowo wójt.

  Natomiast stosowanie zasady „zwycięzca bierze wszystko” również do władzy uchwałodawczej, która jest ciałem przedstawicielskim, zawsze szkodzi demokracji. Może gdyby kolejni przewodniczący i radni to rozumieli, nie kończyliby swojej kariery politycznej najczęściej na jednej kadencji.

 3. P.S. Kamera internetowa w komisjach wyborczych, dzięki której każdy zainteresowany mógłby podpatrzeć pracę komisji, to bardzo dobre rozwiązanie. Myślę, że instalacja takiej kamery zapobiegłaby różnym incydentom takim jak namawianie do głosowania na urzędującego wójta czy wtargnięcie i słowny atak wójta Leśnowolskiego na członków komisji liczącej głosy. A gdyby jednak wtargnięcie znowu się zdarzyło, prokuratura nie mogłaby tak szybko umorzyć sprawę z zajścia, które każdy może zobaczyć na Youtube.

 4. Karol Wrochna pisze:

  Patrząc na naszą gminę, propozycja PiS nie jest taka zła. Po zmianie siły w radzie gminy byłyby bardziej zrównoważone. Pomysł z kamerami też jest dobry, wtedy byłaby większą pewność że komisje działają prawidłowo. Byłoby to też zabezpieczeniem przed ewentualnymi wtargnięciami władzy do komisji.

  Co do ograniczenia działań Renaty Pasek to ewidentnie widać, że ta izolacja ma jedno źródło – jest nim strach Wójta przed opozycją. Renata Pasek naturalnie powinna zasiadać w Prezydium Rady Gminy, gdyż zdobyła 2 miejsce i wysoki wynik w wyborach na Wójta. Jej izolowanie pokazuje, że Wójt nie liczy się z elektoratem opozycji.

  Oczywiście przyjdzie moment, że zasada „zwycięzca bierze wszystko” wpadnie do kosza. Demokracja powinna być budowana od najniższych szczebli. Obecnie jest niszczona od dołu. Czas na Zmianę 🙂

 5. Mieszkaniec pisze:

  Opozycja po prostu nie ma nic do zaoferowania i pan panie konczyk też nic nie oferuje oprócz bezsensownych artykułów

 6. mieszkaniec J. pisze:

  @-mieszkaniec – 5-07-17 o 19:04

  Czytając Twój post byłbym wdzięczny gdybyś zobrazował, które artykuły Pana Kończyka są „bezsensowne” ?.
  Moje spojrzenie na zawartość przedmiotowych artykułów jest na poziomie naszej miejscowości. Odnoszę wrażenie, że każdy temat ma swoją wartość, wymaga jednak udziału mieszkańców i innych zainteresowanych czego nie bardzo widać – po prostu nasza miejscowość jakby nie chciała być reformowana – po za oczywiście niektórymi wyjątkami. Mam nadzieję, że rzucisz jakieś propozycje ?

 7. Bez opozycji bublem byłby statut gminy, statut sołectw, statut regulujący funkcjonowanie Młodzieżowej Rady Gminy. Jakoś wszędzie tam, gdzie zmieniane lub uchwalane było lokalne prawo, współpraca z nami okazywała się owocna. Z tym że najpierw było tak, że bez wiedzy opozycji był przygotowany jakiś bubel, a gdy potem się okazywało, że to bubel, to się opozycję do prac dopuszczało. W Internecie nic nie ginie, są na ten temat artykuły w archiwum.

 8. Karol Wrochna pisze:

  Każdy narzeka na opozycję, a tylko opozycja patrzy na ręce władzy.

 9. mieszkaniec J. pisze:

  Ja bym dodał.
  Gdyby narzekający na opozycję choć w niewielkim procencie skorzystali z tego forum tam gdzie pisano ;
  – o ochronie powietrza i smogu
  – o środowisku i jego zanieczyszczeniach,
  – o oszczędnościach i odpadach
  – o nietrafionych inwestycjach,
  – o ochronie zalewu
  – o ochronie zdrowia
  – o drogach i bezpieczeństwie
  – o ochronie terenów wodonośnych
  – o skutecznej realizacji przyjętych założeń w planach gminnych
  – o zrównoważonym rozwoju dla przyszłych pokoleń
  – o przestrzeganiu prawa
  – o problemach związanych ze zmianami pogody
  i wielu innych zagadnieniach.

  Gmina Jedlnia-Letnisko, moim zdaniem byłaby tańsza i piękniejsza, a ludziom żyłoby się taniej, zdrowiej, lepiej, a przede wszystkim bezpieczniej.

  Zastanówmy się, może powołać Stowarzyszenie, które by wsparło w tematach jak wyżej – niezbędne władze.

  Po kilku latach zamieszkiwania w tej miejscowości nie widzę innego rozsądnego rozwiązania. Istniejące u nas Stowarzyszenia pewnie mają w swoich statutach jakieś fragmenty odnoszące się do poruszanych tutaj tematów, ale z tego co widzę są skuteczne tylko dla wąskiego grona mieszkańców i nie obejmują szerokiego zakresu działań tak istotnych – szczególnie teraz dla zbliżających się prawdopodobnie trudnych czasów.

 10. traugutta pisze:

  Tak sobie patrzę i myślę że 123 w innym temacie, czy bynajmniej Marzena nie szykuje się ponownie na wójta?
  Wzmożona aktywnośc na facebook i w terenie.

 11. Żeromskiego pisze:

  Najlepiej jakbyś się jej zapytal. W każdym razie jakby wystartowała, to po Leśnym. Jedyna, która ma szansę z nim wygrać w 2 turze.

 12. Victoria pisze:

  I znowu będziemy wybierać MNIEJSZE ZŁO ?

  W pewnym wieku rzadko komu się wierzy,
  więc lepiej niech ludzi leczy we własnej,, macierzy”.
  Może trafi się na targu jakaś kosiareczka ,
  by nie otwierać naszej PANDORY wieczka 🙂

 13. Malkontent pisze:

  Oboje (i Leśnowolski, i Wiosna) mają ten sam elektorat, o który musieliby walczyć w I turze. Więc nie sądzę, by oboje znaleźli się w II turze. Jeśli Wiosna wystartuje to będzie bratobójcza dla Jedlni walka.

 14. starszyzna pisze:

  Chwila Marzena Wiosna nie ma szans z Piotrem Leśnowolskim a tym bardziej jak będzie blokowała mieszkańców Jedlni i to w najbliższy piątek. Gdzie ona na wójta jeszcze nam tu baby brakowało. Niech siedzi przy tym swoim PSL cichutko tam w tym powiecie i nie wtrąca się do spraw w urzędzie gminy.

 15. Malkontent pisze:

  Kampania ruszyła pełną gębą. Oj będzie się działo. :)))

 16. wiosna pisze:

  Dzien dobry .Pozdrawiam wszystkich i informuje ze nie zamierzam startowac na wojta.

 17. wiosna pisze:

  ACh jeszcze słowo do Starszyzny,gdybym siedziała „cichutko” to nie byłoby Filii Urzędu Pray ani mostu z drogą Piotrowice -Myśliszewice więc chyba taka rada nie należy do najlepszych

 18. Malkonten5 pisze:

  Pani Marzeno, teraz jak pani zadeklarowała, że nie będzie startować na wójta, nie musi pani siedzieć cicho. Wójt się uspokoił i ciśnienie mu spadło, bo nie jest już pani dla niego zagrożeniem. No chyba że nie poprzestanie pani na powiecie, tylko będzie się wtrącać w kampanię gminną, przeciwdziałając wizji trzeciej kadencji Najlepszego Gospodarza. Wtedy zacznie się na panią ujadanie i podważanie jakichkolwiek zasług. Lud gminny dostanie w prezencie kolorową gazetkę prosto od wójta, w której przeczyta, że droga do Piotrowic i filia PUP Radom to zasługa wójta. A pani pozostanie prostowanie tej informacji na spotkaniach wyborczych i na orgu, gdzie zasięg jednak nie taki jak w przypadku kolorowych wójtowych gazetek. Tak to właśnie działa. 😉

 19. Victoria pisze:

  Jeżeli w swej ,,Spolecznej” są takie osiągi ,
  pytam się,, M …m tytułem,,szkolnej ściągi „:, czy to dzięki P-ni. ziemia się porusza , czy ,to P-ni ,spł…..ła” Pana Tadeusza ?

  A może wykosiła niczym kosiareczka, , by otwierać naszych Pandor wieczka.
  Więc dlatego pytania są nieco ironiczne, gdzie w ,,glorii” są SŁUPKI GRANICZNE ?

 20. wiosna pisze:

  Nie jest moją zasługą, że ziemia się porusza, sądziłam, że jest to jasne :), ale skoro są wątpliwości, wyjaśniam. To nie moja zasługa. Natomiast, jeśli mówimy o mostku w Piotrowicach i drodze, a także filii Urzędu Pracy, to tak, to jest jedynie moja zasługa. Skoro przy tym jesteśmy, są to właściwie fakty dotyczące zeszłego roku, W tym roku, byśmy byli na bieżąco, będzie ciąg dalszy drogi za milion trzysta dwadzieścia tysięcy, i to odcinek taki, jaki sobie życzyli Mieszkańcy Groszowic, ze swoim Reprezentantem Radnym Karolem Rzeszowskim. I to także dlatego, że nie byłam cicho.

 21. Victoria pisze:

  Cel został osiągnięty, jestem zadowolony ,
  więc już ,,gloria ” nie pomyli strony .
  To co cesarza , będzie cesarzowe ,
  wójt się spręży i ,,POSYPIE GŁOWĘ ” 🙂

  Kto zaś / x / Pana Tadeusza ,
  już Pani nie napisała .
  A na Ugorze dalej rośnie ,
  DZIĘCIELINA PAŁA !!!

  Więc może P-ni wójtowi ,
  załatwi kosiareczkę na raty 🙂
  Miast wtedy głoszonych głupot ,
  w ramach,,należnej ” kompensaty !!!

 22. Malkontent pisze:

  Dobrze, że nie była pani cicho TAM. Problem w tym, że TUTAJ trzeba być cicho, żeby inni się dowiedzieli, że TAM się nie było cicho. Inaczej zrobią z pani oszołoma tak jak z Pana Tadeusza.

  Choć trzeba przyznać, że z panią nie byłoby tak łatwo jak z Panem Tadeuszem, bo ma pani dar, którego on nie miał – umie pani przemawiać do tłumu. To wielka broń, z którą liczyć się musi nawet wójt Leśnowolski, pomimo dostępu do gminnej zaczarowanej szkatułki, dzięki której może za nasze pieniądze kreować wirtualną rzeczywistość.

  Pani ma dar, który można wykorzystać na wiele sposobów. W dobrej albo złej sprawie. Oby wykorzystywała go pani w dobrej sprawie, wyciszając emocje tłumu i starając go nakierować do racjonalnego rozważenia, co inni mają do przekazania.

 23. lato pisze:

  A ja nie wierze, zasługa drogi powiatowej to dobra wola wójta Leśnowolskiego który z budżetu gminy przekazał kwotę na projekt który został zrobiony za prozumieniem z naszą gminą. Co tu pani piszesz przecież minęło dwa lata i cicho siedzą wszyscy Radni Powiatowi z naszej gminy. Wójt na każdego ma sposób a wystarczy kilka ciepłych słów do pani znajomego z gminy i co cichutko radna Wiosna siedzi.
  Proszę głupot nie pisać, droga powiatowa była juz planowana w roku 2014 przed objęciem stanowiska radnej powiatowej więc przywłaszczanie sobie tej inwestycji teraz jako cyt.: „dzięki mnie …” jest przysłowiomym brakiem kultury politycznej. KŁAMSTWO MA KRÓTKIE NOGI.

 24. Mieszkaniec pisze:

  Mieszkaniec j. Wszystkie artykuły….. Narzeka na wójta … Nic sensownego nie robi i wiele wiele więcej… I nie ma poparcia u mieszkańców Jedlni… Nawet jakby startował na wójta to nie wygra bo nie ma nic do zaoferowania… Za krótko mieszkasz tutaj żeby wiedzieć niektóre rzeczy….

 25. urzędnik pisze:

  Nie sztuką jest robić plany, podobno w Jedlni już od dawna powinien być basen, podobno wójt obiecywał parę lat wstecz (ciekawe kto go zrealizuje i za co, pomimo wcześniejszych planów), sztuką jest zdobyć pieniądze i plany zrealizować. Gdyby nie pieniądze z powiatu, plany z projektem włącznie można by było wyrzucić do kosza bo by się przedawniły i tyle. Skoro jesteś taki mądry powinieneś to wiedzieć. Podobna sytuacja z zalewem, już kilka lat temu były plany oczyszczenia go, no i jak widać. Ha! Ha! No chyba, że ty się na tym wszystkim nie znasz, ale nie zarzucaj nikomu kłamstwa, a szczególnie tym, którzy się na tym znają.

 26. mieszkaniec Aleksandrowa pisze:

  Jak to jest w Tej Polsce, że jak tylko ktoś coś próbuje zrobić, to zaraz chce się go zdyskredytować lub pomniejszyć jego zasługi. Wziąłbyś się do roboty lato i nie pieprzył głodnych kawałków!

 27. kornik pisze:

  do urzednik
  zapomniałeś o planach drogi przez środek lasu do Pionek, Mostu przez zalew do lasu, elektrowni wodnej na tamie zalewu, szkoły średniej w Jedlni ale coz tu gadać o liceach jak pozamiatanie chodnika to problem. Nie sztuką jest planować, Sztuką jest wybudować ale supersztuką jest dbać o to co się ma by w najlepszym stanie służyło długo. w Jedlni kwestia supersztuki pozostaje milczeniem

 28. mieszkaniec J. pisze:

  Myślę, że mieszkańcy Jedlni-Letnisko też mieliby jakieś życzenia do Pani Marzeny, ale pewnie byłoby gorzej z reprezentacją radnych z Jedlni-Letnisko skoro do tej pory nie mieli życzeń w imieniu mieszkańców.
  Nie jestem radnym, ale zapewne w imieniu wielu mieszkańców prosiłbym o;

  1. Zintensyfikowanie działań w zakresie pozyskania karetki typu S

  2. Rozpoczęcie i prowadzenie konkretnych działań edukacyjnych dla mieszkańców w ramach ratownictwa medycznego w sytuacji oczekiwania na wydłużający się przyjazd karetki.

  3. Kampanie na rzecz utworzenia bus-pasów i udrożnienia dróg między Gminą a szpitalami w Radomiu – szczególnie w okresach szczytu komunikacyjnego.

  4. Rozpoczęcie kampanii na rzecz przekierowania zrzutów z oczyszczonych ścieków w Gożdzie, kolektorem lub rurociągiem do Pacynki.

  5. Podjęcie zdecydowanych działań i pomoc w walce ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza w skali powiatu.

  6. Organizowanie i tworzenie warunków dla nowych zakładów pracy w miejscach do tego przeznaczonych.

  Za powyższe, z góry dziękujemy.

 29. mieszkaniec pisze:

  A jechał ktoś koło stadionu tam zawsze jest porządek i pięknie trawka wykoszona nawet Jodła już trenuje

 30. Victoria pisze:

  Podobnie jak z sumieniem :
  ,,Jest czyste ,bo nieużywane ” 🙂

 31. mieszkaniec J. pisze:

  Do @-mieszkaniec z 13-07-2017

  Co się u Ciebie dzieje. Z Pana Pawła Kończyka przeszedłeś na @-mieszkaniec j.
  Ponieważ śledzę z braku czasu tylko okresowo to forum, nie przypominam sobie takiego „Nicka”.

  Sprostuj nazwę albo podaj jakiś namiar na artykuły tego „mieszkańca j.” – może być ciekawe.

  A już powoływanie się na liczbę lat zamieszkiwania w tej miejscowości to już nonsens. Co wniesie do rozwoju tej miejscowości duży okres zamieszkiwanie tutaj np. od 80 lat – wydaje mi się, że nowi mieszkańcy wprowadzają inne spojrzenie na świat, wnosząc doświadczenie, zdolność rozumowania i wiedzę zdobytą przez lata pracy oraz kapitał – co jest istotne dla rozwoju Gminy.

 32. Waldek pisze:

  Piotrek zrobił szpagat, kocha Leszka ale chciałby też i Ankę z pisu. No i mu Filip oficjalnie przysrał. To będzie bardzo ciekawe. Już wiadomo o co chodzi. Już po Piotrku.

 33. wiosna pisze:

  Szanowni Mieszkancy naszej gminy
  Pokazmy ze bardzo nam zalezy na powrocie karetki do poprzedniego miejsca jej stacjonowania czyli do Jedlni Letniska. Niech obecnosc prasy i telewizji potwierdzi i przekaze decydentom jak problem ten jest wazny dla wielu z nas.SPOTKAJMY sie wiec jutro tj 21 o7 na skrzyzowaniu przy wjezdzie do Jedlni.

 34. Victoria pisze:

  Teraz bardziej warto jechać do Warszawy ,
  aby,, popchnąć ” WAŻNIEJSZE SPRAWY „.
  Od marca do lipca było załatwiać sprawy,
  a nie propagować : festyny i zabawy !!!

 35. Mateusz pisze:

  Na takich „festynach i zabawach” to Lepper do sejmu wjechał, to nie są festyny, to jest blokada drogi.

 36. Victoria pisze:

  Bardzo mnie cieszy ,ZROZUMIENIE SPRAWY .
  Blokowanie drogi ,to jednak dziecięce zabawy .
  Teraz gdy się ważą ,, LOSY” , kiej kraj się pali .
  wkurzony kierowca komuś D..Ę rozwali .