Akcja „Serce dla Inki”

[…]
Nikt im iść nie kazał… poszli – bo tak chcieli,
bo takie dziedzictwo wziął po dziadku wnuk…
Nikt nie pytał o nic, a wszyscy wiedzieli,
za co idą walczyć, komu płacić dług.
[…]

Edward Słoński „A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć”

1. Na czym polega akcja Serce dla „Inki”?

Akcja „Serce dla Inki” polega na zbieraniu srebrnego złomu, czyli srebrnych rzeczy, które się zepsuły
albo których już nie używamy, jak np.: porwane łańcuszki, kolczyki nie do pary czy powyginane łyżeczki. Całe zebrane srebro zostanie przetopione w kształt serca, które dnia 1 marca 2018 zostanie umieszczone w tablicy na ścianie kościoła pw. św. Siostry Faustyny Kowalskiej w Groszowicach.

Tym samym chcemy podkreślić i uczcić tą młodą i wytrwałą sanitariuszkę podziemia antykomunistycznego w coroczny Dzień Żołnierzy Wyklętych. Będzie to zarazem kontynuacja obchodów odsłonięcia i poświęcenia tablicy ppor. Danuty Sedzikówny ps. „Inka”, która dokonała się w Antoniówce w dniu 16.09.2017.

2. Skąd pomysł na akcję?

Pomysł upamiętnienia Inki najpierw w Pile, a potem w innych miejscowościach zrodził się na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, kiedy to ksiądz Jarek Wąsowicz dostał podczas ekshumacji woreczek ziemi z prochami bohaterki. Następnie spontanicznie wraz ze stowarzyszeniem patriotów wpadli na pomysł ufundowania tablicy poświęconej Danucie Sedzikównie, nad którą miała znajdować się srebrna urna w kształcie serca. Ich pomysłem zafascynowano się kolejno w szkołach i innych miejscach w Polsce, a w miarę upływu czasu powstaje coraz więcej takich miejsc.

3. Kto przeprowadza zbiórkę srebra na Serce dla „Inki”?

Akcję przeprowadzają harcerki i harcerze z Jedleńskiego Szczepu Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Niezłomni” lub wyznaczeni przez nich współpracujący łącznicy w szkołach.

4. Co można podarować na Serce dla „Inki”?

Na Serce dla Inki można przekazać dowolną ilość srebra lub srebrnego złomu. Najlepiej żeby to było srebro nieużytkowe, gdyż takie jest łatwo dostępne, a jego wartość bez ponownego przetopienia i nadania formy jest dość niska.

Aby sprawdzić czy przekazywany złom jest ze srebra najprościej sprawdzić czy jest cięższy niż zwykła stal i czy reaguje na magnes. Jeśli nie reaguje jest szansa, że mamy srebro. Zebrany złom będziemy identyfikować pod kątem zawartości kruszca pod koniec lutego 2018.

5. Kontakt do koordynatora zbiórki srebra

Jedleński Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych „Niezłomni”

Plakat:

Plakat zbiórka srebra 28.11.2017-page-001

Broszura:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

Możliwość komentowania jest wyłączona.