Kto odbierze nasze śmieci w 2018 roku?

Trzy kolejne przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gminy Jedlnia-Letnisko zakończyły się niepowodzeniem. Firma, która jako jedyna przystąpiła do przetargów, chce odbierać śmieci za kwotę dużo większą niż skłonna jest dać nasza gmina. Jeśli kolejny przetarg nie zostanie rozstrzygnięty to istnieje groźba, że w styczniu przyszłego roku nie będzie kto miał odebrać naszych śmieci.

Pierwszy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających w nieruchomościach na terenie gminy Jedlnia-Letnisko w roku 2018 Urząd Gminy ogłosił w dniu 27 października 2017 roku. Kolejny 10 listopada, a ostatni 23 listopada. Wszystkie trzy zakończyły się unieważnieniem.

Powód? We wszystkich trzech przypadkach jedynym oferentem okazało się KONSORCJUM Ekola Sp. z o.o. / Eko-Estetyka s.c. / Interbud Sp. z o.o., które za odbiór śmieci zaproponowało ceny dużo wyższe niż zamierza przeznaczyć nasza gmina. W dwóch przypadkach firma zaproponowała cenę 124 229,70 zł miesięcznie tj. prawie 1,5 mln zł rocznie, a raz obniżyła cenę do kwoty 117 127,43 zł miesięcznie tj. prawie 1,41 mln zł rocznie. Tymczasem nasza gmina zamierza przeznaczyć na ten cel tylko 942 tys. zł rocznie.

Można by przyklasnąć urzędnikom gminnym za to, że dbają o finanse gminy, gdyby nie jeden szczegół – wszystkie samorządy w Polsce borykają się z rosnącymi kosztami odbioru śmieci. Dotyczy to w szczególności gmin wiejskich. Ma to związek z rozporządzeniem ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które weszło w życie 1 lipca 2017 r., wprowadzając obowiązkowy podział na co najmniej cztery pojemniki na śmieci w określonym przez resort kolorze. Do niebieskich kontenerów trafia papier, zielonych – szkło, żółtych – metal i tworzywa sztuczne a brązowych – bioodpady. W dodatku naszą gminę chce obsługiwać tylko jeden oferent, który, nie mając konkurencji, może dyktować cenę.

Nasza gmina musi sobie poradzić z tym problemem. Tym bardziej, że zgodnie z art. 6s ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach „w przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi
odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art.9b ust. 2”
.

Tak czy siak: kwestia śmieciowa musi zostać rozwiązana.

Paweł Kończyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

9 odpowiedzi na „Kto odbierze nasze śmieci w 2018 roku?

 1. Rolnik pisze:

  Jawna zmowa przedsiębiorców. Juz rok temu było wiadomo że coś złego się dzieje w tej dziedzinie. Pan masz wasal gminy z powodu miernego zarządzania tym dobrodziejstwem nie sprostał wyzwaniu. Teraz będzie musiał zapłacić weźmie kredyt i zrzuci winę że to przecież nie jego wina tylko ludzi bo nie segregują śmieci a oferenci niebagatela żądają coraz więcej. Wasal leń tylko sprawdza czy kasa na konto wpływa i dba o dobry wizerunek w radiu FM.

 2. Victoria pisze:

  Jeśli dba się pieczołowicie o PIIAR ,
  by przy okazji łupić dla się ,,eci-peci”.
  Wiadomo że musi zabraknąć ,
  m.in. na WYWÓZ ŚMIECI !!!

  Wystarczy tylko popatrzeć ,
  zupełnie bez przyczyny
  Na wszystkie ogłoszenia ,
  na stronie NASZEJ Gminy.

  Na tejże stronie Gminy ,
  same kult/d/urne ogłoszenia.
  Obchody,rocznice ,wróżby,
  ,,pracę organiczną”, na / x/ zamienia.

  Dzień animatora kultury,
  tudzież DZIEŃ SENIORA ,
  Który OŚRODEK ZDROWIA stwierdzi :
  NA CO GMINA CHORA ?

  A przecie my bogaci ,
  w Domy Kultury i Ośrodki.
  Tylko gdzie ,,rozum ” władzy,
  i skąd wziąć na to ŚRODKI ?

 3. Kpw pisze:

  Tak czy srak Konczyk ma wyraźną satysfakcję jak w gminie dzieje się źle i wójt ma kłopoty. Poziom portalu co raz niższy.

 4. niezdziwiona pisze:

  Jak zauważył Rolnik,firmy zajmujące się wywozem odpadów nieformalnie podzieliły pomiedzy sobą lokalny rynek odpadów i nie wchodzą sobie w drogę. Naszym nieszczęściem jest termin ogłoszenia przetargu na wywóz w końcu roku czyli w grudniu, kiedy większość gmin w okolicy przetargi w tym zakresie ma rozstrzygnięte. Dokonują tego zazwyczaj w październiku bądź w listopadzie,tylko nasza gmina nie może bidulka zdążyć. Kiedy karty są już rozdane to można dyktować ceny i warunki, Zamawiający stoi pod ścianą. Trzykrotnie unieważnienie przetargu to otwarcie drogi, w majestacie prawa do udzielania zamówienia z wolnej ręki i wówczas można zapłacić temu komu się chce i tyle ile on żąda, a naiwnym wmówić,że tak bardzo walczyłem ale nikt nie był zainteresowany więc co miałem zrobić?Tylko zapłacić aby gmina nie umknęła w śmieciach. Logika godna Wielkiego Stratega.

 5. niezdziwiona pisze:

  Winno być -nie utonęła w śmieciach. Przepraszam.

 6. niezdziwiona pisze:

  Wszystkie działania miłościwie nam Panującego są oparte na prawie/co z dumą zawsze podkreśla/,prawie merytorycznie,prawie zgodnie literą prawa,prawie uczciwie itd.,ale prawie robi wielką różnicę!.

 7. waldek pisze:

  A tymczasem znowu zmiana się szykuje w gronie fachowców. W tym kontekście tak bardzo znamienne są te słowa: „To są ludzie, którzy mają tak rozbudowany narcyzm, że nie są w stanie pogodzić się z rzeczywistością. Używają wszelkich narzędzi władzy, żeby mścić się na całym świecie za swoje niepowodzenia. To jest ciekawa psychologia dla reżysera, scenarzysty, pisarza. Jednak żyć pod takimi ludźmi jest strasznie niebezpieczne – stwierdziła reżyserka Agnieszka Holland w programie „Kropka nad i” TVN24 mówiąc o…

 8. Victoria pisze:

  Jaka jest różnica między człowiek i człeczyna ?
  Pierwszy ceni prawdę, drugiego ona się nie ima!!!
  Więc się zastanawiam ,gdy tak się Gminę,,ŁUPI”,
  czy/x/udaje głupiego,czy jest po prostu głupi 🙂
  Przecież ludzie widzą, przecież ludzie myślą ,
  i przy wyborach ,,na trawkę”- EKIPĘ WYŚLĄ .
  Także tu nie pomoże,,powiatowa kosiareczka „,
  gdy rozum /X / otworzy PANDORY WIECZKA !!!

 9. wrzosowiak pisze:

  To co miało być na rok może wystarczy na 6 miesięcy.
  Oby się nie okazało ,że po otwarciu ofert kwota 942 tyś. zł nie wystarczy nawet na pół roku . Pytanie do wójta. Ile mieszkańcy zapłacą za odbiór odpadów w 2018 roku ? Z prostej analizy wynika ,że będzie to podwyżka o 100 % w stosunku do opłat 2017 roku. Nowe stawki opłat radni wprowadzą uchwałą w roku wyborczym a my im podziękujemy za takie działanie i politykę cenową przy urnach wyborczych. W 2018 roku czeka nas również podwyżka cen wody i odprowadzenia ścieków. W budżecie na rok 2018 radni muszą zabezpieczyć ogromne środki na obchody 100 – lecia RP bo komitet organizacyjny z wójtem na czele już ostro zabrał się do pracy i pomysłów jego członkom nie brakuję .Planują oni ,że uroczystości w Jedlni Letnisko i każdym sołectwie mają być najlepsze w całym powiecie radomskim . To będzie ukryta ale szeroko prowadzona kampania wyborcza na rzecz wójta oraz popierającej go grupy radnych a finansowana z budżetu gminy. Przecież tego nikt nie sprawdzi tych wydatków ponieważ członkowie komisji rewizyjnej też chcą zostać radnymi na następną kadencję i zależy im też na promocji w trakcie tych uroczystości.
  p.s. wójcie czekamy od kilku miesięcy na publikacje wykazu umów zawartych w 2017 roku. Chyba,że coś tam ukrywamy (klauzula -tajne/poufne) i dlatego nie publikujemy.