Wojewoda ogłosił listę rankingową. Nasza gmina na odległym miejscu.

Nie wiedzie się naszej gminie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na inwestycje. Mazowiecki Urząd Wojewódzki zatwierdził ostateczną listę rankingową wniosków o dofinansowanie zadań jednostek samorządu terytorialnego w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019” na rok 2018. Wniosek gminy Jedlnia-Letnisko dotyczący dofinansowania drogi gminnej nr 350505W dz. nr ewid. 109 i 225 w Groszowicach znalazł się na odległym 54 miejscu. Tymczasem, jak wynika z alokacji środków, pieniędzy starczy tylko dla pierwszych 35 gmin. Nie mamy zatem szans na to, by pozyskać nowe środki.

Na budowę drogi w Groszowicach wójt Leśnowolski planował pozyskać kwotę 1 413 503,07 zł, co stanowi 50 proc. wartości inwestycji. W sumie całość projektu opiewała na kwotę 2 827 806,14 zł. Niestety, prawie 1,5 mln zł trzeba będzie poszukać gdzie indziej.

Co ciekawe, naszym sąsiadom powiodło się dużo lepiej. Ranking gmin wygrała gmina Jastrzębia, a na 10. miejscu znalazła się gmina Gózd. Zatem zarówno Jastrzębia jak i Gózd otrzymają środki zewnętrzne na inwestycje drogowe.

Lista rankingowa składa się z dwóch części. Pierwsza część zawiera ranking powiatów, a druga część – właśnie gmin. Opis projektu gminy Jedlnia-Letnisko znajduje się na samym dole po lewej stronie.

Miliony złotych na targowiska. Ale nie dla nas

W roku 2017 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dysponowała kwotą 200,4 mln zł na „Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów”. Wnioski w tej sprawie składane były od 26 stycznia do 23 października 2017 roku w samorządach województw. W ramach przeprowadzonych naborów złożono 229 wniosków o przyznanie pomocy na łączną kwotę 184,5 mln zł. Do 17 grudnia podpisano z beneficjentami 128 umów o przyznaniu pomocy na kwotę 103,58 mln zł, czyli wykorzystane zostało 51 proc. dostępnego limitu środków. Największym zainteresowaniem tego typu wsparcie cieszyło się w województwie mazowieckim, lubelskim oraz łódzkim i wielkopolskim – informuje Agencja na swojej stronie internetowej.

Dofinansowanie na budowę i modernizację lokalnych targowisk otrzyma w sumie 24 mazowieckich gmin. Trzy z nich – w Białobrzegach, Gniewoszowie i Iłży znajdują się na terenie subregionu radomskiego. Niestety, na liście nie ma zmodernizowanego targowiska w Jedlni-Letnisku. „Ryneczek” został zbudowany ze środków własnych.

Czy projekt odbudowy zalewu „Siczki” trafi do kosza?

Prawie 4,5 mln zł środków unijnych pozyskało miasto Pionki na renowację swojego zalewu. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014 – 2020 pod nazwą „Modernizacja infrastruktury nad Stawem Górnym szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno gospodarcze”.

Tymczasem podobna inwestycja na terenie zalewu „Siczki” jest w najbliższym czasie niemożliwa ze względu na konieczność pozyskania znacznych środków własnych. Tych jednak nie mamy, bowiem finansujemy z własnych pieniędzy inwestycje, na które moglibyśmy pozyskać dofinansowanie zewnętrzne. W efekcie kosztujący nas ponad 100 tys. zł projekt pn. „Odbudowa zbiornika wodnego – Siczki – na rzece Gzówce w km 1+470 gm. Jedlnia-Letnisko pow. radomski” został odłożony do szafy i nie wiadomo, jaki będzie jego dalszy los.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

11 odpowiedzi na „Wojewoda ogłosił listę rankingową. Nasza gmina na odległym miejscu.

 1. CEBEA pisze:

  Z dofinansowaniem drogi to i tak gmina odniosła bardzo duży sukces. W tym roku wreszcie przeszli drogę formalną bo w latach poprzednich wnioski były odrzucane z uwagi na błędy……….super urzędnika. Sukces wreszcie jesteśmy na liście rankingowej.

 2. ker pisze:

  🙂 , przy tak zmiennej polityce kadrowej , gdzie często są wymieniani kluczowi pracownicy ? : skarbnik ?, kierownik ref. inwestycji ?, sekretarz ? efekty są jakie są ? .

 3. wrzosowiak pisze:

  Co tam środki unijne – dla wójta ważniejsza jest organizacja sylwestra pod gwiazdami a w 2018 roku będzie wiele wiele imprez promujących jego wielkie Ego z budżetu gminy- oczekujemy na opublikowanie kalendarza imprez . Włodarz naszej gminy pokaże całej Polsce ,że kanalizację na terenie gminy też możemy wybudować z własnych środków bez dofinansowania lub tylko z kredytów. W naszej gminie środki unijne mamy w głębokim poważaniu. Pytanie : kto i za ile przygotował wniosek , który uzyskał tak niską ocenę ? Bo zgodnie z wykazem umów: za opracowanie wniosku na dofinansowanie targowiska (Ryneczku ) gmina zapłaciła firmie zewnętrznej prawie 8 tyś zł. Czekamy na odpowiedź w radio plus wraz życzeniami noworocznymi naszego wspaniałego organizatora imprez gminnych bo pod względem ich ilości jesteśmy w czołówce powiatowej .
  Do zobaczenia na imprezie to motto naszej gminy .

 4. waldek pisze:

  Czytałem ostatni biuletyn. Wolałbym, żeby zamiast pisać o Panu Wójcie co w swojej ogromnej życzliwości wspiera i zapewnia (z wspólnej kasy wszystkich podatników) mógł ktoś napisać, że gmina pozyskała choćby tysiąc złotych z czegokolwiek. Środków wojewody, marszałka, unii, wfosigw, lgd, itp. itd, no chociaż pińćset. Ale na to trzeba będzie poczekać do zmiany…

 5. bonia pisze:

  jak zwykle ….upa i kamieni kupa – jak na zdjęciu 🙂

 6. Victoria pisze:

  Wójt za sobą ciągnie ,,wybitnie postacie”
  opróżnia,,nasze żołądki”zapełniając/x/ gacie.
  A takich ,,CI WYBITNYCH” było już niemiara ,
  p.wójcie,efekta mówią ,że to inna miara .

  To nie miara słowa ,ni miara rozczynu,
  lecz efekt końcowy,skończonego czynu.
  Jak waści skończysz, z jakim Gmina długiem.
  byli i są blagierzy,NIEKTÓRZY za BUGIEM!!!

 7. Malkontent pisze:

  Czy to prawda, że desygnowany na sekretarza naszej gminy Rafał Czajkowski ostatecznie wybrał inną ofertę? Czy prawdą jest, że wójt Piotr chodził dzisiaj wkurzony i rozstawiał wszystkich po kątach? Może powinniśmy mu jakoś pomóc? Ciągnijmy losy o stanowisko sekretarza gminy.

 8. edgar pisze:

  Bo my mamy nie wójta tylko Wodzireja!

 9. waldek pisze:

  A po co mu nowy sekretarz, przecież 16 maja 2016 roku radio podało:

  „Wójt Piotr Leśnowolski sięgnął wreszcie po osobę, która dobrze zna Urząd Gminy. Emilia Romanowska od dwóch lat kieruje bowiem jedleńską oświatą, kulturą i sportem. Przy okazji włodarz gminy zreorganizował strukturę organizacyjną urzędu. Emilia Romanowska pozostała kierownikiem referatu. Zakres kompetencji poszerzony został jednak o organizację. Zlikwidowany został natomiast Referat Organizacji i Nadzoru.”

  Kolejna co nie podołała czy co? A może jakaś nowa koncempcja jest? A już wiem. Wielki strateg i profesjonalista znowu ma nową wizję żeby robota się pracownikom w rękach paliła.

 10. edgar pisze:

  Wodzirej i wodoleja!

 11. Anka pisze:

  Do edgar
  co za trafność w określeniu kompetencji tego osobnika !!!! w pełni się zgadza.