Pierwsze warsztaty ekologiczne za nami

Kilkanaście osób wzięło udział w sobotnich warsztatach ekologicznych poświęconych zanieczyszczeniu powietrza. Poprowadziła je Katarzyna Oktawiec – wieloletnia nauczycielka biologii i chemii w szkole podstawowej w Jedlni-Letnisko, mieszkanka Wrzosowa.

W trakcie warsztatów wywiązała się dyskusja na temat tego jak zapobiegać nadmiernemu zanieczyszczeniu powietrza zarówno w okresie zimowym (smog typu londyńskiego – dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadza oraz trudno opadające pyły) jak i w okresie letnim (występujący coraz częściej w Polsce smog typu Los Angeles – smog fotochemiczny, ozon troposferyczny).

20180210_124032

Pojawiły się pomysły takie jak: prowadzenie kampanii informacyjnej w zakresie przyczyn zanieczyszczenia powietrza oraz promocji zdrowego stylu życia, pozyskiwanie dopłat do wymiany pieców, instalacja mierników jakości powietrza w gminie, rozwijanie gminnego systemu powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach, współpraca w władzami gminy celem opracowania Społecznego Raportu Ochrony Środowiska (zawierającego m. in. analizę, jakiego opału używają gospodarstwa domowe) oraz podjęcie kroków w celu zachęcenia władz gminy do współpracy z gazownią zmierzającą do rozbudowy sieci instalacji gazowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

3 odpowiedzi na „Pierwsze warsztaty ekologiczne za nami

 1. Józek pisze:

  No tłok jak cho…a. Nawet wójt się nie promował 🙂

 2. Victoria pisze:

  A na tych szumnych warsztatach ,
  potężna jest już grupa .
  Jak mówił onegdaj sienkiewicz ,
  …………………i kamieni kupa .

  A przecie temat niezwykle poważny .
  Tutaj właśnie widać : jaki wódz jest ważny .
  Gdyby choć kiełbaski jakieś zafundował ,
  byłby szanowany niczym /x/ KONOWAŁ!

 3. mieszkaniec J. pisze:

  Wielkie dzięki za pomysły, promocję zdrowego stylu życia i stymulowanie do działania miejscowej ludności i dużej rzeszy weekendowych gości.

  Problem, jak sam wspominałem w wielu wpisach na tym forum niezmiernie ważny. Wielu mieszkańców nie zdaje sobie zupełnie sprawy z zagrożenia – przede wszystkim dla dzieci i młodzieży.

  Podpisuję się oburącz pod wymienionymi w artykule pomysłami – sugerując również ponadto kilka spraw nie mniej istotnych niż już wyżej wymienione.

  1. Jak promować zdrowy styl życia – kilka stacji TV i radiowych prowadzi tematyczne programy warto zwrócić na to uwagę, a nawet oglądać – być może istnieje możliwość retransmisji lub wyświetlania kopii tych programów na spotkaniach – podobnych do obecnego. Z reguły są to materiały poparte naukowymi i często niezależnymi badaniami.

  Szczególnie istotne są stacje BBC Earth-HD, Planete+ HD, TVN-HD, TVP-2-HD, Polskie Radio, etc. – w miarę rozwoju zainteresowania mieszkańców temat będę rozwijał.

  2. Ponadto, moim zdaniem do udziału w takich warsztatach winni być zaproszeni lekarze, specjaliści branżowi, doświadczeni mieszkańcy etc. Na naszym terenie zapewne mieszkają wszyscy.
  Pani Katarzyna Oktawiec – zapoczątkowała walkę o czyste powietrze i rozsądek.

  3. Żaden program ani projekt nie powstanie bez konkretnego udziału pracowników gminy oraz radnych – nie wiem kto był, podobno Pana Wójta nie było ?

  4. Uchwalonych programów gminnych związanych z przedmiotowym tematem było kilka na przestrzeni działania obecnej Rady Gminy. Miały one wspomagać programy ochrony powietrza, środowiska i zdrowia.

  Miałbym prośbę i pytanie do forumowiczów i nie tylko, analizujących Budżet Gminy na rok 2018 – za wyjątkiem kosztów kanalizacji, wodociągów, energii jakie kwoty i na jakie cele zostały przeznaczone uwzględniając programy ochrony powietrza i środowiska?.

  Reasumując, po kilku takich spotkaniach, prelekcjach filmowych, edukacji mieszkańców mając sporo wiedzy oraz materiałów związanych z prawdopodobną zmianą pogody, a być może klimatu – sens powstania takiego zespół mieszkańców w celu wypracowania wspólnego stanowiska dot. tak poważnego problemu – jest jak najbardziej sensowny – szczególnie, że w grę wchodzą sprawy mało przewidywalne.

  Mam nadzieję, że Stowarzyszenie Przyjaciół Jedlni-Letnisko i Wrzosowa zajmie się tą sprawą.