Będą dotacje na wymianę pieców węglowych w domach. Nawet 90 proc.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział wdrożenie dotacji do wymiany w domach jednorodzinnych pieców węglowych na gazowe lub elektryczne. Program wymiany pieców węglowych w domach jednorodzinnych, połączony z termomodernizacją, przewidziany jest na 10 lat. Dotacje mają być uzależnione od zamożności. Przyjmowanie wniosków ma ruszyć w czerwcu.

Wymiana pieców będzie połączona z termomodernizacją budynku, czyli ociepleniem ścian, stropów, wymianą okien. Sama wymiana pieca to za mało. Chodzi też o to, by dom zużywał mniej energii – stwierdził Kowalczyk.

Program będzie realizowany Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska (WFOŚ) oraz Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), który zależności od potrzeb będzie też udzielał kredytów.

Więcej na:
www.portalsamorzadowy.pl

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na wymianie urządzeń grzewczych na bardziej ekologiczne prowadzi też Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Z dofinansowania mogą korzystać mazowieckie samorządy. Do wydania jest przeszło 12,4 mln zł.

W ramach konkursu wsparcie udzielane będzie na realizację projektów dotyczących likwidacji „niskiej emisji” w regionie. Interwencja w działaniu będzie skierowana na realizację przyłączy do sieci ciepłowniczej/chłodniczej oraz wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa stałe na źródła ciepła spalające biomasę lub wykorzystujące paliwa gazowe:

  • wymiana czynnika grzewczego (kotłów, pieców, urządzeń grzewczych) w gospodarstwach domowych,
  • wymiana czynnika grzewczego (kotłów, pieców, urządzeń grzewczych) w ramach lokalnych źródeł ciepła tj. kotłowni zasilających kilka budynków oraz kotłowni osiedlowych,
  • podłączenie do sieci ciepłowniczej/chłodniczej.

Więcej na:
www.funduszedlamazowsza.eu

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

Możliwość komentowania jest wyłączona.