Święto Konstytucji 3 Maja na Stacji Kultura [zdjęcia]

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzono również na Stacji Kultura w Jedlni-Letnisko. Wczorajsze spotkanie rozpoczął wykład dr Adama Duszyka poświęcony polskim konstytucjom. Dr Duszyk najwięcej czasu poświęcił Konstytucji 3 Maja ale w jego prezentacji nie zabrakło również ciekawostek dotyczących innych konstytucji obowiązujących na ziemiach polskich – Konstytucji Księstwa Warszawskiego z 1807 roku, Królestwa Polskiego z 1815 roku, Konstytucji marcowej z 1921 roku czy kwietniowej z 1935 roku.

DSCF8607

Następnie odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu Franciszka Bawoła. Młody radomski pianista zaprezentował utwory Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina a na końcu współczesny utwór kompozycji Marcina Jachima.

DSCF8619

Wydarzeniu towarzyszyły dwie wystawy. Jedna z nich dotyczyła pierwszej polskiej konstytucji. Druga wystawa została poświęcona Stanisławowi Sosabowskiemu – zmarłemu ponad 50 lat temu w Londynie generałowi Wojska Polskiego, organizatorowi i dowódcy słynnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na czele której walczył w 1944 r. pod Arnhem. Sosabowski był wybitnym a do tego niepokornym dowódcą, z którego Anglicy zrobili kozła ofiarnego po swojej źle zaplanowanej akcji wojskowej. Był Sosabowski postacią tragiczną – choć w czasie wojny szkolił żołnierzy, by wyzwolili Polskę z niemieckiej okupacji, nie pozwolono mu takich działań prowadzić. Pomimo że on i jego żołnierze liczyli na to, że polecą na pomoc powstańczej Warszawie, wysłano ich do walki w Holandii.

DSCF8597

Mieszkańcy, którzy nie byli na wydarzeniu a są zainteresowani obejrzeniem wystaw, mogą jeszcze to zrobić. Wystawy będą dostępne do dnia 9 maja codziennie w godz. 12.00 – 16.00.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Kultura i Niepodległość” współfinansowanego przez wójta gminy Jedlnia-Letnisko, zadanie „Popularyzacja tradycji, historii i dziedzictwa narodowego, działania artystyczne dla mieszkańców naszej gminy w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości”.

Stowarzyszenie Przyjaciół Jedlni-Letnisko i Wrzosowa przy okazji zaprasza mieszkańców do Klubu Dworcowego już w najbliższą sobotę 5 maja 2018 roku. Od godziny 11.00 będzie można zagrać w gry planszowe, a o godz. 12.00 odbędzie się kolejny wykład Katarzyny Oktawiec poświęcony chwastologii.

Fotogaleria:

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Comments Closed

Możliwość komentowania jest wyłączona.