SKO przedłużyło termin rozpatrzenia odwołania

Samorządowe Kolegium Odwoławcze poinformowało mnie w piśmie, że moje odwołanie od decyzji wójta Piotra Leśnowolskiego odmawiającej mi udostępnienia niektórych zapisów umowy zawartej pomiędzy gminą a Radiem Plus Radom rozpatrzy do dnia 10 lipca 2018 roku. Jako że moje pismo wpłynęło do SKO w dniu 13 czerwca, jego rozpatrzenie potrwa aż cztery tygodnie zamiast dwóch wynikających z art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Wprawdzie kodeks postępowania administracyjnego (art. 35 par. 3) daje możliwość przedłużenia terminu rozpatrzenia odwołania do miesiąca w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej, ale nie ma on zastosowania w przypadku odmowy udostępnienia informacji przez organ administracji publicznej. Tu bowiem zastosowanie ma art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Czyli maksymalnie 14 dni i basta.

Wie o tym SKO, dlatego w piśmie do mnie informującym o przedłużeniu terminu rozpatrzenia odwołania do dnia 10 lipca nie podało żadnej podstawy prawnej. Po prostu jej nie ma.

Z czego wynika naruszenie terminu przez SKO? Albo z tego, że się zaczął właśnie sezon urlopowy, część pracowników jest na wakacjach, a pozostali nie wyrabiają się z pracą. Albo też sprawa nie wydaje się dla SKO oczywista i jeden bądź kilku prawników intensywnie głowi się nad tym, jak „ugryźć temat” i w którym kierunku.

O tym, jakie zapisy umowy wójt postanowił utajnić, informowałem w poniższym artykule:

Tajne kulisy gminnej propagandy

Na razie czekam z niecierpliwością ale też z niepokojem. Jestem w stanie wyobrazić sobie wiele scenariuszy. Również i taki, że o ujawnienie całości umowy wraz z załącznikiem trzeba będzie jeszcze walczyć przed sądami administracyjnymi. A jeśli będzie trzeba, to nie zawaham się, bo sprawa nie dotyczy tylko wójta i utajniania przez niego jakichś informacji. Sprawa dotyka tego, jak funkcjonują dzisiaj i jakim wartościom hołdują media komercyjne, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość lokalnej demokracji.

W międzyczasie robię research w sieci na temat tego, jak Radio Plus Radom informowało o absolutoriach wójta gminy Jedlnia-Letnisko w ostatnich latach. Oto wyniki:

Rok 2015

„Radni gminy Jedlnia – Letnisko pozytywnie ocenili wykonanie budżetu za 2014 rok przez wójta Piotra Leśnowolskiego” – informuje Radio Plus w artykule „Wójt Jedlni – Letnisko z absolutorium”.

Rok 2016

„11 radnych było za, a 3 wstrzymało się od głosu. Wójt gminy Jedlnia – Letnisko Piotr Leśnowolski otrzymał dziś absolutorium za wykonanie budżetu na 2015 rok” – czytamy w artykule „Wójt Leśnowolski z absolutorium”

Rok 2017

„Wójt gminy Jedlnia-Letnisko Piotr Leśnowolski otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu na 2016 rok. Uchwała radnych zapadła jednomyślnie. Czternastu było za, jeden radny był nieobecny” – tak zaczyna się artykuł „Wszyscy za”.

Rok 2018

Wójt Leśnowolski nie otrzymał absolutorium od Rady Gminy Jedlnia-Letnisko za wykonanie budżetu za 2017 rok. Temat w Radiu Plus nie istnieje.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „SKO przedłużyło termin rozpatrzenia odwołania

 1. wrzosowiak pisze:

  O absolutorium w sponsorowanym Radiu Plus cicho – sza. Ale o Biegu Traktatu Wersalskiego organizowanym w Jedlni-Letnisko przez Gminny Komitet Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości mówiono w tym Radiu kilka razy . Mieliśmy możliwość wysłuchania wywiadu z organizatorem . Kiedy i gdzie następny festyn z kiełbaskami i muzyką w ramach Funduszu soleckiego (program promocji wójta i przewodniczącej rady i grupy radnych) – bo na stronie internetowej brak informacji . Gmina zamieszcza sesje zdjęciowe po fakcie z gospodarzem gminy w roli głównej. Co tam absolutorium – najważniejsze są w tym roku festyny i gminne dożynki na pełnym wypasie za kilkadziesiąt tysięcy . Wiadomo – rok wyborczy.
  A na nagrody dla uczniów funduszy zabrakło.

 2. Zuma pisze:

  Proszę się nie poddawać i doprowadzić sprawę do końca. To co wyrabiają jest skandaliczne. Dobrze, że są ludzie, którzy pokazują nam ogrom arogancji władzy. To jest lekceważenie mieszkańców. Miało być tak przejrzyście i uczciwie, a co mamy?

 3. lemon pisze:

  Może niech SKO spojrzy na oświadczenie majątkowe Gradowej. Tak czytelne jak onegdaj IwonkiP: http://jedlnia.biuletyn.net/fls/bip_pliki/2018_07/BIPF5703BC88FE278Z/Grad_Bozena_osw_05-07-2018.pdf

  I to po jakim czasie. A gdzie oświadczenia radnych?

 4. Victoria pisze:

  Łoj @Wiktor ja wcale się nie dziwie
  ,że byleś na ?/X/ ,nie po jednym piwie..
  Lecz mnie twa bez szczelność trapi
  gdy ubliżasz od BAB – żeś ptica czy okapi?

  A także mnie zastanawia ,co ty jadasz,
  że tak ,,kreatywnie ” na tym forum gadasz 🙂
  Jęśli ,,łona” BABA , to ty jesteś DZIADEM ,
  może jesteś chudy – w łodości niejadem ”

  Co do jej przeszłości RZECZ powszechnie znana ,
  więc teraz już ZBUTWIAŁA POKUTNA SUKMANA !!!

 5. Victoria pisze:

  A do tego ,to nasza sickoska rodaczka ?
  o Qlturze się niczym w pralni praczka 🙂

  Wiersze mogą być piękne ,
  mogą być też trujące ,
  niczym żółte kaczeńce ,
  rosnące na podmokłej łące.

  Wiersze mogą mówić ,
  mogą także śmieszyć
  mówiącego NIEprawdę
  potrafią też ośmieszyć .

  A że kolor żółty jest
  KOLOREM ZDRADY ,
  mości dobrodzieju ,
  z QULTURĄ tyrrady !!!

 6. Victoria pisze:

  Ponieważ kaczeńce bardzo lubią łosie ,
  to naszą krytykę ma ona pewnie w nosie

 7. Ostatnio słucham trochę Radia Rekord. Zawsze między 8 a 9 rano są wywiady z radomskimi politykami. Mimo wakacji jest to już dość gorący czas, bo wybory samorządowe tuż tuż i w radomskim światku politycznym coraz więcej się dzieje. Jest PiS, PO, są Bezpartyjni Radom, inne ugrupowania, kto na prezydenta miasta, roszady personalne.

  Aż miło posłuchać jak dziennikarz zadaje pytania, analizuje odpowiedzi, nie daje się zwieść, wnika, polemizuje. A przy tym jest przygotowany merytorycznie. Nie jest lekko, łatwo i przyjemnie.

  Nasz wójt za udział w takiej audycji pewnie nie musiałby nic płacić z gminnych pieniędzy. Tyle, że pewnie skończyłaby się ona obrazą majestatu.

 8. radiowy pisze:

  radio Rekord – prawdziwe media lokalne bez krępacji

  radio plusz – dziadostwo kiła i mogiła, propaganda, sprzedajne media

 9. czytelnik pisze:

  Już po maju, po czerwcu niebawem będzie po lipcu, a tu nie ma żadnego zgłoszeni do wójtowania. W innych gminach już walka trwa i zaczyna się ambonowanie. U nas tylko jeden nadal radiowo opowiada. Zapewne chętny.
  Nie ma kandydata, ale są już wytyczne dla wybierającego. Za kotarą mając kartę w dłoni należy przyklęknąć na oba kolana, można na jedno wtedy następuje olśnienie głosującego i trafny wybór.
  Np. na Wrzosowiaka.

 10. Kermit pisze:

  Podobno motywem wstrzymania się od głosu przez Gradową nad absolutorium było to, że wójt umieścił ją w środku komitetu niepodległości, a nie na samej górze. No, jeśli ta niby ekonomista kierowała się taką przesłanką (powiedziała to do paru osób publicznie) to świadczy źle o jej rzetelności. Ekonimista powinien się kierować słupkami, a nie własnym ego. Mam nadzieję, że przy ocenianiu studentów stosuje bardziej obiektywne kryteria niż przy ocenianiu wójta. Gdyby była wyżej w komitecie to może postawiłaby kolejny kamień lub tablicę, bo to w tej kadencji jej idzie świetnie. Można by było wówczas powiedzieć, że po kadencji został ch… dupa i kamieni kupa. A tak zostaje niesmak i festyny rodzinne z jej inicjatywy, na które jako podatnicy wydajemy pieniądze, zamiast budować chodniki i wyczyść zalew. I tak przez prywatne ambicje i wybujałe ego (to można wyleczyć na terapi) opozycja zaciera ręce. A może faktycznie czas na zmiany, a przede wszystkim czas na mlodszych? Z szerszymi horyzontami?

 11. Nie otrzymałem jeszcze listu ale wiem już drogą telefoniczną, że SKO kolejny raz uchyliło decyzję wójta Leśnowolskiego w sprawie Radia Plus. Szczegóły już wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *