Co wydarzyło się na poniedziałkowej sesji?

W klubie „Razem dla Gminy” nie ma już Bożeny Grad, Katarzyny Baran i Karola Rzeszowskiego. Pomówieni przez wójta Piotra Leśnowolskiego radni zadecydowali o wystąpieniu ze związanego z nim klubu. Wszyscy troje zabrali głos i przedstawili swoje stanowisko w części poświęconej zapytaniom i interpelacjom radnych oraz mieszkańców. Głos w tej części zabrali również: Renata Pasek, Jadwiga Drózd, Robert Borkowski i Paweł Kończyk (mieszkaniec). Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

Relacja jest dostępna tutaj. Wystąpienia radnych oraz mieszkańca zaczynają się od 26 minuty 15 sekundy. Wcześniej można się zapoznać ze sprawozdaniem wójta z działalności międzysesyjnej:

W dalszej części radni zdjęli z porządku obrad projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie nieruchomości (drogi) przez Gminę Jedlnia-Letnisko, gdyż w pierwszej kolejności zobowiązali wójta do przedstawienia dokumentów (czy była zgoda Rady na dokonanie wydzielenia działki – działka, która ma być kupiona, nie jest ujawniona w księdze wieczystej). Okazało się bowiem, że wójt, asfaltując łącznik między ul. Piotrowicką i ul. Staroradomską, wyasfaltował również fragment prywatnej działki. Dodam, że regułą jest, że wszystkie nieruchomości służące jako drogi dojazdowe gmina przejmuje bezpłatnie.

Odbyła się również debata na projektem uchwały o zmianie uchwały budżetowej na 2018 rok, w trakcie której okazało się, że wójt chce zwiększyć budżet na drogi o 120 proc., nie zwiększając zakresu inwestycyjnego zadania. Argumentował to wzrostem ceny za materiały i robociznę (o ponad 100 proc. w ciągu pół roku!). Radni żądali szczegółów ale nie doczekali się ich. Nowy kierownik inwestycji niewiele był w stanie powiedzieć.

Z tego powodu radni zdecydowali, że w tym punkcie sesja zostanie przerwana i wznowiona w poniedziałek 27 sierpnia o godz. 14.00. Do tego czasu Leśnowolski i jego urzędnicy mają uzasadnić sensowność wszystkich proponowanych zmian (tj. dlaczego zabieramy pieniądze z jednego zadania inwestycyjnego i wrzucamy do innego albo tworzymy następne nie kończąc zadań rozpoczętych) oraz dokładnie oszacować, ile potrzeba pieniędzy, na które drogi, co na nich będzie robione i ile metrów bieżących zadanie obejmie.

Pozostałe filmy z sesji:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Film, News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

28 odpowiedzi na „Co wydarzyło się na poniedziałkowej sesji?

 1. Wiesiek pisze:

  Pani przewodnicząca,
  To kwalifikuje się po prostu na sprawę do sądu o pomówienia.
  Tutaj pan Piotr by wszystkim za wszystko pozakładał sprawy z naszych pieniędzy. Ale różnica jest jedna: ma Pani szansę wygrać przed sądem.

  Pozdrawiam.

 2. Jarosław Chlebny pisze:

  Grubo.
  Od 50 minuty bezcennie.
  Na sali powinien być lekarz -zawał był blisko!

 3. min pisze:

  szok…naprawdę!

 4. CEBEA pisze:

  Padło pytanie czy wójt ma zamiar połączyć bibliotekę z domem kultury i jaka odpowiedz: Zostawiam tą sprawę Pani kierownik-ona ma się tą sprawą zająć.
  Leśnowolski podejmij wreszcie jakąś decyzje samodzielnie. Z tego co widzę i słyszę to ciężko idzie branie odpowiedzialności na siebie. Zawsze będzie można powiedzieć, że to kierowniczka tak chciała. Podobno wszystkie sprawy są tak załatwiane. Szkoda ludzi.

 5. Malkontent pisze:

  Jasne, że ma zamiar. Chce połączyć bibliotekę z domem kultury, jej księgozbiór upchnąć w budynku przy pl. Piłsudskiego, a jak się nie uda to może jeszcze w kilku innych miejscach. Chce też zwolnić dyrektorkę biblioteki, bo obwinia ją za spotkanie w Jedlni w sprawie przyszłości biblioteki, na którym mieszkańcy go gremialnie skrytykowali. Połączenie instytucji kultury będzie okazją do czystek i powołania na dyrektora kolejnej bezpłciowej osoby, całkowicie jemu posłusznej.

  Ale to po wyborach. A na razie cicho sza, bo wyborcom mogłoby się to nie spodobać.

 6. Toska pisze:

  I znamienne jest odpowiadanie że ” dziś, jutro spotkanie , dokumenty itd ” praktycznie na każde pytanie. A co robił przez mijające 2 kadencje? NIC

 7. Karol Wrochna pisze:

  Cieszę się, że coraz więcej osób zaczyna widzieć prawdziwe oblicze Pana Wójta. Gratuluję odwagi jaką pokazali pomawiani radni.

  Kiedyś ktoś powiedział w nawiązaniu do polskiego rządu, że obecna partia rządząca sama siebie zaora. Teraz ja mogę powiedzieć, że komitetu Wójta nie trzeba atakować na politycznych salonach, bo ten komitet sam dąży do autodestrukcji.

 8. CEBEA pisze:

  Coś tam jednak zrobił. Trochę po złości trochę ze złośliwości ale jednak zrobił. Trochę spraw sądowych było. Ale są też osiągnięcia np: nagrody zamienił na dodatki specjalne. Zatrudnił trochę dzieci radnych. Odciążył kierowce- biedny po ogłoszeniu przetargu na dowozy ślęczy nad kartami drogowymi i wypełnia- pewnie w płatnych godz nadliczbowych. Same sukcesy.

 9. Mieszkaniec pisze:

  A wiadomo co z nową panią dyrektor że szkoły w Jedlnia kto będzie

 10. jery pisze:

  Kaim jakiej wścieklizny dostał. Niech sobie chłopina może na ryby pójdzie. A najlepiej niech już nie wraca i nie będzie radnym skoro tak bezmyślnie popiera człowieka jawnie działającego na szkodę naszej gminy.

 11. edgar pisze:

  Kaim to chciał pokazać oblicze adwokata bo chyba liczy na stołek gminnego radcy prawnego. … zresztą ci radcowie co sa przy dobrym gospodarzu to reprezentują taki poziom ze Kaim by im dorownal a może o wyprzedził

 12. Radek Wdowski pisze:

  Przesłuchałem wystąpienia radnych (w szczególności Pani Przewodniczącej Grad i Wiceprzewodniczącej Baran) i choć wszystko pięknie, choć prawdę powiadały, choć lepiej późno niż wcale, choć na opamiętanie/nawrócenie/otrzeźwienie/zwał jak zwał jest zawsze czas to ciągle nie mogę zrozumieć: czy trzeba było dopiero osobistej urazy, aby dwie dorosłe, dojrzałe i doświadczone „polityczki” w końcówce kadencji wypowiedziały swoje poparcie dla polityki urzędującego wójta, którego były politycznym ramieniem w Prezydium Rady Gminy? Czy media, o których wspomniała Pani Przewodnicząca nie sygnalizowały już dawno o wielu nieprawidłowościach i zastrzeżeniach co do prowadzonej lokalnie polityki w tym wydatkowaniu funduszy publicznych?
  Co wtedy robiła Pani Przewodnicząca? Czy wcześniej nie dostrzegała tych negatywnych zjawisk i nie motywowały jej do wyrażenia własnego zdania przeciwnego wójtowi? Przypomnieć sobie można, choćby słynne zebranie sołeckie w Siczkach, czy umiejętne prowadzenie obrad sesyjnych, gdy padały trudne pytania od np. mieszkańców.

  Nie dajmy się zwieść sztuczkom dobrze znanym tak z małej jak i dużej polityki… co prawda tylko krowa zdania ponoć nie zmienia, ale ciekaw jestem w jakich koszulkach i do jakiej bramki będą teraz obie Panie grały. Jak dla mnie oświadczenia cenne, ale spóźnione… głosu bym na Panie nie oddał.

 13. Leszek pisze:

  Popieram zdanie p. Radosława. Gradowan i Baranowa były mocno za wójtem. Jak się niedogali na końcu (ciekawe o co), jak się uraziły ich ambicje, to odeszły od wójta. Rok, dwa lata temu ok. Teraz straciły wiarygodność. Oby takich obrotowców było jak najmniej w polityce. Paniom już dziekujemy. Panu wojtowi też.

 14. Gość pisze:

  Każdy coś kiedyś robił, Pani Pasek np. zauważyła co się dzieje pod Rzeczkowskim w tym samym mniej więcej okresie jego pontyfikatu. Przykladajmy może jedną miarę do wszystkich, jak już pragniemy być tacy bystrzy i uczciwi.

 15. Victoria pisze:

  Ano własnie :
  ,,obie dumne panie teraz do pokuty ,
  gdy już ,, gów.em ubrudziły SWE buty 🙂
  A GDZIE BYŁY jak się panoszyła,,CHWAŁA ” ,
  a PRAWDA pięknie u nas tak DRZYMAŁA !!! „

 16. zniesmaczony pisze:

  A Pani Pasek zmniejsza siano na drogi z 70 zł na 50 zł i zamiast przeznaczyć kasę na inne drogi w gminie to dogadała się z przewodniczącą i se chodniczek robi w Rajcu Szlacheckim strzał w kolano Pani radna i to SWOJE obrosła Pani w piórka ale nie z takiego konia ludzie spadali czekam teraz na znalezienie firmy która zrobi te drogi w kwocie 50 zł. A tak Panią szanowałem ale wyprostowała mnie Pani szybciutko.
  PS Pan Panie Piotrze nie cieszy się za bardzo z tego co tu piszę bo Pan znowu inwestuje tam gdzie więcej wyborców a reszta to h..

 17. zbigniew pisze:

  Gradowa i Leśnowolski jechali na jednym wózku. Jednak ten wózek nie był w stanie dalej zmiescić dwóch tak bardzo wielkich osobowości z tak wielkim ego 🙂

 18. czytelnik pisze:

  Będzie coraz śmieszniej i zabawniej.Teraz można posłuchać, że z tamtym się było razem, teraz już nie. Zapewne ogromny orzeł gminny zrobił swoje.
  Ja podatnik i wyborca do radnych i do wójta. Dlaczego w ulicy Marszałka nie naprawiono chodnika, a na placu Marszałka od strony dworca kultura nie usunięto starych płyt chodnikowych i nie położono nowych Niebawem 100 lecie Niepodległości i jak to wygląda. Kompromitacja. To może tak radni z wójtem do Kużmiuka i Ruszczyka co zrobili Radomską. Bo jak się nie potrafi to niech oni naprawią I tu trzeba przyznać, że Radomska od samych Siczek do przejazdu kolejowego została zrobiona znakomicie. Zmieniła Jedlnię niesamowicie. Radni i wójcie brać przykład.

 19. Zniesmaczony

  Dlaczego wójt nie ogłosił przetargu na drogi na początku roku i robiłby drogi po 50 zł od metra, tylko w połowie roku, kiedy wszystkie firmy mają już zlecenia i mogą dyktować ceny? Ja to widzę tak: żeby we wrześniu i październiku w trakcie kampanii wyborczej przecinać wstęgi. I pokazać, że kiedy opozycja prowadzi kampanię, dobry gospodarz w pocie czoła pracuje i utwardza kolejne odcinki dróg. A że za 300 tys. więcej niż zwykle? To cena, jaką mieliśmy zapłacić za kolejną kadencję wójta. Nie ma planu inwestycyjnego, w ogóle nie ma planu. Cała filozofia planowania jest pijarowo-wyborcza, ma się dobrze „sprzedać” w radiu i gazecie. Koszty nie mają znaczenia.

 20. wrzosowiak pisze:

  Kiedy zobaczymy relację z dalszej części Sesji Rady . Po pierwszej części Sesji Rady stwierdziłem ,że projekty i poprawki do uchwał przygotowuję radca prawny a nie wójt . Wójt chyba nie znał ich treści bo podczas sesji nie zabierał głosu . Mówili tylko radca prawny i wszechwiedzący radny Kaim – główny negocjator wraz z wójtem nabycia nieruchomości na Wrzosowie. Pamiętamy tę transakcję powyżej wartości będącej w ogłoszeniu .Co dalej z tą nieruchomością , komu zlecono projekt i za jaką kwotę . Jakie będą koszty adaptacji tego obiektu. Być może będzie tam wielki ośrodek kultury dla mieszkańców Wrzosowa albo skromny lokal socjalny . Dla kogo – pomyślcie sami – bo w tej gminie wszystko jest możliwe. Ps- jaki podmiot był wykonawcą dożynek gminnych i ile na nie wydał wójt kasy bo on zapraszał w tym roku ,bez Przewodniczącej Rady gminy ( ukarana za brak lojalności ) . W kościele i na scenie bryluje tylko „on” główny zapraszający na tę imprezę (patrz – fotografie z imprezy) – inni nie zasłużyli na taką przychylność proboszcza ,który „zapraszającego ” już teraz namaścił na następną kadencję zapominając ,że to mieszkańcy w tej sprawie mają decydujący głos. Czy umowa na organizację dożynek zgodnie z tradycją tej gminy też jest tajna – „na wniosek wykonawcy”?

 21. Film z sesji już jest na kanale Maćka Frączka. Chcę z niego również zrobić relację ale mam strasznie mało czasu.

  Tak czy siak film warto obejrzeć. Rada Gminy rządzi, wójt nie pobryluje, oj już sobie nie pobryluje…

  https://www.youtube.com/watch?v=-oGM-zJMvYM
  https://www.youtube.com/watch?v=e2NhF3EiRf0
  https://www.youtube.com/watch?v=N6VFQQLZSk0
  https://www.youtube.com/watch?v=pBKseZANpDY
  https://www.youtube.com/watch?v=NkjrYRJj3W4
  https://www.youtube.com/watch?v=pbTS1_V-TkA
  https://www.youtube.com/watch?v=ieY2ZS3FbRA

 22. ZNIESMACZONY pisze:

  Ok Panie Pawle tylko czy: Pani radna znajdzie firmę która wykona te prace za 50 zł i przede wszystkim kiedy? Po drugie nie uważa Pan że lepiej dla Samej Radnej było by przeznaczyć pieniążki na inne drogi niż na chodniczek u Siebie trochę słabe zagranie i przed samymi wyborami, tylko Panie Pawle jeśli Pan odp to proszę napisać to co Pan myśli a nie to co Pani radna chciała by przeczytać. I tak jak pisałem wcześniej wcale obecnego Wójta nie bronię tylko Pani Renata się troszkę zagalopowała a szkoda

 23. W pana tekście manipulacja manipulację pogania. To nie jedna radna przeznacza pieniądze, tylko podejmuje decyzję cała Rada Gminy. Ponadto, jeśli pan obejrzał film, zauważył pan pewnie, że pieniądze poszły na kilka zadań w różnych okręgach. Trudno dziwić się radnej, że wśród tych zadań widzi również potrzeby w swoim własnym okręgu. Jak by pan jako mieszkaniec ocenił radnego, który nie walczy o swój okręg wyborczy? Chodziło również o to, żeby nie zmieniać zakresu inwestycyjnego zadania w stosunku do tego, co zaplanował sam wójt. Piszę to, co myślę. Piszę tak w sprawach gminnych od ponad 7 lat.

 24. zniesmaczony pisze:

  Lepiej Pan wyjść z tego nie mógł, ja niczym nie manipuluje tylko piszę to co widziałem na sesji. A według mnie będzie tak gmina ogłosi przetargi na drogi nikt się nie zgłosi ludzie dróg nie będą mieli ale za to Pani przewodnicząca jak również Pani Pasek będą miały chodniczek. Nie dziwie się w cale że walczy o swój teren tak powinno być tylko nie w taki sposób i nie tak.

 25. mieszkaniec2 pisze:

  Nowy fachowiec w PSP Jedlnia już na horyzoncie. Taki sam fachowiec jak ten, który go powołał

 26. wrzosowiak pisze:

  Brawo radni Gminy za stworzenie równego dostępu do mediów . A już było tak pięknie : przygotowane scenariusze radiowe , artykuły szkalujące radnych z opozycji , maszyny drukarskie i tony wspaniałego papieru oraz grupa pracowników gminy i pojazdy do dystrybucji.
  Klapa wójcie – klub poparcia w odwrocie : malutki i cichutki – cała para w gwizdek Tłumaczenie ,że nie słyszał wójt pytań Przewodniczącej Rady – godne pożałowania. Chyba jak zwykle zlecono nagrywanie sesji rady i można było je odsłuchać . Bo sprzęt ( mikrofony i.t.p )na sali obrad godny sali sejmowej i zakupiony za kilkadziesiąt tysięcy złotych.Tylko w nim kart do głosowania dla radnych i telebimów brak . Strach być prorokiem w tej gminie.

 27. aldona pisze:

  obejrzałam dopiero teraz, Gradowa przyłożyła Leśnemu jak trzeba. Należało mu się. Można by się cieszyć….gdyby nie to, że to Gradowa. Bo przecież ona jet taka sama, dmie teraz tylko w inną trąbkę bo się z Leśnym rozstała z kim innym spiknęła. Ale przecież póki z nim była służyła mu gorąco i zachowywała się tak samo jak on. teraz diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni. Ciekawe kto też zdecydował się ją przygarnąć? A może sama pójdzie do wyborów bo jej chyba nikt porządny nie weźmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *