Wywiady z kandydatami na urząd Wójta Gminy Jedlnia-Letnisko

26 września na skrzynki mailowe kandydatów ubiegających się o sprawowanie urzędu Wójta Gminy Jedlnia-Letnisko skierowałem prośbę o możliwość udzielenia wywiadów.

Wywiady te pragnę opublikować na niniejszym portalu, gdyż wbrew pojawiającym się twierdzeniom podważającym niezależność jedlnia.org.pl jest to miejsce na którym zainteresowani sprawami lokalnego samorządu czytelnicy mogą wymieniać się poglądami: często różnymi poglądami i różnymi opiniami.

Chęć przeprowadzenia wywiadów jest moją prywatną inicjatywą przedstawioną i przedyskutowaną z Redaktorem Naczelnym. Bez względu na osobiste przekonania światopoglądowe i polityczne publikujących tutaj przez lata osób, Niezależnemu Portalowi Obywatelskiemu jedlnia.org.pl przyświecała i nadal przyświeca wizja samorządu otwartego, jawnego w działaniu, którego władze pełnią służebną rolę wobec mieszkańców i podejmują dialog ze wszystkimi lokalnymi grupami społecznymi, choć niejednokrotnie mają one inne niż władza spojrzenie i sposób osiągnięcia tego samego celu, jakim jest rozwój gminy.

Kandydaci na wójta zostali poinformowani o kolejności publikacji wywiadów, która jest zgodna z kolejnością odpowiedzi na zaproszenie do wywiadu. Wywiady po transkrypcji z nagrania i korekcie edytorskiej mają zostać przekazane do autoryzacji w całości. Jednocześnie zapewniłem, że jeśli zajdą okoliczności niezależne ode mnie, a uniemożliwiające publikację wywiadów na portalu to nie podejmę się publikacji żadnego wywiadu (zasada: każdy z chętnych albo żaden). W takim wypadku wywiady zostaną przekazane kandydatom do publikacji we własnych środkach społecznego przekazu lub w miejscu uprzednio ustalonym.

Gmail - Zaproszenie i prośba o wywiad z kandydatami na Wójta Gminy Jedlnia-Letnisko-1

 

Do obecnej chwili na prośbę o udzielenie wywiadu pozytywnie odpowiedziało dwóch kandydatów.

Jednocześnie na portalu społecznościowym Facebook powstała grupa: Panel Dyskusyjny Mieszkańców Wybory Samorządowe 2018 Gmina Jedlnia-Letnisko, na której mogą swoje programy prezentować kandydaci na wójta, radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich, a mieszkańcy publikować oraz brać udział w dyskusji i wymianie poglądów.

 

O autorze

Radek Wdowski: Socjolog - Doktorant Katedry Filozofii Społecznej KUL zajmujący się samorządem terytorialnym, społeczeństwem obywatelskim i patologiami życia publicznego. Uczestnik studiów podyplomowych z Zarządzania i Finansów Publicznych na Wydziale Nauk Społecznych KUL. W latach 2015-2016 pracownik Kancelarii Marszałka Województwa Lubelskiego. Autor publikacji "Pieniądze, prestiż, wpływy. Patologie struktur władzy gminnej na Mazowszu".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

33 odpowiedzi na „Wywiady z kandydatami na urząd Wójta Gminy Jedlnia-Letnisko

 1. wrzosowiak pisze:

  Być może Pan obrażalski , który wychodzi w trakcie sesji opowie nam w wywiadzie : jak kupuje się nieruchomość ( na Wrzosowie) po cenie wyższej niż określił sprzedawca lub jak kupuje się działkę w Jedlni-Letnisko bez sprawdzenia zapisów w księdze wieczystej . Nie czyta ,nie czyta dokumentów (pisałem o tym wielokrotnie ) ale podpisuje co mu podłożą. Po nauki nie trzeba jeździć do Warszawy wystarczy zejść piętro niżej do notariusza. Kto wyceniał tę działkę bez sprawdzenia zapisów w księdze wieczystej.Odpowie w wywiadzie – jak namówić mieszkańców do wpłacenia projektantowi kanalizacji kwoty 700 zł za projekt przyłącza wykonywany metodą kopiuj i wklej (jedna kreska na mapie) bez czerwonych pieczątek starostwa powiatowego.
  Stwierdzenie radnego Kaima ,że dla dobra mieszkańców zaasfaltowano prywatną działkę (bo kierownik R. ,wójt L. i radny Kaim wiedzą lepiej niż projektant co dla mieszkańców jest dobre) nadaje się do kabaretu . Czy to prawda ,że kierownik nadzorujący budowę tej drogi na prywatnej działce staruje do rady powiatu. Nowy wójt winien skierować sprawę do sądu i kupić tę działkę za środki pozyskane od tych którzy podejmowali takie decyzje w trakcie budowy. Dobrze ,że kończy się ta kadencja – liczę na to ,że Pani Renata Pasek uzyska szerokie wsparcie od mieszkańców , wprowadzi nową jakość pracy w tym urzędzie i zrealizuje cele które przedstawiła w swojej kampanii.

  Koniec z tą błazenadą, panu obrażalskiemu (który zamiast być na sesji rady zaszył się i szlocha w gabinecie urządzonym za grube tysiące z naszych podatków) dziękujemy . Gmina Jedlnia -Letnisko zasługuje na nowego prawdziwego i dobrego gospodarza.

 2. Radek Wdowski pisze:

  Na obecną chwilę zgodę na wywiad wyrazili w następującej kolejności:
  Albert Bobrowski KW PSL
  Renata Pasek KW PIS
  Maciej Frączek KWW Aktywny Samorząd

 3. jery pisze:

  Leśnowolski bał się cztery lata temu debaty z panią Pasek. Teraz boi się wywiadu. Chyba już się nie zgłosi.
  Panie Radku z całym szacunkiem, ale wydaje mi się, że pan Leśnowolski przestraszył się tego, że mógłby Pan zadawać wójtowi Leśnowolskiemu zbyt trudne pytania. Na przykład o donosy na policję i prokuraturę, o przegrane sprawy w sądzie, o wydatki na promocję, które Pan badał, o brak inwestycji, o niezrealizowane obietnice.

 4. Malkontent pisze:

  On nie będzie odpowiadał na pytania. On przemawia, nie rozmawia. #PozytywnaKampania #hejtSTOP

 5. Radek Wdowski pisze:

  Przygotowując się do wywiadu i przy jego przeprowadzeniu z aktualnie urzędującym wójtem, który ubiega się o reelekcje, nie sposób uciec od pytań o kwestie kontrowersyjne mijającej kadencji: taka już trudność reelekcji i to żadna negatywna kampania, tylko pytania rozliczające kadencje. Wójt musi udowodnić, że obietnice poprzedniej kadencji zrealizował i warto go „zatrudnić” na kolejną kadencje.
  Czy się boi tego? trudno mi ocenić. Ja pomimo osobistych odczuć i politycznych niechęci (podkreślam: politycznych, nie osobowych) muszę włożyć wysiłek, aby – jak mówi Pismo – „Oddać Bogu co boskie i Cezarowi co cezarskie”.
  Czy się zgodzi? – cierpliwie czekam

  Inni kandydaci też mogą się bać o pytania na tematy kłopotliwe, a jednak się zgodzili: a ja kłopotliwe pytania zadam, bo to też szukanie prawdy o kandydatach, gminie i nas samych jako samorządzie.

 6. Wybitny Ekonomista pisze:

  Dzisiaj też stchórzył i nie przyszedł na sesję.

  „Nie uciekaj, Piotrek, nie uciekaj
  Twoje rządy nie jest znowu taki cud
  Chodź na sesję, Piotrek, wyjdź na sesję
  Odpowiadaj, bowiem pytań jest tu w bród!

 7. obserwator pisze:

  Jak trafnie zauważył Malkontent – On przemawia,nie rozmawia. Nie będzie odpowiadał na pytania, bo pytania są polityczne itp. Sesja zwołana na wniosek grupy radnych wobec czego On nie będzie w niej uczestniczył i nie wyznaczy nikogo ze swoich współpracowników bo to hucpa polityczna..Cóż za wspaniała postawa włodarza gminy ,czuje się ponad prawem i swoją postawą przeczy dobrym obyczajom. Zapomniał że Wojt to nie pan na zagrodzie !!!. Dał pokaz swojej siły i pokazał charakter. Gdzieś ma mieszkańców i ich pytania, są Mu potrzebni tylko w dniu wyborów, a po wyborach – piszcie na Berdyczów !! On teraz działa na plakacie wyborczym a wy wszyscy oceńcie sami jego działania i w dniu wyborów wybierzcie tylko Jego, a zobaczycie jak będzie dzielił i rządził niczym Car Piotr I władca absolutny. Jeszcze raz brawo. Abdykował jak Napoleon ale zaraz odrodzi się jak Feniks z popiołów!, Jeszcze silniejszy i bardziej butny , jeszcze bardziej skupiony na własnym EGO.

 8. Victoria pisze:

  Mister @ wrzosowiak ,wybacz ., iż nie będę zbyt
  orginalnym
  DAJ SIĘ WYBRAĆ NA WÓJTA ,by nie być bezradnym .
  By zaspokoić tzw :POTRZEBY ZBIOROWE,
  JESTEś chop z jajami I DO TEGO MASZ GŁOWE !!!

  I ci nie zaszkodzi żaden inny .upek
  nawet gdyby to był taki : GMINNY TRUPEK 🙂

 9. Victoria pisze:

  Jeśli, doczekam :
  zadam ,to pytanie :
  KTO MNIE WYDAŁ ,gdy @ Victoria było na stanie !!!
  Kto mnie straszył wtedy spaleniem ,
  CZY wyście sum ludzie ,czy tylko ,,ludzkim cierniem”

 10. Radek Wdowski pisze:

  Wczoraj wieczorem otrzymałem odpowiedź od Wójta Gminy Jedlnia-Letnisko Piotra Leśnowolskiego w którym wyraził wolę do udzielenia wywiadu oczekując krytycznej, acz kulturalnej dyskusji. Jednocześnie sam nie wyraził zgody na publikację swojego wywiadu na łamach portalu jedlnia.org.pl w związku z tym kwestia ta będzie podlegała osobnym negocjacjom.
  Cieszę się, że uzyskałem odpowiedź od wszystkich kandydatów: będą one opublikowane w osobnym materiale do wglądu wyborców.

 11. WiesiekGzowice pisze:

  Z tym Panem to będzie dopiero ciekawy wywiad. Przecież to istna kopia i zarazem samoistny Miliard w Rozumie. Licznik już dawno się skończył, a programu wyborczego jak nie było tak nie ma.

  https://cdn1.imggmi.com/uploads/2018/10/2/695fe444aea272c74c7903056bb18315-full.jpg

 12. wrzosowiak pisze:

  Tu postawimy pomniczek tam z tabliczką kamyczek i tak mija druga kadencja naszego budowniczego . Przy ostatniej tablicy wybudowano rondo z kostki brukowej . Może pomysłodawca wyjaśni w jakim celu i z jakich środków , a może z funduszu sołeckiego wybudowano to cudo . Już wyobrażam sobie jak mieszkańcy Jedlni- Letnisko spacerują w kółko oglądając jak rosną i szumią dęby bo nad zalewem coś z odpoczynkiem nie tak bo woda oczywiście jest do pływania ale tylko łódką . Przed końcem kadencji proponuje aby obecny wójt wydrukował folder ” Szlakiem tabliczek i kamyczków Jedlnia -Letnisko lata 2011 -2018 ” czyli co zbudowałem ile to kosztowało i co po mnie zostało. Kanalizacja , zalew i drogi mogą poczekać bo dla pamięci tych dwóch kadencji pozostaną podpisane imieniem i nazwiskiem piękne kamyki i pomniki. Temu budowniczemu dziękujemy i nie prosimy o więcej. Przypominam byłym bankowcom nie wydawajcie pieniędzy na banery i ulotki bo w bankach szeroka informatyzacja więc planują tam dalszą redukcje etatów.

 13. czytelnik pisze:

  Jest tez i bardzo miłe wydarzenie ale pomijane. Bieżnia przy szkolnym boisku jest już widoczna. Jak całkowicie zarosła przez lata to zastosowano środek chwastobójczy. I już jest dużo biegających.Chwała dyrekcji szkoły im. Marszałka. Marszałek to nie tylko konno,ale tez i dużo biegał , tak wspominały jego córki.
  To teraz panie wójcie Namawiam na boisko i bieżnię z uczniami tak 2 razy w tygodniu po zajęciach.
  Trzecia kadencja zapewniona
  .

 14. mieszkaniec? pisze:

  Proponuję odebrać pytania od panującego, aby mógł napisać sobie odpowiedzi wtedy pójdzie gładko „wywiad” i może pozwoli opublikować.

 15. mieszkaniec2 pisze:

  Do czytelnika
  Pełniąca obowiązki Dyrektora szkoły to nie kto inny jak koleżanka wójta. Bieżnia też jest wpisana w jego program wyborczy.

 16. mieszkaniec2 pisze:

  Strona internetowa tej „profesjonalnie” zarządzanej szkoły (PSP Jedlnia)dalej nie działa. Nawet zastępczyni „najlepszy” nauczyciel informatyki w szkole z tym sobie nie radzi. A może lepiej jak nie działa?

 17. edgar pisze:

  Strona nie działa a dzieci nie mają fizyki bo nauczyciel poszedł na emeryturę a oni zapomnieli poszukać nowego. Paranoja!!!

 18. mieszkaniec2 pisze:

  Ponoć wróciła ta co odeszła na emeryturę

 19. wrzosowiak pisze:

  Przypominam :
  Radni i wójt składają oświadczenia na dwa miesiące przed końcem kadencji.
  Bieżąca kadencja upływa 16 listopada 2018 r., dlatego oświadczenia majątkowe trzeba złożyć do 16 września.
  Prosimy zainteresowanych o czytanie oświadczeń ze zrozumieniem tekstu i wypełnianie rubryk w terminie i zgodnie z przepisami . ( dotyczy pozycji : dochody osiągane z tytułu zatrudnienia i innych źródeł.

 20. obserwator pisze:

  Zdziczenie dobrych obyczajów nie niknie. Znów ”żołnierze” wyruszyli w teren i niszczą plakaty wyborcze niektórych kandydatów. Czy to akt desperacji kontrkandydatów czy zwykla”łobuzerka”? Ludzie opamietajcie się. Spierajmy się,dyskutujemy ale nie w ten sposób. Ten źenujący sposób prowadzenia kampanii przez pewne komitety winien być zakończony w sądzie i mam nadzieję że tak się wkrótce stanie.

 21. wrzosowiak pisze:

  Przegląd prasy regionalnej :
  W ciągu roku powstał ponad 34-hektarowy Jagodno na rzece Wiązownicy. Ma poprawić bezpieczeństwa przeciwpowodziowe, ale też spełniać funkcję rekreacyjną. Inwestorem zbiornika jest Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, który pozyskał na ten cel ok. 15 mln zł funduszy unijnych. Wojewoda mazowiecki przekazał 1,7 mln zł dotacji z rezerwy celowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji . Chciałbym aby podobny tekst ukazał się o zalewie w Siczkach. Ale to jest efekt pracy wójta gminy Przytyk a nasz „obrażalski” czym może się pochwalić tylko leżącą na półce dokumentacją za kilkadziesiąt tysięcy . Po prostu on mówi „działam” ale inni mają wymierne efekty swojej pracy. Więc czas na zmianę – głosujemy na Renatę Pasek i oczekujemy od niej efektów a nie lipnych i pozorowanych działań w wykonaniu dotychczasowego wójta.

 22. Victoria pisze:

  Aby Pańskie słowo stało się CZYNEM
  a właściwy WYBÓR jego już ZACZYNEM.
  Więc wybierajmy tego /x/najlepszego ,
  zaś tego co mamy do wora przepastnego .

  Niech już nikogo PIJAREM nie drażni ,
  zaś nasi wybrani niech będą ROZWAŻNI .
  Gdyż ich taki sum LOS może CZEKAĆ ,
  jeśli miast działać będą tyćko SZCZEKAĆ 🙂

 23. Victoria pisze:

  Niech Pańskie słowo stanie się CZYNEM ,
  zaś WŁAŚCIWY wybór już jego ZACZYNEM !

  Wybierzmy człowieka NAJWŁAŚCIWSZEGO ,
  a OBECNEGO do WORA PRZEPASTNEGO .
  niech się w swym ,,BAJORKU Siczki ” PŁAWI ,
  a butnym PIJAREM za SWOJE się BAWI 🙂

  WYBRANY niech wie co go będzie CZEKAĆ,
  jeśli miast działać będzie tylko SZCZ..ać !!!

 24. aldona pisze:

  Nie ma juz komitetu Czas na Zmiany, nie ma jego liderki. Jest PiS, a PiS-u nie da się rozliczać.

 25. Victoria pisze:

  ??

 26. Iza pisze:

  To sobie glosujcie ale beze mnie …ja wiem na kogo mam zagłosować i nikt nie będzie mi narzucał tego odgórnie

 27. Victoria pisze:

  Kiedy nie widzę mych wPISów ,
  nie wiem co się na PORTALU dzieje ,
  czy ja popełniam jakieś błędy ,cy chto
  a TAKĄ POKŁADAŁEM w krytyce NADZIEJĘ.

  Nawet nie widzę te czekające na AKREDYTACJE,
  czy też na jakomś ODGÓRNĄ AKCEPTACJĘ .
  Jakże więc mnie dziwi TAKA SYTUACJA,
  PORTAL /x/ -kyga u ko$da/x/ DEMOKRACJA ? 🙂

  TAKA SYTUACJA mnie niezmiernie DZIWI ,
  ,,wydutkałem” ZAKONNICę, czy to było .KIWI ?
  A tak nie chce pomyśleć,że portal byle JAKI ,
  wszak Zakonnica i Kiwi -to SO cheba PTAKI ?

 28. Victoria pisze:

  Cóś nie widzę opisu w Syckach INTEGRACJI ,
  Podobno zabawa /jak swykle/ była przednia ,
  łonego i łonych stronników komiteta wójta
  jednak nie byłem, no bo drzemka poobiednia.

  Jednak żałuję ,bo mogłem pojeść SWEJ kiełbasy ,
  do tego może była muzyka,może jakieś basy.
  Nie wiem, może były jakieś nahrody i datki ,
  może bym podreperował budżet & wydatki .

  Czy chociaż HUĆ było tam za darmo ,
  nie słyszałem krzyków, nie beło gwarno .
  Każdy był zainteresowany tylko swojej chuci
  najeść ,popić ,po….rzyć /x/ i kartę wyrzucić.

  Dokładnie nie widziałem a użyłem DRONA
  Integracja udana, czy była SZALONA ?

 29. Mieszkaniec? pisze:

  Czemu wywiad? Lepiej spotkać się z czterema „puścić” kamerę i zadawać pytania, wtedy będzie wiarygodne. Tak sobie myślę, że właściwie to z trzema, tego co działa to ocenimy.

 30. Victoria pisze:

  Ale nasz wójcio zaniżył swe loty,
  Już skrumne plakaty zdobią ino PŁOTY,
  Było powiedzenie,,kobyłka u płota ”
  ino że tera KOŃCZY się ROBOTA 🙂 .

  Tak jak się skończyły festyny i uroczystości,
  skończyły się też w radiu dmuchane wywody,
  Pustka na propagandowej stronie GMINY ,
  oj przepraszam: ZNÓW ZABRAKŁO WODY 🙂

  Tej WODY w ETERZE, a także w REALU ,
  kończy się KADENCJA – idąc cal po calu.
  Gdyby nawet użył propagandowego DRONA ,
  i tak za ZASŁUGI -KADENCJA SKOŃCZONA 🙂

  CHUĆ może pomóc przejażdżka bryczką ,
  we trzech z :wójtem ,panem i plebanem .
  Tylko wciąż zastanawiam się kto w Gminie ,
  będzie Wójtem , a kto NOWYM PANEM ? 🙂

 31. piotrek pisze:

  czas pokaże i wyborcy wybiorą mniejsze zło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *