Wójt odmówił współpracy z Radą Gminy

W poniedziałek 1 października 2018 roku odbyła się 58. Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy Jedlnia-Letnisko. Bez udziału wójta Piotra Leśnowolskiego, który jednocześnie nie wyznaczył żadnego pracownika urzędu gminy do reprezentowania go. Ważne pytania radnych dotyczącego drastycznie rosnącego deficytu w gospodarce odpadowej oraz wodno-ściekowej w gminie pozostały bez odpowiedzi.

Na początku sesji sekretarz gminy Andrzej Prusinski odczytał oświadczenie wójta Leśnowolskiego, iż ten nie weźmie udziału w sesji nadzwyczajnej. Zdaniem wójta sesje zamieniły się w polityczną hucpę, a same obrady nie mają nic wspólnego z normalną merytoryczną dyskusją.

– Rozumiem, że wójt wydał oświadczenie i nie zamierza współpracować z organem stanowiącym w ważnych dla mieszkańców kwestiach. Ale z jakiego powodu nie ma na nadzwyczajnej sesji skarbnika gminy? – pytała przewodnicząca Rady Gminy Bożena Grad.

– Wójt nie upoważnił mnie do składania dalszych wyjaśnień – odpowiedział sekretarz. Prusiński stwierdził, że nie ma pełnomocnictw od wójta do udzielania odpowiedzi radnym, ani żaden inny pracownik urzędu.

Zdjęcie 1

Po jednej z przerw sekretarz poinformował, że wójt jest na spotkaniu z prezydentem miasta Radomia. Tymczasem, jak poinformowała nas rzeczniczka prasowa prezydenta Radomia, „w kalendarzu prezydenta 1 października nie było spotkania z wójtem gminy Jedlnia–Letnisko”. Rzeczniczka jednocześnie dodała, że nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć czy prezydent Witkowski tego dnia spotkał się z wójtem Leśnowolskim, czy też nie, ponieważ oprócz zaplanowanych spotkań są też i takie, które prezydent osobiście umawia i nie zawsze wpisywane są one do kalendarza.

Przewodnicząca poinformowała, że w gospodarce ściekowej i odpadowej brakuje bilansowania środków.

Radni Monika Dąbrowska i Mieczysław Kaim zawnioskowali o odczytanie opinii RIO. Kaim wystąpił w roli adwokata nieobecnego na sesji wójta w trakcie dyskusji na temat rosnącego deficytu pomiędzy wpłatami od mieszkańców a wydatkami na odbiór i segregację odpadów, stwierdzając, że wynika on z rosnącej opłaty marszałkowskiej i nazywając pytania opozycji hucpą.

Zdjęcie 2

– My przez 4 lata nie używaliśmy tego słowa, a mogliśmy go użyć. Pana słowa są zatem ucieczką przed odpowiedzialnością, bo na żadne pytania, które były zadawane przez ostatnie dwie sesje, nie ma odpowiedzi – ripostował radny Robert Borkowski.

– Nieprawdą jest, że rosnący deficyt nie uderza po kieszeni mieszkańców. Bo te pieniądze są przesuwane z dochodów własnych gminy (czyli podatków od mieszkańców) kosztem wydatków na inwestycje. Tylko w I półroczu deficyt z tego tytułu wyniósł 308 tys. zł według planu niedoszacowanie w całym roku ma wynieść 761 tys. zł, niedługo dojdziemy do miliona – stwierdziła Renata Pasek. – Jeśli wzrost wydatków wynika tylko od wzrostu opłaty marszałkowej, czemu w ościennych gminach przetargi wyglądają inaczej niż u nas? Na przykład w gminie Jedlińsk (3890 gospodarstw) miesięczny koszt odbioru i segregacji odpadów wynikający z przetargu to 71 091,82 zł a w gminie Jedlnia-Letnisko (3752 gospodarstw) aż 131 014,56 zł. Co się dzieje z Jedlnią, że jest tak masakrycznie drogo? – dopytywała się Pasek.

– Gminy ościenne to są głównie gminy rolne. Żaden rolnik nie wyrzuca odpadów zielonych. W Jedlni-Letnisku i Siczkach nie ma rolników, którzy nie zagospodarowują odpadów zielonych – oponował Kaim.

– To jest bardzo proste, panie Kaim. Odpady zielone można zakompostować, tylko trzeba trochę pomyśleć i wykazać inicjatywy. Dlaczego u nas w gminie zawsze jest na nie? – dopytywał Borkowski.

Dyskusja na ten temat trwała dłuższy czas. Tych, którzy jeszcze nie widzieli nagrania, zachęcamy do jego obejrzenia.

Kolejnym etapem dyskusji był stan gospodarki wodno-ściekowej w gminie. Jadwiga Drózd stwierdziła, że na gospodarce wodno-ściekowej po stronie planu przychodów jest 651 tys. zł, po stronie wydatków 935,1 tys. zł. Różnica wynosi 284,1 tys. zł Dlaczego z góry założono, że gospodarka wodno-ściekowa będzie niedoszacowana? – pytała.

– To jest kolejne pytanie, które chcemy zadać wójtowi, dlaczego tak jest i mieszkańcy nie są o tym informowani – wtrąciła przewodnicząca Grad.

Drózd: – Dla zwykłego mieszkańca może to oznaczać, że będzie presja na podniesienie cen odbioru ścieków.

– W naszej miejscowości Cudnów został unieważniony przetarg na otwartą strefę aktywności. Mieliśmy inwestować w place zabaw, niestety, przetarg u nas został unieważniony, bo się zgłosił tylko jeden wykonawca. Nie były zabezpieczone środki. Muszę ustalić dalej, co stanie się z dotacją. W tamtym tygodniu został ogłoszony przetarg na budowę drogi w Marynie. Przetarg jest do 10 października i też nie wiadomo, co będzie. (…) Jest końcówka roku. Jest nie do pomyślenia, żeby tak długo czekać z inwestycjami drogowymi. Ludzie na zebraniach pytają, gdzie jest realizacja funduszu sołeckiego z 2017 roku. Jak to się skończy, nie wiemy – stwierdziła radna Katarzyna Baran.

– Nie wiemy, kiedy planowane są kolejne etapy kanalizacji. Mieszkańcy wpłacili pieniądze na mapki i czekają. A my nic nie wiemy – dodał radny Borkowski.

– Powinniśmy też zapytać, kiedy kończy się pozwolenie na budowę zalewu „Siczki”, żeby projekt nam się nie przedawnił. Tego też nie wiemy – stwierdziła przewodnicząca Grad.

Pod koniec sesji Robert Borkowski przedstawił stanowisko grupy radnych gminy Jedlnia-Letnisko. Rada Gminy przyjęła to jako swoje stanowisko. Radni związani z wójtem Piotrem Leśnowolskim w ogóle nie głosowali.

SKMBT_C35181008081000-page-001

Film:


Ten wpis został opublikowany w kategorii Film, News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

86 odpowiedzi na „Wójt odmówił współpracy z Radą Gminy

 1. Karol Wrochna pisze:

  Wójt honorowo powinien ustąpić ze stanowiska i wycofać się z wyborów. Takie dziecinne ucieczki od obowiązków tylko rzucają negatywne światło na samorząd w naszej Gminie. Co to za Wójt, który nie chce współpracować z Radą Gminy? Czy tak ma wyglądać następne 5 lat?

 2. juzio z rajca pisze:

  Wstydzi się.
  Są granice wstydu, których największy cynik nie przekroczy.
  Honorowo???? ale żart

 3. edgar pisze:

  Swego czasu w 2010 R.(po wyborach na krotko przed odwołaniem i powtorzemiem wyborow)Wójt Rzeczkowski też miał prawie cała radę przeciwko sobie. Nigdy jednak nie zdarzyło sie cos takiego zeby nie przyszedl na sesje i uciekal. Faktycznie byly spory i ataki ale zawsze sie stawial na obrady.

 4. Victoria pisze:

  Szanowny panie tam gdzie POLi tyka
  nijekim się nie ima,poślicie na ryby p. KAIMA 🙂
  Ale żeby zamknąć tej PANDORY WIECZKO,
  dopuście Matronę Wiosną wras z TUM kosiareckom.
  Co to kiedyś leśnemu obiecywała ,
  póki się nie UKAZAŁ jako BAŁWOCHWAŁA 🙂

 5. Radosław pisze:

  A ja popieram wójta. Nie wchodzi w polityczne awantury o co zabiega p. Grad. Prowadzi świetną, spokojną kampanię i nie reaguje za zaczepki. A wy wychodzicie na pieniaczy.

 6. aldona pisze:

  Ja mu jednak nie za to płacę, żeby się obrażał i wychodził, tylko żeby na siedział w robocie na czeterech literach. Jak chcesz Radoslaw inwestować swoje pieniądze w pracownika niezdyscyplinowanego to go sobie zatrudnij u siebie w domu, i płać mu jedynie ze swoich pieniędzy, nie z moich i innych miszkańców. Kampania może i spokojna, bo go kotś tam mocno za buzię trzyma ale i tak każdy wie, że to przebranie. Raz Cygan idzie przez wieś.

 7. mieszkaniec2 pisze:

  Do Radosława
  mówiąc o spokojnej kampanii masz na myśli spotkanie z wyborcami u Pana B…..w Siczkach?

 8. Karol Wrochna pisze:

  Panie Radosławie, czyli według Pana sesja Rady Gminy to rodzaj zaczepki lub awantury? Pisze Pan o politycznych awanturach, których obecnie nie ma.

 9. Mieszkaniec? pisze:

  Do Radosława. Jakie zioło zażyłeś ? Spokojna kampania? To przypomina mi strusia co głowę w piasek chowa. Buta i brak kultury, ty nazywasz spokojną kampanią? Liczę, że mieszkańcy spokojnie 21 października odpowiedzą NIE. (Lepiej byłoby powiedzieć skreślą…….. z życia publicznego).

 10. gimnazjalista pisze:

  Niezła nagonka na Wójta. Wstyd!

 11. Iza pisze:

  Radek …bo tak jest …psy szczekają a karawana jedzie dalej .Pozdrawiam 👍

 12. Mieszkaniec? pisze:

  Do Gimnazjalista. Synu czy córko jak się wykształcisz to będziesz wiedział, że to realna ocena. A na razie czytaj skróty lektur, proszę tylko ze zrozumieniem. Tylko się zastanawiam czy w twoim przypadku to realne?

 13. Mieszkaniec? pisze:

  do Iza psy szczekają! a suki ?- odszczekują? pustynię i karawanę to pewnie oglądałaś w tv?

 14. Iza pisze:

  Widzę że masz niezłe chody u administratora bo w tej chwili obrażasz suki….Ale przecież z tego ten portal słynie zresztą ….dziś był kiepski chyba dzień …spotkanie wyborcze w Antoniówce tylko 6 osób …reszta to kandydaci ….O jej i co teraz będzie ….zaraz się popłaczę

 15. Mieszkaniec? pisze:

  do Iza Zwierząt nie da się obrazić. Nie znam administratora. Płacz to wyraz żalu lub czasem lęku i złości. Płacz z żalu i lęku jest jak najbardziej rzeczą zrozumiałą, natomiast ze złości to płaczą rozkapryszone dzieci i rozchwiani emocjonalnie dorośli.

 16. ania pisze:

  Do Mieszkaniec : Pańskie ulubione zajęcie to poniżanie kobiet i odbieranie im godności? Proszę sobie darować takie komentarze i przeprosić Izę.
  Wydaje Pan świadectwo nie tylko sobie. To świadczy nie tylko o braku argumentów. Słaby z Pana człowiek.

 17. ania pisze:

  I jeszcze chwileczkę. W tej wspaniałej dyskusji Pani kandydat Pasek stawia za wzór gminę Jedlińsk.
  Wszystko pięknie tylko że tam wspólnie z Przedsiębiorstwem Komunalnym śmieci zagospodarowuje girma ALMAX która jest akurat na tapecie w związku z głośną aferą śmieciową w Starachowicach.
  Pani Pasek zdaje sobie sprawę że dziś ten temat jest pod lupą nie tylko mediów ale i prokuratury i organów kontrolnych ?.

 18. Ziggy pisze:

  Pani Pasek nie stawia za wzór gminy Jedlińsk. Mówi tylko o tym, że koszty odbioru odpadów w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe są tam niemal dwukrotnie mniejsze niż u nas. Podobnie jest zresztą w innych gminach podradomskich.

 19. ania pisze:

  Ciekawe dlaczego ? Może właśnie dlatego dziś palą się sterty śmieci w kilkunastu wojewodztwach że tanie odbieranie odpadów się opłacało mieszkańcom ale niekoniecznie firmie. Afera Starachowiska polegała na tym że do umów zawiera no aneksy na większe sumy. Co to znaczy polecam Pana uwadze.
  Ciekawsze rzeczy zostawiam na koniec.
  Otóż drogi Ziggy w firmie Almax członkiem zarządu był nie kto inny jak Pan Purc.

 20. Ziggy pisze:

  Jest inna przyczyna. W pozostałych gminach przetargi są ogłaszane wcześniej, na okres dłuższy niż pół roku, przystępuje do nich 2-3 oferentów, wyciąga się wnioski z analizy gospodarki odpadami.

  A co do aneksów – to właśnie u nas wiele umów jest aneksowanych. Wystarczy przewertować rejestr umów.

 21. ania pisze:

  Górny pułap opłat za śmieci ustala nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w 2015 r. w życie.

  Nowelizacja uchyla przepis stanowiący podstawę wprowadzenia zwolnień przedmiotowych oraz ustanowienia dopłat – zamiast tego wprowadza upoważnienie do zwolnienia właścicieli nieruchomości – w drodze uchwały rady gminy – w całości lub w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

  Ponadto gmina jest zobowiązana pokryć koszty i zapewnić ich odbiór w miejscach na terenie gminy tj.placówki szkolne , sam urząd czy miejsca publiczne.

  Stąd w sporej części gmina jednak dokłada i partycypuje w kosztach gospodarowania śmieciami z własnego budżetu.
  Jak to wygląda w aneksach nie wiem, ale wątpię czy przyszła kandydatka na Wójta na w ogóle jakiekolwiek pole manewru jeśli chodzi o niedokładanie do gospodarowania odpadami.
  Ustawa nakłada na gminę obowiązek odkładania jeśli rada zdecyduje o zwolnieniu kogoś z opłat.
  Przestrzegam jednak mieszkańców gminy przez lekceważeniem tematu śmieci i przeglądaniu się oferentom. .
  Zwłaszcza nazwisku Purc w danych członków zarządu.
  Żeby ta prxyjaźń do gminy nie wyszła wam wysypiskiem pod oknem.

 22. Ziggy pisze:

  Ja o jednym, pani o czym innym. Niech pani napisze może, jaki ma pomysł, żeby trzy firmy przystępowały do przetargu, a nie jedna.

 23. Ziggy pisze:

  Wszystkie gminy dokładają do gospodarki odpadowej. Tyle że jedne dokładają niewiele lub średnio a nasza gmina bardzo dużo.

 24. ania pisze:

  Od 2015 ograniczono w znaczny sposób możliwość manipulowania przy kosztach ponoszonych przez gminy czy Miasta w gospodarowaniu odpadami.
  Zarzuty w samej aferze starachowickiej dotyczą lat 2003-2013.
  W 2005 roku o ile się nie mylę w gminie Jedlnia Letnisko firma Almax miala koncesję. Za czasów Pana Rzeczkowskiego.
  A Pani Monika Purc była w tej firmie dyrektorem handolowym w 2007 , Pan Mariusz Purc zdaje się już w 2003 jej prezesem.

 25. Ziggy pisze:

  Gadał dziad do obrazu…

 26. ania pisze:

  Przecież w tej chwili przetarg realizuje konsorcjum firm.
  W poprzednim przetargu wygrała inna firma.
  To nie jest kwestią pomysłów. Gmina ogłasza przetarg i firmy przystępują do niego lub nie.
  Nie ma tutaj miejsca na ,, pomysły, , żeby tę liczbę zwiększyć.
  Co Pan sugeruje ? Pozyskiwanie oferentów w zamian za co ?

 27. ania pisze:

  Chyba nie chce Pan pozyskiwać firm do udziału w przetargach które za obniżenie kosztów mogłyby dostać np.nieformalną obietnicę przeznaczenia części terenu pod wysypisko czy ,, sortownię,,czy spalarnię. żeby zmniejszyć i ciąć koszty ?.
  Patrz Pan moje komentarze wyżej.

 28. Ziggy pisze:

  Przeprowadzanie przetargów wcześniej. Ogłoszenie na następny rok powinno się pojawić we wrześniu a nie w listopadzie. Co roku gmina powinna przeprowadzać analizę stanu gospodarki odpadami komunalnym. Taki obowiązek nakłada ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Tymczasem ostatnia analiza została przeprowadzona w kwietniu 2017 i dotyczy roku 2016. Za rok 2017 albo nie została przeprowadzona, albo też nie została upubliczniona. W każdym bądź razie ostatni raport znany radnym gminy dotyczy 2016 roku.

  Nie słyszałem o jakichś dealach w sąsiednich gminach, w których te koszty są niższe.

 29. ania pisze:

  Ale oferenci nie walą do Was drzwiami i oknami żeby brać udział w przetargach ?
  Ta analiza jest proszę Pana i właśnie na nią patrzę.
  Pan sobie znajdzie na stronie Jedlnia.pl
  To że się Pani zawieruszyła nie znaczy że jej nie ma, tylko że Pan szuka nieudolnie.
  Czasami trzeba zakładać własną nieudolność zamiast tworzyć fakty.

 30. ania pisze:

  ANALIZA STANU GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE GMINY JEDLNI-LETNISKO ZA ROK 2017
  Pan sobie wpisze i poczyta. W pdf.ie.
  Gdyby znów Pan miał problem- podpowiadam że trzeba plik otworzyć.

 31. Ziggy pisze:

  Jest w Informatorze na stronie głównej. Powinno jeszcze być w BIP – tam wcześniej szukaliśmy.

 32. ania pisze:

  To już do osoby która prowadzi tę stronę jako administrator. Nie do Wójta.

 33. piotrek pisze:

  ciekawe czemu radni dopiero teraz coś robią ze śmieciami w gminie a gdzie byli przez ostanie 4 lata !!!!!

  Sala Rajców w ratuszu w Kłodzku
  Zobacz w Wikiźródłach hasło Rajca w Encyklopedii staropolskiej
  Radny (staropol. radźca, póź. rajca) – członek rady. Radnym może zostać każdy obywatel (jeżeli ukończył 18 lat i ma zaświadczenie o niekaralności). W Polsce najczęściej mianem radnych określa się członków wybieralnych organów samorządowych, np. rady gminy czy rady powiatu.

  W Polsce wybiera się radnych czterech szczebli: wojewódzkim, powiatowym, gminnym oraz jednostek pomocniczych gminy (sołectwa, dzielnice, osiedla).

  Z tym tematem związana jest kategoria: Polscy samorządowcy.
  Radny jest przedstawicielem władzy lokalnej. Wykonując swoje prawa i obowiązki, powinien kierować się przede wszystkim dobrem wspólnoty samorządowej. Radnemu jako członkowi organu kolegialnego przysługuje roszczenie o zwrot kosztów podróży i prawo do diety. Wysokość pensji przysługującej radnemu nie może w ciągu miesiąca przekroczyć półtorakrotnej kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej, dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Radny korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Głównym obowiązkiem radnego jest praca społeczna.

  Do podstawowych czterech funkcji radnego należą:

  utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
  uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych do których został wybrany lub desygnowany,
  wybór przewodniczącego rady,
  reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy.
  Wybrani radni podejmują najważniejsze decyzje w sprawach dotyczących gmin, powiatów, województw. Decydują na przykład o utrzymaniu szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, remontach ulic i ochronie środowiska naturalnego.

 34. aldona pisze:

  Teraz się zajmują bo teraz startują 🙂

 35. Mieszkaniec? pisze:

  Do Ani. Nie miałem na celu nikogo obrażać. Więc przeprosin nie będzie. Nawiasem mówiąc u nas w gminie wielka partia szachów. Z jednej strony Figury a przed nimi pionki a z drugiej Król w otoczeniu samych pionków. Życie……….

 36. Mieszkaniec? pisze:

  Dla jasności głosowałem na obecnego wójta i moje wpisy były pro wójtowe. Ale tylko krowa ponoć nie zmienia zdania. Od dłuższego czasu, funkcjonowanie gminy jest okropne, a zachowanie wójta to żenada. Rządy to nie panowanie, wójt na zagrodzie równy wojewodzie? Nie tego się spodziewałem ale życie robi niespodzianki.

 37. tylewtemacie pisze:

  nie da ci ojciec, nie da ci matka, tego co może zdobyć Renatka.
  Nie da ci Alfred, nie da ci Jola,
  nie będzie rury ani przedszkola
  przez cztery lata będą przemawiać
  wymyślać plany, trochę się stawiać,
  nie zrobią nic w czasach kryzysu
  bo nie są z…………

 38. Mieszkaniec? pisze:

  Jak obejrzałem sesję to główny problem stanowią odpady organiczne. Dobry pomysł Pana Radnego Borkowskiego ale chyba mam lepszy. W każdym gospodarstwie powinien znaleźć się kompostownik, jeśli ktoś nie ma powinien płacić więcej za śmiecie. Korzyści ogromne gdyż mamy własną ziemię kompostową. A życie będzie bardziej ekologiczne nie będziemy kupować ziemi w plastikach.

 39. aldona pisze:

  A jak w Warszawie PiS przegra to co? Nie da kasy na metro??!! Stuknijmy się w baniaki i nie dajmy się szantażować.

 40. ania pisze:

  Do Mieszkaniec: drogi Panie, ja patrzę na sprawy waszej gminy obiektywnie , ponieważ nie znam wójta a od niedawna nie żywię nawet sympatii do kandydatów z PiS z powodu ich postępowania.
  Swoją drogą tylko Pan Wójt zdecydował się udostępniać mi wszystkie informacje za pośrednictwem strony gminy i własnego profilu co bardzo dobrze o nim świadczy, w przeciwieństwie do histerycznych zachowań innej kandydatki i jej komietu.
  Nadal czekam na listę darczyńców i adres strony komitetu.
  Reszty kandydatów nie znam, nie zaczepiam i nie komentuję.
  Nie muszę.
  Suweren, jak ktoś tu pięknie nazwał społeczność lokalną ma prawo się wypowiedzieć w pozostałych kwestiach.
  Pańskie zachowanie w stosunku do kobiety jednak jest skandaliczne, ale nie zamierzam na Pana wywierać nacisku.
  Proszę kontynuować to mniej lub bardziej wyrafinowane obrażanie Kobiety też mają prawo głosu.
  Na pewno
  pański ulubiony kandydat im się podczas głosowania skojarzy z Panem.

 41. adrea111 pisze:

  do aldona
  no nie mamy pani płaszcza i co nam pani zrobi?

 42. aldona pisze:

  Adrea111 W PRL budowano 1000 szkół na 1000-lecie państwa polskiego. Teraz będzie skromniej: internet 100 megabitów na 100-lecie niepodległości Polski. A nawet PRL się zawalił, chociaż przekupstwo i szantaż były większej i lepszej miary. Powstaje pytanie, dlaczego? I następne pytanie, czy warto w to wchodzić po raz drugi, żeby nie było potem jak u Kochanowskiego….” Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi”.

 43. adrea111 pisze:

  aldona tak mi się tylko skojarzyło

 44. Iza pisze:

  Obrażać kobiety Ania ….widać ten Pan ma to we krwi …

 45. piotrek pisze:

  moja skromna propozycja rozliczmy radnych za ich pracę przez ostanie 4 lata i wyjdzie co zrobili dla mieszkańców . ale nie zasadzie że to i to zrobiłam chcę twardych dowodów . nie przyjmuję do wiadomości informacji że byłem/byłam w pozycji Panie Kończyk do dzieła 🙂 liczymy na Pana

 46. Mieszkaniec? pisze:

  do Ania.

  proszę mi nie imputować tego czego nie napisałem, chyba jest pani przewrażliwiona na tym punkcie? Gdyby pani przeczytała to akurat byłem za wójtem. Moja ocena jest obiektywna a śmiem twierdzić, że pani jest subiektywna.

 47. Iza pisze:

  Bardzo dobry pomysł Piotrek ….no to czekamy …P.Kończyk do dzieła …czekamy na taki post

 48. piotrek pisze:

  a to dla ułatwienia :
  Rada Gminy Jedlni-Letnisko: (według okręgów)

  Mieczysław Stanisław Kaim (Jedlnia-Letnisko)
  Monika Ciupińska (Jedlnia-Letnisko)
  Jan Karol Krakowiak (Jedlnia-Letnisko)
  Monika Barbara Dąbrowska (Jedlnia-Letnisko)
  Jadwiga Anna Drózd (Jedlnia-Letnisko, Wrzosów)
  Beata Dorota Bartkiewicz (Aleksandrów, Słupica)
  Robert Borkowski (Piotrowice, Gzowice, Gzowice-Folwark, Gzowice-Kolonia)
  Katarzyna Justyna Baran (Cudnów, Maryno)
  Lech Marian Zgutka (Rajec Poduchowny)
  Bożena Grad (Antoniówka, Siczki) – przewodnicząca
  Karol Wiesław Rzeszowski (Groszowice)
  Monika Maria Podsiadła (Dawidów, Myśliszewice, Groszowice)
  Renata Pasek (Rajec Szlachecki)
  Piotr Andrzej Piaseczny (Lasowice, Natolin, Rajec Szlachecki)
  Jerzy Zbigniew Szczęsny (Sadków, Sadków Górki)

 49. ania pisze:

  Padła świetna propozycja . Co radni zrobili do tej pory ?
  Nikt ich nie rozlicza. A przecież miało być transparentnie. Panie administratorze – karty na stół.
  Sprawdzamy radnych .
  Tylko bez takich, że radny może sobie rękę podnosić a Wójt swoje. Mieli dość czasu .
  A co z kandydatami którzy mimo jeszcze nie byli i obiecują gruszki na wierzbie ?

  Mieszkaniec : niech się Pan już nie pogrąża. Wszyscy zrozumieli do czego Pan porównał kobietę. Prawdziwy mężczyzna takich rzeczy nie robi.

 50. ania pisze:

  Cześć Iza. Serdecznie współczuję.
  Wiesz co się radzi na kursach samoobrony ? Że jak facet zacznie Cię atakować słownie i zaczyna się do Ciebie zbliżać i pokazują agresję nie uciekaj tylko kop go między nogi.

 51. piotrek pisze:

  e tam dostaniemy odpowiedz że :
  „Przez osiem ostatnich lat Polki i Polacy byli ignorowani przez rządy naszych Radnych , który nie wsłuchiwał się…..”

 52. ania pisze:

  Obejrzałam drugą część relacji z sesji rady gminy do 16-17 minuty i już muszę stwierdzić że jesteście Państwo radni w ogromnej większości skrajnie niekompretentni.
  Naprawdę radzę obejrzeć relacje z sesji innych gmin bo to co prezentujecie choćby przy analizowaniu różnic między wydatkami a dochodami jest po prostu farsą, która na sesji mojej gminy wzbudzilaby ogólny śmiech i politowanie.
  Wójt zostawił Was i pewnie świetnie się bawił oglądając tę relację.

  Niestety dochody i wydatki nigdy się nie bilansują.
  Wynika to z tego że część tego że deficyt bierze się z wydatków jakie ustawowo spoczywają jako obowiazki na urzędzie.
  Sprzątanie terenu, sprzątanie dzikich wysypisk śmieci, tak jak wspomniałam wcześniej szkoły, urzędy, miejsca publiczne, remonty, nawet akcje społeczne .
  Tego mieszkańcy urzędowi nigdy nie zwracają, płacą jedynie za własne śmieci. Firma która odpady odbiera jednak skrupulatnie ich koszt rozlicza i nalicza opłaty gminie w zbiorczej kulmnie. . W grę wchodzą też podwyżki kosztów gospodarowania odpadami i waloryzacja. Dlatego często zawiera się aneksy do umów i te koszty rosną.
  Właściwie to Państwo wskazaliście że chcielibyście żeby mieszkańcy ryczałtem w koszcie oplat za śmieci finansowali
  tę pulę. To niedorzeczne i prowadzi do podwyżek. . Na szczęście ustawa wam tego zabrania i ustala górny pułap opłat za osobę.

 53. ania pisze:

  Woda drodzy radni też nigdy się nie bilansuje. Strażacy PSP podczas ćwiczeń, czy akcji gaśniczych, płukanie sieci wodociągowej, każda manipulacja i remont tej sieci, nawet gospodarowanie urządzeniami w przepompowniach powoduje że straty się pojawiają a wida idzie w przysłowiowy kanał . Również przez kradzieże wody.
  Wskazania licznika głównego nie pokazują stanu faktycznego i zawsze są wyższe niż indywidualne zużycie .
  Każdy odbiorca jednak płaci za wskazania swojego własnego licznika. To się nigdy nie zbilansuje. Nie ma opcji.

 54. Mieszkaniec? pisze:

  do ania .Daruj sobie, uwagi na mój temat. Nawet nie próbuję być uszczypliwy (a pewnie mógłbym). Tylko po co? Jesteśmy tu aby dyskutować jak zrobić aby nasza gmina była atrakcyjna, tak jak kiedyś, gdy można było wykąpać się w zalewie, młodzież bawiła się na dyskotece na zewnątrz…. Dziś jest znana głównie z afer, jest mi prawie wszystko jedno kto wygra – niech tylko zrobi się normalnie.

 55. aldona pisze:

  Normalność to Albert, głosuj na Bobra, a gmina będzie NORMALNIE DOBRA 😁

 56. ania pisze:

  Oby kochani. Bardzo wam tego życzę. Obecny Wójt nie jest wcale zły. Dziś spędziłam cały dzień na analizowaniu jego pracy. Można było zrobić więcej. Jak zwykle. Przyczepić się nie mam do czego.
  Gdyby mieszkańcy gminy pomogli zamiast narzekać wasza gmina by kwitła. Podpowiedziałam wam kilka rozwiązań, pokazałam jak można wspierać i działać zamiast krytykować.
  Pokazałam że nie wszystko złoto co się świeci na przykładzie tej sejsji.
  Reszta należy do Was.
  Miłego wieczoru.

 57. fan pisze:

  Do Ania .piszesz ze nie jesteś z naszej gminy .Bardzo,baaardzo aktywnie uczestniczysz we wszystkich dyskusjach i proponujesz wiele,,rozwiązań „.Ogladasz nagrania z sesji,komentujesz wypowiedzi radnych (Szczerze, jakbym wójta słuchał ).Skad twoje zainteresowanie problemami mieszkańców gminy ,z którą nie masz nic wspólnego ? (No chyba że za każdy komentarz
  ” ktoś”płaci )😉

 58. aldona pisze:

  Jest zły. A ludzie mają rozum i potrafią czytać te jego gazetki, potrafią patrzeć nie tylko na to, co robi ale też, jak robi, potrafią patrzeć, skąd bierze na to pieniądze i na to, w jak niewielkim stopniu zdolny jest do współpracy. Aniu, jego styl sprawowania urzędu jest jakby przedkulturowy. Zobacz, ile Jabłoński zrobił w Goździe, i jak porządnie zrobił. I co, ludzie kopnęli go w tyłek, też był przedkulturowy, kacykowski.

 59. Victoria pisze:

  Ciekawe stwierdzenia ma powyższa kobita ,
  podobno nie od nas ino z innej gminy .
  A tak mocno zaangażowana w obronę/X/ ,
  jakby BEZ ŻADNEJ PRZYCZYNY 🙂

  Więc się rodzi LOGICZNE PYTANIE ,
  czemu tak broni ,gdy BŁĘDY na STANIE.
  Nie jest z naszej Gminy ,ale zna ,,kulisy „,
  NOWY/x/ niech rozliczy ,,RZECZKA BISY „!!!

  Rozliczyć /x/ , za straty GOSPODARNOŚCI
  Których przez tela lat w Gminie nastało
  Reorganizacje, durne PROJEKTA i SĄDY ,
  a na KUNIEC /x/ pokazał nam CIAŁO 🙂

  Które ma się dobrze ,choć trochę wypuchło,
  gorzej już z PSYCHE,gdy tera WYBUCHŁO !!!
  Ale na to jest bardzo PROSTA RADA ,
  POTRĄCIĆ ,za NN ;diety i WY -CIĆ dzi-da !!!

  Pisząc ,,kobita” celowałem w rymy,
  nie bronię myśleć że z innej przyczyny 🙂

 60. piotrek pisze:

  a co nasi obecni radni zrobili ? chyba że nie mieli wiedzy co mają zrobić ?
  poniżej podpowiedz :Czym zajmuje się rada? Spójrzmy na ustawę o samorządzie (art. 18), która określa obowiązki organu uchwałodawczego.

  Rada m. in:

  • stanowi o kierunkach działania wójta (burmistrza, prezydenta),

  • uchwala budżet gminy, rozpatruje wszelkie programy gospodarcze, ustala politykę finansową gminy,

  • udziela absolutorium po rozpatrzeniu sprawozdania z wykonania budżetu,

  • podejmuje uchwały w sprawach podatkowych (mowa o podatkach lokalnych, np. podatkach od nieruchomości),

  • decyduje o kwestiach związanych z herbem gminy, nazwami ulic, pomnikami.

  Rada gminy zatem kontroluje działalność wójta, a robi to poprzez Komisję Rewizyjną.

 61. piotrek pisze:

  Panie Kończyk czekamy podsumowanie naszych Radnych . Wójta Pan ocenił już naście razy teraz czas na Radnych

 62. ania pisze:

  Fan : nie płaci za żaden komentarz. To ostatni raz gdy ostrzegam przed tego typu pomówieniami. Chętnie spotkam się w sądzie i powołam Wójta na świadka jeśli chcesz tę sprawę wyjaśnić.

 63. piotrek pisze:

  i cisza a swoja drogą przydały by się statyki kto i jak głosował i w jakiej sprawie chyba że nazbyt dużo wymagam od p. K

 64. wrzosowiak pisze:

  Do Piotrka – cytat
  Rada decyduje o kwestiach związanych z herbem gminy, nazwami ulic, pomnikami. Być może ktoś mi przypomni uchwały Rady Gminy w zakresie ustawiania kamyczków i tabliczek czyli ich lokalizacji i treści na nich umieszczonych. Przypominam sobie treść na kamieniu który jest poświęcony red . Andrzejowi Zalewskiemu ( podpis wójt Gminy Jedlnia-Letnisko imię i nazwisko panującego ku pamięci ) . Czy tą treść akceptowała Rada Gminy. Mając większość w radzie wójt może robić co chce przykład np: zakup działki na Wrzosowie , próba zakupu działki obciążonej hipoteką lub też próba sprzedaży działki bez przetargu w Jedlni – Letnisko jednej wybranej osobie.
  Rada gminy zatem kontroluje działalność wójta, a robi to poprzez Komisję Rewizyjną. Gdy członkami komisji rewizyjnej są radni z klubu wójta to kontrola działalności wójta jest wielka fikcją. A jak zakończyła się kontrola kart drogowych pojazdów gminnych. Wyobraźmy sobie ,że wielce panujący obrażalski wygrywa najbliższe wybory ale większość w radzie będzie miała opozycja – to oznacza ,że przez najbliższe cztery lata będzie bojkotował sesje rady . To będzie cyrk na całą Polskę . Na sesje rady nie przychodzi ale bieg Papieski poprowadzi bo promocja jest najważniejsza a w programie być może( muzyka i kiełbaski z budżetu gminy) oraz obowiązkowo radio Plus i Telewizja Dami .

 65. Radek Wdowski pisze:

  Ciekawa dyskusja. Zastanawiające jest jednak bardzo duże zaangażowanie w nią osoby, która jawnie mówi, że nie jest mieszkańcem gminy Jedlnia-Letnisko. Zadziwiająca troska i znajomość problemów naszej gminy jak na osobę z gminą nie związaną 😀 To zainteresowanie to tak wynika z osobistego hobby czy innych czynników? Czy inne gminy też tak interesują jak nasza? 🙂

 66. piotrek pisze:

  inni radni coś robią a nasi nie czekam na informacje co radni zrobili jak głosowali w naszym imieniu chyba to nie kłopot ustalić Panu jako sam Paz żywnie jest zainteresowany naszą gminą
  ps. jestem mieszkańcem gminy Jedlnia Let . 🙂

 67. Radek Wdowski pisze:

  Panie @piotrek, akurat nie o Pana mi chodziło:)

 68. Iza pisze:

  A mnie mnie dziwi …tak Ania się interesuje naszą gminą jak Renia wszystkimi innymi gminami A przecież nie mieszka w nich …Piotrek dzięki za lekcję samoobrony ….Przypominam o rozliczeniu radnych naszych P.Kończyk ….Jesteśmy tego bardzo ciekawi ….czekamy więc

 69. Szczery pisze:

  Składnia zdań na najwyższym poziomie… Jestem pełen podziwu.. . Nigdy nie zrozumiem dlaczego ludzie tak ograniczeni umysłowo udzielają się na tematy o których nie mają pojęcia….

 70. Kupiec pisze:

  Dzisiaj na targu Frączek rozdawał torby. Bardzo sympatyczne, niestety symboliczne. Ze swoim pomysłami to on gminę puściłby z torbami…

 71. ania pisze:

  Waszą gminą powinny się interesować osoby z zewnątrz ponieważ jest atrakcyjny nie tylko turystycznie. Właściwie każdy rozgatnięty samorządowiec powinien ją reklamować i polecać jako miejsce przyjazne dla inwestorów, przrdsiebiorców i nowych mieszkańców.
  A to wymaga niestety pewnej orientacji.
  Pan , Panie Radni zamierza działać odwrotnie ?

 72. ania pisze:

  Czytałam już różne absurdy, ale z ust dziennikarza i społecznika takie coś czytam i słyszę po raz pierwszy .
  Może po wyborach załóżcie szlaban i zasieki ? Żeby przypadkiem nikt z zewnątrz się na teren gminy nie dostał.
  Jeśli tak samo będzie z transparentnością i spełnianiem PiSpostulatów przez komitety które się tu promuje to wynik wyborów chyba powinien być jasny.

 73. Radek Wdowski pisze:

  Pani @ania
  Ależ podpisuje się pod Pani słowami: „Waszą gminą powinny się interesować osoby z zewnątrz ponieważ jest atrakcyjny nie tylko turystycznie. Właściwie każdy rozgatnięty samorządowiec powinien ją reklamować i polecać jako miejsce przyjazne dla inwestorów, przrdsiebiorców i nowych mieszkańców”.
  Jako, że jest Pani zainteresowana naszą gminą to polecam zestawienia faktur w ramach działu budżetowego Promocja Jednostek Samorządu Terytorialnego, które udostępnia Urząd Gminy Jedlnia-Letnisko. Wierze, że znajdzie tam Pani wiele wydatków poświęconych reklamowaniu gminy jako miejsca przyjaznego dla inwestorów, przedsiębiorców i nowych mieszkańców. Jak już Pani znajdzie proszę mi dać znać: bo ja od kilku lat szukam i ciężko mi znaleźć, aby choć z 30% tych wydatków było poczynione na działania profesjonalnie promujące gminę.

 74. Karol Wrochna pisze:

  Ależ promocja działa i to jak skutecznie.. tylko, że zamiast promować należycie Gminę, to usłyszeć można o budowaniu wizerunku dobrego gospodarza 😁

 75. ania pisze:

  Szczerze mówiąc przy takim nastawieniu społeczności Wójt mógłby wybudować zakład poligraficzny żeby było taniej drukować ulotki i portfolio gminy i okleić mini słupy ogłoszeniowe całej Polski a i tak każdy przyjezdny ucieknie. To samo z każdą inną formą reklamy. Już mam wrażenie że komuś przeszkadza moje zainteresowanie.
  Każda gmina ma budżet promocyjny, ale promocja nie odbywa się i nie jest finansowana tylko i wyłącznie z niego.
  Dla potencjalnych mieszkańców czy przedsiębiorców promocja ma marginalne znaczenie.
  Liczy się społeczność, przyjazny urząd ( w sensie nie zaprzyjaźnionych urzędnicze, ale szybkości procedur i decyzji czy pomocy ze strony urzędu ) lub preferencji.

 76. Karol Wrochna pisze:

  @Ania, oczywiście przyjazny urząd to priorytet. Lecz przyjazny urząd może być budowany jedynie przez Wójta, który jest pozytywnie nastawiony do całego lokalnego społeczeństwa. Jeśli mamy Wójta, który na wstępie robi podział „My” i „Oni” – to ciężko aby urząd był przyjaźnie nastawiony.

  Dodam, że przyjazny urząd to jeden z punktów programu Renaty Pasek 😉

 77. piotrek pisze:

  nadal czekam na to co zrobili radni oraz jak głosowali chyba że za dużo wymagam od nich i p. K

 78. wrzosowiak pisze:

  Dzisiaj LIX Nadzwyczajna Sesja Rady Gminy. Prosimy o informacje : czy nasz obrażalski zaszczycił radnych swoją obecnością a może jak poprzednio ,jest u prezydenta Radomia lub daleko n.p. w Brukseli u pana T…. w sprawach ważnych dla gminy Jedlnia -Letnisko t.j budowy kanalizacji i nowych dróg.
  Uwaga : nowy kredyt :
  Ogłoszenie o udzielenie Gminie Jedlnia-Letnisko kredytu długoterminowego do wysokości 2 055 000 zł
  Ofertę wykonawca zobowiązany jest składać wyłącznie w formie pisemnej,
  Urząd Gminy w Jedlni-Letnisko ul. Radomska 43, 26-630 Jedlnia-Letnisko – Biuro Obsługi Mieszkańca w terminie do dnia 15.10.2018 roku, godz. 14:30.
  Oferty wpłyną po sesji Rady.

  Spłata kredytu nastąpi w poniższych terminach: Lp. Numer raty Data płatności Kwota 1 pierwsza rata 31 stycznia 2023 kwota 95 500,00 zł ostatnia dwudziesta czwarta rata 31 grudnia 2024 75 000,00 zł .

  Ogłoszenie dotyczy: Zamówienia publicznego

  Zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej

  „Nie”

  Pytanie :czy wójt zdąży podpisać umowę w tej kadencji ? Ile będzie kosztowała mieszkańców obsługa tego kredytu?

 79. Mieszkaniec J. pisze:

  -@ Kupiec – 13-10-18 – co miałeś na myśli w swoim wpisie dot. Pana Maćka Frączka i jego pomysłami ?,

  Oglądałem kilka sesji Rady Gminy, na których czynnie występował Pan radny M. Frączek. Pytania i sugestie z którymi się zwracał do wójta w znacznym stopniu pokazywały Jego troskę o problemy mieszkańców całej Gminy. Mając na względzie te fakty, podziel się na forum swoimi spostrzeżeniami, które coś tam sugerują….cyt. „puściłby z torbami” – moje pytanie – pustymi czy pełnymi torbami – używając Twojej – retoryki ?.
  Polecam wszystkim nagrania z sesji Rady Gminy zwracając uwagę na aktywność radnych – szczególnie teraz przed wyborami.

 80. ania pisze:

  Karol Wrochna : znów jakieś kocopoły Pan wypisuje. Sprawdziłam. Pani Pasek w I półroczu tego roku miała 1 ( słownie : jeden) dyżur jako radna.
  Łatwo jest hulać z programem, który jest uniwersalny na całą Polskę i partyjny.
  Pani Pasek zapisała się do PiS czy tylko się znalazła na jego listach ?

  To nie Wójt dostał już w 2011 roku wyróżnienie specjalne za najlepszą stronę www. urzędu?

 81. Ziggy pisze:

  Nie, nie dostał. Pod koniec 2011 roku strona internetowa Urzędu była rzadko aktualizowana, wiele ważnych informacji nie było publikowanych. Nie miał wtedy kto tego robić.

 82. wrzosowiak pisze:

  14 października miała miejsce naszej gminie niezwykle podniosła uroczystość.13 Par Małżeńskich z terenu Gminy Jedlnia-Letnisko, które 50 lat temu stanęło na ślubnym kobiercu obchodziło Złote Gody.Część oficjalna uroczystości odbyła się restauracji „Pod Różami”.
  W tym wzruszającym wydarzeniu małżonkom towarzyszyli: Wójt Gminy Jedlnia-Letnisko i jednocześnie Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Piotr Leśnowolski wraz z małżonką. Jubilaci wraz z rodzinami zostali zaproszeni na uroczysty obiad, tort i lampkę szampana . Bo jeśli wójt zaprosił na taka imprezę to winien zapłacić z własnej kieszeni . Kwiaty ,obiad , tort, prezenty, laurka od wójta dla jubilatów , muzyka . Jeśli nie zapłacił to ile kosztowała ta impreza naszych podatników. A termin organizacji imprezy też przypadkowy bo na tydzień przed wyborami . Panie sekretarzu oczekujemy zamieszczenia na stronie urzędu wykazu zawartych umów cywilno- prawnych do dnia 14.10.2018r. bo publikowany wykaz zakończył się na 31 07.2018 r.

 83. Victoria pisze:

  To jest widok zwykłej działalności,
  czy to gospodarność ,,/x/ Gospodarza ”
  Co się bawi na festynach i w sądach
  na ludzi i RADĘ DUMNIE się OBRAŻA ?

  A może jest to smutny obraz
  TRZĘSĄCEJ się ze strachu ŁODYGI
  by ja trochę ZAKAMUFLOWAĆ ,
  więc organizuje się OSTATNIE PODRYGI 🙂

 84. Victoria pisze:

  By wybory miały smaczek
  raz dziewczynka ,raz chłopaczek.
  I choć jestem z innej wioski ,
  dobra Pasek i BOBROWSKI .

  I zabawa juści PRZEDNIA .
  wieczorem,nocą a i ze DNIA .
  Dlatego nasze ,,NOCNE IGRASZKI ”
  zastępują POSTY- no i FRASZKI 🙂

  A że do FIGLÓW JESTEM SKORY ,
  WIWAT,WIWAT te /x/ WYBORY !!!

  PS.
  o Panu Maćku ,jednak później napiszę ,
  gdy oszukamy tą wyborczą CISZĘ 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *