Jak Gmina Jedlnia-Letnisko (i inne gminy pow. radomskiego) pozyskiwały środki z PROW 2007-2013

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich jest jednym z instrumentów wdrażania środków unijnych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego udostępnia Bazę Projektów dofinansowanych w ramach PROW 2007-2013. Baza dostępna jest tutaj. Postanowiłem przyjrzeć się jej i sprawdzić, jak nasza gmina i inne gminy Powiatu Radomskiego wykorzystywały środki płynące z tego programu na przestrzeni lat.

Warto spojrzeć na udostępnioną bazę: gminy powiatu radomskiego od 2008 do 2015 roku chętnie korzystały z dofinansowań zarówno na duże inwestycje infrastrukturalne (kanalizacje, drogi, świetlice) jak i małe projekty społeczne. Poza Jednostkami Samorządu terytorialnego z PROW korzystały kluby sportowe, stowarzyszenia, firmy oraz inne instytucje publiczne.

Krótko o metodologii zestawienia
1. Zliczona została wartość dofinansowania z EFRROW dla wszystkich projektów, które są dostępne w Bazie.

2. Przyznanie dofinansowania do poszczególnych lat opiera się na informacji o dacie rozpoczęcia projektu z wyżej wymienionej Bazy.

2. Do środków pozyskanych przez gminy doliczane były projekty, których Beneficjentem była instytucja danej gminy (np. Biblioteka, Dom Kultury)

3. Nie były brane pod uwagę projekty z danych gmin, których Beneficjentem były np. lokalne OSP, stowarzyszenia, parafie.

Ranking Pozyskanych Środków

ranking gmin prow

oraz zestawienie pozyskiwanych przez Gminy środków na przestrzeni lat:

 

PROW Mazowieckie-1

Projekty Realizowane przez Gminę Jedlnia-Letnisko

Poniżej wykaz projektów na jakie otrzymała gmina Jedlnia-Letnisko dofinansowanie w ramach PROW 2007-2014.

Budowa deptaka przy ulicy Nadrzecznej w Jedlni-Letnisko
Oś: III
Działanie: Odnowa i rozwój wsi
Beneficjent: Gmina Jedlnia-Letnisko
Wartość całkowita projektu: 500801.7
Wartość dofinansowania (EFRROW): 307869
Stan realizacji: Rozliczony
Termin realizacji projektu
Rozpoczęcie: Listopad 2009r.
Zakończenie: Grudzień 2010r

 

Budowa ciągu pieszo-rowerowego w pasie ulicy Nadrzecznej w m. Jedlnia-Letnisko gm. Jedlinia-Letnisko
Oś: IV
Działanie: Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju – Odnowa i rozwój wsi
Beneficjent: Gmina Jedlnia-Letnisko
Wartość całkowita projektu: 1011775.86
Wartość dofinansowania (EFRROW): 339824
Stan realizacji: Rozliczony
Termin realizacji projektu
Rozpoczęcie: Grudzień 2010r.
Zakończenie: Styczeń 2013r.

Bliżej Tradycji i Środowiska – warsztaty dla dzieci z terenu gminy Jedlnia-Letnisko
Oś: IV
Działanie: Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju – Małe projekty
Beneficjent: Gmina Jedlnia-Letnisko
Wartość całkowita projektu: 23260.64
Wartość dofinansowania (EFRROW): 17658.11
Stan realizacji: Rozliczony
Termin realizacji projektu
Rozpoczęcie: Grudzień 2014r.
Zakończenie: Maj 2015r

VIII Impreza Na Plaży
Oś: IV
Działanie: Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju – Małe projekty
Beneficjent: Gmina Jedlnia-Letnisko
Wartość całkowita projektu: 50832.78
Wartość dofinansowania (EFRROW): 25000
Stan realizacji: Rozliczony
Termin realizacji projektu
Rozpoczęcie: Wrzesień 2012r.
Zakończenie: Marzec 2013r.

Ciekawym punktem jest realizowana inwestycja pn. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Płoniawy-Bramura w ramach Osi III PROW, Działania: Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej. Beneficjentami tej inwestycji są: Gmina Jedlnia-Letnisko i Gmina Płoniawy-Bramura. Ostatecznie wartość dofinansowania przypisałem do naszej gminy, ale co obie gminy mają ze sobą wspólnego i dlaczego Gmina Jedlnia-Letnisko brała udział w realizowaniu przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Płoniawy-Bramura? Możliwe, że jest to błąd Bazy Danych, niemniej pozycja jest zastanawiająca.

Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Płoniawy-Bramura
Oś: III
Działanie: Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej
Beneficjent: Gmina Jedlnia-Letnisko, Gmina Płoniawy-Bramura
Wartość całkowita projektu: 4829967.58
Wartość dofinansowania (EFRROW): 2945411
Stan realizacji: Rozliczony
Termin realizacji projektu
Rozpoczęcie: Listopad 2012r.
Zakończenie: Styczeń 2015r.

 

Jak widać po przyznanych dofinansowaniach dla innych gmin powiatu radomskiego, nasza Gmina niestety nie miała czym się szczególnie pochwalić…

O autorze

Radek Wdowski: Socjolog - Doktorant Katedry Filozofii Społecznej KUL zajmujący się samorządem terytorialnym, społeczeństwem obywatelskim i patologiami życia publicznego. Uczestnik studiów podyplomowych z Zarządzania i Finansów Publicznych na Wydziale Nauk Społecznych KUL. W latach 2015-2016 pracownik Kancelarii Marszałka Województwa Lubelskiego. Autor publikacji "Pieniądze, prestiż, wpływy. Patologie struktur władzy gminnej na Mazowszu".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Publicystyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

18 odpowiedzi na „Jak Gmina Jedlnia-Letnisko (i inne gminy pow. radomskiego) pozyskiwały środki z PROW 2007-2013

 1. edgar pisze:

  Jeśli idźcie o te przydomowe oczyszczalnie to chyba wkradł się jakiś błąd. Nasza gmina prowadziła wspólny projekt z gminą pionki a dotyczył on budowy oczyszczalni w kolonce i zdaje się ze to było jeszcze za Rzeczkowskiego

 2. wyborca pisze:

  Apel do Pani radnej Bartkiewicz-proszę aby założyła szpileczki i udała się na drogę tzw.Wygon. We wtorek w późnych godzinach popołudniowych czyli po ciemku zaczeły się roboty drogowe.Wysypano trochę jakiejś mazi około 80 m. już teraz nie można przejechąć autem,aco dopiero będzie gdy popada deszcz.Poszło w błoto około 16000,00 tyś zł. funduszu sołeckiego.Malowanie oczu przed 2- turą wyborów. Wstyd!

 3. Antek pisze:

  Obecna władza i p. radna ze Słupicy Chyba najlepiej im się pracuje po ciemku. Radna roznosi po ciemku wkapturze paszkwile a Wójt po ciemku udaje że robi drogi byle jak z byle czego, nawet zające się śmieją. Wyborcy oceńcie sami na kogo oddać głos.Bo głos oddany na obecną władze to głos zmarnowany.

 4. wyborca wsiok pisze:

  Mieszkańcy Maryna nie dajcie się zmanipulować obiecankami, bo jeśli wygra p.Leśnowlski zrobi wam drogę taką samą jak wygon.

 5. Victoria pisze:

  Gmina nasza słynna na WOKANDACH i w radiu
  o REGIONIE krążą po kraju liczne ANEGDOTY
  Gmina należy do TYPOWYCH MALUCZKICH
  przy/x/ reklamie ,która ,,zdobi ” nie tylko płoty 🙂

  Z tych działań JAKOWYŚ morał WYNIKA :
  mamy dobrego gospodarza,
  czy MAMY CWANEGO CYNIKA ?

 6. Smerfetka pisze:

  Aby coś było trzeba się o to postarać.Trzeba pukać do wielu drzwi,ale wójt czasu na to nie ma.Zajety jest Facebookiem i upiększaniem gabinetu

 7. Radek Wdowski pisze:

  Panie @edgar też mi się wydaję, że jest to chyba błąd. Na pewno ten „dziwny” projekt mocno zawyża statystykę pozyskiwanych środków z PROW 2007-2013 przez naszą gminę. Gdyby ten projekt jednak nie był udziałem gminy to ranking pozyskania środków (na podstawie powyższej bazy) z PROW wyglądałby następująco:

  Gmina Pozyskane środki z PROW 2007-2014
  Zakrzew 7 328 894,57 zł
  Jedlińsk 6 420 757,97 zł
  Iłża 6 000 767,72 zł
  Gózd 5 628 470,00 zł
  Przytyk 5 383 654,94 zł
  Jastrzębia 5 058 597,91 zł
  Kowala 3 974 404,64 zł
  Pionki 3 617 036,32 zł
  Skaryszew 1 846 783,47 zł
  Wolanów 1 278 652,23 zł
  Wierzbica 1 002 923,24 zł
  Jedlnia-Letnisko 690 351,11 zł

  Z czego 647 693,00 zł to środki pozyskane przez gminę do grudnia 2010, a 42 658,11 zł pozyskane po 2011 roku.

 8. Smerfetka pisze:

  Uwaga wyborcy.Nasze szczere komentarze zostały opublikowane przez Panią B.,na grupie Znajomi Gmina Gózd i Jedlnia.Jesteśmy teraz sławni,a tylko dlatego ,że śmiemy nie ,,myśleć” i pisać jak Ona.TO co ta Pani wyprawia na tamtej stronce to przykład wielkiej hipokryzji,a ma czelność czepiać się nas za nasze poglądy.Chyba ma coś wspólnego z komuną.I czuje wielki strach przed Panią Pasek.

 9. Smerfetka pisze:

  I jeszcze jedna informacja dla ,,inteligentnej” Pani B.Jeśli pisze , że ten portal to szambo NA PORTALU ZNAJOMI GMINA GÓZD I JEDLNIA , to nie zna znaczenia tego słowa W szambie to Ona siedzi i to po same uszy. Głupoty, które wypisuje są właśnie na takim poziomie.GÓWNO WARTE.

 10. Pawcio pisze:

  No Panie Radku imponująca kwota 42 658,11 zł pozyskane po 2011 roku, to mniej więcej ile wójta mogły kosztować waciki i papier toaletowy, czyż nie.

 11. CEBEA pisze:

  a mi się za to bardzo podoba jak wójt pisze „zrobiłem”, „załatwiłem”. Jak dla mnie to wójt zrobił wielki zamęt w gminie, a załatwił trochę posad dla rodziny. Jeśli zaś chodzi o środki z UE na inwestycje to wypowiedź z jednej ostatnich sesji gdzie udowadniał jak to brak dotacji na targowisko pozwoliło na tańszą jego budowę nie pozostawia mi złudzeń co do dalszych działań w tym zakresie.

 12. CEBEA pisze:

  Demokracja polega właśnie na tym, że to społeczeństwo ocenia jaki ten wójt jest i czy można go wybrać na przyszłą kadencję, czy raczej nie – mówił w Radiu Plus Radom wójt Leśnowolski. Argumentował także, że dwukadencyjność może poskutkować spadkiem motywacji włodarza gminy w drugiej kadencji. – Jaką on będzie miał motywację, jeśli będzie wiedział, że to jego ostatnia kadencja. Ci, którzy mają ciągotki do nadużyć, patologii, tu będą mieli dopiero pole do popisu. Będą skoncentrowani całą drugą kadencję, żeby zarobić tyle, aby po tej drugiej kadencji móc w jakiś sensowny sposób żyć – dodał Piotr Leśnowolski.

  Hmmmmm………..w domu mnie uczono, że każdy sądzi według siebie.

 13. fan pisze:

  Jezu Chryste.Naprawdę tak powiedział? Nie słucham tego radia.No to już wiemy co jego pcha do kandydowania.Pytanie jakie jeszcze paszkwile szykuje na jutro,bo że szykuje to oczywiste .Zawsze przed ciszą wyborczą oczernia kontrkandydata (kto by nim nie był )po to aby przeciwnik nie zdążył wnieść sprawy w trybie wyborczym.

 14. Burmistrz pisze:

  Będzie karetka i posterunek już gmina bendziasz bezpieczniejsza. Nowy wójt to zmieni na lepsze. P pasek już dziala w tej sprawie. To ona powinna mieć na baneze działam oceńcie sami. Czas na zmiany wójta i gmina benezie inna. Kobiety potrafią zarządzać gmina. Warto dać szansę

 15. wrzosowiak pisze:

  Wiemy dlaczego wójt nie starał się o dotacje. Bo przecież po przyznaniu dotacji i w trakcie jej rozliczenia kontrolują : przetargi ,wydatki , analizują zasadność podpisywanych aneksów a tych w naszej gminie w ostatnich dwóch kadencjach było co niemiara . W Jedlni -Letnisko była zasada : przy prawie każdej umowie podpisywano aneks jak nieterminowy to zwiększający wartość umowy. Szczytem jest ilość aneksów podpisanych przez wójta z wykonawcą projektu kanalizacji. Niedotrzymanie terminu wykonania projektów kanalizacji skutkowało tym ,że gmina nie mogla aplikować o środki na budowę kanalizacji. I obecnie realizuje budowę kanalizacji ze środków własnych czyli ( kredytu). A dopisek przy uzasadnieniu do aneksu „bez kosztowo”. Dla wykonawcy projektu jest bez kosztowo bo nie zapłacił kar ale dla gminy, która nie otrzyma dotacji to ogromna strata. Czy tak winien postępować wójt. Oceńcie wójta po efektach- bo według mnie on już od dawna nie ma motywacji do dalszej pracy na tym stanowisku bo pieniądze co miesiąc ma na koncie prawie takiej jak prezydent Radomia a do tego ciągła zabawa ,festyny, wieczorki ,kawusia czyli pełny luzik – gdyby tylko ta niewdzięczna opozycja tak się nie czepiała i starała się go rozliczyć z efektów pracy. Po prostu żyć nie umierać i tak do emerytury. Ale oceńcie sami efekty pracy wójta przed głosowaniem . Mieszkańcy uwierzcie te aneksy (według wójta – bez kosztowo) to ogromna strata finansowa dla gminy i jej mieszkańców.
  Ale koniec z luzikiem i aneksami bo Pani Renata zna prawo i wie jak rozliczać wykonawców z zadań określonych w umowach i wie gdzie szukać dotacji na inwestycje dla naszej gminy.

 16. czytelnik pisze:

  Czy będzie jak w tej piosence. Przepięknej. Ta ostatnia niedziela, jutro się rozstaniemy. To w niedzielę podatnicy zobaczą.
  Wrzosowiak bardzo dobrze przedstawił przyczyny nie pozyskiwania przez gminę środków z poza własnego budżetu. Gmina nie dostanie złotówki jeżeli nie potrafi spełni wymogów.
  I jeszcze jedno. Czy gmina posiada zatwierdzony projekt organizacji ruchu drogowego, Na wielu ulicach w Jedlni brak znaków i drogowych, może wprowadzić ograniczenie prędkości. Dla bezpieczeństwa.Bo wieś ruszyła.
  Już czas na usunięcie pozostawionych pni po drzewach w pasie drogowym w ulicy Chopina.

 17. Ziggy pisze:

  Nie chcę siać defetyzmu ale moja intuicja mi mówi, że bardziej prawdopodobne jest to, iż w najbliższą niedzielę cieszył się będzie Stefan Hernik oraz jego trolle. To niebywałe, że koleś kierujący facebookową grupą pod anonimem, nazywający swoją kontrkandydatkę „Paskową”, potrafił tak omamić ludzi w gminie, zwłaszcza w Jedlni-Letnisko. Co więcej: zwycięstwo w najbliższą niedzielę otworzy Hernikowi drogę do rządów przez najbliższe 10 lat, bo za 5 lat nikt już mu nie podskoczy.

  Nie ma znaczenia, że jego program to w większości pobożne życzenia, nie ma żadnego konkretnego planu działania, nie wykona kanalizacji całej gminy. Znajdą się kolejni winni – mieszkańcy pieniacze, opozycja w Radzie Gminy a ludzie znowu to kupią. Oczywiście, chciałbym się mylić.

 18. Kacper pisze:

  Dlaczego informacja o absorpcji środków nie znalazła się w ulotkach i na banerach Pani Renaty?. Spora część wyborców „czerpie” wiedzę z płotów lub na targu. Przynajmniej do mnie bardziej to przemawia niż zdjęcie z Morawieckim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *